۶

حديث آزار دهنده و آزار ديده

درباره‌ی آزار دادن، امير در وبلاگ‌اش چيزی نوشته است، در پی گفت‌وگوی مختصری که داشتيم. چند بار خواسته بودم چيزی بنويسم. اين بار به اختصار و اشاره می‌گويم. کسی که آزار می‌دهد ديگران را – و آزار صورت‌های مختلفی دارد – به باور من خودش جايی سخت آزار ديده است. کسی که با جهان و عالميان در صلح باشد و درون‌اش تيره و غبارآلود نباشد، از سر غرض و بغض و نيش زدن با کسی سخن نمی‌گويد. کسی که به ديگری زهر می‌پاشد، در درون خود کيسه‌ی زهری را حمل می‌کند که نخستين قربانی‌اش خودش است. زهر پاشيدن به ديگران – به هر انگيزه و توجيهی – ابتدا زهر پاشيدن به خود است. آزار دادن – به باور من – جايی سخت‌تر و تلخ‌تر می‌شود که از سنخ همين آزارهای معمولی نباشد؛ آزاری که به انگيزه‌ی اعتقاد و باور باشد. خداوند همگی را از سوء عاقبت محفوظ بداراد و همه‌ی بيماران را شفای عاجل دهاد… و ما را هم از عذاب آزار دادنِ دگران در امان داراد!
 1. گزارش آخرین درسگفتار آقای دکتر محمد مجتهد شبستری در این وبلاگ آمده است.ضمنا آزار و اذیت هم چیز خوبی نیست

 2. Amir Hossein says:

  besyar aali bood.

 3. گزارشی از سخنرانی آقای مصطفی ملکیان را تحت عنوان حکمت “به من چه؟” می توانید ببینید

 4. رضا says:

  داریوش جان, یک خواهش بی ربط به این موضوع دارم و اینکه: لینک به وبلاگ محمد علی ابطحی خرابه, یعنی اینکه
  In the body of your blog setting, you’ve typed http://www.webnevehsteha instead of http://www.webneveshteha
  انشالله که هر چه زودتر به زمین فرود بیائی, نرم و مطمئن.
  ارادتمند
  ****
  مشکل از خود وبلاگ آقای ابطحی است نه از ما. اين چيزی که در گوگل خوان ظاهر می‌شود به طور اتوماتيک آدرسی را که خودشان برای فيد آر اس اس وارد کرده‌اند می‌خواند، در نتيجه خرابی از جای دیگری است. از ما نیست. طراح صفحه يا خود آقای ابطحی باید درست‌اش کند. بنده چند بار تلاش کردم به ايشان خبر بدهم. هم ای‌ميلی هم از طرق ديگر. ظاهراً سرشان خيلی شلوغ است. شايد يک بار در وبلاگ بنويسم توجه‌اش جلب شود!

 5. helia says:

  طربستان را چرا برداشتيد منظورم فايلهاي اس دبليو اف آن بود. اين صفحه رو من هر روز باز ميذاشتم و كارهايم را ميكردم اما الان طربستان شما براي ما در ايران فيلتر هست!!!!!!
  ****
  درست‌اش می‌کنم. مرحله‌ی تست بود فقط. بر می‌گردد به زودی. عجالتاً از همین طربستان فعلی استفاده کنيد. کلی موسيقی خوب دارد!

 6. جناب داریوش عزیز
  با سلام و تبریک روز پدر به حضرت‌عالی
  – طربستان قدیمی خیلی خوب بود. حیف شد که برداشتید. مشکلی نداشت که … تازه داشتیم عادت می‌‌کردیم. کاش برگردد به همان شکل سابق که هر دو یک‌جا بودند.
  -دور از جان‌تان، چرا در «آزار دیگران» مانده‌اید؟ پست تازه خبری نیست؟ حیف باشد …
  *****
  آقا طربستان قدیم و جديد هر دو به قوت خويش باقی‌اند اکنون. از «آزار» هم در می‌آيم به زودی. کمی ذهن‌ام مشغول است. درس و مشق و کارهای عقب مانده. می‌نويسم. زود.

|