۸

نورِ جان در ظلمت آبادِ بدن…

می‌چرخیدم میان این همه آلبوم موسیقی مهجوری که دارم. میانه‌ی درس و بیماری، گوش می‌دهم به آواز سراج و تار محسن نفر. آرام‌تر می‌شوم. من با این آلبوم «باغ ارغوان» روزگارانی سپری کرده‌ام بسیار خوش. آفرین بر آن حنجره و آن پنجه باد. شما را هم اگر حالی چون حالِ من می‌رود، گوش بدهید و مطربان را دعا کنید!

پ. ن. چند مرتبه من نوشته‌ام مطربان را دعا کنید؟ من واقعاً به این اعتقاد دارم. همان حرف مولوی است که «خدایا مطربان را انگبین ده». دنیا بدون این طایفه، جهانی سرد و بی‌روح و بی‌مزه می‌شد. حال‌شان نیکو و خرم باد. غم‌هاشان کم باد. طرب‌اش متصل باد! زر اگر داشتم چون مولوی می‌گفتم: «ای مطربان! ای مطربان! دف شما پر زر کنم» ولی می‌شود دف مطربان را اگر نه از زرِ صورتی و زودگذر، که از زر معنا پر کرد که پایدارتر باشد!

 1. نیره گفت:

  جز این هنر نداریم
  که هر چه می توانیم
  غم از دلها بر اندازیم
  ما دلشدگان …

 2. سوشیانت گفت:

  ما هم خوش وقتی داشتیم. قاعده گویا این‌طور است که یکی را اگر وقتی خوش ‌شود رفقای گذشته و حال و آینده‌شان را هم روزگار خوش می‌شود….

 3. دعایشان می‌کنیم. شما خوب باشید.

 4. باغ ارغوان

  داریوش عمر طولانی و پرطرب برایت آرزو می‌کنم با این نواهای قدیمی دور از دست‌رس که برای‌مان فراهم می‌کنی و خاطره شب‌ها و روزهای از دست رفته و تکرار نشدنی را زنده می‌کنی. اگر اهل طرب هستید این آهنگ باغ…

 5. mehdi گفت:

  Thank you very much for uploading this album. It is bringing many nice memories from long time ago. God bless them too.

 6. سلام
  از این موسیقی خوب متشکرم .
  شاید جایش این‌جا نباشد اما لازم دانستم نکته‌ای را یادآوری کنم . (اگر صلاح دانستید به هرکجا که مناسب می‌دانید منتقل کنید).
  نکته در مورد انتخابات است و آن این‌که در بین طبقه متوسط تهران سخنی که بیش از هر چیزی می‌شنوم عدم تمایل به شرکت در انتخابات است . موضوع در گفتگوها ،ذر میان خانواده‌ها ، فامیل و همکاران اصلا انتخاب موسوی یا دیگری نیست . بنظر می‌آید تاحدود زیادی اتحاد نظر ماهواره‌ای ها و خودی‌های سختگیر در مورد پس کشیدن مردم ( لااقل در این قشری که من می‌بینم) موثر واقع شده . برای این قضیه به سرعت باید فکری کرد . شرکت نکردن مردم اگر اتفاق بیافتد که می‌دانید معنیش برنده شدن چه کسی است !
  متن‌های پرحجم اینترنتی به گمانم چاره ساز نیست ، باید نوشته‌هایی کوتاه و متوسط در زمینه‌ی لزوم شرکت منتشر شود
  پایدار و موفق باشید

 7. مهرناز گفت:

  اینجا را یکبار خواندم. جالب بود کلام مولوی در مورد مطربان. بعد نقدهای اخراجیهای دو را می خواندم و کسی گفته بود استقبال بیش از اندازه به خاطر کمبود شادی در ایران هست و احساس نیاز به چیزی که بخنداند. کاش اونهایی که با موسیقی و طرب و پایکوبی و حرکات موزون و رقص و شادی سر جنگ دارند که کارگردان این فیلم هم یکی از آنهاست و آقایش هم، این را می فهمیدند.

 8. بی نام گفت:

  متشکرم به خاطر موسیقی های زیبا و بیشتر از اینکه به درست ترین و سالم ترین سبک این آثار دلنشین رو منتشر کردید. خیلی خوبه که فایل ها قابل دانلود نیست

|