۱۶

زخمِ غزه تازه نیست

گمان نکنم هیچ انسان منصفی که اندک ذره‌ای دردِ اخلاق و انسانیت داشته باشد بتواند نسبت به فاجعه‌ای که در غزه اتفاق می‌افتد – و فاجعه‌ای که سال‌هاست در فلسطین نهادینه شده است – بی‌تفاوت باشد و هیچ موضعی نگیرد. حسابِ دو موضع افراطی له یا علیه اسراییل را که کنار بگذاریم، بعضی مواضعِ انسان‌دوستانه‌ی چه بسا اهل اعتزال هم هستند که به سادگی می‌گویند: «خون‌ریزی بس». اما مسأله واقعاً به این سادگی نیست.

ندیدنِ تاریخِ این درگیری‌ها و ریشه‌های این خشونت‌ها، تنها به کار پاک کردنِ حساسیت‌های اخلاقی و انسانی می‌آید. و به گواهیِ آشکارِ تاریخ، اسراییل، سال‌های درازی است که در خشونت‌ورزی زبان‌زد است. فرق خشونتِ اسراییل و خشونت حماس چی‌ست؟ اولی را یک دولتِ استقرار یافته مرتکب می‌شود و دومی را یک گروه چریکی مخالفِ آن دولت یا حاکمیتِ‌ سیاسی. بر چه مبنایی می‌توان گفت که خشونتِ دولتی موجه است و خشونتِ غیردولتی ناموجه؟ اتفاقاً خشونتِ سازمان‌یافته و دولتی، خشونتی بسیار هول‌ناک‌تر است. خشونت دولتی نه تنها قدرت و تأثیرش بیشتر است، بلکه بعد از ارتکاب دولت یا نظامِ سیاسی آلوده‌دامن به سادگی می‌تواند تمام نشانه‌ها را پاک کند و همه‌ی اقدامات‌اش را توجیه کند. چنین کاری برای طرفِ‌ مقابلی که در اقلیت واقع است به این سادگی اتفاق نمی‌افتد. تاریخ را قدرت‌مندان می‌توانند دست‌کاری کنند و بازنویسی. تاریخ شاید در ذهن اندیشمندان و اهل اخلاق و دردمندانِ بیدار تحریف نشود. اما این تاریخ جایی نوشته می‌شود. اسراییل با حملاتِ مکررش و بیانیه‌های‌اش دارد تاریخ را از نو می‌نویسد؛ به سودِ خود و منافعِ قدرت‌اش.

فکر می‌کنم مغالطه‌ی پناه گرفتن حماس میان غیرنظامیان به قدر کافی رسوا شده است. پاسخ این سؤال را می‌توان با نگاهی به نقشه‌ی غزه در گوگل هم یافت. در منطقه‌ای تا آن حد پرازدحام و فشرده که جای سوزن انداختن در آن نیست (در مقایسه با منطقه‌ی سرسبز و مزارعی که دقیقاً دیوار به دیوار همین منطقه در داخل مرز اسراییل واقع‌اند)، هر نیروی نظامی و چریکی هر جایی که برود و باشد، ناگزیر میانِ مردم خواهد بود. اگر جای اسراییل و حماس عوض می‌شد، وضع برای آن‌ها هم همین بود. اسراییل این را به خوبی می‌داند و هنوز هم از این مغالطه در بیانیه‌های‌اش استفاده می‌کند.

وضعِ غزه تازه نیست. حمله‌ی اسراییل به غزه در این یکی دو هفته‌ی اخیر رخ نداده است. اسراییل ماه‌هاست که به غزه به خشونت‌بارترین وجهی حمله می‌کند و صدایی از احدی بلند نمی‌شود. ربودن امنیت، آسایش و رفاه مردم تنها با حمله‌ی نظامی رخ نمی‌دهد. حمله‌ی نظامی آخرین مرحله است. تیرِ خلاص است. اسراییل مدت‌هاست که تحت پوششِ مبارزه با حماس و تروریسم، راهِ رسیدن دارو، غذا و کمک‌های انسانی را به منطقه مسدود کرده است. درست در زمانی که حماس وارد روند عملِ سیاسی و انتخابات می‌شود، راهِ رسیدن کمک‌های اقتصادی به غزه مسدود می‌شود. اسراییل مدت‌هاست شاهرگ زندگی اجتماعی، اقتصادی و بشری مردمان غزه – و همچنین سیاست‌مداران و چریک‌های‌اش – را هدف قرار داده بود. سیاست‌مداران جهانی،‌ به درستی می‌گویند که حماس با ختمِ آتش‌بس مسببِ آغاز درگیری‌ها بوده است. اما هیچ کس تاریخ‌اش را می‌پرسد؟ نه می‌توان حماس را تطهیر کرد و نه باید گفت که هر که با حماس است، قدیس است. اما نکته ساده است: ختمِ آتش‌بس چیزی بوده است که اسراییل قدم به قدم به سوی آن رفته است و طرفِ مقابل را تحریک کرده است.  نمی‌توان با کسی صلح کرد، در شرایطی دشوار که ابتداییات زندگی سالم و ساده‌ی انسانی را از او ربوده باشی و مرتب با استمرار وضعیت او را تحریک کند و سپس انتظارِ استمرار صلح داشته باشی.

هم‌اکنون سیاست‌مداران در شورای امنیت سازمان ملل تلاش می‌کنند به قطع‌نامه‌ای برای آتش‌بس فوری برسند. اسراییل از لحظه به لحظه‌ی این فرصت برای ادامه‌ی خون‌ریزی استفاده خواهد کرد. یکی از چیزهایی که اسراییل تشخیص نمی‌دهد یا اگر تشخیص می‌دهد حاضر به اذعان به آن نیست این است: حماس، فقط یک گروهِ نظامی یا تروریستی نیست. جمعیت غزه هم جمعیتی متکثر با عقاید بسیار متنوع نیست. جمعیت غزه، عضو حماس یا غیر عضو حماس، همه دردِ مشترکی دارند. اسراییل راه غذا و دارو، برق و سوختِ همه‌ی آن‌ها را مسدود کرده است؛ اسراییل رفاهِ همگی را بدون هیچ تبعیضی ربوده است. شاید تا جایی بتوان به این مردم فشار آورد که برای به زانو در آوردنِ حماس، شما هم تحت فشارید. آن‌ها که رفتند،‌ شما هم آسوده خواهید شد. همه می‌دانیم که اگر آن حماس هم برود، حماس تازه‌ای و مقاومتِ تازه‌ای می‌روید. قربانی مردم هستند؛‌ بهانه امروز حماس است، فردا فتح و پس‌فردا حزب‌الله (ایران را هم که همیشه با فهرست اضافه می‌کنند). اصلِ مسأله حل‌ناشده باقی می‌ماند. تمام تلاش‌ها برای پاک کردنِ صورتِ مسأله است. کارنامه‌ی اسراییل و حماس را باید با هم مقایسه کرد و تاریخِ هر دو را دید. یک‌طرفه به قاضی رفتن و ندیدنِ تفاوت ۴ نفر کشته‌ی اسراییلی و ۴۰۰ نفر کشته‌ی فلسطینی – و برجسته نکردنِ آن – آغاز زوالِ حساسیت‌های اخلاقی ماست.

پ. ن. جالب است که محمود عباس که اکنون در سازمان ملل سخن گفت، خوب می‌داند که حماس علیه دولت‌اش کودتا کرده است (پیروزی حماس در انتخابات به جای خود؛ این موفقیت را نباید با بقیه‌ی وضعیت‌ها خلط کرد). اما عباس، اندک‌ ذره‌ای از حقوق هم‌وطنان‌اش کوتاه نیامد و از این فرصت برای تسویه‌حسابِ سیاسی با حماس استفاده نکرد. یکی از مغالطه‌های دیگر در این بحران این است: مقابل قرار دادن حماس و فتح. دفع‌الوقتی دیگر برای سرپوش نهادن برای ادامه‌ی خون‌ریزی.

پ. ن. ۲. توضیح می‌دهم: این نوشته فقط دعوای اخلاقی بر سر قضیه‌ی غزه نیست. هدف‌اش هم کم‌رنگ کردنِ نقش حماس نیست. اتفاقاً نقش هر کدام از طرفین درگیر باید به خوبی روشن شود. روان‌شناسی حماس و روان‌شناسی اسراییل را باید خوب دانست. هر کدام به دلایلی این کارها را می‌کنند. حتی اگر تمام نسبت‌هایی را هم که به حماس می‌دهند درست باشد، باز هم وضعیت ناموجه است. دولت اسراییل یک ملت را چند پاره کرده است. این کار پیامد دارد. هزینه دارد. زخمی است که به این زودی التیام پیدا نمی‌کند. بحث من فقط نامشروع بودن اخلاقی خود جنگ نبود. بحث من برجسته‌ کردن غیر اخلاقی بودن و ناموجه بودنِ رتوریک وقیح اسراییلی‌هاست. برجسته کردن یک چیز، به معنای نادیده گرفتن چیزهای دیگر نیست.

 1. MAJID گفت:

  bebakhshid bi rabte vali on Albume Esfahane Shajarian ba Shere “Sine ra seighali az atashe del sakhtei ” chera dige nist?
  *******
  «چهره را صیقلی از آتش می ساخته‌ای…»
  خاطرم نیست در کدام آلبوم بود ولی هیچ چیزی از این‌جا حذف نشده است. بررسی می‌کنم اگر از ابتدا بوده است، ببینم چه اتفاقی افتاده.
  د. م.

 2. هادی گفت:

  موافقم. واقعاً جنایت دارد رخ می‌دهد که دل هر انسانی را به درد می‌آورد. اما یک نکته: انگار تغذیه‌ی دو طرف، جنگ و بحران است. بدون آن، حیات سیاسی‌شان تمام است. فرض که حماس نباشد؛ اسراییل، در آرزوی حماسی دیگر است. همین‌گونه است حماس. اکسیژن اسراییل و …، بحران و جنگ است. قربانی: کودکان و زنان و … . و البته این علت‌های گوناگون دارد؛ که جای بحث‌اش این‌جا نیست.

 3. حمید گفت:

  خوشحالم که کشورهای مسلمان سکوت کرده اند و با این کارشون توی دهنی محکمی به جمهوری اسلامی زدند.
  چرااین گروه حماس و حزب ا… نمیره پادگان بسازه و از اونجا اقدام به راکت پراکنی کنه؟چرا میره در بین جمعیت غیر نظامی قایم میشه و از اونجا اقدام به راکت پراکنی میکنه؟وقتی که میره اونجا قایم میشه،مشخص هست که وقتی پاسخ متقابلی از سوی اسراییل دریافت میکنه،عده ای غیر نظامی هم در اون بین کشته میشند.
  پس اولین هدف این گروهها این هست که با قایم شدن در بین غیر نظامیون ،از حمله اسراییل در امان بمونند،یا از شدت حملاتش کاسته بشه،که نمیشه. دلیل دوم این کار این هست که اگر در پادگانی مستقر بشند، ظرف چند روز اسراییل نابودشون میکنه. دلیل سوم این هست که میخواد با کشته شدن تعدادی غیر نظامی، زمینه رو برای هوچی گری و جار و جنجال و جوسازی رژیمهایی مثل جمهوری اسلامی فراهم کنند. تا با تحریف اخبار،پخش ناقص اخبار، لوث کردن وقایع، به جو سازی و تحریک احساسات گروهی اندک از مردم بپردازد.
  پس این گروهها هم در خون این کشتگان شریکند.
  برای این میگم تعداد کمی از مردم،چون واقعن بیشتر مردم،توجهی به هوچی گریهای جمهوری اسلامی و دار و دسته و خبرگزاریهاش ندارند. مردم میدونند که اینها همیشه کارشون خوراک ساختن برای صدا و سیما و خبرگزاریهاش و مشتی عناصر عقل فروخته ایست که درون کشور حامیش هستند. پس هر از گاهی باید این عده رو که قدرت اندیشه و استقلال فکری ندارند رو تحریک کنه،تا یهو خوابشون نبره. چون این عده،همانند همون افرادی که رفتن فرودگاه رو کردند مقر شعارهایی که هزار خروارش به اندازه نیم کیلو شلغم هم نمیارزه،باید همیشه به طریقی سرگرم باشند و تحریک بشند و به مغزشون که دربست زیر یوغ جمهوری اسلامیست،خوراک تزریق بشه. باید به این افراد گفت که چرا نمیرید؟بسیار کار خوبی میکنید که میخواید برید و با برادرانتون در جبهه “حق علیه باطل” بجنگید و مشت محکمی بر دهان اسراییل و “استکبار جهانی و یاوه گویان شرق و غرب و آمریکای جنایتکار” بزنید. لطف بفرمایید برید. چون با شعار دادن کاری از پیش نمیره.باید برید و واقعن وراد عمل بشید. با رفتنتون هم خدمتی به گروههای فلسطینی کردید و هم خدمتی به کشور ایران و مردم ایران.

 4. امیر گفت:

  از آقای حمید سوالی می‌پرسم. فرض می‌کنیم تمام سخنان شما درست باشد. آیا فکر می‌کنید با کشتن این همه آدم -مرد و زن و پیر و جوان- در غزه، همه چیز تمام می‌شود؟ فکر می‌کنید این بچه‌ها که جسدهای تکه تکه و پاره پاره‌ی پدران و مادرانشان را می‌بینند فردا چه خواهند کرد؟ غیر از اینست که هر بار از دل یک قتل عام و کشتار، حماسی دیگر زاده شده‌است؟ آنها هم که شما می‌گویید ساکت نشسته اند، کشورهای مسلمان نیستند. آشکار است که با مسلمانهای کشورهای دیگر معاشرتی ندارید. آنها که ساکتند همان دولت‌های دیکتاتور و بعضا موروثی هستند که اتفاقا هیچ اعتنایی هم به حقوق بشر و دموکراسی ندارند و یاللعجب که با مدافعان حقوق بشر هم رابطه‌ی عالی دارند!
  و بار دیگر: یک وسیله‌ی از جنس خشونت، شما را به هدفی از جنس صلح رهنمون نخواهد شد.

 5. بامداد گفت:

  داریوش عزیز ممنون. کامنتم شاید موردی نداشته باشه جز تشکر.
  ارادتمند
  بامداد
  **************
  ممنون از اظهار لطف.

 6. af گفت:

  سلام
  با نظر هادی کاملا موافقم

 7. داود گفت:

  سلام
  به مردم دنیا بگوپید که می توان با تحریم کالای امریکاپی و اسراپیلی به آنها فشار آورد این حداقل کاری است که می توان انجام داد
  والسلام

 8. ناشناس گفت:

  امیر Reply:
  دی ۲۲م, ۱۳۸۷ at ۷:۴۴ ب.ظ
  ا سلام و عرض ادب برخی از تاملات خودم را پیرامون واقعه غزه و فلسطین خدمتتان
  عرض می کنم.چند نکته مذهبی:
  ۱-اسراییلی ها به فرمان خدا صاحبان اصلی فلسطین هستند و این موضوع علاوه بر تورات در قران کریم هم به روشنی تبیین شده .قصه از این قرار بود که موسی بنی اسراییل را از مصر به صحرای سینا کوچ داد .همان قصه معروف غرق شدن فرعون و فرار بنی اسراییل.وبعد بنی اسراییل در خواست سرزمین کردند از خدا زیرا صحرای سینا بیابان بی اب و علف و غیر قابل سکونت بود.خدا گفت که من فلسطین را که سرزمین ابادی است برای شما قرار دادم.گفتند:در انجا قومی ساکنند.خدا گفت با انها بجنگید و بیرونشان کنید و من شمارا در این جنگ یاری می دهم.به موسی که پیام خدارا برای انها می اورد گفتند:اذهب انت وربک :تو و خدایت بروید و انها را بیرون کنید و ما بعد از شما می اییم.خدا به موسی گفت این قوم بنی اسراییل به بردگی عادت کردند.انها را رها کن ولی از فرزندان انها مردانی شجاع پدید می ایند که فلسطین را به دست خواهند اورد.بعد از ۴۰ سال نسلی از بنی اسراییل که در صحرا زندگی کرده بودند به جنگ فلسطینی ها رفتند و با ابتکار داوود در کشتن فرمانده فلسطین با فلاخن فلسطین به تصرف اسراییلی ها در امد و وعده خدا محقق شد.اسراییلی ها نزدیک پانصد سال در انجا حاکم بودند و حکام انها از جمله حضرت سلیمان است که معبد سلیمان را بنا کرد.بعد عرب ها به سرکردگی بخت النصر به انجا حمله کرده و تصرفش کردند.کوروش به بخت النصر حمله کرده اورا شکست داد و اسراییلی ها به فلسطین بر گشتند و عده ای هم به ایران امده و این جا ساکن شدن. .بیشتر در شهر اصفهان که ۹ نفر از انبیا انها هم اکنون در تخت پولاد اصفهان دفنند و زیارت می شوند.و همچنین شهرهای دیگر چون شوش و تویسرکان.خدا از حمله بخت النصر به فلسطین در قران به عنوان عذابی به خاطر گناهان بنی اسراییل یاد کرده است و حمله دومی که قبل از اسلام به دست مسیحی هایی انجام شد که بهانه حمله شان را کشته شدن عیسی توسط بنی اسراییل قرار دادند.در حالی که عیسی تنها یکی از پیامبران بنی اسراییل بود و ادعای دین جدیدی نداشت ولی چیزی به نام مسیحیت پس از مر گش به وجود امد.و خدا این دو حمله را عذاب خودش دانسته و در قران به انها می گوید اگر باز هم گناه کنید باز عده ای را مامور می کنم به سرزمینتان فلسطین حمله کنندو عبارت سرزمین موعود هم تعبیر خداوند در تورات و قران است.
  ۲-بیشتر عربها سنی هستند و ما شیعه ها اولا با انها برادریم و مشکل خاصی الا در قصه خلافت و امامت و برخی فروعات فقهی نداریم.ولی تیره ای از انها که اغز قضا همان عرب های ساکن فلسطینند سنی ناصبی اند.یعنی گروهی که معتقد به کفر و فساد علی بن ابیطالب و فاطمه زهرا و فرزندانشانند.و جزئ واجبات نمازشان لعن علی و فاطمه سلام الله علیهما است.واین فرقه از نظر فقه شیعه واجب القتلند و در روایات مکرر ظهور امام زمان تصریح شده که امام زمان بعد از ظهور با انها به جنگ برخاسته و کوچک و بزرگ انها را می کشد انقدر که خون انها زمین را می پوشاند و در جواب اعتراض فرماندهان خراسانی خود به کشتار بی حساب انها قصه شهادت فاطمه زهرا را یااد اور میشودو ….
  ۳-چند دهه پیش انگلیسی ها از سرزمین های تحت استعمار خویش بیرون رفتند و این زمین ها را به شکلی تقسیم کردند که در هر گوشه ای اختلافی باقی ماند .عرب ها که خود را حاکم بلا فصل خاورمیانه می دانند به حاکمی یهودی ها بر اسراییل و حاکمیت ایران بر خلیج و خوزستان اعتراض کرده و تا الان هم پایش ایستاده و این زمین ها را از مصر تا خراسان ملک تاریخی خود می دانند و یهود و مجوس که ما ایرانی ها باشیم را دشمنان خود تعریف می کنند.
  ۴-قصه فلسطین یه قصه قومی بین یهودی ها و عربهاست. یهودی ها فرزندان اسحاق پسر ابراهیم و عرب ها فرزندان اسماعیل پسر ابراهیم هستند. ابراهیم پدر هر دو قوم است ولی مادر اسماعیل هاجر و مادر اسحق سارا بود که با هم دعوا می کردند و ابراهیم که با سارا ساکن فلسطین بود هاجر را به عربستان فرستاد تا این دو زن از هم دور بوده و به هم حسادت نکنند.اختلاف سارا و هاجر ادامه پیدا کرد و فرزندان انها در طول تاریخ با هم به دشمنی پرداختند که نمونه های ان در زمان پیامبر اسلام فتح خیبرو قتل عام یهودی ها توسط ایشان است و کشتاری که یهودی در دهه ۶۰ از فلسطینی ها به تلاف کشتار خیبر انجام دادند.هیولای صهیونیسم جهانی ساخته و پرداخته ذهن عرب ها بر ای روشن نگه داشتن اتش کینه شان از یهودی هاست.
  ۵-جالبه بدانید روسای سیاسی و فرهنگی اسراییل همه ایرانی هستند که بعد از انقلاب از ایرا رفته و در اسراییل ساکن شدند.
  ۶-واماغزه. در سیبر تحولات فلسطین عرب ها که قیم فلسطینی ها هستند مشغول صلح و سازش بودند که ایران حماس را وارد معادلات ان خطه کرد تا بتواند به عربها و غربی ها فشار اورد تا قدرت ایران را بپذیرند و اینقدر به نظام جمهوری اسلامی ایران گیر ندهند.اقای خامنه ای در یک تحلیل خصوصی برای سپاه می گفت:من بارها به دوستان گفته ام امروز جبهه ما در برابر غربی ها فلسطین است. اگر ان جبهه را بستند ما باید در تهران با انها بجنگیم.تحلیل ایشان درست است .زیرا جمهوری اسلامی دارای دو دشمن تعریف شده است.خطر نزدیک عرب ها هستند که از اخرین جنگمان با انها هنوز همه چیز مانده از اسیر و شهید و جانباز و خرابی ها و….ومثل ان.عربها مدعی خلیج و خوزستانند و برای دستیابی به ان به هر راهی متوسل می شوند.صدام یک استثنا نبود عربها همه صدام هستند به شرط شرایط صدام در سال ۵۹/ولی تز صدام فعلا شکست خورده است.صدام می گفت :راه قدس از تهران می گذرد.وبا وجود تهران تصرف فلسطین بی فایده است. این جمله را امام به انها برگرداند که راه قدس از کربلا می گذرد.عربها ما را هنوز مجوس به معنای اتش پرست می دانند و صدام جنگ خودش با ایران را اتمام قادسیه نام نهاده بود.قادسیه جنگی است در زمان عمر که به اشغال ایران توسط عربها انجامید.دشمن بعدی طبق تعریف سران نظام ایران غربی ها هستند که ایران در صدد است جنگ خودش با اعراب و غربی ها را در فلسطین انجام دهد تا هزینه اش را در کشور خودمان نپردازیم واینهمه تبلیغات برای غزه فقط در جهت توجیه مردم برای هزینه های جنگ با ان دو کشور است.اکنون فلسطین دو دولت دارد :دولت غزه که حماس است و دسنت ایران در ان منطقه است و دولت محمود عباس در کرانه با ختری و جنگ اخیر بیشتر جنگ ایران و عربها است و اسراییل و فلسطین ابزار جنگ هستند.
  ۷-استراتژی اقای خامنه ای و همفکرانش شکننده ترین و پرهزینه ترین راه دفاع از ایران و نظام است. در حالیکه استراتژی حکومت پهلوی عاقلانه تر ین شکل ان بود ولی سران نظام چشمشان از خیانت غربی ها به حکومت پهلوی ترسیده واز بیم تکرار ان حاضرند ملت بدبخت را زجرکش کنند ولی ریسک کمتری برای ادامه حکومت متحمل شوند .چه به فرموده امام راحل حفظ نظام در راس همه واجبات است.البته اقای رفسنجانی هم به شخصه استراتژی عاقلانه تر دورتر از پهلوی و نزدیک تر به خامنه ای داشت که موفق به اجرایش نشد.
  ۸-کلام اخر اینکه احساسات را در مسایل سیاسی داخل نکن.اشتباه است.در ایران در تمام ۳۶۵روز سال روزی ۸۰ نفر در اثر بی کفایتی مدیران میان اهن و خاک تکه تکه می شوندو این یک قلم جنس است.مگر در چچن روزانه صدها نفر توسط روسیه قتل عام نشد.شما چیزی شنیدین؟چچنی ها تا صدسال پیش ایرانی بودند و شیعه هم بودند.واقعا تر کیب دین و سیاست چه ها که نمی کند؟یا چند صد نفری که در همین ایام محرم توسط استشهادیون سنی در حین عزاداری امام حسین ع تکه و پاره شدند. جاشون کجای این اخبار جمهوری اسلامی بود؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 9. مرگ بر صهیونیسم گفت:

  فقط خدمت آقا امیر عرض کنم خیلی شوت تشریف دارید. اینطور که شما فرمودید یعنی اینکه امام زمان ظهور کرده و ایشان همین آقای باراک خبیث هستند که امروز همان وضعیت را بوجود اورده و خون انسانهای بی گناه سراسر شهر را گرفته چه تعریف جالبی از امام زمان شما هم ی جورایی مثل احمدی نژاد حرف می زنید اما از جبهه ای دیگر . شما که در مورد عربهای فلسطین اینطور تصوری دارید بدان که حرف اولتان که گفتید با اعراب اهل سنت مشکلی نداریم دروغ محض است . بله خداوند آن سرزمین را برزای یهود انتخاب کرد اما شما یهودیها ی ترسوی بزدل گفتید که در آنجا قومی جبار هست که ما وارد نمی شویم تا اینکه خارج شوند . یعنی شما یهودیها از همان اول بزدل بوده اید . اما در مورد قاتل بودن که همان انبیائی که از آنها نام می برید همها مقتولان دست یهود هستند . یهود تمامی انبیایی که خداوند فرستاد را به قتل رساندند حالا خون چند نفر انسان عادی که خیلی ساده است . اگر می خواهید با استدلال از این آیه حقانیت یهود را ثابت کنید اشتباه کرده اید زیرا خداوند این مثال را برای ترسو بودن یهود آورده .
  اما اینکه دست ایران در این قضیه هست راسته چون ایران اولا از عربها و بعد از سنیها خوشش نمی یاد و بدش نمی یاد که اینهمه جمعیت عرب ولو با ظلم بمیرند و در کنار حزب الله حکومت عربی سنی بوجود نیاید.

 10. ناشناس گفت:

  من فکر میکنم دول عربی باید بطور همزمان سفرای ایران و رژیم صهیونیستی رااخراج کنند تا دو طرف درگیر در جنگ حساب دستشان بیاید و هم درسی به رییس جمهور ونزوئلا بدهند تا دیگر به خود اجازه ندهد آتش بیار معرکه باشد .و هم ایران سر جایش بنشیند هم اسراییل .

 11. فاطمه گفت:

  با هادی موافقم . واقعا اسرائیل اگه هم حماس نابود بشه یه حماس دیگه می سازه . اسرائیل فقط به دنبال اجرا کردن سیاستهای آمریکا تو منطقه هست . حماس یکی از اوناست . آقای حمید با سکوت ایران و اعلام نکردن موضع رسمی و مطمئن باش ما هم روزی به همین وضع دچار می شویم اگه از همین الان اعلام قدرت نکنیم. اصلا مسائل اسلامی وسیاسی را کنار بگذاریم این کشتار وحشیانه به قضیه کاملا انسانی در حال تبدل شدن است. ماجراهای تاریخی عنوان شده مجوزی برای این هولوکاست نمی باشد.

 12. ناشناس گفت:

  به نظر من رزیم سفاک اسراییل در حال نسل کشی و کوچ اجباری ساکنین فلسطین است تا کماکان تفوق جمعیت با صهیونیستها باشد ، این کاری است که هر چند سال یکبار انجام داده و خواهد داد.

 13. ناشناس گفت:

  نرم افزار غزه را می توانید از اینجا دانلود کنید. این برنامه قابلیت اجرا در گوشیهای همراه را داراست.
  http://www.iranianupload.com//uploads/gaza.jar

 14. شکیبا گفت:

  خودت نوشته بودی؟منظورم اینه که از سایت دیگه ای کمک نگرفته بودی؟
  ***************
  ظاهراً که خودم نوشته‌ام! از من بعید بود؟ 🙂

|