۶

دفترِ زمانه

صفحه‌ای در ملکوت بر پا کرده‌ام برای پوشش دادن مطالبی که در وبلاگ‌ها درباره‌ی ماجرای اخیر زمانه نوشته می‌شود با عنوان «دفتر زمانه». سعی می‌کنم تمام مطالب موافق یا مخالف مهدی جامی را پوشش داده و منعکس کنم. نقطه‌ی عزیمت اصلی برای ایجاد این صفحه این بوده است که هیأت مدیره‌ی زمانه، چندان توضیحی به مخاطبان زمانه درباره‌ی تصمیم‌اش نداده است و به معنایی رفتاری غیر دموکراتیک داشته است. هر رسانه‌ی جدی و مهمی، در تغییر و تحولاتِ عمده‌اش، به ویژه در تحولاتی از این دست، برای رأی مخاطبان‌اش نیز وزن و اهمیتی قایل است. می‌توان از طریق ایجاد صفحه‌ای از این دست این نظرها را پوشش داد. این کار را نه در زمانه می‌شود انجام داد و نه کارمندان زمانه می‌توانند مستقیماً وارد این بحث شوند. ولی وبلاگ‌نویسانی که قرارداد حقوقی و تعهدی صریح دال بر عدم ورود به این مسایل ندارند، (تو را به خدا ببینید وبلاگ‌نویسان آن هم در کشورهای غربی باید به چه روزی بیفتند!) بدون شک می‌توانند ابراز نظر کنند. و هدف اصلی این است که صدای کسانی که تا قبل از زمانه صدایی نداشتند به هیچ دلیلی خاموش نشود. زمانه متعلق به همه‌ی کسانی است که زمانه را از آن خود می‌دانند نه متعلق به کسانی که با دادنِ پول خود را صاحب‌اش می‌شمارند. رسانه، اتومبیل شخصی کسی نیست. رسانه، جز اموال عمومی است. هر کسی جایی مطلبی می‌بیند مرتبط به این موضوع، به ویژه در وبلاگ‌ها، ممنون می‌شوم لینک‌اش را ارسال کند یا ذیل همین مطلب بنویسد تا مطلب را اضافه کنم.
 1. samarqandi گفت:

  Dariush jaan kaash vaqt oo forsaat dashti va hadde aqal titre in matalib raa ba Englisi ham mezashti ki in jamaate ghayre farsizaban ham belakhare befahman ki kasani ham hastan ki daran ba sheddat mokhalefat mekonan ba in taghyirate akhire zamaneh
  ba sepas
  *****
  کاش وقتی بود. همین‌ها را هم دارم توی وقت اضافه انجام می‌دهم. آخر هفته تمام می‌شود و باز کار می‌ریزد سرم. بقیه‌ی بچه‌های وبلاگ‌نویس شاید بتوانند کمک کنند.

 2. حامد گفت:

  ندیدم “هدهد رفت و …” را اضافه کرده باشید!؟
  *****
  اضافه شده. جز اولین‌ها بوده. شما چرا این قدر مثل آدم‌های بدبین بدون بررسی کردن و شتابزده چیز می‌نویسید؟
  http://zamaneh.malakut.org/manib.html

 3. سیروس به‌ آیین- آژنده- گفت:

  دوست عزیز
  به دو مطلب برخوردم که یکی قدیمی تر از قضیه‌ی اخیر است، از داریوش مجلسی. و یکی مستقیماً به آن اشاره دارد، از نشریه اینترنتی ِ خواندنی‌ها. شاید به کارتان بیاید.
  http://zamaneh.eu/majlessi.htm
  http://www.khandaniha.eu/items.php?id=580&author=mh
  ****
  سپاسگزارم. می‌شود این‌ها را در لینکدونی اضافه کرد. اما از انتشارش در متن صفحه پرهیز دارم چون این نوشته‌ها خصلت وبلاگی ندارند و از یک نویسنده‌ی وبلاگ‌نویس صادر نشده‌اند. اساس روشِ من پوشش دادن نگاه وبلاگ‌نویسان است.

 4. سیروس به‌ آیین- آژنده- گفت:

  حق با شماست. من به خصلتی که مد نظر شمااست، توجه نکرده بودم.

 5. امير گفت:

  یه سؤال غیر علمی و غیر عارفانه! چرا نظر پانته‌آ صاحب “غربتستان” و همکار پیشین رادیو زمانه رو در “دفتر زمانه” منعکس نکردید؟ من خواندم و دیدم که توهین و دشنامی در نظراتش نبود. مهمتر از همه برای من اینه که پانته‌آ از همکاران اولیه رادیو بود.
  http://pantea.wordpress.com/2008/11/01/724/
  ***********
  این اتفاقاً از اولین مواردی بود که منتشر شد. دوباره به صفحه مراجعه کنید. بایگانی رو ببینید و نام نویسندگان.
  http://zamaneh.malakut.org/pantea.html

|