۲۳

یک نقطه‌ی عطف در تاریخ انتخابات ایران

فکر می‌‌کنم وقتِ آن رسیده است که نکات تازه‌ای را درباره‌ی نامزدهای به اصطلاح اهل اصلاح بنویسم. مقصودم مثنای بازمانده از مثلث اصلاحی است (که ضلع سوم‌اش خاتمی بود).

پیش از هر چیز، می‌خواهم اشاره کنم به کار تأسف‌بار و به عبارت دیگر شرم‌آور و ناجوانمردانه‌ی وب‌سایت حامیان نامزدی آقای کروبی در متهم کردن ستاد انتخابات میرحسین موسوی به «ارتباط» با بی‌بی‌سی فارسی. عنوان بیشتر شبیه اتهام‌های کیهان و رجانیوز است. ادبیات هم شبیه به ادبیات همان جناح است. مطلب هم گویا با ابوالفضل فاتح اشاره دارد (که فکر می‌کنم هیچ میانه‌ی خوشی با بی‌بی‌سی فارسی ندارد). و بعد هم می‌بینیم که نوشته‌اند: «اخبار تکمیلی در این زمینه به زودی توسط امید ۸۸ منتشر می‌شود.» این جمله بیشتر شباهت‌ به پرونده‌سازی‌های امنیتی دارد. دوستی امروز می‌گفت این‌ها کار عوامل نفوذی است. فرض را بر این می‌گذارم که این کار، از همان عوامل نفوذی صادر شده باشد. حتی در این صورت، جناح حامیان آقای کروبی و اطرافیان‌اش، از قبیل آقایان ابطحی، کرباسچی و نجفی و همچنین خود ایشان باید موضع صریح می‌گرفتند و با قاطعیت این رفتار را تکذیب ‌و محکوم می‌کردند. این ادبیات و این شیوه در شأن آقای کروبی نیست و تنها باعث تخریب خودِ‌ او می‌شود. همین‌که این جناح تا این لحظه سکوت کرده است و هیچ پاسخ محکمی به این شبهه‌پراکنی‌ها نداده است، نشان از موافقت ضمنی آن‌ها با این شیوه‌ی سیئه دارد. وقتی حامیان یک نامزد ریاست جمهوری، با این ادبیات و زبان از «ارتباط» با بی‌بی‌سی فارسی حرف می‌زنند، حرف‌های بسیاری پشت‌‌اش نشسته است. هیچ معلوم نیست وقتی این افراد به قدرت برسند، رفتارشان با صاحبان امروزی قدرت فرق داشته باشد. جناح کروبی بهتر است در مقابل رقیب‌اش جوانمردی بیش‌تری پیشه کند. هنوز هم دیر نشده است و می‌توانند آبِ رفته را به جوی باز گردانند. مهم محکوم کردن قاطعانه‌ی تخریب رقیبِ هم‌فکرشان است. ظاهراً کروبی از لحاظ فکری و اصولی به میرحسین موسوی نزدیک‌تر است تا هر نامزد دیگری. این حرکت و این سکوت، معنای خوبی ندارد.

اما اصلِ سخن من: از شواهد بر می‌آید که میرحسین موسوی در مبارزه‌ی انتخاباتی‌اش جدی‌تر شده است و صراحت و شفافیت بیشتری پیدا کرده است. سخنانِ امروزش در مشهد، هم جسارت دارد و هم تیزبینی (صراحت از این بیشتر: «وقتی درباره یک موضوعی اجماعی در کشور پیش می‌آید، هر فراتر رفتنی از آن اجماع، افراطی‌گری است. این‌که در سطح جهان مطابق هنجارهای بین‌المللی تاکید کنیم که سرنوشت فلسطین باید به دست خود فلسطینیان تامین شود، یک تصمیم بیست و چند ساله انقلاب است و پای آن ایستاده‌ایم اما متاسفانه بعضی‌ها پا را فراتر می‌گذارند و افتضاح سوییس به بار می‌آید»؟). این نکته را هم نباید از نظر دور داشت که تهدید تلویحی ترور که رسماً از سوی استاندار تهران و سایت رجانیوز مطرح شده است، موسوی را در موقعیتی قرار داده است که مجامله و تعارف را کنار بگذارد. میرحسین رسماً گفته است که در تمام این سال‌ها که می‌گویند از صحنه غایب بوده است،‌ در مناصب مختلفی حضور داشته است و این رسانه‌ها بوده‌اند که تا به حال به سراغ او نیامده‌اند (این یعنی بایکوت خبری میرحسین موسوی که به خوبی نشان می‌دهد چرا موافقان و مخالفان او و نسل امروزی چیز زیادی درباره‌ی کارهایی که می‌کرده است نمی‌دانند). او به درستی می‌گوید که به من حق بدهید که در این پنجاه روز باقی مانده از انتخابات از خودم بگویم تا این‌که بخواهم از دولت‌های مختلف تعریف کنم. به هر تقدیر، مجموع سخنانی که موسوی امروز در مشهد گفته است نشان می‌دهد او به یک استراتژی جدی اعتنا دارد. یک نمونه‌اش این است که گفته است اگر نام کسی را به عنوان وزیر مطرح کنم تا انتخابات تخریب‌اش می‌کنند. این هم نشان از هوش‌مندی موسوی دارد و هم حاکی از شناخت او از فضای شدیداً مسموم سیاسی در کشور است.

اما تمام این‌ها را برای این بند نوشته‌ام:‌ در روزهای اخیر اتفاقی افتاده است که می‌تواند نقطه‌ی عطفی در تاریخ انتخابات ریاست جمهوری ایران باشد. تا به حال سابقه نداشته است که همسر یک نامزد ریاست جمهوری شانه به شانه‌ی همسرش در کمپین انتخاباتی شرکت کند. از زهرا رهنورد تا به حال دو مطلب رسانه‌ای (پس از نامزدی میرحسین موسوی) منتشر شده است. یکی با عنوان «زنان، رفع تبعیض و انتخابات دهم ریاست جمهوری» در سایت کلمه؛ و دیگری مصاحبه‌ای با کیوان مهرگان در روزنامه‌ی اعتماد (اشتباه نکنید؛‌ روزنامه‌ی «اعتماد ملی» نیست!). اما اهمیت حضور زهرا رهنورد در چی‌ست؟

این عکس نمادین است و سزاوار تحلیل!

اول این‌که این اتفاقی استثنایی در صحنه‌ی سیاست ایران است. تا به حال هیچ نامزد ریاست جمهوری در ایران (و البته هیچ رییس جمهوری در ایران) همسرش در رسانه‌ها حضوری قابل اعتنا نداشته است. حضور زهرا رهنورد تصادفی نیست. زهرا رهنورد فقط به خاطر میرحسین موسوی نیست که در این صحنه حضور دارد. او سال‌‌هاست که در صحنه‌های دانشگاهی و هنری کشور حاضر بوده است. در نتیجه، همراهی‌اش با همسرش،‌ تنها امتداد طبیعی کارهای سابق اوست. شکل و شمایل متفاوت خانم رهنورد هم حاجتی به شرح و بیان ندارد.

این‌که در جلسه‌ی سخنرانی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد در کنار او نشسته است، حاوی پیام‌های زیادی است. خاتمی این امکان را نداشت. چنین کاری از کروبی ساخته نیست. تنها کاری که کروبی ممکن است انجام بدهد این است که با ذوق‌زدگی وعده بدهد که وزیر زن هم خواهد داشت. رویکرد میرحسین موسوی به ماجرای وزارت زنان هم واقع‌بینانه‌تر است و هم منطقی‌تر. هیچ معلوم نیست که در دولت آینده‌ی میرحسین موسوی همسرش نقشی اجرایی یا دولتی داشته باشد. اما نفس حضور زهرا رهنورد می‌تواند برای زنان ایران آغاز دوره‌ای متفاوت .باشد

با تمام اشکالاتی که به بعضی از اطرافیان میرحسین موسوی و به اندیشه‌شان، از نظر من و بعضی از دوستان و هم‌فکران‌ام، وارد است، در وضعیت فعلی احساس من این است که در صورتی که اتفاق غیرمنتظره‌ای نیفتد، موسوی وزنه‌ی قابل اعتناتری نسبت به کروبی است. اما باز هم اتفاقات روزهای آینده نشان خواهد داد که تصمیم خردمندانه‌تر در انتخاب رییس جمهور آینده چه خواهد بود.
 1. مهدی گفت:

  آقا حالا که بحث خانوادگیه، آیا می دانید که این زوج مرتب موسوی و رهنورد فرزندی هم دارند؟
  ———————————–
  حتما دارند. من خبر ندارم.
  د. م.

 2. زهرا گفت:

  واقعا برای من عجیبه که چرا کسی مستقلا به زهرا رهنورد نمی پردازه و تو این روزها بیشتر در کنار موسوی بودن براشون مهمه!
  خیلی ها اصلا شخصیت موسوی رو قبول ندارن و اون رو گزینه خوبی نمیدونن (مثلا در بین دانشجویان یا قشری دورو بری خودمون میگن ورژن چپ احمدی نژاده و اگه قرار باشه به این رای بدیم چه کاریه به خود احمدی نژاد رای میدیم!!!) اما زهرا رهنورد براشون از اهمیت ویژه ای برخورداره…
  نکته: بیان نقل قول لزوما به معنای تائید محتواش نیست!

 3. منم گفت:

  بله ۳ تا دختر دو تا دکتری دارند یکی فوق لیسانس

 4. فرزند داشتن‌شان نقطه‌ی انحرافی بود؟!
  برایم خیلی جالب بود که همسرشان هم حضور دارند.
  در مورد محسن رضایی هم بنویسید.

 5. saeed گفت:

  Hamsare aghaye Karoobi ham sabegheye modiriyati movafaghe besiyari darand.

 6. امیر گفت:

  جناح اقتداگرا موسوی را نمی تواند نفی یا تخریب کند. این کار یعنی خیانت به آرمانهای امام راحل!

 7. علی تدین گفت:

  سلام
  از لینکی که در یادداشت شما بود سایت امید۸۸ را دیدم. سایتی غیر حرفه‌ای و سردستی، بی‌نظم و بدون شناسنامه بود. هرچند خبرهای آن به قول شما بسیار شرم‌آور و ناجوانمردانه بود ولی نسبت دادن آن به حامیان رسمی کروبی نیز عملی اخلاقی نبود. در ضمن منتجب‌نیا این خبرها را تکذیب کرد. من خودم هنوز نتوانسته‌ام بین کروبی و میرحسین کسی را انتخاب کنم. این نظر، حمایت از کروبی نیست. بحث رعایت اخلاق رقابت است. این گونه باشد باید خبر ملاقات کروبی و ساسی مانکن را هم عملی شرم‌آور و ناجوانمردانه بدانیم که “جمهوریت” و برخی سایت های غیررسمی حامی خاتمی-موسوی دامن زدند. هر دو خبر محکوم است. به یک میزان و هر دو خبر از سایت های غیر رسمی نامزدان.
  موفق باشید. به امید پیروزی تغییر.

 8. آشنا گفت:

  به نظر من صرف همراهی با همسری مثل خانم رهنورد نقطه قوت بزرگی برای میرحسین است. گرچه فرهنگ مردسالاری ایران تا حدودی برجسته کردن این ویژگی مهم را در سطح عام مشکل می سازد نخبگان باید این را مدنظر قرار دهند. میرحسین می تواند اولین رییس جمهوری ایران باشد که همسری برجسته و در شان این موقعیت دارد. حضرتعالی روی خوب نکته ای دست گذاشته اید.

 9. سید گفت:

  وای به حال آنهایی که برای تبلیغات از جلوه نمایی همسرانشان استفاده می کنند ؛ پس غیرت اسلامیشان کجا رفته ؟؟؟؟!!!!؟؟؟؟؟

 10. ایران گفت:

  سوابق خانم رهنورد چنین است :
  زمانی بی حجاب بوده اند.
  زمانی چادر سیاه می پوشیده اند.
  اکنون ساز دیگری می زنند.
  بالاخره ما که نفهمیدیم که این هفت رنگی ایشان . کی تمام خواهدشد

 11. غریبه گفت:

  بسمعه تعالی
  نامه حضرت امام رحمه الله علیه به خاطر بی کفایتی میرحسین:
  استعفای ناگهانی و بدون هماهنگی شما باعث تعجب شد. حق این بود اگر تصمیم بدین کار داشتید، لا اقل من و یا مسولین رده بالای نظام را در جریان می گذاشتید. در زمانیکه مردم حزب الله برای یاری اسلام فرزندان خود را به قربانگاه می برند، چه وقت گله و استعفاست.
  صحیفه نور/ج۲۱، ص۱۲۴
  —————————————
  عجب! اگر حضرت‌عالی آن عنوان «بی‌کفایتی» را نمی‌نوشتید، و من نویسنده و مخاطب را هم نمی‌شناختم، احساس می‌کردم پدری دارد با فرزندش حرف می‌زند و از او گله می‌کند. این نگاه کجا و آن نگاه زهرآگین و بهانه‌جو که پرش می‌کند به برچسب «بی‌کفایتی». بترسید از خدای‌تان!
  د. م.

 12. mehman گفت:

  بجای اینکه اول حرف بزنین یکم تفکر و سوال هم خوبه… {این لفظ مادر من هست و من فقط مینویسم} خانوم زهرا رهنورد هیچگاه بی حجاب نبودند که شما ذکر کردن بی حجاب بودند و رنگ عوض کردن… انسان عاقل قبل از هر کاری مقداری فکر میکنه… شما هم امتحان کنین… مشتری میشین

 13. ناشناس گفت:

  حضور همسرشون ارزش پرداختن نداره مخاطب باید هوشیار باشه،سوال من اینه که در تمام بیست سال سخت گذشته ایشون کجا بودند که حالا برای بدست آوردن آرا عکس خودشون رو در جبهه منتشر می کنن اونم با کت و شلوار!!!

 14. عباس گفت:

  امید دارم با آمدن آقای موسوی نرخ تورم تک رقمی شود، با اعداد و ارقام با ملت بازی نکند آنچه در بین مردم ملموس است حقیقت دارد در ۴ سال گذشته مردم با گرانی دست و پنجه نرم کردند که زندگی مردم در سختی و فشار اقتصادی گزرانده می شود

 15. ناشناس گفت:

  مهندس موسوی امیدوارم در انتخابات پیروز شوی و ما در جهان سربلند کنی

 16. روح الله گفت:

  هرچه در آسمان اندیشه بالاتر رویددر نظر کسانی که پرواز را درک نمی کنند، کوچکتر به نظر می رسید…..

 17. زهرا گفت:

  خانم و آقای که به حضور خانم آقای موسوی افتخار می کنی برو ببین که اصلا مدارک تحصیلی این خانم درسته اصلا این خانم صلاحیت رئیس دانشگاه شدن رو داره آصلا این خانم کی هست بعد افتخار کن خواهش می کنم.
  ——————————————-
  شما رفتید دیدید؟ مدارک‌اش نادرست است؟ شما وزیر علوم‌اید؟ یا رییس دولتِ نهم؟ اگر هستید چرا در همین دولت نهم از همان خانم تقدیر شده بود و تا شوهرش شد نامزد ریاست جمهوری مدارک‌اش ناگهان اشکال پیدا کرد؟ به خودتان اگر دروغ می‌گوید به خدا نگویید.

 18. حميد گفت:

  چراهمه سایتا رو میبندن؟چرا ماهواره ممنوع؟چرا مطابق سلیقه اینا باشیم؟مگه بقیه دنیا آدم نیستن؟چرا ما اینقدر زندانی و دنیا آزاد؟فقط اینا میرن تو بهشت و همه دنیا جهنمین؟؟؟ما رییس جمهوور دروغگو نمیخوایم////نوری دور سرش دیده؟حتما امام زمانه؟؟؟؟

 19. sara گفت:

  به کوری چشم دشمنان جناب آقای دکتر محمود احمدی نژاد رییس جمهور ماشد وما باجان ودل برای حمایت اوتلاش میکنیم وسلامتیشان را از خداوند خواهانیم
  ******************
  خوب، جواب «دشمنان» را دادید؛ جواب خدا را چه می‌دهید؟ جواب دزدی‌ها را چه می‌دهید؟ جواب دروغ‌ها را چه می‌دهید؟ هاشمی و فرزندان‌اش پول می‌دزدیدند (می‌دزدیدند؟)؛ این آقا اعتماد، ایمان، رأی و دین می‌دزدد! جواب این را چطور می‌دهید؟
  د. م.

 20. رامین گفت:

  بی اغراق بگمبعدانتخابات تاحالاتوهیچ سایتی چنین جملات اگاهانه ومتفکرانه نخونده بودم خیلی عالیه سایتت حرف نداره منکه هستم وهرکمکی ازم بربیاددریغ نمیکنم افرین به تو
  —————————————
  لطف دارید.

 21. سمیرا گفت:

  شمایی که دم از اسلام و قران و پیامبر میزنید هیچ می دونید که تجسس تو زندگی دیگران گناهه؟ هیچ میدونید با آبروی دیگران بازی کردن گناهه؟ مگه شما این وضعیت رو نمی خواستید ؟حالا که اوضاع وفق مراد شماست دیگه چی میخواهید؟ این بدبختا که کاری به کار شماها ندارند بعد از این مدت اینبار هم گیر دادید به چادر اونو روسری اینو کت اینو شلوار اون- میر حسین موسوی هرچه که هست از این بابت که اینقدر به خانمش اهمیت میده واقعاباارزشه به قول خودتون تا به حال هیچ نامزدی و هیچ رئیس جمهوری چنین کاری نکرده بودزنان مملکت ما از زمان خاتمی جزءرده انسانها به حساب اومدندحالا هم که هم گوی هم میدان دست شماست برید حالشو ببریدو بقیه رو به حال خودشون بزارید

 22. حسین حبیبی گفت:

  من با سنی که به گفته ی بعضی سیاستمداران به سیاست قد نمیده عرض می کنم که
  وای به حال کسانی که اندوه بر چهره رهبرمان نشاندن وای بر آن روزی که همین هایی که سنشان به سیاست قدنمیده با اذن رهبرشان آماده ی انتقام گیری شوند آن روز است که سلولی از این سران فتنه باقی نخواهیم گذاشت.
  حسین حبیبی ۱۶ ساله_اهواز

|