آغاز؟ از کجا؟ پريشب توی

آغاز؟ از کجا؟
پريشب توی قطار بالاخره این مقاله‌ی مرتضی مرديها رو که توی مجله‌ی آفتاب چاپ شده خوندم: از کجا آغاز کنيم؟ مقاله‌ی بسيار تأمل‌برانگيز و جالبيه. بهنود هم توی صفحه‌اش يه اشاره‌ای به اين کرده. تغيير زاويه‌ی ديدش کلی صورت مسأله‌ها رو عوض می‌کنه. آدم وقتی مطلبو می‌خونه بعضی وقتا اين حس بهش دست می‌ده که نويسنده داره آمريکا و سياستاشو تطهير يا توجيه می‌کنه. ولی از انصاف نبايد گذشت که خيلی از مطالبش به حق و به جاست. صرف‌نظر از بعضی نکاتی که من هم روش بحث دارم، عمده‌ی مطلب خيلی واقع‌بينانه نوشته شده. تا حالا هيچ‌کس اينجوری گريبانِ خودی رو نگرفته بود بهشون بگه بابا شما هم همچين موجوداتِ مقدس و مطهری نبودين که. شماها هم که اگه دستتون می‌رسيد غارت می‌کردين و کشتار و خيلی هم بدتر از آمريکا اين کارو می‌کردين. جدّاً بياين اين تئوری رو بررسی کنين که ماها، نه ببخشين حکومتِ عراق يا ايران يا طالبان اگه مثلاً مث آمريکا و انگليس تکنولوژی هسته‌ای می‌داشتن چه کار می‌کردن؟ چه تضمينی وجود داشت که فردا دنيا رو به خاطر ايدئولوژی‌های جزميشون به خاک و خون نکشن؟ توی اين مطلب مرتضی مرديها، نکته‌ی جالبی درباره‌ی ژاپن ديدم که تا به حال اصلاً اون طرف ماجرای هيروشيما و ناکازاکی به گوشم هم نخورده بود. مردم ممکلت ما هم که اصولاً به جای تحقيق، دربست حرفی رو که می‌شنون، قبول می‌کنن. برين اصلِ مطلبو بخونين، خيلی مطلب جالبيه.
جوکِ روز
در ادامه‌ی مطلب بالا حرف‌های حسين شريعتمداری در پاسخ به آقای رفسنجانی خوندنيه. همه‌ی اينا رو بذارين کنار هم ببينين به کجا می‌رسين:
«صرف‌نظر از مصاحبه يادشده و گرايش احتمالي آقاي هاشمي بايد گفت كه: اطاعت و پيروي از نظر رهبرمعظم انقلاب درباره خط قرمز بودن رابطه با آمريكا، اولاً، به دليل آنكه ايشان ولي امر مسلمين است، يك وظيفه ديني است، ثانياً، به خاطر جايگاه ايشان در قانون اساسي، يك وظيفه مسلم قانوني است و ثالثاً، به علت انطباق اثبات شده آن با شواهد و اسناد بيروني و رخدادهاي كنوني، يك نظر علمي و حكيمانه است و هيچ‌كس در هيچ‌جايگاه و مقامي حق ندارد اين نظر مسلم ديني، قانوني و علمي را ناديده بگيرد و مردم مسلمان و پاكباخته اين مرزوبوم را در چنگال آمريكاي وحشي و خونريز اسير كند،…»


Posted

in

by

Tags: