۱۲

احمدی‌نژاد و طبقه‌ی متوسط

ظریفی امروز نکته‌ی تأمل‌برانگیزی را درباره‌ی احمدی‌نژاد می‌گفت. همه جا تبلیغات کرده است و کرده‌اند که او متعلق به طبقه‌ی فرودست است و در زمره ی زحمتکشان و چه و چه. ولی هیچ‌کس گویا توجه ندارد که او تقریباً از ابتدای زندگی‌اش در تهران زندگی کرده است. مدرک دکتری دارد. استاد دانشگاه بوده است. درس‌خوانده است. سال‌های درازی در مناصب رسمی دولتی و سیاسی کار کرده است. فرماندار و استاندار و شهردار بوده و رییس جمهور هم شده است. در این منصب‌ها و با این موقعیت‌ها چطور می‌شود کسی را متعلق به طبقه‌ی زحمتکش یا مستضعف به حساب آورد؟ این هم یک نمونه‌ی دیگر از ریاکاری‌های دولت احمدی است. با هر معیاری، احمدی‌نژاد متعلق به همین طبقه‌ی متوسط است. طبقه‌ی متوسط کسانی نیست که متمول باشند و پول‌شان از پارو بالا برود. او شاید متعلق به طبقه‌ی مرفه نباشد (شاید هم البته باشد) ولی بی‌شک بخشی از طبقه‌ی فرودست نیست. این بازی تبلیغاتی که او را هنگام خواب در خانه‌اش یا سر سفره‌ی نان و پنیر نشان بدهند، همان مصرف تبلیغاتی داخلی را دارد و گرنه آدمی با این سابقه و این تحصیلات رسمی را نمی‌شود در شمار طبقه‌ی متوسط به شمار نیاورد. این هم از نکته‌ی ظریف امروز!
 1. داریوش جان!
  فراموش نکنیم که بیشتر انقلاب‌های قرون معاصر (انقلاب‌های مدرن) نه به دست برآمدگان طبقه‌ی فرودست که به دست افرادی از طبقه‌ی متوسط یا مرفه بوده است. منتها همیشه این افراد برای یارگیری به سراغ طبقه‌ی فرودست رفته‌اند و مهم‌ترین ابزارشان در جلب این طبقه، همسان‌سازی خودشان با سبک و شیوه‌ی زندگی اینان بوده است.
  گامی از این فراتر بگذاریم. به نظر من، بخشی مهمی از محبوبیت احمدی‌نژاد در طبقه‌ی فرودست، معلول شیوه‌ی سخن گفتن او است. او دقیقاً به شیوه‌ای سخن می‌گوید و اصطلاحاتی به‌کار می‌برد و متلک‌هایی می‌گوید که برای این قشر، آشنای آشناست. آنها خود را می‌بینند که در بالاترین منصب اجرایی کشور نشسته است و چه چیزی بهتر از این می‌تواند حس همدلی و حمایت اینان را برانگیزد؟

 2. آرش فهیم گفت:

  آقا من قصد دفاع از عمل کرد آقای احمدی نژاد رو ندارم. بیایید فکر کنیم که آقای احمدی نژاد ریاکار است و شواهد زیادی هم بر این تاکید می کند. همچنین بیایید فرض کنیم که همیشه ثروتمند بوده و مشکل مالی هم نداشته. اما این رو هم در نظر بگیرید که همیشه زندگی ساده ای داشته. نه ماشین آن چنانی و نه مسکن آن چنانی. کسی که با فرهنگ مردم ایران آشناست، خود درک می کنه که طبقه ی متوسط به پایین، چه قدر از مسئولی که چنین سبک زندگی داره خوششون می آد. به علاوه، زمان تحصیل و کودکی ایشان هم باید در نظر گرفته بشه که در یک خانواده ی فقیر سپری شده. به علاوه چند سال اول پس از انقلاب، هیچ سهمی از مناسب دولتی و حکومتی به ایشان داده نشده. بلکه این مناسب بین اشخاص بعضا غیر صالح یا نا بلد تقسیم شده که دارای ارتباطاتی قوی بودند. بنابراین من با نظر این ظریف مخالفم. آقای احمدی نژاد از یک خانواده ی فقیر و بدون هیچ گونه ارتباط با مسئولین رده اول مملکت، ذره ذره خودشون رو در نظام جمهوری اسلامی بالا کشیدند و به مناسب حکومتی رسیدند. حتی اگر در این بین تقلب یا ریاکاری هم کرده باشند، می توان گفت که مگه بقیه نکردن که و فقط این یک نفر کرده.

 3. احمد گفت:

  در مورد این نوشته باید تجدید نظری صورت بگیرد.اولا من هم قبول دارم که احمدینژاد خود را شبیه طبقه فرودست میکند.حداقل این را میتوانیم ببینیم.یعنی از همان ابتدا اقا توی وسط تابستان کاپشن میپوشید مینشست جلوی دوربین.این یعنی فریب طبقه فرودست.حالا کاری ندارم که ایا واقعا ثروتمنده یا نیست.یا متوسطه یا فرودست.این را من نمیتوانم تشخیص بدم.ولی کسی که وسط تابستان کاپشن میپوشه میاد جلوی دوربین یا سرکار.فقط دوحالت براش قابل تصوره.یا حالش خوب نیست و مشکل شخصیتی داره.یا قصد فریب کاری داره ومیخواد یکی را با ظاهرش گول بزنه.کی را؟همون بدبختایی که فکر نمیکنند وفقط به ظاهر نگاه میکنند.اینه اون چیزی که احمدینژاد را بیلیاقت و ریاکار میکنه.بهتره از این زاویه ببینید.برای من مثل روز روشنه که این اقا دروغ وریا را با عسل کره به جای عسل میخوره و با پنیر به جای چای شیرین.ولی نه به این دلیل که از طبقه متوسطه وخودش را طبقه رودست جا میزنه.خدمت اون دوست گرامی عرض میکنم اخه مومن ادم عاقل واسه چی جمع کنه بزاره رو هم .خودش نون و پنیر بخوره ولی حساباش پر باشه از پول.حالا فرض کنیم بگید شاید پولاش را میده فقیر فقراها!این دیگه از عجایب روزگاره که اقا محمود ازاین کارا بکنه.اخه چقدری مگه میده به فقیرا؟یعنی اون قدری براش نمیمونه که به جای شام افطاری پنیر ونون یه غذای درشان خودش بخوره.درشان پولی که داره نه شخصیتش.ول کنید این ظاهر سازیها را.ول کنید این همه فریبکاری را.ول کنید این همه تملق و دروغ را.احمدینژاد به اندازه همه دروغای عمر من دروغ گفته.توی این چند سال که رییس بوده.خدا میدونه که قبلا چقدر دروغ گفته تا به اینجا رسیده.ما که بنده ایم.مگه خدا خودش به داد بندگان گناهکارش برسه.؟؟!!!؟احمدینژاد دروغگویی وبی اخلاقیش برای همه ما مسلمه.مگه گناه چیه؟غیر از اینه که ادم بی اخلاق باشه؟
  بله. این اقا محمودعلاوه بر ظاهر سازی رفتارشم فریبنده است.طور سخن گفتنش وجواب دادنش به سوال.ادمی که از موضع سلطان حرف میزنه کی میتونه بهش بگه بالای چشمش ابرویه؟یکی از صفات مومن تواضعه وفروتنی ومتانت.کجای احمدینژادمیشه تواضع وفروتنی ومتانت دید؟مگه اسلام همش ظاهر ساده ومثل رجاییه؟اسلام خیلی چیزای دیگه داره که احمدینژاد نداره.بگردید توی صفات اخلاقی ببینید چند درصدش را میبینید.؟مگه ملاک اقایان برای انتخاب همین صفات اخلاقی نیست؟خب کو کجاست این اخلاقی که ازش دم میزنند؟اینا اخلاق را با ساده زیستی خالی اشتباه گرفتند.اینا کسی را انتخاب کردند که مثل خودشون ظاهرساز و فریبنده باشه.همین بس.تا حالا اینقدر تند علیه هیچ کس ننوشته بودم.خدا عاقبتم را به خیر کنه؟

 4. بهی جون گفت:

  یک آنارشیست معروف در سوال و جوابی با کارل مارکس مشهور حرف جالبی میزنه :
  کارل مارکس مدعی بود که طبقه کارگر باید حکومت کند و جواب دندان شکن آنارشیست این بوده که : خیر ، چون طبقه کارگری که حکومت کنه دیگه طبقه کارگر نیست بلکه طبقه حاکمه ….. واقعا برای آن عقولی که هم چنان قادر به تشخیص معلوم الحال بودن احمدی نژاد نیستند متاسفم

 5. پرنیان گفت:

  معنی این مطلب اینه که هر کس درس خونده و دکتری داره و استاد دانشگاه هست از طبقه مرفه بوده از ازل و هست؟!
  ——————————
  نخیر. من جایی در این نوشته گفتم «طبقه‌ی مرفه»؟ بین طبقه‌ی متوسط و طبقه‌ی مرفه فرق است. بله، بدون شک وقتی کسی مدرک دکتری داشته باشد، سبک زندگی‌اش عوض می‌شود و به دلایل مختلف از جمله به دلایل اقتصادی پاره‌ای از موانع مهم تعلق داشتن به طبقه‌ی محروم از سر راه‌اش برداشته می‌شود. ولی به هر حال کسی که توانسته تا تحصیل دکتری بالا برود، نمی‌تواند همیشه هشت‌اش گرو نه بوده باشد و همیشه هم‌چنان باقی بماند. اضافه کنید به این‌ها فرمانداری، استانداری، شهرداری و ریاست جمهوری را.
  د. م.

 6. پوريا گفت:

  به چه نکته زیبایی اشاره کردید. فکر کنم احمدی نژاد کتاب ۱۹۸۴ جرج اورول را با دقت خوانده.

 7. حامد گفت:

  افرین.
  نشونه طبقه فرودست بودن اینه که ادم هشتش گرو نهش باشه.
  ونشونه خروج ازاین طبقه اینه که اینطور نباشه.
  ادم نباید ظاهرسازی کنه.نباید خودش را به شکلی دربیاره که نیست.میخواید بگید علی-ع -وانبیااینطوری بودند وخودشون را شکل فقرا درمیاوردند؟
  نهخیر عزیزم.اونا اون موقع پست ومقامشون براشون ثروت نمیاورد.اونا واقعا درفقر زندگی میکردند.اگر هم فقیر نبودند خودشون را فقیر نشون نمیدادند.یعنی ثروت جمع نمیکردند.البته باهمه این اوصاف اونا هم جزو طبقه فقیر نبودند.چون نیاز نداشتند.یعنی با نداریشون میساختند و…خلاصه تفصیلش زیاده وکافیه توجه کنید که فرق بین ظاهرسازی(امثال اقامحمود)بافقر واقعی(مثال علی-ع-) چیه؟اقای داریوش خان درست نمیگم؟ادمی که مدرک دکتری داره وفرماندار و…بوده والان شده رییس جمهور درعصری که حقوق ومزایای این اقشار دقیق تعیین میشه را نمیشه جزو طبقه فرودست اورد.والسلام نامه تمام.

 8. آنارش گفت:

  افسوس که فرصتهای توسعه را به دست احمدی نژاد دادیم تا با استفاده از این فرصتها کشور را به عقب برگرداند. او لمپنهای طبقه فرودست را حاکم کرده است بر مقدرات کشور. او طبقه متوسط را به اضمحلال می کشاند و شاه بیت این کار هم اجرای طرح تهوع اقتصادی است……
  اما برخی هم میگویند که او سکولارترین ادمی است که پروسه دین زدایی و حذف روحانیت پروتستانیته و نابود کردن طبقه فقرا و…… را که برای ورود به دوران مدرنیته لازم است و سالهای سال زمان لازم داشت تا عملیاتی شود در کمترین زمان ممکن به انجام می رساند.
  من نه برای این متاسف و نه برای آن خوشحالم نه میگویم مرگ بر ا.ن و نه می گویم درود بر او کاش اجل مهلت بدهد که ببینم او که بوده و چه کرده است.ملالی نیست جز همین یک ای کاش که خواندید

 9. Ali گفت:

  با “مصرف تبلیغاتی داخلی” داشتن این صحنه ها که ذکر کردید مخالفم. اتفاقا در دل برخی از مردم ساده اندیش برخی مناطق دنیا که به نوع دیگری زیر بار ظلم هستند جا کرده. دوستانی دارم از ایالت جامو و کشمیر هند. به شدت در اینکه لیدرهای ملی و مذهبی اشان باید به احمدی نژاد در ساده زیستی اقتدا کنند اعتقاد دارند. به سادگی هم نمی پذیرند شما “پرس تی وی” را بخواهید نقد کنید یا مخالف تصاویری که برایشان ایجاد شده حرف بزنید. متاسفانه خیلی جاها هنوز همین ریاکاری ها خریدار دارد.حتی خارج از ایران.

 10. پرنیان گفت:

  بقیه پست هایش را نمی دانم اما داشتن مدرک دکتری در این مملکت دال بر مرفه بودن نیست بسیاری هستند اطراف من که دکتری دارند عزیز من حتی کار ندارند! من بسیاری را می شناسم که دو سه سال است که فارغ التحصیل شده اند و هنوز جایی آنها را نپذیرفته با هزار درد سر مشغول حق التدریس دروس غیر مربوط هستند آنهم در تهران با هزینه های اجاره و چه و چه. نه اینکه بی عرضه باشند یا ضعیف اتفاقا باهوش و بعضا دارای ده دوازده مقاله در ژورنالهای ISI که علی الظاهر ملاک ارزشیابی ماست و به همین دلایل هم جایی نمی پذیرند شان!!! نمی دانم تا چه حد با این معضل روبرو بودی اما بد نیست شما یا سیبستان که در موردبسیاری از مشکلات بحث می کنید این مورد را هم به بحث بگذارید و اوضاع را ببینید و همان مسئله خروج مغز ها که به نظر من خروج ژن های هوشمند بگوییم بهتر است که به طرز وحشتناکی افتاده است در ذهن همه این دکتر هایی که با هزار درد سر و کنکور و مصاحبه و فشار کار نبود امکانات و … مدرک میگیرند و می مانند و … چند نفر را معرفی کنم که دچار مشکلات بد روحی شده اند؟ یا تدریس دروس غیر مربوط می کنند؟ یا به تدریس در کلاسهای کنکور رو آوردند؟ یا رفته اند مالزی و دوبی و…یا حتی نشسته اند خانه و …
  ————————-
  من که نفهمیدم به کجای این یادداشت ایراد گرفتید. در هیچ کجای این نوشته نیامده است که هر کس مدرک دکترا داشته باشد، متعلق به طبقه‌ی مرفه است. درست بر عکس، توضیح خیلی ساده‌ی نکته‌ی این یادداشت این است که کسی که توانایی و دسترسی به تحصیل دانشگاهی دارد از امکاناتی برخوردار است که طبقه‌ی مستضعف – همان‌ها که خود احمدی‌نژاد تعریف می‌کند – به طور عادی از رسیدن به آن‌ها محروم‌اند. به عبارت دیگر، تحصیل دانشگاهی پیدا کردن، فضای زیست و فضای ذهنی آدمی را تغییر می‌دهد. این معنای‌اش این نیست که ناگهان همه فرهیخته می‌شوند ولی بنا به همان تعریفی که این روزها از طبقه‌ی متوسط دارند، اتفاقاً خود احمدی‌نژاد با همین معیارها در طبقه‌ی متوسط قرار دارد. اصلاً بحث این نوشته این بود که احمدی‌نژاد بر خلاف تبلیغاتی که می‌شود که متعلق به طبقه‌ی ضعیف، فقیر یا مستضعف است یا برای آن‌ها زحمت می‌کشد، خودش متعلق به طبقه‌ی متوسط است و منافع‌اش به منافع همان‌ها گره خورده است. حالا شما می‌‌خواستید بگویید که هر کس مدرک دکترا داشته باشد، لزوماً مرفه نیست؟ خوب معلوم است. این‌که اصلاً بحث ندارد و از اساس پذیرفته شده است.
  د. م.

 11. حسین گفت:

  گمان کنم می توان خانوادۀ احمدی نژاد را در طبقۀ فرو دست قرار داد. پدرش آهنگر بوده است و در شهرستان کوچکی زندگی می کرده است.
  خودش در تهران بزرگ شده و درس خوانده بنابراین احتمالاً خود و فرزندانش را می توان در طبقۀ متوسط قرار داد.
  آموزش عالی مهمترین وسیلۀ حرکت افراد از طبقۀ پایین به طبقۀ متوسط بوده است. گسترش آموزش در روستاها و آموزش عالی در شهرها تسهیل کنندۀ این حرکت بوده اند.از این نظر احمدی نژاد مدیون افرادی مثل هاشمی است که بانی گسترش آموزش عالی بوده اند.
  در هر حال به نظرم اینکه خودش در چه طبقه قرار می گیرد به اندازۀ سیاستهایی که اتخاذ می کند اهمیت ندارد.
  اگر سوبسیدها را قطع کند و در عوض یارانه ها را به اقشار کم درآمد (سی تا پنجاه درصد پایین) بدهد می تواند یکی از معدود سیاستمدارانی باشد که سیاستهایش از طبقۀ متوسط به سمت طبقۀ پایین چرخیده است.
  هر چند خیلی بعید است که این کار را به انجام برساند.

|