Search
Close this search box.

زخم‌های کهنه و حافظه‌ی چهار هفته‌ای

نمی‌دانم این گاف اسکای‌نیوز بود یا چیزی که باید به هر حال پخش می‌شد. مصاحبه‌ای که جورج گلووی درباره‌ی بحران خاورمیانه با لبنان کرد، مصاحبه‌ای شگفت‌انگیز بود. به طور خلاصه، تمام حرف او این است که این اندازه که رسانه‌ها (و مخصوصاً‌ اسکای روپرت مرداک) روی اتفاقات چهار هفته‌ی اخیر مانور می‌دهند، فقط برای پوشاندن دهه‌ها جنایت اسراییل در منطقه است. بحران خاورمیانه تازه شروع نشده است. دهه‌ها است که اسراییل در این منطقه جنایت می‌کند و قوانین بین‌المللی را زیر پا می‌گذارد و هیچ کس هم نفسی بر نمی‌آورد.

او از حزب‌الله لبنان حمایت می‌کند و این گروه را تنها گروه و جنبش ملی در لبنان می‌داند که از خاک لبنان بیش از دو دهه دفاع کرده است. گلووی سخنانی را آشکارا گفت که در غرب هیچ کس دیگری جرأت و جسارت‌اش را ندارد و به گمان مرّ حقیقت است: اسراییل جنایت‌کاری طراز اول است و قطع‌نامه‌های سازمان ملل نه تنها عدالت را اجرا نخواهند کرد بلکه استخوانی دیگر لای زخم می‌گذارند. بسیار پیش‌تر از آن‌که حزب‌الله و حماس آدم بکشد یا آدم‌ربایی کند، اسراییل در این کار پیش قدم بود. حزب‌الله حداقل در یک درگیری «جنگی» دو سرباز را به اسارت می‌گیرد (اصلاً‌ معنای آدم‌ربایی چی‌ست؟ می‌شود «سرباز» را به گروگان گرفت یا ربود؟). اما اسراییل به سادگی اعضای یک دولت را می‌رباید، زندانی می‌کند و می‌کشد. آمریکا هم نه تنها کک‌اش نمی‌گزد که با وقاحت یا سکوت می‌کند یا از آن دفاع می‌‌کند.

اسراییل و آمریکا مدعی هستند که ایران به حزب‌الله سلاح و موشک می‌دهد. صحت و سقم‌اش به کنار. آمریکا هم به اسراییل اسلحه و موشک می‌دهد و تسلیحات هسته‌ای در اختیارش می‌گذارد و اسراییل و آمریکا هم به هیچ کس پاسخ‌گو نیستند. ایران به راحتی کشوری حامی تروریزم تلقی می‌شود (دقت کنید «حامی» تروریزم) اما اسراییل که آشکارا «فعل» تروریزم را بدون هیچ پروا و شرمی انجام می‌دهد، در تمام حملات‌اش توجیه شده است. اگر سلاح‌های دوربردی که احتمالاً‌ ایران به حزب‌الله می‌دهد می‌توانند اسراییل را هدف قرار دهند،‌ تمامی سلاح‌هایی که آمریکا به اسراییل می‌دهد می‌تواند تمام کشورهای عرب و مسلمان منطقه را هدف قرار دهد. و همه می‌دانند که هیچ چیزی مطلقاً جلودار اسراییل نیست اگر تصمیم به حمله به یک کشور بگیرد. به همین سادگی. واقعاً تعداد زندانیان و گروگان‌های فلسطینی و لبنانی را مقایسه کنید با زندانیان یا اسرای اسراییلی. نسبت‌اش چه اندازه است؟!

جورج گلووی مصاحبه‌ای بی‌نظیر و شجاعانه داشت به گمان من. محشر بود. سیاست‌مدار باید چنین جسارتی داشته باشد. هنری نیست که یک سیاست‌مدار ایرانی چنین حرف‌هایی را در ظل حمایت‌های عالیه‌ی حکومتی بزند. اگر این‌‌جا جسارت داشتی و خلاف آب شنا کردی و دروغ‌های رسانه‌ای مغلوب و مرعوب قدرت را بر آفتاب افکندی، هنر کرده‌ای. این رسانه‌ها آشکارا یک پیام دارند، یک پیام ظالمانه و تبعیض‌آمیز و ضد حقوق بشر: جان یک اسراییلی از جان یک فلسطینی و لبنانی ارزش‌مندتر و محترم است. به همین سادگی.

راستی چرا دیگر لینک این مصاحبه در صفحه‌ی اصلی اسکای‌نیوز نیست؟ من پیدا نمی‌کنم‌اش این‌جا؟ فردا لینک اصلی ویدیوی مصاحبه را هم این‌جا می‌گذارم. آن‌ها که انگلیسی می‌‌دانند حتماً مصاحبه را دقیق ببینند.
مطالب مرتبط:
مونیخ، اسراییل و دموکراسی (ملکوت)
لینک دیدیوی اصلی مصاحبه در اسکا‌ی‌نیوز (در صفحه‌ی اصلی موجود نیست)
این هم یک لینک مرتبط دیگر که به مصاحبه گلووی اشاره دارد.
این هم مدخل ویکی‌پیدیا درباره‌ی جورج گلووی. به قول دوستی، جالب است بدانیم که هنگام جنگ ایران و عراق موضع جورج گلووی چه بوده است.

بایگانی