۸

شاه مخلوع انگلیس: بحران‌های ازدواج خاندان سلطنتی انگلیس

دیشب شبکه‌ی بی‌بی‌سی چهار برنامه‌ای مستند درباره‌ی ادوارد هشتم پادشاه مخلوع انگلیس نشان داد که گوشه‌ای از بحران‌های خاندان سلطنتی در ازدواج را نشان می‌داد. این بحران یک بار دیگر هم اخیراً در ماجرای ازدواج پرنس چارلز و کامیلا رخ داده بود.

به طور خلاصه، رسم و سنت خاندان سلطنتی این است که وقتی مردی از اعضای خاندان سلطنتی می‌خواهد ازدواج کند، همسرش باید باکره باشد. به عبارت دیگر، ملکه‌ی آینده‌ی انگلیس نمی‌تواند زنی مطلقه باشد. ادوارد هشتم، که تنها ۳۲۵ روز سلطنت کرد، پادشاهی بود با سابقه‌ی بسیار درخشان که شدیداً محبوب مردم انگلیس و مخصوصاً محرومان و تهی‌دستان بریتانیا بود. ادوارد دلباخته‌ی زنی آمریکایی به نام والیس سیمپسون می‌شود که زنی شوهردار است. رابطه‌ی عاشقانه ادوارد و والیس برای خاندان سلطنتی دردسر ساز شد و کار به جایی رسید که پارلمان علناً مخالفت‌اش را ابراز کرد. استنلی بالدوین نخست وزیر وقت انگلیس خطاب به شاه گفته بود (در واقع تهدید کرده بود) که در صورتی که شاه با خانم سیمسپون ازدواج کند، تمامی پارلمان به طور دسته جمعی کناره‌گیری خواهد کرد.

ماجرای عاشقانه‌ی شاه و معشوقه‌اش زمانی که خانم سیمپسون از همسرش جدا شد (و عملاً آماده‌ی ازدواج با ادوارد بود) به مشکلات دامن زد. وینستون چرچیل که از دوستان نزدیک شاه بود و طرفدار ازدواج او با خانم سیمپسون (مانند بسیاری از مردم انگلیس) سعی کرد در پارلمان از او دفاع کند و پیشنهاد کرده بود که شاه می‌تواند با این خانم ازدواج کند اما خانم سیمپسون هرگز نمی‌تواند مقام ملکه را داشته باشد که البته با مخالفت شدید پارلمان (مجلس عوام) مواجه شد. به هر تقدیر، نخست وزیر با سیاست (و البته نیرنگ) شاه را وادار به کناره‌گیری از سلطنت کرد. ادوارد مسند سلطنت را به برادرش واگذار کرد و برای ازدواج با خانم سیمپسون به فرانسه رفت.

ازدواج در انگلستان تنها برای خاندان سلطنتی دردسر ساز نبوده است. شاید اخیراً با سکولارتر شدن جامعه، میزان رواداری مردم بیشتر شده باشد. اما در همین قرن گذشته قاعده این بود که زنی که تقاضای طلاق می‌کرد باید به دادگاه ثابت می‌کرد (یا کسی شهادت می‌داد) که رابطه‌ی نامشروعی با مردی دیگر داشته است تا با تقاضای طلاق‌اش موافقت شود (به عبارت دیگر وقتی زنی ازدواج کرد، طلاق گرفتن‌اش کار حضرت فیل بود!).

اما نکته‌ی جالب‌تر ماجرا این‌جاست که نخست وزیر (و در واقع پارلمان) آن قدر اقتدار پیدا کرده است که به راحتی شخص اول مملکت را وادار به هر کاری می‌تواند بکند. کل سناریوی برکنار ادوارد از تخت و تاج به مدیریت شخص استانلی بالدوین به سرانجام رسید. در مورد اخیر هم، ازدواج چارلز و کامیلا ازدواج جنجال‌آفرین بود که به سختی به سرانجام رسید. به هر تقدیر، این‌ بخش ماجرا را ملاحظه کنید که در کشور ما، ایران، شاه نخست وزیر را سرنگون می‌کند (به جز البته دفعه‌ی اولی که مصدق داشت شاه را سرنگون می‌کرد)، اما در این‌جا نخست‌وزیر می‌تواند (با تکیه بر سنت‌ها و رسوم جامعه‌ی انگلیس) حتی شاه را از حق سلطنت محروم کند! شاید یکی دیگر از دلایل برکناری شاه، دخالت او در کار دولت و غمخواری‌اش برای ملت انگلیس بود. سرکشی شاه از مناطق محروم بر دولت بالدوین گران آمده بود و به نوعی بی‌کفایتی دولت‌اش را نشان می‌داد.

و این‌گونه بود که خاندان سلطنتی انگلیس ادوارد را که شاهی بسیار محبوب و مردم‌دار بود از دست داد. حالا به نظر شما در ایران نفس ازدواج کردن تا به حال برای که مشکل درست کرده است؟ خودتان بررسی و مقایسه کنید نقش پارلمان انگلیس و مجلس ایران را در وضعیت‌های مشابه.

 1. امين گفت:

  به طور رسمی ادوارد را مخلوع نمی نامند، می‌گویند سلطنت را واگذار کرده.
  http://www.royal.gov.uk/output/page143.asp
  ***
  می‌دانم. این تعبیر من بود. در واقع این کناره‌گیری اختیار خود شاه است به نفع کس دیگر. ظاهر ماجرا این است. اما وقتی پشت‌پرده را می‌بینی در عمل خلع شاه رخ داده است! به هر حال ممنون.

 2. رامین گفت:

  این وبلاگ مال شماست، پس میتونید هر چی که دوست دارید توی اون بنویسید.
  اما امکان داره راجع به این “سعید حنایی” که در انگلیس پیدا شده هم بنویسید! اصلا چرا راجع به جماعت روسپی در انگلیس نمینویسید؟ آیا اونجا این به عنوان یک شغل پذیرفته شده؟ مثلا بیمه شامل حالشون میشه؟
  ***
  دوست عزیز،
  به خدا به جز چیزی که در اخبار می‌بینم، چیز دیگری نمی‌دانم. اخبار مربوط به روسپیان هم جاهای دیگر موجود است.

 3. Mehran گفت:

  As I recall, it was Shah who was trying to overthrow Mosaddegh, not the other way. All Mosaddegh was saying is Shah needs to be a kingdom like (England) and not a king –omni power -. I think it was Dr. Fatami who wanted to overthrow Shah and introduces a Republic –as I recall from some books, I may not be sure-

 4. رامین گفت:

  زبان به تحقیر گشودن و یا با قلم تحقیر نوشتن، کار راحتیست.
  چرا فکر میکنید روسپیها به ملکوت راه پیدا نمی کنند؟ شما که اهل فیلم و سینما هستید، باید فیلم “ده” ساخته عباس کیارستمی را دیده باشید، آنجا که آن زن خود فروش خطاب به زن راننده گفت: شما عمده فروشید و ما خرده فروش.
  مساله اینجاست که زنان در جوامع سنتی حتی با ازدواج نیز خود را میفروشند.
  قصد من فقط این بود که به این مسائل، بیشتر بپردازی…
  ***
  چه کسی کجا زبان به تحقیر گشوده بود، دوست حاشیه‌خوان متن‌گریز!؟ هر کسی به ملکوت راه پیدا می‌کند. هر کسی می‌تواند!

 5. behdad گفت:

  ostad khoda pedaret o bia morze ba in mozik ali ,makhsosan SHAJARIANESH man emshab ta 4 sobh baiad maghale darsi minveshtam jonam be in mozik e ziba bood.

 6. مهر+نوش گفت:

  سلام
  دفعه اولیه که از وبلاگت دیدن کردم. به نظرم خیلی جالبه.با اجازه یه پیشنهاد برای عالی تر شدنِ وبلاگت میدم: فکر می کنم با یه چندتا عکس جذابیتِش بیشتر می شه. از لحاظِ مطالب به نظرم خیلی عالیه که به روزِ. موفق باشی

 7. Ali akbari گفت:

  یکصدمین پیش بینی سیاسی من
  انتخابات شورای شهر
  در برابر هر حزبی سه جمعیت رای دهنده وجود دارد جمعیت خودیها. غیرخودیها یا رقیب و جمعیت نخودیهائی که حضورشان مشروط به برنامه و تبلیغات است و نه صرفا افراد یا احزاب.به عبارت دیگر نخودیها جماعتی مشکوک هستند که یک روز می گویند جاوید شاه وروز دیگر درود بر مصدق . یک روز دوم خرداد می سازند ویک روز احمدی نژاد در سالهای اخیرتلاش زیادی برای بدست آوردن دل نخودیها صورت گرفته یکی وعده ی پول نفت داده و دیگری وعده ی ورود زنان به ورزشگاه ها . اما فردا چه اتفاقی خواهد افتاد حقیقت آن است که اصولگرایان مثل همیشه بیشتر دل به آرای سنتی خودیها خوش کرده اند غافل از اینکه این بار آرای آنها بین چندین فهرست تقسیم خواهد شد و البته اصلاح طلبان تمام سعی خود را در اتحاد متمرکز داشته اند. این روزها برخی جریانات سیاسی جمعیت نخودی یا بی طرف را به تحریم انتخابات دعوت می کنند ولی در نهایت رای دهنده ی ایرانی خودش درباره ی بهره گیری از حقش تصمیم می گیرد
  بنابراین شاید بتوانم اتخابات فردای شورای شهرمان را چنین پیش بینی کنم که علی رقم شرکت نکردن بسیاری در انتخابات و با توجه به مهندسی فهرستهای اصولگرایان.پیروز انتخابات حزب اعتماد ملی است اگر تقلب نشود!

 8. - گفت:

  کی گفته باید باکره باشه!؟نباید ازدواج کرده بود که همین هم داره لغو می‌شه.

|