۹

یک سیاست‌مدار تراز اول

باشد، می‌زنم به سیم آخر. هر چه ملت دوست دارند بگویند. یک بار دیگر هم نوشته بودم که من علی لاریجانی را سیاست‌مدار و دیپلماتی ترازِ‌ اول می‌دانم. این آدم اصلاً برای هیچ شغل و منصب دیگری در جمهوری اسلامی ساخته نشده بود جز کار دیپلماسی. هر کس این آدم را به این کار حاضر گمارده است هوشمندی زیادی به خرج داده است. واکنش‌های اخیر علی لاریجانی به آمریکا در شمار دندان‌شکن‌ترین پاسخ‌هایی بود که یک سیاست‌مدار ایرانی به آمریکا داده است. به نظر من دستگاه دولتی باید رسماً سکان هدایت سیاست خارجی جمهوری اسلامی را به لاریجانی بسپارد و به بقیه مؤکداً بگوید فقط سکوت کنند و بگذارد یک نفر باسوادتر و دیپلمات‌تر از خودشان حرف بزند. سخنان لاریجانی را از بسیاری جهات من سخت منسجم، متین و محکم می‌دانم. تیتری هم که رادیو زمانه برای سخنان او انتخاب کرده است، شاهکار است: «آمریکا به لیبرال-دموکراسی در عراق التزام ندارد» و این درست‌ترین سخنی است که هر سیاست‌مداری در چنین وضعیتی می‌تواند به رخ آمریکا بکشد. سخنان لاریجانی فکت دارد، اشارات صریح دارد. تنها حرف‌های جدلی نیست.

 1. Behdad Bor گفت:

  He is titled Iranian top negociator,but he is not able to talk in English, look in Afghanistan, Pakistan ,even Iraq all top politicians are talking in English,interviewing with
  media and so on.so he is not good and we deserve beter politicians.
  ***
  من درباره‌ی دانش انگلیسی لاریجانی چیزی نمی‌دانم. نمی‌دانم که انگلیسی می‌داند و حرف نمی‌زند یا اساساً نمی‌داند. ولی حرف‌ام خیلی صریح و روشن بود درباره‌ی او: او هنر دیپلماسی می‌داند. دیپلماسی دانستن با تکلم به زبان انگلیسی فرق می‌کند. تمام دیکتاتورهای آفریقایی بلدند به انگلیسی تکلم کنند. مشرف هم به انگلیسی مسلط است. اما انگلیسی دانستن، هر چند شاخص مهمی است، اما مطلقاً شاخص تعیین کننده نیست. در نتیجه آن همه مقدمه‌ای که در بالا چیده‌اید، ربط و نسبتی به نتیجه ندارد. انگلیسی دانستن (نه لزوماً به انگلیسی حرف زدن)، شرطی اساسی و مهم است اما ذات و گوهر دیپلماسی «تکلم به انگلیسی» نیست.

 2. م گفت:

  گفتی می زنم به سیم آخر فکر کردم چی می خوای بگی
  **
  🙂

 3. شیدا گفت:

  به خانمتون بگین اینقدر راجع به هورمون و پریود شدن و این چیزها ننویسد…یه کم آبروداری کند.
  ***
  ببخشید، مگر پریود شدن و هورمون بی‌آبرویی دارد؟ طبیعی‌ترین وضعیت زندگی زنانه است. هیچ اشکالی هم به آن وارد نیست. بی‌آبرویی را خیلی بد تعریف کرده‌اید. پریود شدن زنان، هیچ فرقی با غذا خوردن همه‌ی انسان‌ها ندارد. شما هم اگر خانم هستید، بهتر است کمی جسارت پیدا کنید و از وضعیت طبیعی‌تان با شرمساری حرف نزنید. کمی اعتماد به نفس داشته باشید. زن موجودی نیست که از خود شرمسار باشد و باعث شرمندگی دیگران شود. این هم درباره‌ی خانم من صادق است هم درباره‌ی هر زن دیگری.

 4. ماکوان گفت:

  در این مورد خاص با شما کاملا موافقم ضمن اینکه از این همه ادب و ادبیات بی سابقه آقای لاریجانی متعجبم.

 5. هادی گفت:

  هوش، یک چیز است و بهره‌ی بهبنه از هوش، چیز دیگر. اصولاً ایرانی‌ها، بیش‌ترشان، کم و زیاد، باهوشند، اما و دو صد اما، عقلانیتشان ضعیف است. من، عقلانیت را همان بهره‌ی بهینه از هوش می‌دانم. لاریجانی، جداْ یک دیپلمات ِ زیرک و باهوش است! حرف‌هایی به‌جا و مناسب می‌زند، اما در کدام جهت؟! درست مثل یک دانش‌آموز ِ زرنگ و باهوشی که چون درست نمی‌داند چگونه هوشش را مدیریت کند، در جهتی می‌افتد که نباید و نشاید! و از آن طرف، دانش‌آموز ِ کم‌هوش، چون می‌داند و یاد گرفته‌است چگونه مدیریت ِ هوش کند (لابد بر اثر ِ فرهنگ و تربیت ِ صحیحی که در آن بزرگ شده‌است)در جهتی می‌افتد که بایسته و شایسته‌اش است! در یک کلام، ایرانی‌ها، نوعاً باهوشند، اما، کم‌عقل (عقلانیت مدیریتی).

 6. هادی گفت:

  نظر کردن به بی‌اسمان، نمی‌کاهد ز اسم ِ تو/علی با آن‌همه‌حشمت، به طفلی، صد نظر می‌کرد

 7. هادی گفت:

  البته یک نکته‌ی دیگر هم شاید تأثیر گذاشته‌است بر این نظر شما (شاید): لاریجانی، در کنار احمدی‌نژاد است که جلوه کرده‌است. می‌دانید که اشیاء، در مقایسه، گاه بسیار کوچک یا بزرگ به‌نظر می‌رستد.

 8. شوکران گفت:

  راستش من کمی تا حدودی کیج شدم!
  برادر عزیز ! فیلسوفانه و متکلمانه!! صحبت کردن التزامی به سیاست مدار بودن ندارد.

 9. پنگوئن گفت:

  به قول هادی، در مقابل احمدی نژاد است که لاریجانی توانایی عرض اندام دارد. در این که لاریجانی فردی است بسیار باهوش سیاستمدار و سخن دان اصلا شکی نیست. اماآن چه که امروز او را دیپلماتی بی رقیب نشان می دهد حضور دیپلمات های ضعیفی مانند روحانی پیش از او بوده. به هر حال متاسفانه در این روز و روزگار حضور لاریجانی خود برای این مملکت غنیمتی است.

|