Search
Close this search box.

خوب و بد زمانه – ۳

اشکالات فنی سایت رادیو زمانه (ولو اشکالات جزیی) هنوز بر طرف نشده‌اند. پس این‌ها را هم می‌افزایم به نکات قبلی.

یک بار دیگر هم گفته‌ بودم و گمان کنم به اولیای امور زمانه هم متذکر شده بودم که لینک دنبالک مطالب کار نمی‌کند. مدتی کار می‌کرد که از زمان ورود حسین درخشان به ماجرا ناگهان از کار افتاد. کار بسیار ساده‌ای است و فقط اضافه کردن چند کد می‌خواهد. وقتی مطالب‌تان دنبالک ندارد اصلاً و کدهای‌اش موجود نیست، چه دلیلی دارد در صفحه‌ی اصلی یا پای مطلب لینک‌اش وجود داشته باشد. برش دارید و خودتان را خلاص کنید. رسیدگی نکردن به این فقط از تنبلی است و بس.

بخش بایگانی صفحات درست کار نمی‌کند و همه‌ی مطالب قبلی را نمایش نمی‌دهد. بخش لینکدونی زمانه هم اصلاً بایگانی ندارد (برای عموم می‌گویم). فرض کنید یکی بخواهد لینکی را که سه ماه پیش گذاشته‌اید ببیند. تکلیف‌اش چی‌ست؟

بعضی از صفحات ثابت رادیو زمانه همین‌جور به حال خودشان رها شده‌اند. این‌ها نکات ساده و پیش پا افتاده‌ای هستند و راه‌حل‌شان هم بسیار ساده است. مثلاً صفحه‌ی درباره‌ی ما به انگلیسی درست تراز نشده است و مثل فارسی راست چین است. آدرس‌اش هم مثل یک آدرس پست وبلاگی است. در حالی که قاعدتاً باید یک صفحه‌ی مستقل برای‌اش درست می‌شد. می‌دانم کسی که مسئول نظارت بر سایت است استاد این کارهاست. چرا تعلل کرده‌اند، خدا می‌داند.

صفحات داخلی زمانه آدرس آر‌ اس اس مناسب ندارد. یعنی اصلاً لینک‌اش در صفحه موجود نیست. فرض کنید من بخواهم فقط صفحه‌ی کلاغستون را به صورت آر اس اس داشته باشم. لینک‌اش اصلاً موجود نیست و من فقط حدس می‌زنم آدرس‌اش چی‌ست و دارم‌اش. اما بقیه شاید نتوانند حدس بزنند. برای آر اس اس صفحه‌ی اصلی هم که روی لینک‌اش عکسی آمده است با اسم پادکست که اصولاً چیز دیگری است، محدودیت تعداد مطالب نمایش داده شده را باید بردارند یا حداقل بیشترش کنند.

صفحه‌ی اصلی در واقع هیچ مطلبی ندارد و مطالب صفحات داخلی را فراخوانی می‌کند و صفحه‌ی اصلی ری‌بیلد می‌شود. اما کسانی که دبیر سایت هستند همیشه فقط ایندکس صفحه‌ی اصلی را بازسازی می‌کنند. بقیه‌ی صفحات هم مثلاً گوشه‌ی سمت راست‌شان آخرین مطلب وبلاگ زمانه را فراخوانی می‌کنند. اما هر صفحه‌ای ممکن است یک مطلب خاصی را نشان بدهد. دلیل‌اش این است که همه‌ی صفحات هم‌زمان بازسازی نشده‌اند. این هم راه‌حل ساده‌ای دارد. یک پلاگین کوچک در ام‌تی این کار را انجام می‌دهد و می‌توان ایندکس‌های همه‌ی صفحات یا همه‌ی مطالب را بازسازی کرد. آمستردام که مشکل سرعت اینترنت ندارد که هزار سال طول بکشد. راه‌حل‌های دیگری هم البته دارد که خودشان بهتر است بگردند و پیدا کنند. قرار نیست همه‌ی راه‌حل‌ها را من مجانی بهشان بدهم! (یادم رفت بگویم لینک صفحه‌ی وبلاگ زمانه یعنی لینک مستقیم به صفحه‌ی اصلی‌اش هیچ جا در آن منوهای بالا موجود نیست).

فکر می‌کنم همین‌ها برای امشب بس است. شاید بعد از خواندن این‌ها کسی همت کند و مشکل را بر طرف کند. اصلاح این‌ها شاید حتی یکی دو ساعت هم طول نکشد. برای رسانه‌ای مثل زمانه اصلاً خوب نیست که تنبل و بی‌اعتنا به صورت سایت‌اش نموده شود.

بایگانی