۵

جستار آشوری در آسمان ملکوت

دیر زمانی است که جویای این بودم تا داریوش آشوری با نوشته‌های نقاد و جاندارش پا به وادی ملکوت بگذارد تا هم نوشته‌های خود او یک جا و با نظم و ترتیب بهتری در پهنه‌ی اینترنت مجال ظهور پیدا کند و هم مجموعه‌ی ما از وزن و اعتبار معرفتی، علمی و زبان‌شناسانه‌ی آشوری بهره‌مند شود.
شاید اکنون بیش از سه هفته باشد که صفحه‌ی آشوری را با نام جستار در ملکوت راه‌اندازی کرده‌ام. شکل و شمایل این صفحه نیز مانند سایر صفحات ملکوت است (به جز یکی دو تا) که گمان می‌کنم اختیار کردن این شکل به همگنی و یک‌پارچه‌گی ملکوت کمک می‌کند. در جستار آشوری، اغلب مطالب به صورت متنی آمده است. اما چنان که خود آشوری هم در یادداشت افتتاحیه‌ی جستار آورده است، خواندن متن هر جستار به طور دقیق لازم است از آن رو که سرسری نوشته نشده‌اند. در نتیجه مناسب‌ترین کار برای این امر استفاده از فایل پی‌دی‌اف مطالب است. که تقریباً در همه‌ی موارد وجود دارند. البته هنوز تغییراتی مختصر در بخش‌های صفحه به سفارش خود آشوری و اجتهاد اهل فن صورت می‌گیرد که شاید از این پس دیگر به چشم نیاید.
باری، حضور آشوری مدیون عطف توجه مشتاقانه‌ی خود او و همت پی‌گیرانه‌ی صاحب سیبستان در متقاعد ساختن آشوری به ملکوتی شدن است. حضور فرخنده‌ی آشوری را به فال نیک می‌گیرم و اطمینان دارم که جستارهای او فتح بابی خواهد بود برای بحث‌های بسیار جدی که شاید اثر دیگرگون در عرصه‌ی اینترنت و وبلاگ‌نویسی بگذارد. شاید این گام نخست، سایر اندیشمندان ما را نیز متقاعد کند تا برای ارتباط بر قرار کردن با بخش پویا و زنده‌ی جامعه‌ی جوان ایرانی از این ابزار توان‌مند بهره‌ی لازم را ببرند و خود را اسیر تلقیات کهن و ابزارهای سنتی نکنند. اندیشه اگر پا به پای زمانه و به شتابی از همان دست به پیش نرود مهجور و مستور خواهد ماند:
چون گل و می دمی از پرده برون آی و در آی
که دگر باره ملاقات نه پیدا باشد

 1. سلام دوست عزیز از امدن اقای اشوری هم خوشحالم فعلا این عرصه و امکان بی بدیل هست و حیفه که از ان استفاده نشود

 2. دست ات درد نکند آقا محمد .. خسته نباشی .. اجرت با ابابیل

 3. عباس معروفی گفت:

  مرسی قبله ی عالم. بیخود نیست که بهت می گوییم قبله ی عالم!

 4. علی گفت:

  دوست نازنینمان داریوش عزیز سلام.
  مدتی بود مشغله های مختلف اجازه دیدار از وبلاگ خودت و نیز سایر روزنوشت های زنجیره وزین ملکوت را نمی داد. امروز تعطیلات پیش آمده فرصت مغتنمی را فراهم ساخت تا بتوانم سیر دیداری از مجموعه ملکوت داشته باشم.
  روند تحول ملکوت و اوج گیری آن مرا سخت خوشحال و مسرور ساخت. نمی توانم خوشحالی خود از این روند تحول خصوصا پیوستن استاد داریوش آشوری عزیز و قدم رنجه ایشان به ملکوت را نه وصف نمایم و نه پنهان. در همینجا مراتب تبریک خود را صمیمانه ابراز می نمایم و برای همه تان از صمیم قلب آرزوی توفیق وتعالی دارم.
  شاد باشید و سربلند.
  پ.ن :
  یک تشکر دیگر هم لازم است و آن گذاشتن یکی از یادگارهای استاد مظلوم تنبور ایران مرحوم سید خلیل عالی نژاد در صفحه طربستان است. او هنرمندی مظلوم و محجوب در عرصه هنر این وادی بود . یاد و خاطره اش را گرامی می دارم و باز هم این عنایت و توجه ات را پاس می دارم و امیدوارم بتوانی سایر کارهای ارزشمند این هنرمند عزیز از دست رفته را نیز بر مجموعه غنی و ارزشمند طربستان بیفزایی.
  عزتت مستدام باد دوست خوب و عزیز مان
  علی…….

 5. دوست فرهیخته عزیزم جناب محمدپر
  از اینکه باعث کشیده شدن پای بزرگان اندیشه ایران به وبلاگشهر و جهان اینترنت می شوید بسیار سپاسگزارم. این خدمت شما به عالم فکر و فرهنگ در ایران خدمت بزرگ و ارزشمندی است که روزی جامعه ایران از آن قدردانی خواهد کرد. انشاء الله

|