۱۴

آن بیست سال!

این روزها باب شده است که دوست و دشمن، آن ۲۰ سالِ غیبتِ میرحسین را از دیده‌ها به رخ‌اش بکشند و به شیوه‌های مختلف در کسرِ او بکوشند. طول و تفصیل نمی‌دهم و عرض می‌کنم که این بیست سال و غیبت از آن، نه لزوماً برای موسوی نقطه‌ی ضعف است و نه می‌توان آن را نشانه‌ای از بی‌خبری یا عدم تغییر دانست.

اول: کسی که پیوسته در این سال‌ها در متن قدرت یا در بطن سیاست بوده است، نه تنها صاحب هیچ امتیاز مثبتی نیست، بلکه نمره‌ای منفی هم دارد به خاطر این‌که در معرض شهوتِ‌ دایم به امر قدرت قرار داشته است. قدرتِ سیاسی تباه‌کننده است و اخلاق را آرام‌آرام می‌پوساند. نظام‌های دموکراتیک راهِ درمانِ این آفت را در اعمال محدودیتِ دوره‌ی تصدی شغل سیاسی و حداقل دوری دوره‌ای از قدرت یافته‌اند. پس از این منظر، نه تنها هیچ اشکالی به این غیبت وارد نیست که اتفاقاً خود نکته‌ای است بسیار مثبت از این رو که به قوت می‌توان گفت موسوی از آلودگی‌های اقتضایی حضور در قدرت و سیاست برکنار بوده است. از یاد نبریم که قدرت زمینه‌ساز فساد است.

دوم: بیست سال غایب بودن از رسانه‌ها، معنای‌اش غایب بودن از زندگی و از حیات نیست. اشکال غیبت، زمانی به میرحسین موسوی وارد است که بتوانیم با شواهدی محکمه‌پسند نشان دهیم که او ۲۰ سال مثل اصحاب کهف در خواب بوده است! و این البته به بداهت، بطلان‌اش روشن است؛ ظاهراً همه می‌دانند که او در همین ۲۰ سال گذشته، در جایگاه‌های مختلف در جامعه حضور داشته ولو چهره‌ی خبرساز سیاسی نبوده است.

سوم: بیست سال غیبت از قدرت به معنای نفهمیدن و درک نکردن اقتضای سیاست و قدرت نیست. ساده‌ترین دلیل‌اش هم این است که بسیاری از زبده‌ترین تحلیل‌گران سیاسی، روزنامه‌نگاران و اندیشمندان برجسته، هیچ کدام‌شان مقامی دولتی و سیاسی ندارند. در نتیجه، چطور وقتی می‌توان گفت من و شما تغییر کرده‌ایم، نتوان گفت موسوی هم می‌تواند تغییر کرده باشد؟ چطور است که ما به سادگی می‌توانیم به خودمان در مقام تحلیل‌گر اعتبار بدهیم، ولی موسوی را به آسانی از این دایره بیرون می‌کنیم؟ نفی احتمال و امکان جدی تغییر کردن موسوی در جهتی مثبت (معنای‌اش را بگیرید بلوغ و پختگی) نشان از سوء ظن مفرط یا انتقام‌جویی و کینه‌کشی دارد.

گاهی اوقات موقعیت پیشینی احساسی ما بر منطق و خردمان سایه می‌اندازد. کسی را که خود را به خواب زده باشد، به دشواری بتوان بیدار کرد. این افسانه‌ی ۲۰ سال را باید شکست و نشان داد که اگر ایرادی به میرحسین وارد باشد، از این زاویه نیست. کاش این انتخابات باعث شود ما به روشن‌اندیشی بیشتری برسیم و دست از منطق‌های بهانه‌جویانه و زیان‌بار به حال خود و آینده‌مان برداریم.

 1. مجيد گفت:

  بیست و اندی سال آن اصحاب کهف، پیششان یک روز، بی‏اندوه و لهف‏…
  دلایلی که در مزیت غیبت آورده‌اید آدمی را متحیر میکند که چطور غرض صد حجاب بر دیده می‌کشد. بی عملی و دیدن و سکوت کردن و ننوشتن و سخن نگقتن برای سیاستمدار حسنی می آورد؟ قدرت فشاد میاورد، پس نیاید که فاسد نشود. میرحسین حق دارد که بعد از بیست سال فیلش یاد هندوستان کند اما این که غیبتش حضور نهانی تلقی شود دیگر خنده دار است.
  میرحسن براستی جزو اصحاب کهف است. مثل همان ها هم بعد از خواب، سکه بیست سال پیش را خرج میکند. ادبیاتش عوض نشده و تفکرش هم همینطور.

 2. امین گفت:

  سخنت کاملا درست. اما مشکل از جای دیگری است.
  نخست وزیر سال هایی سرشار از علامت سوال که کسی نه جرات پرسش درباره آن ها را دارد و نه کسی پیدا می شود که جواب سر راست درباره آن ها بدهد. حالا بعد از بیست سال که اتفاقا در تمام این سال ها در بخش های مختلف حکومت قرار داشته، اما همیشه با چراغ خاموش حرکت کرده و معلوم نیست چه کار می کرده، می خواهد دوباره قدرت اجرایی را بر دست بگیرد.
  تا اینجا را داشته باش …
  امروز هم می بینیم ایشان درباره اعتقادات شخصی و موضوعات مهم و چالشی جامعه هیچ اظهارنظر شفاف و مشخص نداشته (که البته عامدانه چنین روشی را برگزیده) و اگر لطف کرده و چیزی هم گفته یک شعار کلی است که از زبان احمدی نژاد هم شنیده ایم.
  حالا از تو می پرسم من حق ندارم درباره این آدم و افکار و اعتقادات و اعمالی احتمالی که در صورت کسب مجدد قدرت اجرایی انجام خواهد داد مشکوک باشم؟ حق ندارم بپرسم این بیست سال چه کار می کرده؟

 3. احمد گفت:

  سلام
  من دراین عقیده که نباید این بهانه ها جای تصمیمی خردمندانه درچنین موقعیتهای حساسی را بگیرد موافقم.متاسفانه چیزی که سخت من را به تعجب واداشته است سخنان اخیر سروش است.چنین انتظاری ازاو نداشتم.اخر کسی که سی سال است به او تهمت وافترای نقش اساسی انقلاب فرهنگی میزنند وخودش هم گفته است فرض کنید این حرف درست باشد اما مگر توبه ازگذشته کردن چیز بدی است؟چطور چنین سخن گفتنی را پیشه کرده است؟…سروش قاعده زرین یا طلایی اخلاق را که سی سال است تبلیغش میکند با کمال تاسف نقض کرده است.برای من که ازاو نکته ها اموختم یک شوک جدی بود.!!!!!نمیدانم بر این خطای استاد چگونه قضاوت کنم.سروش امروز بسیار بدبود برای حساسیت کنونی وضعیت سیاسی مملکت مان.متاسفانه سخنان او تاثیر بدی بر جو گذاشته است.نمیدانم چگونه تحمل کنم وچگونه تحلیل کنم جز اینکه بگویم بالاخره انسان جایزالخطاست.البته درمورد میرحسین چیزی که ایراد گرفته اند سکوت بر جفای مسئولین است نه اینکه تجربه ای مدیریتی یا سیاسی کسب نکرده است.؟!!!این ایراد قابل تامل است. اما این دلیل نمیشود که میرحسین ادم زشت باطنی باشد.چرا که میرحسین گفته بود روزنامه ها را فله ای میبندند.همین برای فهمیدن تفکر او کافی است یک چند نیز از نهضت ازادی دربرابر نامه جعلی …دفاع کرده بود.حال سخن این است که ایا به راستی معیار خوب بودن غوغا به پاکردن است؟(یعنی بیایی صدایت را بالا ببری تا بگیرند زندانت کنند و…)من این منطق را نمیتوانم درک کنم.

 4. نیم نگاه گفت:

  آن چه شما گفتید درست است، ۲۰ سال غیبت برای او نقطه ضعف نیست، به علاوه او هم لابد مثل خیلی از ماها و دیگران تغییر کرده است. اما این غیبت طولانی ( به قول شما رسانه ای) او را در هاله ای از ابهام قرار داده است. به سختی می توان اعتماد کرد که او قرار است از چه راهی برود. همه می دانیم که حرف کلی زدن سهل است، اما این که در عمل چگونه چیزها را تعبیر خواهد کرد موضوعی است که اصلا روشن نیست. من و شما هر چه هستیم (مبهم یا روشن، غایب یا حاضر) قرار نیست سکان مملکت را به دست بگیریم، اما من به عنوان رای دهنده دوست دارم روشن تر بدانم که او “امروز” چه کسی است؟ حرف هایی که می زند از جنس حرف هایی است که خیلی های دیگر می گویند اما برای شناخت او و قانع شدن و اعتماد کردن کافی نیست. البته اگر نخواهیم صرفا با تسلیم به “جو” روشنفکری به او رای بدهیم.

 5. حسن اکبری فشمی گفت:

  سلام.دلی محرومین و سانسور ۲۰ سالهمیرحسین چه بود؟ شاید حرفی کهزد. اما همین میرحسین آیا از خودش پرسیده و آیا پیش خودش فکر کرده که سرنوشت اونهایی که زمان نخست وزیری وی حرفی زدند و فورا راهی خاوران شدند. آیا ایشون فکر کده چرا جوانان ۱۵-۱۶ ساله که حرفی زده چرا باید راه سینه قبرستان بشه؟ چرا بعضی هاشون حتی اجازه دفن شدن هم نداشتند؟ چرااز خانواده هان بابت هر تیر که به سمت بچه هاشون شلیکشد ۵۰۰۰ تومان آن زمان گرفته شد؟ آیا میرحست آن زمان هم سانسور بود؟ چرا هیچ اعتراضی نکرد؟فرق میرحسن با اون جوان ۱۵-۱۶ ساله چی بود؟ آقای میرحسین شما چطور می خواهید دل مادر و پدر اون جوانان رو بدست بیاری؟ بخواهی نخواهی شما هم اون اعدام ها شریک هستید. شما هم تو جریان ۱۸ تیر شریک هستید-آقای میرحسین،شما واسه اون خانواده ها یاد آور اون دوران هستید. به خاط این خانواده ها هم برید کنار. اونها نمی خواهند شما رو ببینند. واسشون یادآور کشتار هستید. شماها از یزید و ابن ملجم بدترید. کشتار ۶۷ روی کربلا رو هم فید کرده. اصلا دربرابرش هیچ هست. میرحسین شما قاتل چند هزار جوان دختر و پسر هستید. شما متجاوز به دختران باکره ای هستید که قرار بود فردا صبح اعدام بشن. آقای میر حسین شما قاتل هستید. ایران رییس جمهور قاتل نمی خواد. لااقل فردی مثل کروبی با هم ایراداتی که داره لااقل دستش خونی نیست.ادعای بازگشت به اون دوران خونی رو نداره.بای.

 6. فريبا گفت:

  برنامه تبلیغاتی میرحسین که دیشب از شبکه اول سیما پخش شد نشان داد که در طی این بیست سال چه کم ابیات میرحسین تغییر کرده است ولی از تفکرش نمی توان با این قطعیت سخن گفت بی گمان پایان دادن به حمایت از ملل مظلوم خود نوعی چرخش قابل ملاحظه در آرائ و افکار میرحسین است. آنچه مایه تعجب است آنکه چرا ما در این میانه به سبک یا همه یا هیچ می اندیشیم. میرحسین هم مانند هر فردی دیگری در این عرصه سیاسی قابلیت هایی دارد و البته ضعف هایی ولی می تواند حداقل ها را تامین کند و کسیت که نداند این انتخابات انتخاب حداقل هاست. و این حداقل رای نیاوردن احمدی نژاد است.

 7. حميد گفت:

  مولای آزادگان بیست و پنج سال خانه نشینی کرد… البته قیاس مع الفارق است ولی شاید برای تقریب ذهن بد نباشد این نکته

 8. فلورا گفت:

  چندروزی به طور بیسابقه هم شما هم دیوان اصلاح به یکباره ساکت بودین،هم درمورد انتخابات هم درمورد مسائل مربوط به نامه های دکتر سروش و دولت آبادی،هرچند مسائل مربوط به دکتر سروش اینقدر تلخ بود که درکتون میکنم چرا صحبتی در اینمورد نفرمودین . موفق باشید

 9. Mah گفت:

  در پاسخی به آقای فشمی:
  مانده ام سخت عجب که چرا چاره را در یادآوری گذشته می جوییم!؟!
  دهه ی شصت هر چه بود گذشت!! آنروز اگر عده ای تیرباران شدند، چرا امروز را نمی بینیم که روح و جسم و انرژی اکثر جوانان و میانسالان و پیران را نشانه رفته اند!
  این همه معتاد، این همه فقر و فساد، این همه دربندی و سکوت، این همه جهل!؟! اینها قتل نیست!؟! کسی که شور و نشاط ندارد، کسی که علم و آگاهی ندارد، کسی که آینده ندارد، اعتبار ندارد، پول ندارد، او مگر مرده نیست؟ مگر کشته نشده است!؟! مردن مگر یعنی چی؟!!

 10. ماهان گفت:

  من اصلا درک نمی کنم کسانی که با شخصی مثل موسوی مخالفند، چه کسی را دارند که در سیستم کنونی ایران از او لایق تر باشد؟ اصلا سیستم کنونی ایران به کنار. در کل کره زمین چه کسی را سراغ دارید؟‌ من نمی گویم که میرحسین بهترین آدم روی زمین است ولی هر زمان باید با کسی کنار آمد. وجدانا اگر قرار باشد به شکل کاملا تخیلی یکی را انتخاب کنید، کاندیدایتان کیست؟ رضا پهلوی؟ نوری زاده؟ هخا؟

 11. ناشناس گفت:

  باید به آن دوستان که فکر میکنند فکرشان بعد از بیست سال عوض شده و خرده به میرحسین عزیز میگیرند عرض کنم که متاسفانه این شمائید که بعد از بیست سال هنوز تغییری نکرده اید و شامل آیه “صم بکم عمی فهم لا یرجعون” میشوید. بالاخره وقتی کسی مشکلی نداشته باشد باید مشکلی برایش ساخت.
  درود بر خاتمی سلام بر موسوی
  به امید خدا ۲۲ خرداد کار را تمام میکنیم

 12. دوست گفت:

  هنوز نفهمیده ام دلیل این همه مخالفت با احمدی نژاد در چیست؟ تمام کسانی که منافع خود را از دست داده اند با او مخالفت می کنند.کسانی که به حدو مرز دینی قائل نیستند با او مخالفت می کنند.واقعا در حیرتم برای این مخالفت حاضرند این همه اسمان و ریسمان به هم ببافندبه راستی دوست عزیز من اقای محمد پور در شگفتم در شگفت ، لطفن دو تا دلیل حقیقی بیاور که میر حسین و کروبی بهترند از احمدی نژاد. یا باید کل سیستم را نفی کنی و یا قبول کنی که حسنی که در احمدی نژاد است کم از آن اقایان نیست که به زعم من حتی بیشتر از ان دیگران است وحداقل در راه خود صداقت دارد. الله اعلم بالصواب
  *****************************
  حُسن؟ بعضی چیزها هست نیازی به علم الهی ندارد. چرا این قدر قضیه پیچیده است برای شما؟ یعنی کسی که می‌گوید من همه‌ی این کارها را با «مدیریت امام زمان» کردم، حال‌اش خوب است؟ یعنی آن امام زمانی که ایشان به او اعتقاد دارد، این همه مدت بد مدیریت می‌کرده و حالا عدل همین چهار سال مدیریتش خوب شده؟ یعنی واقعاً شما خودتان با وجدان‌تان کنار می‌آیید از این مقایسه‌‌ای که کردید؟
  بد نیست این فیلم را هم ببینید؛ چند نمونه از شاهکارهای آقای احمدی‌نژاد مو به مو نقل شده است:
  http://www.youtube.com/watch?v=DMchYIzrWBk&feature=channel
  د. م.
  پ. ن. چون می‌بینم که در شگفت‌اید، بد نیست این انیمیشن‌ها را هم ببینید:
  http://eslah.malakut.ir/2009/05/post_44.html
  همه‌ی آمارها از خودِ دولت نهم صادر شده؛ به عبارتی خودش علیه خودش شهادت می‌دهد؛ مثل روز محشر که دست و پای مجرم علیه خودش شهادت می‌دهد. خوب ببینید، شاید تکانی خوردید.

 13. کریم گفت:

  متاسفانه امثال آقای زیدآبادی در پوشش دفاع از شیخ بزرگوار اصلاحات ، بر چهره درخشان موسوی چنگ می اندازد و بدینگونه همان خدمتی را که در سال ۸۴ به آقای احمدی نژاد کرد و با تبلیغ تحریم ، او را بر کرسی صدارت نشاند، بار دیگر تکرار می کند.
  اگر فریب شعارهای دهان پر کن را نخوریم، هم در ۸۴ و هم در ۸۸ تلاشهای آقای زیدآبادی و حسین شریعنمداری همسو بوده است.
  حسین مکی نقش مهمی در نهضت نفت داشت اما در سالهای آخر نهضت، شروع به مخالفت با دکتر مصدق کرد و چهره او را در بین مردم تخریب کرد. پس از کودتا مردم نام او را در ردیف شعبان بی مخ ذکر می کردند زیرا دریافته بودند که هر دوی آنها در واقع تاثیری مشابه در سرنوشت ملت داشته اند.

 14. ایشان گفت:

  ۸سال رئیس جمهور ونخست وزیر بودن کافی است تایک شخصیت سیاسی بتواند با بهتریت شکل لازم از قدرت وتوانایی خود برایخدمت به کشور استفاده کندبیشتر از آن نه تنها مفید نخواهد بود بلکه برای خود آقایان ضرر دارد که بیشتر از تواناییشان از خود انتظار دارند آقایان باید بجای حرص زدن وطمع ورزیدن برای تصاحب صندلی ریاست تجربه های مفید خود را به نسل بعد انتقال دهندواز لجاجت ویک دندگی به پرهیزندکه نه برای مردم مفید است نه برای خود آقایان

|