۹

حسنِ مه‌رویان مجلس!

گفتم: «این هم لطایف هست که می‌توان گفت. این همه نکته، این همه اشاره. این ظرایف را چرا نادیده می‌انگاری؟ چرا حاشیه‌ها را به متن می‌کشی و متن را به حاشیه می‌بری؟ کدام حرف نگفته و نهفته را می‌خواهی به بازار بکشی؟».
خندید و گفت: «همه‌ی این‌ها به جا، اما «بحث ما در لطفِ طبع و خوبی اخلاق بود!»؛ قصه‌ی «پیرهن چاکِ ماهرویان» و «خرقه‌ی دریده‌ی پرهیز» را بگذار برای شبی دیگر!».
پ.ن. بانو آمد روی‌ام را بوسید و گفت: «تولدت مبارک!» یادم افتاد که به شهادت اوراق سجلی، سی و یک سال‌ام تمام شد!

 1. ربل گفت:

  داریوش جان تولدت مبارک. براستی که دلم برایت تنگ شده است. دلتنگ اولین روزی که دیدمت. روزگار چه زود می گذرد. سلام خدمت بانو برسانید. هر چند که در فراغت کوتاه بخت مساعدت نکرد تا در خدمت باشیم.

 2. محمود فرجامي گفت:

  تولدت مبارک داریوش جان. شاد باش و دیر زی

 3. سلام بر صاحب ارض ملکوت… من مدتهاست که با وبلاگ و طربستان شما مانوسم. تولدتان را تبریک می گویم. بابت لحظه های خوبی که با این خانه داشتم سپاس.

 4. سوشیانت گفت:

  دستم بر نهج البلاغه ی امیر بود که خبر تولدت را خواندم. ناخودآگاه بازش که کردم حکمت ۳۱ آمد. آنجا که می گوید: “و سئل عن الایمان، فقال: الایمان علی اربع دعائم… خودت بخوان شگفت نکته هائی است. خودت که خوب می دانی!
  ***
  ممنون. حال که خودت گفته‌ای من هم عین متن ترجمه شده‌اش را می‌آورم:
  «[ و او را از ایمان پرسیدند ، فرمود : ] ایمان بر چهار پایه استوار است، بر شکیبایى ، و یقین و داد و جهاد .
  و شکیبایى را چهار شاخه است : آرزومند بودن ، و ترسیدن ، و پارسایى و چشم امید داشتن . پس آن که مشتاق بهشت بود ، شهوتها را از دل زدود ، و آن که از دوزخ ترسید ، از آنچه حرام است دورى گزید ، و آن که ناخواهان دنیا بود ، مصیبتها بر وى آسان نمود ، و آن که مرگ را چشم داشت ، در کارهاى نیک پاى پیش گذاشت .
  و یقین بر چهار شعبه است : بر بینایى زیرکانه ، و دریافت عالمانه و پند گرفتن از گذشت زمان و رفتن به روش پیشینیان . پس آن که زیرکانه دید حکمت بر وى آشکار گردید ، و آن را که حکمت آشکار گردید عبرت آموخت ، و آن که عبرت آموخت چنان است که با پیشینیان زندگى را در نوردید.
  و عدل بر چهار شعبه است : بر فهمى ژرف نگرنده ، و دانشى پى به حقیقت برنده ، و نیکو داورى فرمودن ، و در بردبارى استوار بودن . پس آن که فهمید به ژرفاى دانش رسید و آنکه به ژرفاى دانش رسید از آبشخور شریعت سیراب گردید ، و آن که بردبار بود ، تقصیر نکرد و میان مردم با نیکنامى زندگى نمود .
  و جهاد بر چهار شعبه است : به کار نیک وادار نمودن ، و از کار زشت منع فرمودن . و پایدارى در پیکار با دشمنان ، و دشمنى با فاسقان .
  پس آن که به کار نیک واداشت ، پشت مؤمنان را استوار داشت، و آن که از کار زشت منع فرمود بینى منافقان را به خاک سود ، و آن که در پیکار با دشمنان پایدار بود ، حقى را که بر گردن دارد ادا نمود، و آن که با فاسقان دشمن بود و براى خدا به خشم آید ، خدا به خاطر او خشم آورد و روز رستاخیز وى را خشنود نماید .
  و کفر بر چهار ستون پایدار است : پى وهم رفتن ۹ و خصومت کردن و از راه حق به دیگر سو گردیدن و دشمنى ورزیدن . پس آن که پى وهم گرفت به حق بازنگشت ، و آن که از نادانى فراوان ، خصومت ورزید ، از دیدن حق کور گشت ، و آن که از راه حق به دیگر سو شد، نیکویى را زشت و زشتى را نیکویى دید و مست گمراهى گردید ، و آن که دشمنى ورزید راهها برایش دشوار شد و کارش سخت و برون شو کار ناپایدار .
  و شک بر چهار شعبه است : در گفتار جدال نمودن و ترسیدن و دو دل بودن ، و تسلیم حادثه‏هاى روزگار گردیدن . پس آن که جدال را عادت خود کرد ، خویش را از تاریکى شبهت برون نیاورد ، و آن که از هر چیز که پیش رویش آمد ترسید ، پیوسته واپس خزید ، و آن که دو دل بود پى شیطان او را بسود ، و آن که به تباهى دنیا و آخرت گردن نهاد هر دو جهانش را به باد داد .»

 5. نكته گو گفت:

  سلام و عرض ارادت…. امیدوارم در کنار خانواده ی محترم، همواره قرین سلامتی و موفقیت باشید.

 6. ناشناس گفت:

  Salam o salrooz e be donya amadanetoon ro ham shadbash migam o omidvaram ke sal e besyar khoobi ro aqaz konid.
  zemnan pasokh e porsesh e pish e manro ham nadadid.
  tarabestan ham ke harf nadare
  ba sepas

 7. محمد میناچی گفت:

  سلام داریوش عزیز
  تولدت را تبریک میگم و امیدوارم سالهایی پر از موفقیت و شادی در پیش داشته باشی.

 8. Nikahang گفت:

  Happy Birthday to You, Happy Birthday to You! Happy Birthday Hazrate Vala!
  Happy Birthday to You!

 9. سيد محمد اسلامي گفت:

  سلام
  تولتدتون مبارک
  سال ها و اوقات رضایت بخشی را همراه با خانواده سر کنید ، انشا الله
  مثل گذشته از مرقومات شما محظوظ هستیم .

|