۵۱

درباره‌ی میرحسین موسوی

عکس از شایگان - فارس نیوز

تردید را کنار می‌گذارم و بی‌پرده می‌گویم که از گفتار و منش میرحسین موسوی خوشم آمده است. برای این خوش آمدن، هم دلیل دارم هم علت. اما حداقل‌اش این است که تا این‌جا این آدم به دل‌ام نشسته است. به دل نشستن هم همیشه دلیل نمی‌خواهد! به نظر من دوستانی که «اقتصاد اسلامی و توحیدی» موسوی رعشه بر اندام‌شان می‌اندازد، کمی باید صبر کنند. من شخصاً با این نوع سیاست‌ورزی‌های موعظه‌گونه موافق نیستم که دم از «اقتصاد اسلامی» به شیوه‌ی سی سال پیش بزنیم. اما موسوی امروز، دست کم سی سال سن‌اش بیشتر است. باید مهلت داد و دید چگونه می‌خواهد عقایدش را تبیین کند. همه‌ی آدم‌ها تغییر می‌کنند. تا وقتی از موسوی چیزی نشنیده‌ایم، قضاوت کردن درباره‌ی او بی‌انصافی و تندروی است. پس فهرست‌وار نکاتی را می‌نویسم:

۱. خاتمی پس از آن همه کش و قوس، رفتن‌اش مُهرِ خاتمتی بود بر یک دوران که شهره بود به «دوران خاتمی». رفتنِ این‌چنینی‌اش عاقلانه بود و هر نوع بازگشت‌اش به صحنه‌ی انتخابات خطایی است آشکار. هنوز انگشت به دهان‌ام از دوستانی که با دستپاچگی دنبال منصرف کردن میرحسین موسوی و دوباره به میدان کشاندن خاتمی بودند. حداقل باید به رأی و استقلال نظر خودِ خاتمی احترام می‌گذاشتند. به هر تقدیر، خاتمی رفت. میرحسین موسوی و کروبی ماندند.

۲. میرحسین موسوی، به ویژه پس از سخنان امروزش، چهره‌اش برای من آشکارتر شده است. من هیچ تصویر و خاطره‌ی روشنی از موسوی نداشتم. ما جوان‌های نسلِ آخر دوره‌ی هاشمی و دوره‌ی خاتمی هستیم. موسوی متعلق به خاطره‌ی زنده‌ی جوانی ما نبود. اما دارد می‌شود (به نظر من). من در کلامِ موسوی، شاخ و شانه کشیدن، فخر فروختن، هیجان‌های دور از خرد و منطق و عوام‌فریبی ندیدم. موسوی، خودش بود و این چیزی که هست و من دیدم، کسی است که در خور احترام است. هر قدر که نسنجیدگی و شتاب‌زدگی رییس جمهور فعلی اسباب خجالت می‌شد، لااقل آدم می‌تواند بگوید با سخنانی که از موسوی می‌شنود، عرق شرم بر پیشانی‌اش نمی‌نشیند. این امتیازی است مثبت.

۳. به اعتقاد من، هراسی که دوستان از احتمال ناکامی میرحسین موسوی در انتخابات دارند بیهوده است. استدلال این دوستان این است که رأی میرحسین موسوی حداکثر هم‌سنگ رأی احمدی‌نژاد خواهد بود. رأی‌گیری به دور دوم کشیده می‌شود و حریف موسوی با تقلب رأی خواهد آورد. من تصور می‌کنم اختلاف رأی موسوی و احمدی‌نژاد به قدری نخواهد بود که بتوان با تقلب یا رأی‌سازی موسوی را از میدان بیرون کرد. اگر هم این تحلیلِ من درست نباشد، باز هم من فکر می‌کنم باید از موسوی در این مبارزه حمایت کرد. موسوی یک تفاوت بزرگ با خاتمی دارد. خاتمی ماه‌های طولانی با اگر و اما درباره‌ی ورود به مبارزه‌ی انتخاباتی حرف می‌زد (لابد دلایلی دیگر جز این دلایلی که ما می‌شنویم داشته است) و آخر کار هم از میدان کنار کشید و آبرو و احترام خود را حفظ کرد. اما موسوی، به نظر من، هم ورودش و هم مواضع‌اش قاطع و روشن بود. تردیدی در رویکرد و نوعِ سخنانِ او نبود. بعید هم می‌دانم موسوی به هیچ دلیلی بخواهد از مبارزه‌ی انتخاباتی کناره‌گیری کند (خاتمی حداقل می‌توانست به خاطر بعضی از اطرافیان‌اش کنار بکشد!).

۴. سازمان مجاهدین و جبهه‌ی مشارکت با حمایت از موسوی، راهی خردمندانه را اختیار کردند. امیدوارم خردِ سیاسی در این دو تشکل سیاسی، پایدارتر از این‌ها بماند. این دو تشکل می‌توانند زبده‌های تجربه‌ی سیاسی خودشان را، و نه رادیکال‌ترین‌اش را، در اختیار همراهان و هم‌فکران موسوی قرار دهند و به نهادینه‌تر شدن اندیشه و نگاه سیاسی در ایران کمک کنند.

منتظر رخدادهای تازه می‌مانم و باز هم خواهم نوشت.

 1. آیدین گفت:

  با نظرت در مورد میر حسین کاملن موافقم. باید او را جدی گرفت.

 2. ehsan گفت:

  سلام
  به عقیده من نظرات و نوشته های شما در بیشتر موارد پخته تر و عمیق تر است از نوشته هایتان در باب سیاست. با این که شخصا صاحب نظر نیستم اما یادداشتهای شما در حوزه سیاست به نظرم رنگ و لعاب بسیار کمتری از سایر مطالب دارد. احساس میکنم که مثل معروف “هر کسی را بهر کاری ساختند” اینجا صدق کند. جدای سیاست در سایر زمینه ها از مطالب شما استفاده زیادی میبرم. پاینده باشید.
  ************************
  دوست عزیز،
  ممنون می‌شوم بفرمایید جایی که من از سیاست، یا اندیشه‌ی سیاسی، حرف می‌زنم، ایرادش کجاست یا عمق و پختگی سایر حرف‌ها در چی‌ست و ناپختگی بقیه در چی‌ست؟ من از حرف‌های شما نفهمیدم اشکال نوشته‌ام کجا بود. این‌ها چیزی از اظهار نظر شخصی شما نبود. خوب است روی یکی دو مورد انگشت بگذارید و بفرمایید مثلاً فلان نکته به این دلایل ضعیف یا نادرست ارایه شده است. کلی و عمومی حرف زدن، کمکی به حل مشکل احتمالی من نمی‌کند.
  د. م.

 3. reza گفت:

  مطلب خیلی خوبی بود. با اجازه تون لینک رو به بالاترین فرستادم

 4. reza گفت:

  شما کی به دلت نشسته تا حالا؟
  **********************
  نشسته یا ننشسته؟
  🙂

 5. نریمان گفت:

  لطفا بیشر از این از شخصیت، گفته ها و مواضعش بنویسید.
  *******************
  وب‌سایت خودِ ایشان بهترین جا برای اطلاع‌رسانی درباره‌ی مواضعِ ایشان است.
  د. م.

 6. عرفان گفت:

  با سلام و درود.
  به نظرم میرحسین در شرایط موجود بهترین گزینه است،اما چیزی آزارم میدهد و آن این که در جایی خواندم حدود یک دهه پیش در یک سخنرانی اتهاماتی را متوجه دکتر سروش کرده است. لطفاٌ اگر در این زمینه اطلاعات بیشتری داری، در اختیارم بگذار.
  با سپاس.
  ********************************
  من اطلاعی ندارم. به فرض صحت هم چندان تغییری در اصل ماجرا نمی‌گذارد. قضیه را نباید شخصی کرد. جزییات ماجرا را به فرض صحت بنده نمی‌دانم.
  د. م.

 7. ناشناس گفت:

  این همه ساده نباشید از احمدی نژاد قشنگ تر کسی حرفنزده بود به عمرش کسی قبل از انتخابات …( آیا مشکل جوانها همین حجاب است ؟؟؟یادتونه که )
  نمی دونم چه اسراری دارین هی اینا رو امتحان کنید می خواین ۸۰ نفر دیگه رو هم امتحان کنیم ببینیم راست می گن ؟ ۸۰*۴=۳۲۰ سال ایشالا ۳۲۰ دیگه یکی دیگه رو هم امتحان کنیم

 8. سلام پاسخ مجتهد شبستری به جعفر سبحانی.اگر نخوانده اید حتما بخوانید:www.drshabestari.blogfa.com

 9. ناشناس گفت:

  منم دقیقا نظر شما رو دارم.ما مردم از شعارهای تند و نپخته از ژستهای عوام فریب انتخاباتی و از وعده- وعید های توخالی به ستوه امدیم.میر حسین خیلی آرام و پخته امد حداقل از نگاه من. و آرامشش شاید نتواند پاسخگوی شور طرفداران خاتمی باشد اما امیدوارم بتواند علاج قسمتی از زخمهای وارد آمده بر پیکر مملکت در دوران احمدی نژاد باشد…

 10. مهدی گفت:

  واقعا چه کسی به اندازه احمدی نژاد به این مملکت خدمت کرده ، حداقل مثل بقیه دزدی نکرده و دزد در دامان خود پرورش نداده و همیشه حامی محرومین و ستم دیدگان است ، ساده زیست است و بنده خدا شب و روز ندارد و همیشه و تا لحظه آخر دست از کار و مجاهدت در راه خدا بر نمی دارد،بیاییم وجدانمان را قاضی کنیم و ببینیم چه کسی بیشتر دغدغه اسلام و کمال انسانیت را در همه جوانب در سر دارد و ÷یرو رهبری است،آیا کشور های غربی که روزگاری نه چندان دور که فریاد آزادی به معنای بی بندو باری را می زدندالان ملت های بیچاره آنها گرفتار مشکلات فراوان روحی و جسمی و گسیختگی خانواده ها و فروپاشی انسانیت را تجربه میکنند و آمار خودکشی ها و قتل و تجاوز های آنان دلیلی بر این ادعا است چرا بیشتر با خود فکر نمی کنیم ،باور کنیم که انتخاب امروز ما تمام اینده یک ملت را رقم خواهد زد و ما روزی در مقابل خداوند نسبت به این انتخاب باید پاسخگو باشیم و از کنار خون بیش از ۲۰۰۰۰۰ هزار شهید فدا شده به پای نهال لنقلاب به راحتی نگزریم و بیشتر با خود بیندیشیم ،و کسی را انتخاب کنیم که مردمی باشد و از جنس مردم و در بین آنها و متواضع باشدو شجاع باشد تا قفل زده شده بر دربهای فناوری هسته ای کشور را در هم شکند و در مقابل مستکبرین ظالم سر تسلیم فرو نیاورد و مایه شرمندگی ملت نگردد و از خدا بترسد و برای رضای خدا کار کندو ….

 11. منصور گفت:

  احمدی نژاد کدام خدمت را به این کشور کرده تورم ۳۰ درصدی خدمت است ؟ ثابت نگه داشتن قیمت بنزین در ۴ سال و به یکباره پیشنهاد قیمت ۴۶۰ تومانی خدمت است ؟ به خانواده ۵ نفری ماهی ۱۰۰ هزار توان دادن و قبض ۶۰ هزار تومانی برق و ۴۰ هزار تومانی آب +تورم۴۰ درصدی یعنی تحول اقتصادی ؟ چند برابر کردن بوجه ورزش با آن نتایج ضعیف و کاهش بودجه تحقیقات یعنی خدمت ؟ دشمنی با تمام جهان و بدنامی ایران در دنیای متمدن یعنی خدمت ؟ رابطه با تانزانیا و کنیا و بورکینافاسو یعنی خدمت ؟ منحل کردن سازمان های دولتی برای از زیر کار در رفتن و یکه تازی یعنی خدمت > اخراج معدود وزیران خدوم دولت یعنی خدمت ؟ تصمیمات دمدمی و بی ثبات کردن بازار های مالی یعنی خدمت ؟ تخریب دولت های قبلی به هر بهانه ای یعنی خدمت ؟ مدارک تقلبی و افراد سه شغله در دولت یعنی خدمت ؟ ؟ ؟ ؟ ؟ ؟ این دولت و طرفدارانش یا واقعا از درک سیاسی و اقتصادی بسیار پایینی برخوردارند یا اصولا برنامه ای جز خرابکاری نداشته اند .زیرا مجموعه ضرر های که از این دولت به ملت ایران رسیده است از جنایت های طالبان و منافقان و حتی شاید از جنگ تحمیلی هم بد تربوده زیرا در دوره این رییس جمهور بدنام به اندازه یک چهارم درآمد نفت در سی سال گذشته عاید این کشور شده اما نتیجه اش معکوس بوده .

 12. بهروز گفت:

  شما دوستان در سراب انتخابات وارد شده اید . نامزد های این انتخابات هر فرقی با هم داشته باشند در پایان مجبورند با نظارت مجلس و حمایت نیروی انتظامی ، حکم برانند که هر دو از اراده رای دهندگان بیرون هستند.

 13. الناز گفت:

  لطفا از موسوی و برنامه های او بیشتر بنویسید…
  ———————————————–
  آقای موسوی خودشان باید درباره‌ی برنامه‌های‌شان بنویسند. من فقط ناظرم و تحلیل‌گر. مروج و مبلغ کسی نیستم.
  د. م.

 14. علی گفت:

  منصور جان گاهی ضرر انسان دزد از انسان بی کفایت کمتراست . جمله هایتان همه هیجانی و احساسی بود . کی گفته امار خودکشی غرب و … از ما بیشتر است ؟ کی گفته ازادی یعنی بی بندوباری ؟ مگه شعار انقلاب ازادی نبود؟ هیچ می دانی امار اعتیاد ایران در دنیا اول است ؟ میدانی ایران از نظر فساد اقتصادی جزو ۱۰کشور اول دنیاست ؟ هیچ می دانی در این ۴سال چه قدر قانون اساسی نادیده گرفته شده و لگدمال شده ؟ اصلا خودت امتحان کن . طبق قانون اساسی اجتماعات و اعتراضات بدون اسلحه در کشور آزاد است . حالا شما برای امتحان فردا ۵نفر را جمع کن تا مثلا به گرانی اعتراض ارام داشته باشید . ایا اجازه می دهند ؟ از این دست صحبتها زیاد است و مجال کم . فقط باید دور از تعصب و با تفکر نتیجه گیری کرد . ضمنا کی گفته که شهیدان خون دادند که حکومت این شکلی بشه ؟ اتفاقا کاملا بر عکس است .

 15. امير گفت:

  سلام.هر آدم عاقلی حتماآدم خوبی نیست ولی هر احمقی ممکن هست که آدم خوبی باشه.
  ضرر آدم خوب احمق بیشتر از آدم بد عاقل هست.

 16. شب گفت:

  سلام
  احمدی نژاد هرچی هم که باشه یادمون نره وقتی رفت سازمان ملل نه از دموکراسی گفت نه از جامعه مدنی یه حدیث از پیامبر{ص}گفت.یعنی ایهاالناس ما یه هویت داریم.

 17. محمد ازموده گفت:

  مهندس موسوی فرذند انقلاب وامام هامی مردم ویاور وتایت است.عالم اکاه به مسایل اقتصادی سیاسی اجتماعی است.

 18. moein گفت:

  جنگ بر سر ۲۰% ساختار قدرت؛مرگ رفراندوم
  مردی با دو روح ؛ سیاست مداری نقاش !ارشیتکت دانشگاه ملی؛ به محجوبی خاتمی؛اهل اخلاق سیاسی ؛ اهل اصلاح و تغییر؛ البته نه به صلابت عبدالله نوری؛اصول گرایی اصلاح طلب است ؛از انصاف نگذریم غلظت دومی بیشتر.اصلاح طلب است اما ایا اصلاح گر هم خواهد شد؟ نخست وزیر دوران جنگ پس از بیست سال دوباره به میدان امده ؛مورد تایید و تاکید خاتمیست و از شواهد پیداست با عوام فریبی چندان میانه ای ندارد ؛ ادم را به یاد انقلاب مارکسیستی میاندازد؛دنیای اعتراض کارگر و روح جهان کارگری! گفته که گشت ارشاد را جمع میکند ؛ سال هاست از رسانه ی ملی و حکومتی رنجور است ؛اما ایا با ۲۰ درصد قدرتی که رئیس جمهور دارد و به قول خاتمی تنها یک تدارکاتچی خواهد بود میتواند همچون یار دیرین خود خاتمی نباشد؟
  !!قانون اساسی وحی منزل گشته است , در این سرا کجایند ملحدان دهر؟

 19. م,الف گفت:

  به نظر من بیشتر دانشجویان و قشر تحصیل کرده به آقای موسوی رای میدهند.ولی آیا واقعا فکر می کنید اون طور که ما می خوایم میشه؟من که این طور فکر نمیکنم.چون از همین الان که نه؛بلکه مدت هاست که برگه های رای پر شده!ولی با این حال وظیفه ما اینه که تلاشمونو بکنیم و منتظر نتیجه باشیم!

 20. سامان گفت:

  رئیس جمهور فعلی با به کار انداختن پروژه های بی برنامه میخواهد به مردم بگویید که درگیر کارهای زیر بنایی است و برای ادامه ی انها باید ۴سال دیگر مهلت بگیرد.ولی مردم میدانند که کوچکترین این پروژه ها زمانی اتمام میابد که ۱سال از روی کار امدن رئیس جمهور بعدی گذشته!میتوانست همان سال اول شروع کند که الان تمام شده باشند تا حسن نیت خود را ثابت کرده باشد.مردم میتوانند خودشان کارهای نخست وزیر دیروز و رئیس جمهور امروز را مقایسه کنند.ایا توانایی ان بود که در طول ۸ سال جنگ و هزینه برای ان مردم را راضی نگه داری یا الان که با فروش نفت بشکه ایی ۱۴۰دلار و بدون هیچگونه بدهی خارجی و صندوق ذخیره ایی که دیگران پر و اینان خالی کردن!

 21. حسین گفت:

  احمدی نژاد تنها رئیس جمهوری است که خود راوقف خدمت به ایرانی وحمایت از مظلومین کرده است زنده بادراه آنان که فقط برای خدا قدم بر میدارند

 22. م الف گفت:

  جواب آقای حسین:چرا فکر می کنید آقای احمدی نژاد خدمت کرده؟؟؟چرا دولت نهم اینقدر باید عوام فریبی کرده باشه؟؟ازتون خواهش می کنم یک مقدار مطالعاتتون رو بالا ببرید که با آگاهی و چشم باز رای دهید.

 23. ناشناس گفت:

  دولت نهم پراز دروغ ونیرنگ بود به عنوان مثال :دم ار مبارزه با مافیای نفتی می زند ،اما یکی از آنها را وزیر می کند(صادق محصولی) دم از مبارزه با خانواده سالاری را می زند اما آنها را وزیر (علی احمدی و..)یا مدیر عامل(مهرداد بذرپاش و…) می کندوهزاران دروغ دیگر. این ها دلیل خوبی برای پیروزی صداقت و میر حسین که از جنس راستی است نمی باشد مئ اورا می شناسم بسیار صادق است. پیروز وسربلند باشی

 24. ادم گفت:

  باسلام رای دادن به این نظام جمهوری ایران ضربه مغزی است و رای ندادن مرگ حالا اگه جرات داری رای نده میدونم جرات نصبش ندارید

 25. حمید گفت:

  قصه احمدی نژاد و ایران ، قصه دوستی خاله خرسه است.
  خیلی دوست دارد ولی بلد نیست و آخرش حز تباهی چیزی نیست.

 26. XoX گفت:

  من خودم به شخصه مخالفم.ولی طبق قانون همیشگی از بین بد و خیلی بدتر بد رو انتخاب کنید.
  زنده باد ایران آزاد.

 27. محسن گفت:

  سلام.
  به نظر من ادمی که ساعت رسمی مملکتو جلو نبرد و گفت به نفع مردم است و بعدش گند خسارتای و دردسرهای این کارش رو شد لیاقت ریس جمهوری نداره.و هزارویک کار بی اساس دیگه که انجام داده.خدا کنه خدا ازش بپرسه.شما دولتیا که این کارو نمیکنین.میر حسین دولت تو بپرسه ازش.خواهش میکنم پشت گوش نندازی.ارادتمند:یکی از همین آب و خاک

 28. ناشناس گفت:

  خودش و طرفداراش از همون اول سبز رو بستن که به خاطر سید بودنش بهش امتیاز بدن
  همین امروز یه تبلیغ دادن دستمون که زیر عکسش نوشته بود فرزند زهرا یا اینکه توتبلیغاتش روی میرحسین تاکید میکنن حتی فامیلیشو نمیگن چرا راه دوربریم تو فیلم مستندش اولین چیزیکه گفت” من میر حسین موسویم میر یعنی سید” عین جملشه
  من به این میگم سواستفاده حالا شما هرچی میخوایین بگین
  حرمت سید سر جاش ولی اینکارا توهین به صاحب این اسم و مردمه
  تا جاییکه یادم میاد خاتمی هم از همین حربه استفاده کرد
  امیدوارم کامنت منو بذارین شنیدن حرفای مخالف روح بزرگ میخواد
  شما دارید؟

 29. SANAZ گفت:

  قبض ۶۰ هزار تومانی برق و ۴۰ هزار تومانی آب
  تو گفتی و منم باور کردم؟!!
  وای اگر از پس امروز بود فردایی

 30. ناشناس گفت:

  بهروز شما میدونی هنر نه گفتن رو!؟
  ایران این کارو کرد وتو اسمشو میذاری دشمنی با تمام جهان و بدنامی ایران؟
  متاسفم که انقدر به کشورت افتخار میکنی و امریکا ودو سه تا کشور دیگه شده تمام جهان تو!!!!
  یادت باشه فرزند کوچک ایران، ملت ایران فقط شما یک نفر نیستی که اگه ضرر کردی یعنی ملت ایران ضرر کرده
  به اعصابت مسلط باش وانقد بی انصاف نباشیم
  خدایا من کی خوابم برد!؟

 31. کارمند شرکت نفت گفت:

  بهتراست بدانی مافیای نفت در یک پروسه ی سنگین درحال بیرون رفتن از این وزارتخانه است واین مافیا گرد آقای موسوی جمع شده اند چون احتمال پیروزی ایشان را می دهندمن با آنکه موسیو را دست داشتم بدلیل شناختی که اراین مافیا دارم حداقل به موسوی رای نخواهم داد چشمانتان را دربازی سیاسی بازکنید وگول آمارها را نخورید با شما که یک فرد معمولی ایرانی هستید بروید ومافیای نفت را جستجو کنید

 32. میلاد گفت:

  خیلی ممنونم از آقای احمدی نژاد که مافیای نفت پیدا کرد،اما یک میلیارد دلار یادش رفت ازشون بگیر،شایدم گرفته گذاشته شب انتخابات روش کنه!

 33. ناشناس گفت:

  afrade mostabedo adamkosh hamishe nemitonan bemoonan roozi omreshon be sar mirese.oon rooz bakhfatokhari bayad hame chzi ro be cheshm khiod bebinand lanat be to doctore dorogh goo.lanat be to ke javoonaro morede hamlevahshiane khodet gharar dadi vezarayte keshvar kasifi bishnist omidavaram be jazaye khod beresid hamegi n shala.nefrine hame ma badraghe rahetan

 34. ناشناس گفت:

  آقای موسوی نگذارید خانواده ی سلطنتی هاشمی بیشترازاین شمارا دستاویز منافع خود قرار دهند اونها می خواهند شمارا مهره ی سوخته کنند مثل این خانواده مصداق ممون مثلیه که میگه :من پوستین رو ول کردم اون منو ول نمی کنه اونا دست ازسراین ملت بر نمی دارند وهربار کسی رو علم می کنند حیف شد مجری برنامه های اونها شدید.

 35. ارش گفت:

  به نظر من هر کی روکار بیاد وضع همین ببینید بیا انسان خودش تو فکر خودش باشه خوب حکومت خوبی فقط باید اقتصادشو بهتر کند و تورم پایین بیاد همین

 36. ارش گفت:

  من می گویم که حکومت فقط اقتصاد چرا که اقتصاد ایران مشکل داره نه حکومت ان حکومت خوبی ازش راضی هستم فقط تورم بیاد پایین

 37. پرهام گفت:

  فقط خیلی دوست داریم تا تش باهاتیم تنهایت نمیگذاریم

 38. salam گفت:

  رای من گم شده است
  من همین جا بودم
  رای من دستم بود
  سیل و طوفان و تگرگ و برف و باران که نبود
  دیگران را دیدم
  رایشان زیبا بود
  رایشان به رنگ یک حضور عاشقانه بود
  صبح بود و ما همه در انتظار یک طلوع سبز
  رای خود را با امیدی تازه در صندوق شک انداختیم
  بی خبر بودیم و ماندیم از دل این جعبه های شعبده
  تا که شب آغاز شد
  جعبه ها وقتی به مخفیکاه آنان باز شد
  ابتدا از داخلش خرگوش و دودی و بخاری در هوا بیرون جهید
  ” رای ها را بشمرید ”
  هی شمردند و شمردند و نشانی از نشان ما در آن پیدا نبود
  رای ما گم شده بود
  ما همین جا بودیم
  داد ما ، با ناله ی تکبیر ما سمت خدا پرواز کرد
  دست و پاها بسته است
  خون ما در شیشه است
  ای خدا ، تو رای ما را از حریصان بازگیر

 39. mahsa گفت:

  aghaye mosavi shoma behtarin kar ro kardid va ta akhar ham berid
  man ray avali hastam ke rayam khonde nashod
  dar shiraz hastam vali hamishe be yadetoon mimonam
  be omid piroozi mohandes mir hosseyn mosavi
  az mardom mikham ke hemayateshono az shoma edame bedan
  ya hosseyn mir hosseyn

 40. سودا گفت:

  موسوی عزیز دوستت داریم
  به خاطر این که در حقت ناعدالتی شد از طرف همونایی که ورد کلامشون عدالته
  به خاطر اینکه زحماتی که برای این ملت کشیدی حین دوران جنگ سخت ترین دوران سرانجام صهیونیست خطابت کردند
  شمارو به خونخوار به شمر و…تسبیه کردند و بعضی هارو به امام علی!
  چه میتوان گفت از این ساده لوحان
  خدا به فریاد مردم بدبخت برسد که خس وخاشاک و بیگانه معرفی شدند

 41. زهره گفت:

  نوشتیم موسوی خواندند احمدی رای دادیم موسوی شمردند احمدی گفتیم موسوی خواستند احمدی با سکوت در خیابانها اعتراض کردیم گفتیم موسوی کشتند گفتند احمدی

 42. مینو.ک گفت:

  حرف ها و نظراتت در رابطه با اقای موسوی عزیز کاملا درست است و۹۰ درصد ان درست از اب درامدو صداقت اراده ی پولادین راباید اضافه میکردی ان ۱۰ درصد هم تقلب بود که به بدترین صورت ممکن انجام شد قرنطینه ی کامل شدیم جواب یک سوال ساده و ۳ کلمه ای رای من کجاست کتک و کشتار شد با اینکه انتخابات تمام شده و دولت و صدا و سیما پرونده ی ان را بسته میدانند اما این موسوی که من ۲.۳ ماه پیش و الان میبینم کوتاه بیا نیست و حق مردم رو میگیره حق ساده ای مردم هر کشور دموکراسی از اون میخوان مهندس موسوی عزیز ما همچنان منتظر سبز شدن خواهیم ماند با وجود شما میشه دولت سبز داشت و امیدواربه اینده بود عاشقانه دوستت داریم

 43. morteza گفت:

  احمدی نژاد= جمونگ . موسوی = امپراتور . خاتمی = تسو . رفسنجانی = وزیراعظم. این وسط مای بدبخت چه کاره ایم

 44. محمد گفت:

  میگن روزیی که امام علی تو مسجد مورد حمله اون معلعمن قرار گرفت یه سریی برگشتن گفتند مگه علی مسجد می رفته؟و ….
  به روزیی هم وقتی امام حسین تو کربلا با اون ماجرا شهید شد یه سریی بعد از شهادت امام حسین نشستن نماز خوندن یه سریی تو همون زمان مشغول اعمال حج بودند و …
  حالا گذشته و گذشته رسیده به ما همنطور که میبینید عوام فریبی چیز جدیدیی نیست از اون اول تاریخ بوده تا به حال .
  به سریی از افرادی که یه زمانی که هیچ یک از این افراد نبودند تو یه سریی از زندانهایی بودند که هر کدوم از این ها وقتی اونجا بود جای امام که هیچ تعهد می داد من او آزاد کنید من خودم امام رو به شما تحویل میدم.
  یه کی نیست به اینا بگه اگه تو لالایی بلدی چرا خوابت نمیبره هنوز خیلی ها کردان ها و علی آبادی ها را از یاد نبردند شما اگه تو کشف کردن مدرک اصلی افراد تبهر دارید اون موقه چنین قدرتی نداشتید جناب مهندس.
  حالا به هر حال رسانه های حامی دولت رادیو تلوزیون روزنامه های دولتی و… دست در دست هم دادند
  تا یه سریی از افرادیی که خادم ملت هستند رو خراب کنند ویه سریی از این ملت بیچاره که جز پای این تلوزیون مزخرف نشستن کار دیگریی بلد نیستند این حرفها رو میشنوند و گول میخورند.
  این پست نظر شخصی خودم هست و نمیخوام به کسی اهانت کنم . شما هم نظرات خود را اعلام کنید.

 45. عزيز گفت:

  مرجع تقلیدم !
  منبرت را رفتی ؟
  صحبتت را کردی ؟
  حکم خود را گفتی ؟
  اندکی گوش بدار
  نوبت من شده است
  وقت آن است که از من سخنی آموزی
  امتحانت کردم
  که ببینم ز خدا می ترسی
  راه من از تو جدا شد زیرا
  من به تقلید کسی می بالم
  که شجاعت دارد
  روزی از شوق بلوغ
  سفرم را به خدا
  با تو آغاز نمودم زیرا
  به خیالم تو مناسب بودی
  ولی افسوس کنون
  دست تو رو شده است
  نکند می خواهی
  عذر و علت بنویسی که هنوز
  دین ما در خطر است
  با سکوتت به کدامین آیین
  خدمتی می کردی ؟
  دین تو خاموشست
  نکند ترسیدی
  چهره ات را به نماز
  به خلائق ننمایند دگر
  یا که از سهم امام
  توشه ای کم نشود
  یا که دین در خطر است ؟
  تک به تک مسأله ها را خواندم
  ولی افسوس نفهمیدم من
  قتل و کشتار همین بی گنهان جایز بود ؟
  در کدام مسأله ات
  با شکنجه تو کنار آمده ای ؟
  یا کدامین آیه
  به تجاوز به اسیران و زنان نازل شد ؟
  باز هم می گویی
  دین ما در خطر است
  نه عزیزم من و تو در خطریم
  دین اگر دین باشد
  مقصدش زندان نیست
  مکتبش کتمان نیست
  رهروش باطل نیست
  مرجعش ساکت نیست
  مرجع تقلیدم !
  به خیابانها بیا
  عاشقان منتظرند
  دین ما فریاد است

 46. دريا گفت:

  تقدیم به سیده الشهداء زمان
  ندای ملت ایران
  وقتی همه در امتداد شب تار ، روی بام
  الله اکبرِ جاودانه سر دادند
  با آنکه صداها و ناله ها پر بود
  راهی نیافت به درگاه و آسمان ، فریاد
  گویا که داد ما به وساطت نیاز داشت
  اما چه واسطه ای ؟
  هیچ کس نمی دانست
  تا اینکه دخترکی با هزاران شوق
  همچون هزار دختر این سرزمین بی آرام
  با آرزوی رسیدن به عشق یک ملت
  از جان خود گذشت و به ایران سلامی کرد
  با خون خود به جوانان تسلی داد
  خونش به یک جهان دروغ و دغل کِی رود از یاد ؟
  حالا فرشتگان خدا آگهند از این شبها
  در شِکوه اند بدان سان که ابتدا گفتند
  تکبیر ما کنون به خدا هم رسید زیرا که
  ندای ملت ایران به آسمانها رفت
  ————————-
  همه چیزش خوب، اما «سیده الشهدای زمان»؟ چرا این همه اغراق؟
  د. م.

 47. سبز گفت:

  کسانی عکس امام را پاره کردند که پرچم سه رنگ ایران را هنگام آزمایش موشک سجیل ۲ با دود و آتش آن سوزاندند .
  این یعنی حکومت به هر قیمتی .
  برای آنها هیچ چیز مهم نیست جز حکومت .

 48. فردا گفت:

  پایان قدرت
  وقتی که خون بریزد پایان قدرت توست
  حالا بدان که دیگر دوران ذلت توست
  گفتی که ابر مهری ، باری به وسعت عشق
  هر روز و شب گلوله ، باران رحمت توست
  تخریب زندگی ها ، جولان وحشت و فقر
  ویران شدن ، تباهی ، مرهون زحمت توست
  زندان و حبس و تبعید ، اهدای ماتم و درد
  در خاک و خون کشیدن ، انجام خدمت توست
  از تخت جم فتادن ، زنجیر نکبت و ننگ
  وقتی ز حق بریدی ، تقدیر و قسمت توست
  دشمن شدن به عالم ، تحمیل رنج و محنت
  بر دوش این فقیران ، مفهوم عزت توست
  تهمت زدن به نیکان ، ترویج کذب و فساد
  حقی ز غیر خوردن ، گویای عصمت توست
  ای مدعی عصمت ، گودال و چاله و چاه
  گر با خدا نباشی ، فرجام دولت توست

 49. حسین گفت:

  اگر یک مرد در ایران باشد او میر حسین است

 50. نادر گفت:

  ان چیز که عیان است چه حاجت به بیان است فساد ودزدی درایران ریشه کرده راهی نیست

|