۵

تنیده یاد تو در تار و پودم

این ترانه‌ای که شعرش را ابوالقاسم لاهوتی سروده بود و محمد رضا شجریان سال‌ها پیش آن را خوانده بود، یعنی تصنیف «یاد تو»، از آن ترانه‌های جنجال ساز شد. شعر لاهوتی و تصنیفی که شجریان خوانده بود، بندی دارد که در سراسر تصنیف تکرار می‌شود و آن بند این است: «میهن ای میهن». این تصنیف را البته صدا و سیمای سابق آقای لاریجانی مصادره کرده بود و با مثله کردن آن مرتب در تلویزیون و رادیو پخش می‌کرد. ما هم البته دسترسی به اصل آن نداشتیم و همان تصنیف مثله شده ورد ضمیرمان بود، بس که زیبا بود شعر و آهنگ و دلنشین بود صدای خواننده. همین تصنیف مثله‌شده را به طربستان افزوده‌ام تا زمانی که اهل دلی لطف کند و اصل تصنیف را برای‌ام بفرستد. سه چهار سال پیش، تصنیف کامل را در نواری که از دوستی به امانت گرفته بودم شنیدم. از خبط‌های بزرگ من بود که نسخه‌ای از آن نوار بر نداشتم تا اکنون در به در به دنبال اصل‌اش بگردم و ناچار به همان تصنیف بی‌سیرت شده قناعت کنیم. اهل فن می‌دانند صدا و سیما چه بر سر موسیقی سنتی ما آورده است. چیز بیشتری نمی‌گویم.

تنها این را اضافه کنم که شهزاده‌ی سمرقند اسباب خیر شد و پانزده تصنیف تازه از موسیقی آسیای میانه به بخش طربستان افزوده شده است. در ملکوت، می‌توانید این قطعات را در انتهای لیست «دیگران» بشنوید و طبعاً همه را به استقلال در سمرقند می‌توان شنیدن. مجال نوشتن نمی‌یابم این روزها بس که کارهای مختلف عقب افتاده دارم. به محض این که فراغتی حاصل شود شاید با نوشتن آشتی کردم تا چنان که دل می‌کشد بتوانم بنویسم. احساس می‌کنم از خودم دارم فاصله می‌گیریم وقتی از آن‌چه دوست دارم نمی‌توانم بنویسیم؛ اما نمی‌شود، باز هم می‌نویسم:
هر چه دل از سنگ خارا می‌کنم / باز رو سوی بخارا می‌کنم!

پ.ن. اگر به آن میانه‌های آخر بخش دیگران توجه کنید، متوجه افزایش قطعات و سرودهایی مربوط به اوایل انقلاب خواهید شد. سالگرد انقلاب همین دیروز بود و آن ماجراهای دیگرش. شنیدن آن تصنیف‌ها خاطراتی عجیب دارد برای آدم‌های مختلف!

 1. م گفت:

  آقا داریوش
  سلام
  به گمانم «ممد نبودی» را کویتی پور خوانده است نه آهنگران.
  شاد باشی

 2. H@mid گفت:

  تنیده یاد تو، درتار و پودم، میهن ای میهن!
  بود لبریز از عشقت وجودم، میهن ای میهن!
  تو بودم کردی از نابودی و با مهر پروردی
  فدای نام تو، بود و نبودم، میهن ای میهن!
  به هر مجلس، به هر زندان، به هر شادی به هر ماتم
  به هر حالت که بودم با تو بودم، میهن ای میهن!
  اگر مستم، اگر هشیار، اگر خوابم، اگر خوابم، اگر بیدار
  به سوی تو بود روی سجودم، میهن ای میهن!
  به دشت دل، گیاهی جز گل رویت نمی روید
  من این زیبا زمین را آزمودم، میهن ای میهن!
  همیشه از زمزمه این ترانه احساس خوبی به من دست میده. فکر می کنم ابوالقاسم لاهوتی این شعر را در روزهای غربت سروده. روحش شاد

 3. minoo گفت:

  Dear Mr Dariush
  In your music section, there is a Handel Largo.
  Could you please tell me the details of the piece (name and Opus ). I guess it is an ontario written for a countertenor which I had heard a long time ago. It is most beautiful. Please kindly let me have any information you have about this piece. Sorry I can’t write to you in Farsi.
  kind regards
  minoo (I mean the third piece from bottom).

 4. سید گفت:

  سلام
  می بینم که تو هم نوشته نیک اهنگ رو درباره میرشکاک خوندی. البته این جور روایت ها تنها منحصر به میرشکاک نمی شه، خیلی های دیگه هم هستند که از همون قماشند و در ایران افاضات دارند. دم خودم گرم که …(چشمک)
  شاد باشی (در ضمن گویا تولد سلطان بانوتون نزدیکه، از قول من بهش تبریک بگو تا سر وقتش من هم تقدیم خدمتشون عرض کنم. گرچه که خیرشون به ما فقیر بی چاره ها نمی رسه-دوباره چشمک)

 5. Amir گفت:

  man aslesho daram vali rooie cassete age vaght kardam tabdilesh konam baraat hatman miferestam zemnan az baabate colecksione zibaaiet mamnoon

|