۲۱

بأی ذنب؟

الآن تکه فیلمی را دیدیم از صحنه‌ی برخورد (!) برادران پلیس با دختری که به تشخیص آن‌ها بدحجاب بود. دخترک ضجه می‌کشید که نمی‌آیم. زنک‌های پلیس به زور می‌کشاندنش وسط خیابان که بچپانندش توی بنز. دخترک فریاد می‌زد نمی‌آیم، نمی‌خواهم. مردم هم آشفته و پریشان جمع شده بودند به نظاره و کاری از کسی بر نمی‌آمد. شب‌ام ویران شد. مشمئزکننده‌تر از این صحنه ندیده بودم. جوری با دخترک رفتار می‌کردند که با یک قاتل، با یک آدمکش رفتار می‌کنند. نمی‌دانم این‌ها را کدام با شعوری که دردِ دین دارد می‌خواند. اما چیزی که من دیدم، مونتاژ فیلم نبود. خبری هم نبود که دهان به دهان رسیده باشد که در صحت‌اش شک کنم. یقین دارم که همه‌ی شما که در ایران هستید چنین صحنه‌هایی را دیده‌اید. فرض را بر این می‌گیرم که این اتفاق فقط یک بار افتاده است و تصادفاً همین یک بار هم فیلم‌اش منتشر شده است. همین یک‌بار برای بی‌آبرو کردنِ این حاکمیت و این پلیس کافی است. می‌دانم که این‌ها به گوش حاکمان حکم همان میخ آهنین در سنگ را دارد. می‌نویسم دل‌ام خنک شود. می‌نویسم که زجری را که می‌کشم از دیدن این‌ها کمی تسکین یابد. هیچ کار از دست هیچ کس بر نمی‌آید. در این کشور دین‌داری، اخلاق و تقوا دیری است که مرده است. بگریید بر مرگ دین، بگریید بر مرگ تقوا، بگریید بر مرگ خدا! خدا را کشته‌اید و خود خدایی می‌کنید. شنیع‌تر از این رفتار را به چشم ندیده بودم. من یکی خیلی خیلی دیر دیده‌ام این‌ها را و آن‌ها را هم که دیده بودم چند سالی است فراموش کرده‌ بودم. می‌دانم که هزاران بار این اتفاق‌ها در ایران ما افتاده است، به نام خدا، به نام دین، به نام امنیت و به کام خداناشناسان، به کام دین‌داران مزور و ریاکار، به کام همه‌ی آن‌ها که امنیت را می‌ربایند. به کام‌ آن‌ها که در لباس چوپان گله را غارت می‌کنند،‌ به کامِ آن‌ها که دست‌شان نمی‌رسد (یا نمی‌خواهند)‌ جانیان واقعی را پای میز عدالت بکشانند، رعب و وحشت در دل مردم عادی می‌افکنند که بگویند امنیت آفریده‌اند. یعنی این همه پلیس هیچ کدام‌شان وجدان ندارند؟ هیچ کدام اخلاق ندارند؟ هیچ کدام خدا را ناظر بر کار خود نمی‌بینند؟ نمی‌دانند تقوا، همین تقوایی که قرآن مدام به آن امر می‌کند، بسی وسیع‌تر و بسیار گسترده‌تر از صلاحدید و مصلحت حکومت‌هاست، ولو آن حکومت داعیه‌ی نمایندگی خدا و معصوم داشته باشد؟ آن‌چه در ایران رخ می‌دهد، عزای تقواست، نه بر قراری امنیت و حفظ عفاف. یک بار به قلب‌تان مراجعه کنید! یک بار به فطرت‌تان برگردید. اگر فطرت‌تان کاری را که می‌کنید هنوز تأیید می‌‌کند، دیری است که دل‌هاتان سخت و سیاه شده است. وقت قساوت قلب‌تان است؛ دیری است که نقض پیمان با خدای خویش کرده‌اید: «فَبِمَا نَقْضِهِم مِّیثَاقَهُمْ لَعنَّاهُمْ وَجَعَلْنَا قُلُوبَهُمْ قَاسِیَهً یُحَرِّفُونَ الْکَلِمَ عَن مَّوَاضِعِهِ وَنسَُواْ حَظًّا مِّمَّا ذُکِّرُواْ بِهِ وَلاَ تَزَالُ تَطَّلِعُ عَلَىَ خَآئِنَهٍ مِّنْهُمْ إِلاَّ قَلِیلاً مِّنْهُمُ» (سوره‌ی ۵، آیه‌ی ۱۳) [ولى بخاطر پیمان‏شکنى‏، آنها را از رحمت خویش دور ساختیم‏؛ و دلهاى آنان را سخت و سنگین نمودیم‏؛ سخنان [خدا] را از موردش تحریف مى‏کنند؛ و بخشى از آنچه را به آنها گوشزد شده بود، فراموش کردند؛ و هر زمان‏، از خیانتى [تازه‏] از آنها آگاه مى‏شوى‏، مگر عده کمى از آنان‏؛]. هم شمایان کلام خدای را تحریف کردید و به این شکل فجیع‌اش در آوردید.

پ. ن. این یادداشت کوروش را هم بخوانید: «در مورد حجاب» و این را: «باز هم حجاب». این را هم از محمدرضا ویژه بخوانید: «دور باطل توسل به زور برای تحمیل ارزشها یا پوششی برای ناتوانی‌ها»؛ این را هم از سیدآبادی هنوز ببینید: «که آبروی شریعت به تار مو نرود».

 1. با سلام آقای محمدپور
  شب من هم ویران شد و قلبم به درد آمد از این نامردمی و ظلم. از آن بیشتر از بی تفاوتی مردم در کنار آن دختر مظلوم و از فکر اینکه او از این پس چه خواهد کرد. به راستی به کجا می رویم؟
  پیروز باشید

 2. مردی... گفت:

  واقعا تصاویر ویرانکننده ای بود. ویرانی شخصیت چندین نسل یک جامعه تحوه این آقایان برای تاریخ ایران. اینطور له کردن کرامت و شخصیت آدمها میوه های تلخی برای همه جامعه خواهد داشت.

 3. AilAr گفت:

  shayad bavaret nashe! manam 1 saate pish kheyli etefaghi oon tikke film ro didam!va nemitoonam bekhabam!jigh haye dokhtarak tooye gooshame!va faghat ye soal baram pish oomade!chera ma enghadr badbakhtim?

 4. سجاد گفت:

  سلام. یعنی واقعا کینه ای که از انجام این کارها در دل مردم کاشته میشه برای اینها قابل درک نیست؟

 5. Hasan گفت:

  After watching this video probably their next policy would be “arrest it?any body among the crowd who holds cell phone”!! Whant to bet on ?

 6. Ali گفت:

  من نمی گریم در مرگ این دین. نمی گریم در مرگ این خدا. این خدا خیلی وقت است که مرده. اگر هم امروز مرد، من عزایش را به شادی نشسته ام.

 7. علیرضا گفت:

  ظاهرا وبلاگتان به سرعت به خاطر نوشتن آن متن دست کم در دو آی اس پی مختلف که من الان دارم تست می‌کنم ، فیلتر شده.
  ***
  وبلاگ من مدتی هست که گرفتار بعضی از فیلترها شده است نه لزوماً به خاطر این یادداشت. این وبلاگ بیشتر به خاطر سخن گفتن از خدایی که با خدای بعضی‌ها فرق دارد، به خاطر حرف زدن از اسلامی که با اسلام بعضی‌ها خیلی فرق دارد فیلتر می‌شود. به همین سادگی. نه این سو و نه آن سو، هیچ کدام نمی‌خواهند اسلامی دیگر وجود داشته باشد یا شناخته شود. اسلام و خدا برای این‌ها فقط یکی است و آن یکی هم همانی است که سیاست می‌گوید.

 8. حسام گفت:

  یادداشتی در همین موضوع را در لینکی که به ضمیمه این کامنت دادم ملاحظه کنید…
  این تیزی سنان شما نیز بگذرد!

 9. سميه گفت:

  دیدن اضطراب رنان و دخترانی که در خیابان منتظر هجمه پلیس اند، خیابانهای خلوت شب جمعه تهران از ترس مامور پلیس ، نفرت مردم و …. همه اینها دردناک است. احساس بدی تمام وجود آدم را فرا می گیرد!

 10. سوشیانت گفت:

  فی قلوبهم مرض. فزادهم الله مرضا.

 11. سعید گفت:

  انسان را یاد آن فیلم هایی می اندازد که از داستان کشف حجاب در دوران رضا شاه ساخته بودند. هر دو همبستگی کامل منتهی با یک علامت منفی!

 12. ساربان گفت:

  این یک قضیه برای همین یک بار نیست که تکرار می شود. مرتب اتفاق می افتد. تازه الان که خوبه حداقل ظاهرش اینه که پلیس هستند و پلیس زن هم هستند. مگر یادتان رفته چند سال بعد از انقلاب را که برای سال ها کمیته ای ها با پاترول های ژاپنی شان با مارک … (۴WD) خانم های بدحجاب رو می گرفتند و صدالبته چونکه این برادران از هر گناهی بری بودند راحت به خانم هم دست می زدند و می انداختند عقب ماشین. حالا البته بنز آلمانی است. چه حالی می کنند این آلمان و ژاپن و چقدر به ما می خندند. و حالا چه بر سر این دخترا می آورند بگذرد. قدرت داری، کسی هم که نیست، چرا یک لغژش کوچک نکنی! بعدا توبه می کنی! حالا تهران که خوبه چون بزرگه. توی شهرستان های کوچک که بعد از اینکه دختر خانم رو آزاد کردی می تونی هر روز بری دوباره تا دوتا تار موش بیرون بود دستگیرش کنی، اگه سروبری داشته باشه، چونکه میدونی کجاست و از کجا رد میشه. آقایون نکا یادشون میاد؟ مردم هم خیلی می ترسن چون اگه تو اونجا می رفتی به دختره کمک کنی، میدونی یعنی چی؟ یعنی بای بای! نه تنها می برندت یک جایی که اوین اونجا به معنی واقعی کلمه هتل اوینه! و اغراق نمی کنم چون خودم اونجاها بودم! کاشکی می کشتندت و راحت میشدی! دهنی ازت سرویس می کنند که نگو! من خودم که بارها این صحنه جلوم اتفاق افتاده با وجود اینکه اشک توی چشمام حلقه زده بوده و باوجود اینکه چندتا کمربند مشکی دارم و دوره کماندویی دیده ام و اوین هم رفته ام جرات نکردم کاری کنم. هنوز هم ندیده ام یا نشنیده ام که کسی جلوشون رو بگیرد. تازه این اون موقعی بود که مردم به پستی و بی شرفی الان نبودن که اگه یکی جلوشون بمیره هم فقط به فکر خودشون باشند! هنوز یک چیزی به اسم مردونگی و شرافت وجود داشت! ولی اگه اینطوری ادامه پیدا کنه بوی انقلاب میاد!! ولی اگه می شد مردم رو با هم متحد کرد، مثل این همه کشور دیگه مثل کره مثل فرانسه مثل اسپانیا الان اون پلیس ها رو می انداختند توی بنزشون. بنز رو هم بلند چپه می کردند! یک بار این کار رو بکنند، دولت می رینه به خودش! البته الان اگه انقلاب بشه خیلی خون بیشتر ریخته میشه تا انقلاب بهمن ۵۷. اون موقع چهار تا ارتشی بدبخت بودند که زود اومدند طرف مردم، الان یک عالمه بسیجی و سپاهی هستند که ایمان دارند به امام خامنه ای! ولی اگه مردم با هم متحد بشند چی میشه! تنها کاری که باید بکنند اینه که از خونه بیرون نیان! البته اون موقع ها حزب الهی های موتور سوار هم بودند که با موتور توی خیابون ولیعصر همه باهم می گشتند و با تیغ موکت بری خانم ها رو ارشاد می کردند و اسلام رو حفظ می کردند!
  ***
  ساربان عزیز،
  من این‌ حرف‌ها را زیاد شنیده‌ام. به صحت و سقم این‌ها کار ندارم. من دقیقاً توجه‌ام به چیزی است که به چشم قابل سنجش و بررسی باشد و بتوان آن را رسانه‌ای کرد. بد نیست آخرین یادداشت وبلاگ زن‌نوشت را هم بخوانید:
  http://weblog.parastood.ir/archives/004592.php

 13. nazanin گفت:

  سلام.من هم دختری هستم که این بلا به سرم اومده،اینا حیوونن ، فقط اینو می تونم بگه،شما فقط تیکه ای از رفتار اونا رو تو خیابون با دختران و زنان بی گناه دیدید، باید ببینید که اونا چه رفتاری با ما بعد دستگیری می کنن !!!
  من به عنوان یه انسان ،الان جرات ندارم پامو از خونه بیرون بذارم،واقعا زجر آوره،آخه ما دخترهاو زن ها گناهمون چیه؟
  شاید از دید اینا ،گناه ما زن بودنه.
  راستی خیلی دوست دارم این فیلم رو ببینم چه طور می شه گیرش آورد؟
  ***
  همین لینک بالا. روی‌اش کلیک کنید هست دیگر!

 14. حسن گفت:

  به نام خدا
  آقای داریوش محمدپور
  حضرت عالی ظاهرا از عالم غیب هم خبر دارید . شما از کجا متوجه شدید؟ این فرد بدحجاب است و مثلا تبهکار نیست که پلیس وی را دستگیر می کند.یا اصلا شما که ماشالله در بلاد فرنگ و نه کشور خود نشسته اید و به راحتی آب خوردن به پرده دری می پردازید و راحت نسخه می پیچید ، راهکار بدهید باافراد مجرم و تبهکار جامعه که برخی از آنان جامعه را به لجن کشیده اند چگونه باید برخورد کرد. فرد مجرم و متهم خود که به راحتی تسلیم پلیس نمی شود . شما از رویداد قبل از فیلم که اطلاع ندارید چگونه به خود اجازه می دهید اینگونه قضاوت کنید . مایه تاسف است حتی اگر مخالف نظام هم باشید چنین داوری کنید . به ویژه اینکه از مطالبتان برداشت می شود رگه هایی از ارزش ها در شما نهفته است.به نظرم باید بیش تر فکر کنید و بعد بنویسید. مدرک شما را نمی دانم اما فکر می کنم فرد با معلوماتی باشید اما اشکال شما در برخی مطالبتان برخورد های احساسی افراطی است. حقیر حکومتی نیستم اما همه چیز را نیز با دیده احساسات نمی نگرم ، ظاهر بین هم نیستم و چشم بسته همه چیز را تایید یا تکذیب نمی کنم. حیف است عقلتان را اینطور طعمه خشمتان کنید . من واقعا نمی دانم این خانم با این زجه هایش واقعا معصوم است اما این را می دانم هیچ کس متعرض افراد بی گناه نمی شود .
  یاحق
  ***
  دوست عزیز،
  ظاهراً شما خودتان را به خواب زده‌اید. یک بار دیگر به اتفاق‌هایی که در این کشور می‌افتد نگاه کنید. نمی‌خواهید باور کنید، مشکل خودتان است. من نمونه‌ی این‌ها را به چشم دیده‌ام. ظاهراً این من نیستم که عقل را طعمه‌ی خشم‌ام می‌کنم، شما هستید هم هم عقل و هم دین‌تان را قربانی تقلید و خوش‌باوری کرده‌اید.
  شما مثل این‌که معنای «پرده‌دری» را هم نمی‌دانید. پرده‌داری درباره‌ی فرد مؤمن است، نه درباره‌ی یک نظام سیاسی که خطا می‌کند و تک تک مردم‌اش مسئول‌اند، به اقتضای اخلاق و به اقتضای حقوق شهروندی‌شان، که آن را نقد کنند و در آن امر به معروف و نهی از منکر کنند. شما ظاهراً دین را کاملاّ بر عکس می‌فهمید. در دین اسلام حاکم به محکوم امر به معروف و نهی از منکر نمی‌کند، همیشه رعایا هستند که امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند. لطفاً بروید تاریخ دین و اخلاق دین‌تان را دوباره مرور کنید. دین‌تان را جایی خیلی بد فهمیده‌اید. سیره‌ی پیامبر را بخوانید، سخنان مولا علی را بخوانید و یک بار هم که شده محض رضای خدا، این وابستگی‌های ایدئولوژیک و سیاسی را کنار بگذارید که حاکمیت سیاسی را مترادف با خدا و دین می‌گیرند.
  می‌گویید: «مایه تاسف است حتی اگر مخالف نظام هم باشید چنین داوری کنید». اتفاقاً من حتی اگر موافق و سرسپرده‌ی این نظام هم باشم، مکلف‌ام آن را نقد کنم و بر چنین کجی‌هایی بشورم. من اگر مخالف نظام باشم، باید از چنین رفتاری شادمان باشم، چون باز شدن راه این بی‌رسمی‌ها آغاز فروپاشی و انحطاط اخلاقی و از میان رفتن اعتماد مردم به حاکمان‌شان است. دوست عزیز! کسی را که خواب باشد می‌‌توان بیدار کرد، اما کسی را که خود را به خواب زده هرگز!
  د. م.

 15. someone گفت:

  سلام و خسته نباشید.
  من فقط یه نکته رو می خوام بگم و اون هم اینکه من هم با شما موافقم که هیچ کس حق ندارد به حریم زنان و دختران معصوم تعرض کند ولی در مورد این فیلم باید بگم که هیچ چیز از اون فیلم معلوم نیست و شما نمی توانید حکم کنید که این دختر خانم رو به خاطر حجاب گرفته اند.اگر قبل و بعد فیلم را به من نشان بدهید و من ببینم که به خاطر حجاب این بر خورد صورت گرفته قطعا با شما همراهی خواهم کرد.حتما می دانید طبق تعالیم اسلام تا یقین حاصل نشده است نمی توان این گونه قضاوت کرد.
  والسلام علی من اتبع الهدی

 16. بسم الله . واذا قیل لهم لا تفسدو فی الارض ، قالوا انا نحن مصلحون . الا انهم هم المفسدون… در استحکام و اثبات استدلالات این جناب همین بس که فرق سمند را از بنز تشخیص نمی دهد . آنوقت از او می خواهی معلوم کند از کجا فهمیده طرف جانی یا دزد و کیف قاپ نبوده و حتما بدحجاب بوده ! ضمنا اینکه در فیلم معلوم نیست مشکل کار پلیس کجاست ! هرکس که در مقابل بازداشت داد و هوار راه انداخت یعنی بی گناه است ؟ این هم روش جدیدی است که دارید به دزدها یاد می دهید ؟

 17. ش گفت:

  انگار همه مسئولین این مملکت کورند و نمی بینند که به فساد کشیده جوانها بخاطر به تاخیر افتادن ازدواج آنهاست. دولت که عملا نشان داده نمی توانه شغل و کار و مسکن برای جوانها فراهم کنه حداقل با کم کردن مدت سربازی، یک قدمی برای تسریع ازدواج جوانها برداره.

 18. ص گفت:

  به اونهایی که نوشتن از قبل این فیلم اطلاعی ندارن باید بگم که دو روز قبل همین اتفاق برای من خیلی بدترش افتاد.من تاازدانشگاه اومدم بیرون دو تا خانم چادری به من گفتن خانوم بیا حتی نگفتن برای چی.وقتی گفتم نمی یام یه مرد کماندو با باتوم رو صدا کردن و سه تایی به من حمله کردن و با وضعی خیلی بدتر از ای نمنو به زور سوار ماشینی کردن با پنجره های سیاه،کاش اونجا کسی بود تا فیلم می گرفت.من با مقنعه بودم بدون آرایش فقط مانتوم تا زانوم بود نه کوتاهتر،داخل ماشین نمی دونین چه قدر شخصیت من رو زیر سوال بردن،
  نمی دونم واقعا چی باید بگم فقط متاسفم…

 19. محمد گفت:

  من ایه بلد نیستم ! ولی می دونم که انسان باید بود تا تونست مثل انسان برخورد کرد! این جور برخورد ها و ارشادات زوری نتیجه عکس می ده!!!بس حرام است .

 20. Soshiant گفت:

  مدیریت محترم وبلاگ ملکوت
  باسلام و شاد باش
  آیا یاری رسانی هست ؟
  نسل های جوان، میان سال،کهن سال،مردان،زنان،دختران و پسران ما زیر امواج سهمگین اعتیاد در حال دفن شدن هستند . و امروز ما انسان هائی که از زیر آوار وحشت آفرین اعتیاد رها شده ایم به پا خواسته ایم و کنگره ۶۰ را برای یاری رسانذن به آنها بنیان نهاده ایم . تا در این شرایطی که عصا را از کور می دزدند به صورت رایگان و بدون هیچ گونه تمنای مادی ، اطلاعات و آکاهی لازم برای رهائی از اعتیاد را در اختیار آنها قرار بدهیم .
  اکنون برای انجام این عمل عظیم دست یاری به سوی شما دراز می کنیم که هر گونه خود صلاح می دانید و با هر پیامی که توانائی انجام آن را دارید وب سایت کنگره ۶۰ را معرفی و یا در صورت امکان آن را در پیوند های خود لینک نمائید .
  به بلندای کوه ها سرفراز و به سبزی دشت ها جوان و جاوید باشید .
  کنگره ۶۰

|