۴

ما را در دنیا به حساب نمی‌آوردند!

«زمانی که کشور تحویل انقلاب شد کشوری عقب افتاده، مخروبه و دست چندم بود و هیچ بخش اقتصادی کشور در جای شایسته‌‌ای قرار نداشت…روستاها، علم، صنعت، سواد، کشاورزی و تجارت خارجی ما همه در حال انزوا، اضمحلال و بدون چشم انداز روشن و بنیاد مستحکم بود و ما را در دنیا به حساب نمی آوردند.»

برگرفته از سخنان اخیر رییس جمهور (نقل از واحد مرکزی خبر)

می‌خواستم بخش‌هایی از نقل قول بالا را برجسته کنم، دیدم همه‌اش برجستگی (!) است. گمان می‌کنم این از اولین اظهار نظرهای شاهکارِ پس از انقلاب است که ایرانِ اول انقلاب را کشوری عقب افتاده و مخروبه و دست چندم معرفی کرده است. تا جایی که من به خاطر دارم، مشکل اصلی زعمای انقلاب در آن روزها این‌ها نبود. می‌گفتند زمام امور کشور به دست بیگانگان و اجانب است. مشکل اصلی این بود. و گرنه همه می‌دانستند که واقعاً در آن زمان ما را در دنیا به حساب می‌آوردند. از ارزش ریال در برابر دلار بگیرید تا نحوه‌ی ویزا دادن کشورهای مختلف اروپایی و آمریکایی به ایرانی‌ها. البته جملات بالا در مقامِ خودش بسیار درست است. می‌شود تغییر کوچکی در ابتدای همان جملات بالا داد و آن را تبدیل به گزاره‌ای درست کرد. البته یک سال و اندی دیگر می‌شود عین همین جمله را با تقریب بسیار بالایی به واقعیت تکرار کرد!

پ. ن. برای این‌که بدانیم قبلاً ما را چقدر «به حساب می‌آوردند» و امروز چقدر، کافی است صفحات اول گذرنامه‌ی ایرانی را مقایسه کنید با توضیحات صفحه‌ی اول گذرنامه‌های سابق (مثل این یکی) و گذرنامه‌های کشورهای مختلف (از جمله انگلیس). و بعد ببینید چقدر احساس امنیت خاطر و «به حساب آمدن» می‌کنید!

 1. جهانگرد گفت:

  سلام
  حرفه دیگه می زنند مخصوصا اینها که مدعی اند اخرت وحساب وکتابی و…همه این حرف ها راقبول دارند پای عمل که می شود دهان را بی واهمه از قیامت می گشایند نمی گویند بابا اخرت هم اگر دروغ باشددامار وارقام قبل از بهمن ۵۷ وامار وارقام ۸۷ نشانگر خلاف گفته های شماست
  بله دروغگو کم حافظه هم هست
  ممنون

 2. علیرضا گفت:

  سلام. حتما متوجه این کلکی که می زنند شدید: مقایسه ی ایران امروز با ایران سی چهل سال پیش. اون چیزی که به نظرم درست میاد مقایسه ی ایران امروز هست با امروز ترکیه، مالزی، کره ی جنوبی و … حالا من ژاپن و کشورهایی در اون ردیف رو نمی گم.
  نمی دونم شما قبول دارید که دارند این گول رو سر مردم می مالند، یا این که مثل کسی همچون بهنود اعتقاد دارید واقعا ما پیش رفتهای قابل ملاحظه ای داشتیم؟ ضمنا من حرکتهای انفرادی بعضی از ایرانیهای مستعد رو به حساب دولتمردان نمی ذارم.
  امیدوارم حالتون فوری _فوری خوب بشه.

 3. sareban گفت:

  متوجه منظورشان نشدید شما! خیلی هم درست فرموده اند! ایشان را در دنیا به حساب نمی آوردند. شما چرا «ما» رو به خودتون می گیرید؟ ایشان رو و امثال ایشان رو آدم به حساب نمی آوردند. و اقعا نمی آوردند. ولی الان هر چند هنوز هم آدم به حساب نمی اوردند ولی عکسشان روزی نیست که در یکی دو تا روزنامه نباشد. منظورشان از ما خودشان است نه من و شما.
  ***
  خیلی توپ بود این نکته! دست مریزاد! خوش شدیم!

 4. sareban گفت:

  نکته دیگه اینکه «کشور تحویل انقلاب شد» توجه بفرمایید. کشور انقلاب نکرد. انقلاب یک چیزی بود انجا برای خودش وجود داشت بعد کشور تحویل اون شد. ای تو گور آدم پررو.

|