۶

چاک جهل و حمق نپذیرد رفو

تا به حال برخورد کرده‌اید به بعضی از آدم‌های ناراحت که توی خیابان‌ها ولو هستند و بی هیچ دلیلی ناگهان به رهگذران گیر می‌دهند؟ آدم واقعاً نمی‌داند با این‌ها چه باید بکند. ممکن است با کسی جایی برخوردی داشته‌ای، چه شخصی و چه فکری، اما وقتی اصلاً با کسی رو به رو نشده‌ای و هیچ تقابلی با او نداشته‌ای و ناگهان از او رفتاری پر از نفرت و بغض ببینید، چه حسی به آدم دست می‌دهد؟ به این می‌گویند وضعیتی که آدم در آن نمی‌داند واقعاً چه باید بگوید یا چه باید بکند. الغرض، امروز دیوانه‌ای (که اتفاقاً ناشناس هم نبود و خوب هم می‌شناسیم‌اش) رفته بود در وبلاگ بانو کامنتی گذاشته بود و هر چه از ذهن بیمارش تراوش کرده بود نوشته بود و حسابی آزرده‌خاطرش کرده بود. خوب اولین چیزی که به ذهنم رسید این بود:
گر بدی گفت حسودی و رفیقی رنجید
گو تو خوش باش که ما گوش با احمق نکنیم!
(همان: چون جواب احمق آمد خامشی / این درازی در سخن چه می‌کشی؟)

اما این پدیده‌ها همیشه وجود داشته‌اند و حالا به فضای وب کشیده شده‌اند. بیست سال پیش،‌ آن آدم بیمار شاید وارد دنیایی دیگر می‌شد و تنها دستِ تقدیر می‌توانست تو را با هذیان‌های هیستریک دیوانه‌ای سادیست رو به رو کند. اما تکنولوژی، دسترسی نامحدود را در اختیار همه‌ی آدم‌ها – سالم و بیمار – به یک اندازه گذاشته است. بعضی‌ها را نمی‌شود درمان کرد:
چاک (!) جهل و حمق نپذیرد رفو
تخم حکمت کم ده‌اش ای پند گو!

هر چه باشد، چاره‌ای نیست از این فضا. طول می‌کشد تا آدم‌های مختلف ادب زیستن با این امکانات تازه را بیاموزند (و آن‌ها که لازم است سر جای خودشان نشانده شوند). اما این عده از بیماران خودشان پیشاپیش قربانی این کیسه‌ی انباشته از زهری هستند که مدام با خود حمل می‌کنند و به صورت دیگران می‌پاشند. و عجیب است که این رنج جانسوزی که هستی‌شان را تیره کرده است و می‌آزاردشان، به چشمِ احول‌شان نمی‌آید:
پیش چشم‌ات داشتی شیشه‌ی کبود
لاجرم عالم کبودت می‌نمود!

پس: «برو معالجه‌ی خود کن ای فضیحت‌گوی!» (با عذرخواهی از حضرت حافظ).

 1. Mehdi گفت:

  Dear Darioush
  Please do not assign swearing and bad mouth to only mental health patients as it’s proven that they are the minority who insult the other people!
  surprized!
  This new world of ours contains many people who satisfy their need of anger and frustration with damaging the others nevertheless they are not necessarily patients.
  Yours
  ***
  Absolutely right!

 2. هوپا گفت:

  توجه: طربستان در مرورگر فایرفاکس کار نمی‌کند!
  تو رو خدا درستش کنید! حیف ملکوت نیست که نخواد توی فایرفوکس اجراء بشه و ما هم به دست و پای explore نیوفتیم!
  خوشال میشم اگه طبرستان این لطف رو درحق خودش انجام بده.
  در ضمن من از اون زمانی که صفحه عوض شده نیومدم. دروغ چرا
  خیلی قشنگتر شده.
  ***
  دوست عزیز،
  بارها فکر کرده‌ام که چطور می‌شود درست‌اش کرد. طربستان در بسیاری از مرورگرها کار می‌کند. من هم اگر راهی پیدا کنم، درست‌اش می‌کنم. شما کسی را می‌شناسید که راه حل‌اش را بداند؟ در ضمن کدام صفحه عوض شده است؟ من یادم نمی‌آید تازگی صفحه‌ای را عوض کرده باشیم.
  د. م.

 3. Farbud گفت:

  جناب مهندس ملکوت…یه مدت پیش توی کامنت های یکی از پست ها بحثی باز شد راجع به هیپ هاپ ایرانی و… امیدوارم یادتون باشه ! من اونجا یه مقادیری از دوستان Rapper طرفداری کردم…الان اومدم که برای ثبت در تاریخ موضع جدید رو اعلام کنم…با اینکه هنوز معتقدم که هر سبکی باید وجود داشته باشه و هنوز معتقدم هیپ هاپ اگه درست و حسابی باشه -چه فرنگی، چه داخلی- برای خودش کلی ارزش داره، ولی به این نتیجه رسیدم که هیپ هاپ در بین انواع سبک ها، اون آخره…حتی چند تا پله پایین تر از آخر…! پایان!

 4. سوشیانت گفت:

  تا آن جا که من اطلاع دارم فایرفاکس برای اجرای فایل های فلش pluginی دارد که باید نصب اش کرد. اگر پیدای اش کردم آدرس اش را می دهم خدمت دوستان.
  ***
  خدا خیرت بدهد. لطف کن آدرس‌اش را بفرست و جهانی را برهان!

 5. سوشیانت گفت:

  داریوش جان خواستی خودت بخوان و اگر دیدی آدرسی ضروری نیست، نظر را ویرایش کن.
  ۱- اولا با نصب flsh-player9 همه چیز حل می شود و نیازی هم به plugin خاص دیگری نیست. بنده نصب کردم و امتحان هم کردم و فایل ها تماما شنیده شد:
  https://addons.mozilla.org/firefox/plugins/
  ۲- امکاناتی که firefox برای فایل های فلش با کمک Adobe در نظر گرفته حتی بیش از این هاست. مثل این دو plugins:
  https://addons.mozilla.org/firefox/3469/ و https://addons.mozilla.org/firefox/3649/
  پیروز باشید و مستدام.
  شرمنده که بیشتر وقت نبود تا کمکی برسانم. من به طربستان بسیار بیش از این مدیونم.

 6. سمیرمی گفت:

  داریوش خان به بانو بفرمایید خودشان را ناراحت نکنند. آخر همیشه رسم بر این بوده که چو صبحی بدمد در پی اش افتد شامی.

|