Search
Close this search box.

سرگیجه‌های بی‌بی‌سی و جوک‌های احمدی‌نژاد

خبر آزادی ملوانان انگلیسی (همین چند دقیقه پیش) از بهترین خبرهای سال جدید بود: هدیه‌ی ایران به ملت انگلیس! بی‌بی‌سی هنوز باور نمی‌کند که ایران دارد ملوانان انگلیسی را به خاطر ایستر آزاد می‌کند. من اداره‌ام و بانو دارد شبکه‌های خبری ایران و این‌جا را دنبال می‌کند. گوینده‌ی خبر بی‌بی‌سی باورش نمی‌شود. چند بار گفته است باید دوباره بررسی کنیم ببینیم مترجم اشتباهی نکرده باشد! رفته‌اند صادق صبا را آورده‌اند و او هم لفظ به لفظ همه چیز را برای‌شان ترجمه کرده است. این‌ها هنوز باورشان نمی‌شود. هراس برشان داشته است که مبادا احمدی‌نژاد کاره‌ای نباشد و یکی بزند ماجرای آزادی این‌ها را کأن لم یکن کند. جالب است که دیشب فکر می‌کردند خودِ احمدی‌نژاد ممکن است در روند آزادی این‌ها اخلال ایجاد کند. خیلی ماجرای با مزه‌ای شده است.

وقت‌شناسی سیاست‌مداران ایران در این مورد خاص بی‌نظیر بود. یک کار شگفت‌انگیز بود واقعاً. درست قبل از فرا رسیدن ایستر. از آن طرف نکته‌ی با مزه و مضحک این است که احمدی‌نژاد گفته است از بلر می‌خواهم این ملوانان را به خاطر گفتن حقیقت مجازات نکند! روده‌بر شدیم از خنده. احمدی‌نژاد فکر می‌کند انگلیس هم مثل ایران است. امیدوارم بعضی از دوستان این حرف‌های مرا به حساب سینه زدن پشت سر حاکمیتِ سیاسی ایران نگذارند!

پ. ن. بانو می‌گوید این‌ها هنوز باورشان نمی‌شود. می‌گوید صادق صبا توی تلویزیون است و دارد غش غش می‌خندد. انگلیسی‌ها کلمه به کلمه‌ی حرف‌های احمدی‌نژاد را ترجمه کرده‌اند ولی هنوز باورشان نمی‌شود.

پ. پ. ن. خوب، بانو دیگر رسماً تبدیل به کانال ارتباط رسانه‌ای من شده است! حالا دارند در بی‌بی‌سی احمدی‌نژاد را نشان می‌دهند که مشغول دیدار با ملوان‌ها و احوال‌پرسی از آن‌هاست. آن‌هم که کلی از او تشکر می‌کنند. خیلی تحویل‌شان گرفته‌اند (ملوان‌ها آن‌ها را و آن‌ها ملوان‌ها را!). واقعاً قصه‌ای شده است ها. شماها که ایران هستید حتماً تا حالا دیده‌اید این‌ها را. ما هم شب می‌بینیم دوباره. (به روز شده ساعت ۱۵:۳۳ به وقت لندن).

بایگانی