۶

کنسرت مشکاتیان و فرهنگ‌فر در رُم

 
روی جلد آلبوم کنسرت رُم
مشکاتیان و فرهنگ‌فر – که هر دو به جاودانگی رفته‌اند – در فستیوال مولانا در رُمِ ایتالیا (در ماه نوامبر سال ۱۹۹۳) کنسرتی دادند که قسمت اول آن در دستگاه همایون بود و در قسمت دوم آن که در دستگاه نوا اجرا شد، محسن کثیرالسفر نیز آن دو نازنین را همراهی می‌کرد. تقریباً از زمانی که از ایران آمده‌ام – از بیش از هشت سال پیش – این آلبوم را نشنیده بودم و امشب به تصادف یافتم‌اش و شبم توفانی و دلم آتشفشانی شد از یاد یارانِ سفرکرده. من با این آلبوم حال‌هایی داشته‌ام و شب‌هایی ارزنده و آکنده از نیاز. شرح آن احوال گفتنی نیست اما این ساز شنیدنی است. سنتور مشکاتیان در همایون، مضراب‌های خاص او و امضای ویژه‌ی او را دارد. سه‌تارنوازی او در قسمت نوا اما چیزی است که برای من بسیار عزیز است. نوع نواختن‌اش و حسی که در این زخمه‌ها هست احوالی غریب دارد. سخن دراز نمی‌کنم. مشخصات فنی آلبوم را هم در زیر می‌آورم و گوش بدهید.
 

 

الف (دستگاه همایون)

 

پرویز مشکاتیان، ناصر فرهنگ‌فر
مقدمه بیداد  
بیداد،
ضربی بیداد
نی داود
بیداد کت
عاشق کش
فرود
چکاوک
لیلی و مجنون
اوج
چهارمضراب
ب (دستگاه نوا)
پرویز مشکاتیان، ناصر فرهنگ‌فر، محسن کثیر السفر
کاملا بداهه نوازی
دو نوازی تنبک بر اساس ریتم های مختلف موسیقی

 

 1. دوست خوبم دعوتت می کنم تا به آلبوم حقیر با نام قناری حصاری گوش فرا دهی[گل]

 2. بهنود گفت:

  داریوش جان دستت درد نکند نیمه های شب بگو دم دمه صبح شنیدم و چه حالی. خداوند حالت را به بهترین حال ها بگرداند. آمین

 3. محمد گفت:

  دست شما درد نکند. فرهنگ فر اجرایی داشت، گمانم در سفارت ژاپن، که ضرب زده و خوانده. کار خیلی قشنگی است که متاسفانه در میان نوارهایم در ایران ماند و بر باد رفت. آیا شما آن را دارید؟
  ———————-
  نمی‌دانم مقصودتان کدام است. من چند تا اجرای تنبک از فرهنگ‌فر دارم. شاید میان یکی از آن‌ها باشد. حالا می‌گذارمش در ملکوت.
  د. م.

 4. تمنا گفت:

  سلام خیلی خوشحال شدم وبلاگتون پیدا کردم شاید مسبب خیر بشید میدونید من دارم درباره عشق و معشوق در ادبیات کلاسیک و معاصر پایان نامه می نویسم یکی از شعرای انتخابیم سایه است می خوام ببینم شما هنوز ایشون رو می بینید اگه اینطور باشه می تونید راجع به این مورد در اشعارشون برام بپرسید؟ خیلی ممنون می شم متاسفانه من بهشون دسترسی ندارم لطفا حتما جوابم رو بدید اگه میشه یا نه که من بیخود منتظر نباشم بازهم ممنون
  ———————————
  بله. من به ایشان دسترسی دارم ولی درباره‌ی شعر ایشان به قدر کافی کتاب نوشته شده است. یک مصاحبه‌ی صوتی هم با ایشان انجام شده که به زودی در ملکوت خواهم آوردش. می‌توانید از مهدی جامی که این مصاحبه را انجام داده پرسش کنید. به وبلاگ او، سیبستان، مراجعه کنید.
  د. م.

 5. parsa گفت:

  وبلاگتون عالیه فقط اگر نحوه ی دانلود را بگویید ممنون میشم

 6. نیکو گفت:

  تراک ۱۷ قیامته
  منهم با این آلبوم خیلی خاطره دارم، روی نوار کاست سونی EF

|