Search
Close this search box.

ما را در دنیا به حساب نمی‌آوردند!

«زمانی که کشور تحویل انقلاب شد کشوری عقب افتاده، مخروبه و دست چندم بود و هیچ بخش اقتصادی کشور در جای شایسته‌‌ای قرار نداشت…روستاها، علم، صنعت، سواد، کشاورزی و تجارت خارجی ما همه در حال انزوا، اضمحلال و بدون چشم انداز روشن و بنیاد مستحکم بود و ما را در دنیا به حساب نمی آوردند.»

برگرفته از سخنان اخیر رییس جمهور (نقل از واحد مرکزی خبر)

می‌خواستم بخش‌هایی از نقل قول بالا را برجسته کنم، دیدم همه‌اش برجستگی (!) است. گمان می‌کنم این از اولین اظهار نظرهای شاهکارِ پس از انقلاب است که ایرانِ اول انقلاب را کشوری عقب افتاده و مخروبه و دست چندم معرفی کرده است. تا جایی که من به خاطر دارم، مشکل اصلی زعمای انقلاب در آن روزها این‌ها نبود. می‌گفتند زمام امور کشور به دست بیگانگان و اجانب است. مشکل اصلی این بود. و گرنه همه می‌دانستند که واقعاً در آن زمان ما را در دنیا به حساب می‌آوردند. از ارزش ریال در برابر دلار بگیرید تا نحوه‌ی ویزا دادن کشورهای مختلف اروپایی و آمریکایی به ایرانی‌ها. البته جملات بالا در مقامِ خودش بسیار درست است. می‌شود تغییر کوچکی در ابتدای همان جملات بالا داد و آن را تبدیل به گزاره‌ای درست کرد. البته یک سال و اندی دیگر می‌شود عین همین جمله را با تقریب بسیار بالایی به واقعیت تکرار کرد!

پ. ن. برای این‌که بدانیم قبلاً ما را چقدر «به حساب می‌آوردند» و امروز چقدر، کافی است صفحات اول گذرنامه‌ی ایرانی را مقایسه کنید با توضیحات صفحه‌ی اول گذرنامه‌های سابق (مثل این یکی) و گذرنامه‌های کشورهای مختلف (از جمله انگلیس). و بعد ببینید چقدر احساس امنیت خاطر و «به حساب آمدن» می‌کنید!

بایگانی