۷

بی مرغ، آشیانه چه خالی‌ست
خالی‌تر آشیانه‌ی مرغی
کز جفتِ خود جداست!
آه، ای کبوترانِ سپیدِ شکسته‌بال
اینک به آشیانه‌ی دیرین خوش آمدید!
اما دلم به غارت رفته‌ست
با آن کبوتران که پریدند،
با آن کبوتران که دریغا
هرگز به خانه بازنگشتند . . .

 1. وليعهد گفت:

  قبله ی عالم به سلامت،
  ما هم در اوان کودکی هروقت به بالکن یا پشت بام می رفتیم، به صرافت کفتربازی می افتادیم و یک چند جفت طوقی و بال سیاه داشتیم. بد فکری نیست، پیشنهاد می کنیم این کفترچاهی ها را از حرم بیرون کنیم و به جایش کبوتر واقعی سپید (البته سالم و نشکسته بال) بیاوریم. از این کفترچاهی ها دیگر سرسام گرفته ایم، قبله ی عالم. وقیح شده اند، نان را از دست آدم در می آورند و می خورند.
  الساعه که خوش آمدگویی قبله ی عالم را خطاب به کبوتران سفید شنیدیم، با خودمان گفتیم حرم ما تنها حرمی خواهد بود که به جای کفترچاهی، کبوتر سفید دارد.
  ولیعهد حامی پرندگان

 2. وليعهد گفت:

  قبله ی عالم،
  الساعه خبر رسید که ظهیرالملکوت، حاکم پراگ را که به جرم سعایت برکنار کرده بودید و سر به بیابان یا کوهستان نهاده بود، در شهر دیده شده و جارچی باشی به اهالی گفته است که ظهیرالملکوت حج عمره بوده و پای پیاده از سفر حج برگشته است. مردم فوج فوج به استقبال آمده گوسفندهای زبان بسته را جلو پای حجاج قربانی می کنند و خون شهر پراگ را برداشته. گویا سیاح آواره هم با ایشان همسفر بوده، دو نفرند. نوکرها لاشه های قربانی را بار می کنند و به اندرونی ظهیر می برند. استنطاق کردیم چند لاشه ی شکار هم دیده شده، اینها اهمیت ندارد، اما جار می زنند که حج عمره بوده اند، چرا خون بی گناه می ریزند؟ سلطان بانو دل ندارد این همه خون به پا شود، چه کنیم؟ به قصد زیارت قبول شاید سری به پراگ بزنیم ببینیم چی زده اند.
  ولیعهد حامی حیوانات اهلی و وحشی

 3. سياح الملکوت گفت:

  قبله عالم ! هر چند که از سیاحی فقط لقبش به ما رسیده و سفرش نصیب همه اهالی این ملک شده غیر ما ، ولی غرض از این عریضه خبر چینی نابی است که نمی توانم بی خیالش شوم . حتما شما هم خوب دیده اید که ظهیر دراین چند روز به شکلی کاملا مرموز و عجیب و پیچیده از صحنه منازعات سیاسی ملکوت غیبش زده . هر چند که می دانم افشای خبر علت این خبر می تواند سر رعیت بی پشت و پناهی مثل مرا به باد دهد – و من حتی دوسیه ای به رسم وصیت هم نوشتم و بعد اینجا سر و کله ام پیدا شده – با این همه جانم را کف دستم می گیرم و به شانه وفاداری به قبله عالم و ولیعهدشان که تاج سر ما هستند خبرتان می دهم که ظهیر این روزها در آستانه بزرگترین کودتای قرن ، کسانی را از دیاری موسوم به میدل ایست ( یا چیزی شبیه به این ) فراخوانده و این روزها در حال دسیسه چینی و فتنه افکنی است و همین روزهاست که به بهانه فرمان مشروطیت – باز هم به گمانم ، چون او شقی تر از این حرفهاست که دستش را رو کند – می خواهند ملک ملکوت را کن فیکون کنند و با چماق مجلس شورا و این حرفها تاج شاهنشاهی را بفرستند روی هوا و دکان همه ما را تخته کنند . باورش سخت است اما من حتی توانستم طی بزمی نمایشی نام کودتاچی واقعی را هم کشف کنم . تقی نامی است که عین را با لهجه می گوید و قد خیلی بلندی دارد . اوضاع اینجا اصلا خوب نیست قبله عالم . ما که از جانمان گذشتیم . شما ، ولیعهد گرانقدر یا هر که در این ملک غم تاج و تخت را می خورد هشدار می دهم و می روم به دیار باقی . دیگر خود دانید . ما از ولیعهد هم بیشتر از اینها انتظار داریم . باقی بقایتان
  سیاح خبر چین ، در آستانه طناب دار ظهیر خان توطئه چی !

 4. سياح الملکوت گفت:

  قربان … قربان … من این آخرین عریضه ولیعهد را ندیده بودم … قربان هر چه می گویند درست است . من نتوانستم اصل ماجرا را بنویسم که مبادا سلطان بانو بخواند و بلایی سرشان بیاید از وحشت … آقا این خون من است !!!! گوسفند کدام است ولیعهد ؟ اینها رعیت قربانی می کنند . آقا مملکت از دست رفت . تاج و تخت از دست رفت . همین روزها پیکان می شود ۵ میلیون تومان ! آقا کی خوابش را می دیدید ؟ ای هوار که حتی قاهره هم راهتان نمی دهند ها … ما را قربانی قدم خیانت کردند . کجایند قشون شاهنشاهی ؟ آقای ولیعهد ! همین الآن دست به کار شوید تا ناچار نشوید ۲۵ سال دیگر وقتی شرکتهایتان ورشکست شدند ، کاسه (…) جلوی دست فلان رئیس جمهور کت و شلوار پوش بگیرید … دارند ما را اعدام انقلابی می کنند …
  سیاح آواره با آخرین نفسهایش

 5. ali گفت:

  داریوش عزیز باز هم سلام
  آری کبوترانی از بام برخاستندو هرگز بر بام ننشستند. هر یک با حالی و با نیتی .
  شاید سخت به عینه به خاطر داشته باشی دوران جنگ را به واسطه صغر سن . اما دوران قتل های زنجیره ای را به خوبی به یاد داری .
  در هر دوی آن مقاطع زمانی کبوتران سپید بالی از بام این مرز و بوم به آسمان پر کشیدند و هرگز دوباره بر بام منزل و آشیانه خود پا ننهادند و اکنون تنها یاد و خاطره آنها در قلب ما باقی مانده است .
  بال های شکسته و خونهای پاک ریخته شده انبوهی از آنها , ابزار تداوم قدرت شد و خون ریخته گروهی دیگر بستر ساز تداوم آزادی طلبی و آزادی جویی.
  گر چه هر دوی آن گروه کبوتران آشیانی داشتند و زوجی و … که به انتظار ماندند اما این انتظار آنها منشایی شد تا بسیاری دیگر منتظر نمانند یا کمتر منتظر بمانند .
  درود و بدرود.
  اما

 6. ali گفت:

  داریوش عزیز باز هم سلام
  برای دو مسئله بر این شدم که این کامنت را ادامه دهم :
  ۱- در جای خود از بابت افزایش محدوده طربستان تشکر کرده بودم اما در اینجا هم باز مراتب تشکر و اردات خود از توجه ات را ابراز می نمایم .
  ۲- اما در مورد آن اما هم که در آخر کامنت من گذاشته ای با تو موافقم اما …
  پاینده باشی و …

 7. ayandeh گفت:

  سلام دوست خوبم
  نظریهم بر خانه تنهای من کن

|