۲۱

و ما ادریک ما لاریجانی!

وقتی حرف زدن لاریجانی را در این کنفرانس مونیخ می‌شنوید، سخنان یک سیاست‌مدار مسلط و با سواد را می‌شنوید. من به مواضع یک دولت کاری ندارم. آدم می‌تواند سخنان سیاست‌مدار هر کشوری را بشنود و تشخیص بدهد طرف چه اندازه «سواد» دارد و چقدر بارش هست. همه می‌دانیم لاریجانی صدا و سیما چه مدیری بود. لاریجانی هر چه که بود لااقل آدم بی‌سوادی نبود. کسانی که لاریجانیِ علمی را می‌شناسند می‌دانند کسی است که در فلسفه و منطق ید طولایی دارد. این جنس سخنرانی لاریجانی را من هرگز نشنیده بودم. هرگز. سخنانی سنجیده و متین بدون هوچی‌گری و شاخ و شانه کشیدن‌های بیهوده. واقعاً دست مریزاد. شما فقط همین جنبه‌ی رتوریک و کلامی سخنان لاریجانی را داشته باشید. من همیشه از بعضی از سیاست‌مداران انگلیسی به خاطر سنجیده سخن گفتن‌شان و سیاست‌مدارانه حرف زدن‌شان ستایش کرده‌ام (کاری ندارم که اغراض و نیاتِ آن‌ها خوب است یا بد)، اما در این یکی دو سال اخیر، حرف‌هایی از جنس حرف‌های لاریجانی بیشتر به معجزه شبیه است! باور نمی‌کنید؟ این فیلم را ببینید و با این

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

مقایسه کنید تا بفهمید چه می‌گویم!

 1. حامد گفت:

  داریوش جان مطمئنی دو برادر لاریجانی را خلط نکرده ای؟ منطق دانشان جواد است که یک نیمچه قضیه هم در منطق دارد ولی علی عمدتا فلسفه خوانده و من تا به حال کار علمی از او ندیده ام. البته آدم باهوشی است ولی بعید می دانم ید تولا در منطق داشته باشد.
  ***
  حامد جان،
  نه خلطی صورت نگرفته. جوادشان بیشتر رویکردش در ریاضی و علوم پایه است و این یکی فلسفه. درباره‌ی کارهای علمی‌اش من خودم مستقیم چیزی ندیده‌ام ولی بسیار آدم باهوش و باسوادی است علی. مدت‌ها پیش دوستی داشتم که دانشجوی فوق لیسانس فلسفه دانشگاه تهران بود و از فضایل و کمالات علمی علی بسیار می‌گفت. اما منطق‌دانی‌اش منافاتی ندارد با فلسفه خواندن‌اش. ریاضی‌دان هم می‌تواند منطق‌دانِ خوبی باشد، فیلسوف هم. تفاوت در مبنا و پایه‌ی تحصیل است فقط.

 2. ehsan گفت:

  yes, he seems relatively better than others our silly leadres,
  but you didnt answer, how you concluded him as کسی است که در فلسفه و منطق ید طولایی دارد. ???
  though درباره‌ی کارهای علمی‌اش من خودم مستقیم چیزی ندیده‌ام !!!
  yes he seems have some brain
  ***
  لاریجانی دکترای فلسفه از دانشگاه تهران دارد. و دکترای‌اش هم از جنس دکتری‌های تقلبی این روزها نیست. همین کفایت می‌کند در نشان دادن سواد فلسفی لاریجانی. گذشته از این، نفس داشتن سواد فلسفه همه چیز به آدم نمی‌دهد. من در همان تأکید بر دانش فلسفی او(در همان زمینه‌ای که کار کرده است) توقف کرده‌ام و بس.

 3. ehsan گفت:

  Ba tashakkor az pasokhetan,
  Still ید طولایی we refer to some one who maintained some great publications in th subject!!
  I dont think receiving a Ph.D even from Harward
  or.. essentially
  immplies
  سواد فلسفی !
  regards
  ***
  دوست عزیز،
  قرار نیست بر سر سواد فلسفی لاریجانی جدل کنیم. یادتان نرود من دارم از نحوه‌ی سخن گفتن و بیان یک سیاست‌مدار جمهوری اسلامی حرف می‌زنم. شما آن فیلم را دیدید یا نه؟ این دو را مقایسه کنید، تا معنی سواد در این‌جا روشن شود. خیلی خلاصه حرف من این بود که لاریجانی در میان این سیاست‌مداران فعلی خیلی آدم باسوادی است. این نه حرف گزافی است و نه خللی دارد. هدفِ من هم تخریب هر چهره‌ی سیاسی ایرانی نیست. حرفِ من دیدن واقعیت‌ها و اذعان به آن‌هاست. لاریجانی یک نمونه‌ی روشن آن است.

 4. reza گفت:

  Dear Friends,
  However, it is nice to hear a reasonable speech,specially if the man is a Iranian representative.what we need today is wisdom that is a very rear in our government.

 5. بهروز گفت:

  برای من کمی عجیب هست که ناگهان خارج نشینان عزیز مثل شما و آقای درخشان طرفداران سینه چاک سیاست مداران و سیاست های سنجیده جمهوری اسلامی شدید. شما که اینقدر تائیدگر آنها هستید چرا به ایران بر نمی گردید تا به حکومت مورد تائیدتان خدمت کنید؟
  ***
  دوست عزیز،
  شما چقدر تند می‌روید!‌ چرا همه چیز را با هم قاطی می‌کنید؟ اولاً که داوری کردن درباره‌ی خوب حرف زدن یا بد حرف زدن یک آدم ربطی به خارج نشین بودن یا داخل نشین بودن ندارد. برای فهمیدن سلامت یا نقصان سخنانِ یک آدم «عقل» لازم است و اندکی انصاف، نه جهت‌گیری سیاسی خاص!
  تحلیل آقای درخشان البته به خودش مربوط است و معیارش هم مالِ خودش است. اما گرفتیم حسین درخشان حرفِ درستی زد. چون من و شما از او خوش‌مان نمی‌آید، باید گفت حرف‌اش مزخرف است؟ از این‌ها که من نوشتم اصلاً نتیجه نمی‌شود که من از «طرفداران سینه چاک سیاست‌مداران و سیاست‌های سنجیده جمهوری اسلامی». مثل این‌که نوشته‌ی مرا درست نخوانده‌اید. یک بار دیگر بخوانید بعد درباره‌ی همین جمله‌ی خودتان داوری کنید.
  در ایران زندگی کردن یا در خارج از ایران، عقل را تعطیل نمی‌کند برادر من. به عبارتِ دیگر، انتخاب محلِ سکونت برای یک آدم الزامات ایدئولوژیک سیاسی مثبت یا منفی نمی‌آورد. درست است که بی‌تأثیر نیست، ولی آش‌اش آن قدرها که شما پخته‌اید شور نیست! با این استدلال باید تمام یهودیان آمریکایی که از اسراییل دفاع می‌کنند، برگردند بروند اسراییل زندگی کنند! خوب، من نه یهودی هستم و نه دشمنِ شماره‌ی یک ایران. هر وقت لازم باشد که در ایران زندگی کنم و احساس راحتی کردم، حتماً می‌روم ایران زندگی می‌کنم. در ایران زیستن یا در خارج از ایران بودن، هیچ فضیلت عقلی برای آدم نمی‌آورد. فقط یک انتخاب است و بس. چنان‌که کسی هم که در ایران زندگی می‌کند، وزن عقلانیت‌اش از عقلانیت‌ِ من و شما که خارج از ایران هستیم کمتر نیست.
  شما چرا دوست دارید هر موضعی را که اندکی بوی انصاف از آن بیاید، به «تأییدگری» نسبت بدهید؟ به خدا هیچ فضیلتی در این دشمنی‌ها کور و تعصبات کودکانه نیست. دنیا مدارش این نیست که شما می‌بینید. نه این طرفی‌ها فرشتگان ربانی هستند و آن طرفی‌ها اهریمنانی نابخشودنی. کمی با دنیای انسانی بیشتر بر سرِ مهر باشد. این دنیا را انسان‌ها می‌سازند، نه سیاست‌مداران. سیاست‌مداران، بازیگران‌ صحنه‌ی قدرت هستند.

 6. بهروز گفت:

  حرف من به این خاطر بود که همین آقا که امروز حرفهای خیلی منطقی میزند باعث سانسور، فقر فرهنگی، دروغ گویی در صدا و سیما، حذف مخالف و هزار بیداد گری دیگر بوده. سئوال من این هست که چرا شما هیچگاه کوچکترین انتقادی از عملکرد آقایان به دست نمی دهید؟ چرا عقل برای انتقاد تعطیل میشود؟
  ***
  اگر حوصله داشتید و بایگانی همین وبلاگ را می‌خواندید می‌فهمیدید که چقدر در همین وبلاگ نه کوچکترین انتقاد بلکه جدی‌ترین انتقادها هم شده است. خوب است که من مشخصاً به سابقه‌ی لاریجانی در صدا و سیما اشاره کرده‌ام و گفته‌ام که عملکرد او در صدا و سیما چه بوده است! اگر همین جمله را ننوشته بودم، احتمالاً مرا درسته خورده بودید! ظاهراً شما نه وقت‌اش را دارید و نه حوصله‌اش را که اهل جست‌وجو باشید. برای شما دو خط کافی است که با همان برای مردم حکم صادر کنید. خوب است شما قاضی نشدید و گرنه خونِ عالمی به گردنِ شما بود!

 7. بهرنگ گفت:

  آقای محمدپور عزیز
  در این که لاریجانی آدم نسبتاً باسوادی است، از پس جمله‌بندی بر می‌آید و نمی‌گوید: «قطعاتی را به هم نصب کرده» (ر.ک: همان ویدیوی آقای احمدی‌نژاد) شک ندارم. اما چه سود که همین آدم نسبتاً باسواد و توانا، چندان هم دانا نیست و «کمثل حمار یحملوا اسفارا» با گفتن آن جمله تاریخی «در دادیم و آب‌نبات چوبی گرفتیم» به عده‌ای این را باوراند که سیاست خارجی کشور از بیخ و بن غلط بوده و چه و چه.
  نتایج سیاست حکیمانه و عزت‌مندانه همین آقای لاریجانی و رییس بزرگوارشان (جناب احمدی‌نژاد) هم در همه زمینه‌ها خود را نشان داده است. از سیاست تا هنر و از اقتصاد تا امنیت و حتی آموزش عالی.
  می‌دانم که شما قصد شستن گناه این آقای دکتر فرزند و داماد روحانیت را نداشته‌اید. اما ساختار سیاست و دیپلماسی بین‌المللی متأثر از تبلیغات و پروپاگاندا است. همان ساختاری که مثلاً خبر تمایل کره شمالی به صلح با کره جنوبی را بسیار کم‌اهمیت‌تر از خبر یک آزمایش محدود موشکی در ایران می‌شمارد.
  منظور این که ساختن دیوار بی‌اعتمادی با یک کلام نسنجیده ممکن است و خراب کردنش گاو نر می‌خواهد و مرد کهن
  در این مورد خاص، لاریجانی به نمایندگی از حکومت ایران، بسیار خوب و سنجیده و قابل قبول صحبت می‌کند؛ اما چند سخنرانی آتشین احمدی‌نژاد (که فکر کنم این روزها از انجامشان پشیمان شده است) چنان جو منفی و نگاه توأم با سوءظنی در دنیا پدید آورده که با هزاران بار انکار آن حرف‌ها و نظرها هم از بین نمی‌رود.
  برای مقایسه، دو واژه «khatami» و «ahmadinejad» را در گوگل جستجو کن و سپس به مقایسه «تعداد» نتایج بپرداز.
  رییس‌جمهور صلح‌طلب و اهل لبخند ایران، برای هیچ کس جذاب نیست. حداقل به اندازه جانشین ستیزه‌جو و خشمگینش

 8. ehsan گفت:

  Salam
  in this aspect, یادتان نرود من دارم از نحوه‌ی سخن گفتن و بیان یک سیاست‌مدار جمهوری اسلامی حرف می‌زنم
  you are right, $ I am agree with you totally, particularly when it come to comparison , him and other.
  thank u again for replies.

 9. amir گفت:

  سلام
  مطلب خیلی خوب و قشنگی در این خصوص نوشته بودید ممنونم
  یه خواهش می تونم بکنم ؟
  من فوق العاده از قالب وب شما لذت بردم
  فوق العاده بوده خیلی زیبا و قشنگ در عین سادگی و چه دیزاین خوبی داشت
  می تونم خواهش کنم حقیر را راهنمائی کنید چگونه می توانم آنرا بدست آورم .
  سپاسگذارم – امیر حسین
  ***
  قالب سفارشی طراحی شده است. نام طراح پایین صفحه هست.

 10. داریوش گفت:

  چند روزیه که حرف از لاریجانیه.انصافا قوی و مسلطه اینو از دهن دوروبریها میشنوم و البته ظاهرا همینطوره.هر چی باشه داماد مطهریه

 11. فروهر گفت:

  این تعهد به دموکراسی کارگزاران مملکتی نظیر آقایان دکتر لاریجانی و احمدی نژاد هم شباهت غریبی به جدال عقل و عشق پیدا کرده. تا تو ایران هستند شش جهت حد است و بیرون راه نیست ولی برای خارجیها راه هست و رفته ام من بارها رو میخونن.

 12. آزاد مرد گفت:

  مزدور مزدوره…
  حالا می خواد سواد داشته باشه یا نداشته باشد.
  سوادش هم فقط در حد خواندن نوشتنه. این حرف های خوشگل را با دیپلم هم می شه زد مهم عمل کردنه

 13. mahdi گفت:

  http://entekhab.ir/display/?ID=36929&page=
  ***
  عجب! همین یکی را کم داشتیم! متن را هم که تحریف کرده‌اند و جمله‌ی آخر را حذف کرده‌اند. تمام پیام مطلب در همان جمله‌ی آخر بود!!!!

 14. علیرضا گفت:

  داریوش جان!هراس به دل راه نده و کماکان نوربیفشان و به …توجه نکن!ارادت افراظی و انصارحزب اللهی وار به نظام روی دیگر سکه ی دشمنی اتشین و گنجی وار با این نظام است.اعتدال قلم و نویسنده چون شما کمیاب است.بدرود

 15. bijan گفت:

  mishe begid ke larijani dar kodam mabhase jadide falsafeie jahani iade tulaee darad?
  az shoma taajob mikonam ke ba safsatehaie larijani anchenan adernaline khunetun bala rafte ke qalam be madhe arazele bisavadi chun larijani migardanid
  cheqadr khube ke dar keshvare ma in farhang bevojud biad ke qablaz harf zadan hadaqal chand saniehee tafakor kard
  khoshhal misham agar soalamo javab bedin
  ***
  دوست عزیز،
  شما هم مثل بقیه ایرادهای ملانقطی می‌گیرید! برادر من! متن را دقیق و کامل بخوانید. مقایسه‌ها را ببینید. شما فرق سیاست و دیپلماسی و ناسزا گفتن را نمی‌دانید گویا. چقدر بهتر است در کشور ما این فرهنگ به وجود بیاید که قبل از چیز نوشتن و نظر دادن، یک متن را به دقت و از بالا تا پایین بخوانند! دوست عزیز! شما آدرنالین خون‌تان یکهو زده است بالا. مگر سلامتِ یک آدم در این است که مرتب به مردم ناسزا بگوید و اذعان با خوب بودن یک رفتار را «مدح» نام بگذاریم؟! واقعاً فرقِ شما با حزب‌اللهی‌های دو آتشه‌ی آن طرف چی‌ست؟
  لاریجانی نرفته بود در مونیخ مسأله‌ی فلسفی حل کند. اما آدم فلسفه خوانده لااقل حرف زدن‌اش می‌تواند درست و حسابی باشد. شما وقتی آدم بی‌سواد را در مصدر کاری بگذارید، ممکن است یکی دو بار حرف درست و حسابی بزند، اما قاعده این است که نهایتاً دسته گل به آب می‌دهد. پاسخِ سؤال شما این است: فرض کنیم لاریجانی به مونیخ نرفته بود، به جای او چه کسی را می‌فرستادند؟ آن وقت حرف‌هایی که آن آدم می‌زد خیلی به مذاق شما خوش می‌آمد؟ به جای این‌که رگ گردن‌تان بزند بیرون و ارث پدران‌تان را از لاریجانی طلب کنید (که احتمالاً حق هم دارید) بهتر است به سیاست خارجی، به دیپلماسی و جایی که لاریجانی در آن قرار گرفته بود فکر کنید.
  د. م.

 16. سلام دوست عزیز
  تحلیل خوب و منصفانه ای ارائه کرده اید . علی رغم اینکه به روش ها و سیاست های غیر معقول و احساسی دولت منتقدم و این گونه کشورداری را دارای تبعات منفی می دانم .
  اما در این میان وجود افرادی چون لاریجانی وجوه مثبتی دارد که به نفع کشورمان است و در گفتگوهای سیاسی می تواند عقلانیت بیشتری را عینیت بخشد موفق باشید .

 17. رضا گفت:

  سلام دوست عزیز, با عرض معذرت باید بگویم نظر شما در مورد مقایسه احمدی نژاد و لاریجانی درست نیست چرا که شنوندگان ان دو دراین دو سخنرانی دو گروه متفاوت هستند و از طرفی احمدی نژاد هم سخنان متین وحساب شده کم نداشته, از جمله مصاحبه با اشپیگل, مصاحبه با ۶۰minutes
  و ارسال نامه به سران کشورهای خارجی.
  موفق باشید
  رضا
  Canada

 18. محمد گفت:

  خیلی برایم جالب بود که این فیلم را از احمدی نژاد انتخاب کرده بودید، به جای فیلم مصاحبه همین شخص با مایک والاس ویا همین مصاحبه اخیر که با دایان ساویر داشت که با کمال منطق و با زیرکی به ادعاهای این دو سیاستمدار/جورنالیست پاسخ داد. ویا همان مصاحبه ای که با شبکه سه سیما داشت که آنقدر به اقتصاد پرداخت که مصاحبه کننده را به حالت خلسه فرو برد. احمدی نژاد در بسیاری اوقات و برای اینکه اجندای خودش را جلو ببرد حرف هایی زده که کاملاً مسخره است ولی آیا این دلیل می شود که شخص را احمق بدانیم؟
  **
  این که خیلی بدتر است که برای ملت حرف بزنی و همه را منگل و مشنگ فرض کنی! کشف انرژی هسته‌ای آن هم در خانه توسط یک بچه دبیرستانی! لابد طرف معدن اورانیوم توی خانه‌اش کشف کرده!!!

 19. رحيم گفت:

  البته لاریها ۳ تا هستن علی جواد و صادق و هر سه دستی در فلسفه و منطق و انصافا در کارشان خبره نقد صادق بر آرای سروش بینظیر است .جواد تئورسین قوی راستها خالق واژه های مقبولیت مردمی ومشروعیت الهی ولی فقیه.وعلی هم مامورتش را در پستهای مختلف عالی اجرا کرده.
  آب وهوای لندن به آنها میسازد.
  بعضی ها آنها راباخانواده اردشیرجی در رژیم گذشته مقایسه کرده اند .الله اعلم

 20. behdad گفت:

  در مورد سواذ علی لاریجانی ۱چشمی در شهر کورها ست.سخنرانی کردن به انگلیسی ساده ترین وظیفه ۱ سیاستمدار است در دنیای امروز .احمدی نزاد هم تکلیفش مشخص است

 21. حميد گفت:

  سلام
  هفته‌ی پیش در گزارش‌های تحلیلی اخبار رادیو پیام (ساعت ۱۹- روزش را یادم نمانده) این مطلب شما را نقل کردند به این صورت که:
  داریوش محمدی از روشنفکران و اساتید ایرانی مقیم انگلیس در وبلاگ شخصی خود بنام ملکوت با تجلیل از سخنرانی لاریجانی ….
  ***
  ممنون‌ام. اما حسابی خندیدم از آن هم هندوانه‌ای که زیر بغل من گذاشته‌اند!!! دیگر چه عرض کنم!

|