۵

فلسفه‌ی قدرت!

این جمله را اسکار شیندلر در «فهرست شیندلر» خطاب به فرمانده‌ دیوانه و خونریز آلمانی می‌گوید: «قدرت یعنی این‌که هر دلیل و توجیهی را برای کشتن داشته باشی، ولی نکشی!». کاش یک بار این فیلم را – حتی نسخه‌ی سانسور شده‌اش را – یک بار در ایران نشان بدهند!
 1. اميرجون گفت:

  برادر! فردا تولد آقای سایه است. یه چیزی بنویس. یه عکس جدیدی بزار. اگه دستت می رسه برسان سلام مارا.

 2. حضرت داریوش:
  اولا، ایمیل مهمی برای شما فرستاده‌ام که لطفا بگیرید و گرچه پاسخ به آن وقت‌گیر خواهد بود اما لطفا تا حد امکان سریع به من لطف کرده جواب دهید.
  ثانیا، دیشب با بانو فیلم عجیبی دیدیم که اتفاقا یافتن خود فیلم‌اش هم عجیب بود. با بانو سفر رفته بودیم و وقتی برگشتیم دیدیم روی دراور اتاق خوابمان دو دی.وی.دی محتوی دو فیلم هست که من مطلقا به خاطر نمی‌آورم از کسی امانت گرفته باشم. مدتی گذشت تا این‌که دیشب فرصت شد یکی از آن‌ دو را بیینیم که عنوان فیلم بود: طبل حلبی. فیلم آلمانی بود و هیچ زیرنویس هم نداشت اما بسیار فیلم طولانی و عجیبی بود و رویکرد روانشناختی جالبی به خشونت و امر اروتیک داشت و نمادهای عجیبی داشت. ببینم شما چیزی در باب این فیلم شنیده‌ای؟ حتی عنوان‌اش را به انگلیسی هم نمی‌دانم. روی دی.وی.دی به فارسی نوشته شده بود طبل حلبی. اگر چیزی در باب این فیلم (نوشته‌ای چیزی) پیدا کردی من را خبر بده.
  بدرود.
  ***
  فیلم به زبان آلمانی است و در آی‌ام‌دی‌بی توضیحات مفصل‌اش آمده است:
  http://www.imdb.com/title/tt0078875/
  این فیلم بر اساس رمانی از گونتر گراس ساخته شده است. در ویکی‌پیدیا توضیحات بیشترش هم آمده است:
  http://en.wikipedia.org/wiki/The_Tin_Drum
  من خودم فیلم را ندیده‌ام. می‌گردم پیدا می‌کنم و می‌بینم‌اش. ای‌میل شما را هم در دو سه روز آینده پاسخ خواهم داد.
  د. م.

 3. mohammad ehsan گفت:

  درد من حصار برکه نیست
  درد من زیستن با ماهیانی است
  که فکر دریا به ذهنشان خطور نکرده است

 4. خیلی در مورد این فیلم شنیده‌ام ولی نشده است که ببینمش …

 5. رضا گفت:

  مدتی است به دنبال فیلمهای انسانگرایانه هستم.این فیلم را تهیه کرده و دیدم.جدا فیلم عمیق و قابل تاملی است مه همه ما به عنوان “انسان” بدان محتاجیم.از شما به حکم اخلاق و به خاطر اینکه مرا با این فیلم آشنا کردید صمیمانه سپاسگزارم و برایت آرزوی بهترینها را دارم.

|