Search
Close this search box.

بعد السفر پاریس

از دیروز که از پاریس برگشته‌ایم، آن‌قدر گرفتار کار بودم که مجال بلاگیدن نبود. خستگی مفرط هم مزید بر علت بود. پاریس بسیار جای آرامش دهنده‌ای بود، مخصوصاً آن کلیسای بالای مونمارتر طمأنینه‌ی خاصی داشت. اگر دفعه‌ی اول نبود و هماهنگی بیشتری داشتیم، شاید بسیار بسیار بیشتر خوش می‌گذشت. به هر حال در این چند روزه‌ی اخیر دو سه تا مطلب دندان‌گیر و خوب دیدم که هر بار می‌خواستم در لینکدونی بیاورم‌شان فرصتی نمی‌شد.

یکی این نوشته‌ی عنکبوت است با عنوان «اخلاق مقدم است یا ایمان؟» که با او موافقت تام دارم! دیگر مطلب «رؤیای امارت» نداست. چرا مردم این همه اسامی ترکیبی با «امیر» برای بچه‌هاشان می‌گذارند؟ ندا می‌پرسد: «آیا این روآوردن گسترده به نام «امیر» نشان احیای دلبستگی دیرین و عمیق ما ایرانیان به امارت و سلطنت نیست که پس از چندین سال فروخفتن اینک در جامه‌ای دیگر ظاهر شده است؟» در مقام طرح سئوال، اشاره‌ی نکته‌بینانه‌ای است.

مطلب عالی دیگر را صاحب فل سفه نوشته است: «چرا ۱۵۰ سال؟». واقعاً چه اتفاقی قرار است بیفتد در کشور ما؟ رییس جمهور دنبال چه می‌گردد؟ با کی قرار است تسویه حساب کند؟ روشنفکران؟ خوب دارند می‌کنند! استادان دانشگاه؟ نکند قرار است تدریس فیزیک و شیمی و زیست‌شناسی تعطیل شود و از این به بعد به جای دانشگاه حوزه‌ی علمیه‌ بسازند؟ (عوض شدن رییس دانشگاه تهران به همین نیت بود؟). مطلب سعید، مطلبی خواندنی و پربار است.

این هم یک یادداشت موشکافانه‌ی عالی درباره‌ی یازده سپتامبر: «روزی که چیز زیادی را عوض نکرد». گمان کنم در ادامه‌ی بحث با عبدی کلانتری، مطلبی است بسیار خواندنی و عبرت‌آموز. بعد از یازده سپتامبر، همه‌ی نگاه‌ها به سمت مسلمانان است، در حالی که مسلمانان «تنها» مسأله‌ی جهان نیستند. ریشه‌ها جای دیگری است. مسلمانان، از حیث دین‌داری‌شان نه از حیث سیاست‌ورزی‌شان، تنها مؤلفه‌های تأثیرگذار در مسایل سیاسی نیستند. چشم بستن به روی واقعیات مشکل ما را حل نمی‌کند. واقعیت‌ها بسیار گسترده‌تر و فراگیرتر از مشکل یک نفر تروریست با تظاهر به اسلامیت است.

فعلاً این سه چهار تا لینک را داشته باشید تا کمی سرم خلوت بشود. این هفته حسابی گرفتاریم. وقت هیچ کاری را نداریم، مگر این‌که آخر شبی، وقت ناهاری قلم‌اندازی صادر شود! عکس‌های روز آخر پاریس از مونمارتر گرفته تا گق دو نوقد هم هنوز باقی است، اما چند تا را می‌گذارم این‌جا برای خالی نبودن عریضه!


طاق نصرت از زوایه‌ای دیگر

کلیسای مونمارتر از پایین

باز هم من پایین تپه‌ی کلیسا - قبل از زیارت!

این هم یک کلیسای دیگر در مونمارتر

ایستگاه مرکزی پاریس - گق دو نوقد، ساعت پنج و بیست دقیقه‌ی بعد از ظهر

بایگانی