۹

سرگیجه‌های بی‌بی‌سی و جوک‌های احمدی‌نژاد

خبر آزادی ملوانان انگلیسی (همین چند دقیقه پیش) از بهترین خبرهای سال جدید بود: هدیه‌ی ایران به ملت انگلیس! بی‌بی‌سی هنوز باور نمی‌کند که ایران دارد ملوانان انگلیسی را به خاطر ایستر آزاد می‌کند. من اداره‌ام و بانو دارد شبکه‌های خبری ایران و این‌جا را دنبال می‌کند. گوینده‌ی خبر بی‌بی‌سی باورش نمی‌شود. چند بار گفته است باید دوباره بررسی کنیم ببینیم مترجم اشتباهی نکرده باشد! رفته‌اند صادق صبا را آورده‌اند و او هم لفظ به لفظ همه چیز را برای‌شان ترجمه کرده است. این‌ها هنوز باورشان نمی‌شود. هراس برشان داشته است که مبادا احمدی‌نژاد کاره‌ای نباشد و یکی بزند ماجرای آزادی این‌ها را کأن لم یکن کند. جالب است که دیشب فکر می‌کردند خودِ احمدی‌نژاد ممکن است در روند آزادی این‌ها اخلال ایجاد کند. خیلی ماجرای با مزه‌ای شده است.

وقت‌شناسی سیاست‌مداران ایران در این مورد خاص بی‌نظیر بود. یک کار شگفت‌انگیز بود واقعاً. درست قبل از فرا رسیدن ایستر. از آن طرف نکته‌ی با مزه و مضحک این است که احمدی‌نژاد گفته است از بلر می‌خواهم این ملوانان را به خاطر گفتن حقیقت مجازات نکند! روده‌بر شدیم از خنده. احمدی‌نژاد فکر می‌کند انگلیس هم مثل ایران است. امیدوارم بعضی از دوستان این حرف‌های مرا به حساب سینه زدن پشت سر حاکمیتِ سیاسی ایران نگذارند!

پ. ن. بانو می‌گوید این‌ها هنوز باورشان نمی‌شود. می‌گوید صادق صبا توی تلویزیون است و دارد غش غش می‌خندد. انگلیسی‌ها کلمه به کلمه‌ی حرف‌های احمدی‌نژاد را ترجمه کرده‌اند ولی هنوز باورشان نمی‌شود.

پ. پ. ن. خوب، بانو دیگر رسماً تبدیل به کانال ارتباط رسانه‌ای من شده است! حالا دارند در بی‌بی‌سی احمدی‌نژاد را نشان می‌دهند که مشغول دیدار با ملوان‌ها و احوال‌پرسی از آن‌هاست. آن‌هم که کلی از او تشکر می‌کنند. خیلی تحویل‌شان گرفته‌اند (ملوان‌ها آن‌ها را و آن‌ها ملوان‌ها را!). واقعاً قصه‌ای شده است ها. شماها که ایران هستید حتماً تا حالا دیده‌اید این‌ها را. ما هم شب می‌بینیم دوباره. (به روز شده ساعت ۱۵:۳۳ به وقت لندن).

 1. پاتوق لندنی ها، وبلاگ نویسان لندنی …

 2. آرش گفت:

  کارهایی که اینها میکنند سابقه نداره. دولت انگیس رو گذاشتن سر کار. عکسهای احمدی نژاد با ملوان ها آخر خندست.

 3. داریوش جان باید دید آیا ایران مثل همیشه تنها بردی که کرده یک مشت شعار و ارد سیاسی است یا این که امتیازی گرفته و ملوانان بریتانیای شما را آزاد کرده. مساله این است.
  ***
  یاسر جان،
  به نظر من این یادداشت مهدی جامی تحلیل خوبی از ماجراست:
  http://www.radiozamaneh.org/analysis/2007/04/post_279.html

 4. بهناز گفت:

  باز معلوم نیست چه کاسه ای زیر نیم کاسه هست.البته انگلیسی ها هم سهم خودشونو پرداختن در مورد بازداشت شدگان ایرانی ( دیپلمات های ! وابسته به سپاه قدس ! ).نمی دونم دولت ایران الان چرا اینقدر پیگیر کار اونهاست . اونا که همه چیز رو لو دادن و مهره سوخته هستن !
  ولی به هر حال ما این عمل رو به فال نیک می گیریم و از نتایج عمل به نصایح آقای دکتر محمد جواد لاریجانی!
  پیروز باشید.
  پ.ن:
  با اجازه شما ، به وبلاگتون لینک دادم .
  پ.ن.ن :
  دفتر دیوانی رو به روز نمی کنید ؟!
  ***
  لاریجانی مورد نظر در این مورد علی بود نه جواد. دفتر دیوانی را هم ولیعهد باید راه بیندازد نه قبله!

 5. لطفا کامنت های همان آدم های انگلیسی را در همان صفحه bbc بخوانید تا هم دیگر خندتان نگیرد. که متوجه بشوید آدم تندرو آن جا هم هست (تا همین دیروز صفحه کامنت های bbc پر بود ازNuke The
  Tehran) و هم بدانید انگلیس هم انگار و در کمال تعجب شبیه ایران است. حداقل آدم هایش!

 6. احسان گفت:

  از نحوه رفتار ملوانان کاملا پیداست که دستگیری و ازادی از قبل برنامه ریزی شده و با هماهنگی دو کشور بوده است. هدف پشت پرده را نمیدانم اما این نشانه خوبی برای ماست . گرچه بایستی بیش از پیش مراقب باشیم.

 7. mahmoud maybody گفت:

  با سلام ضمن خوشحالی آرزو داشتم هرگز این اتفاق نمیافتاد.

 8. سروش گفت:

  سلام.سال نو مبارک.مطلب جالبی بود فقط یک نکته :گفته بودی”از آن طرف نکته‌ی با مزه و مضحک این است که احمدی‌نژاد گفته است از بلر می‌خواهم این ملوانان را به خاطر گفتن حقیقت مجازات نکند! روده‌بر شدیم از خنده. احمدی‌نژاد فکر می‌کند انگلیس هم مثل ایران است” برای اینکه از خنده روده بر نشوید این خبر را هم بشنوید”به گزارش خبرگزاری فرانسه از لندن، یک سخنگوی “سازمان فرودگاه‌های انگلیس” به این خبرگزاری گفت که این نظامیان به محض فرود هواپیمای حامل آنها، به یک بالگرد منتقل می‌شوند و به مکانی امن اعزام می‌شوند که وی نسبت به موقعیت آن ابراز بی‌اطلاعی کرد.
  یک سخنگوی وزارت دفاع انگلیس نیز گفت که هیچ کنفرانس خبری در فرودگاه “هیثرو” در غرب لندن و محل احتمالی فرود هواپیمای حامل نظامیان آزاد شده، برگزار نمی‌شود. ” البته الان که این را می نویسم این خبر فقط یک گفته و خبر کذب نبود و ملوانان را بدون اینکه با خبرنگاری صحبت کنند و یا با خانواده شان دیدار کنند با هلی کوپتر برای بازجویی به پایگاه نظامی شان منتقل کردند.
  ***
  دوست عزیز،
  تلویزیون این‌جا همه چیز را دقیقاً گزارش کرد. ملوان‌ها چون هنوز در حال خدمت بوده‌اند به پادگان مربوطه‌ی خود برگشته‌اند و جای‌اش هم مشخص است (اسم‌اش را هم آوردند و فیلم‌اش را هم نشان دادند). طبیعی هم هست که ملوانان با خبرنگاری صحبت نکنند. آن‌ها مستقیماً به دیدار خانواده‌هاشان رفتند. به هر حال آن‌چه ما در تلویزیون این‌جا دیدیم حاکی از استقبال صمیمانه و روند متعارف رفتار نظامیان بود، نه محاکمه!‍ آن‌چه را شما بازجویی می‌خوانید، این‌ها کسب اطلاعات می‌گوید. مفهوم بازجویی در کشور ما برای ایرانی‌ها خیلی فرق دارد با کاری که این‌ها با مردم می‌کنند (آن هم به فرض اتهام!). اشاره‌ی من به تفاوت شگرف سیستم قضایی این‌جا و آن‌جا بود (بماند که در کشور ما چیزی به اسم سیستم قضا اصولاً معنای چندانی ندارد).

 9. سروش گفت:

  بازم سلام دوست عزیز .اینکه انگلستان اسم بازجویی را می گذارد کسب اطلاع یا هر چیز دیگر فرقی نمی کند مهم این است که برای پرسش و پاسخ و توجیح چه بگویند و چه نگویند به مرکزی نظامی یا نه اصلآ به دفتری منتقل شدند و آنچه که ما دیدیم نه فقط گفته خبرنگار ایرانی که مصاحبه خبر نگار ایرانی با خبرنگاران خارجی بود در مورد صداقت رسانه های شما همین بس که تا پیش از آزادی همه آنها می گفتند که در مرز عراق بودند و پس از آزادی اسکای نیوز مصاحبه ای مربوط به پیش از دستگیری از سروان کریس ایر اگر اشتباه نکنم پخش کرد که گفته بود ما به جمع آوری اطلاعات ( محترمانه همان جاسوسی است ) می پردازیم و نکته دیگر اینکه کشور انگلیس را هم خوب می شناسم جز پلیس راهنمایی در شهر نیست اما به محض اینکه دست از پا خطا شود از زمین و آسمان سرباز می بارد حتی گارد محافظ نخست وزیری و ساختمان شماره ۱۰ هم در جلو چشم نیست اما در داخل ساختمان … و دوربین ها هر حرکت شهروندان را هم زیر نظر دارند اگر چنین فضایی نبود چگونه تا هسته تشکیل خرابکاری چند پاکستانی فقط حرفش زده شد در ۴ سال قبل متلاشی شدند و راستی درست می گویید به خاطر اتهام آنها بازجویی نمی کنند بلکه طبق قانونی که بعد از بمب گذاری مترو رخ داد به صرف شک حق تیر دارند .که ۲ نفر از جمله یک پزشک نمی دانم کجایی را هم کشتند و روزنامه ها چقدر مطلب نوشتند وقتی من به انگلستان آمده بودم دوستی می گفت اینجا آزادی است و هر کاری می خواهی انجام بده فقط به پرو پای سیاست نپیچ و من خندیدم گفتم تو ایران که هر کاری می کنیم و به پر و پای سیاست هم می پیچیم تازه همیشه هم داد می زنیم آزادی نیست البته سیستم قضایی ما با شا فرقش این است که اینجا سالها طولش می دهند و آخر سر هم اجرا نمی کنند و آنجا حکم می دهند و فوری اجرا می کنند — راستی دوست عزیز اگر خواستی تو این لینک http://www.iransima.ir/CalendarResult.jsp روی لینک خبر سراسری ۲۱ کلیک کنید خوب اخبار اونجا رو می شنوید اینجا رو هم بشنوید بد نیست…ایام به کام

|