۳

توقیعِ ملوکانه

خاقانِ جم اقتدار را امشب اگر چه بر خاطر غباری هست، ارادتِ همایونی بر این تعلق گرفته است که در بسطِ حدودِ سلطنت و تزیینِ حوالیِ موکبِ پادشاهی، ساکنانِ درگاه را طیّ منشوری القابی عنایت کند تا موجبات خرسندی ضمیر جمله‌گی ساکنانِ محروسه‌ی ملکوت فراهم آید و ارکانِ دولتِ آسمانیِ سلطان را اسمی باشد از آن رو که مسما بدون اسم نشاید. پاره‌ای از مقربان درگاه پیش‌تر از این به دریافت نشان‌های خلوتِ کروبیان مفتخر گردیده‌اند. باری، اگر چه در پرتوِ عنایات سلطانی، تمامی ساکنان درگاه و رعایای دیارِ یار به چشمِ ذاتِ مقدسِ ملوکانه یکسان‌اند و عزتی منیع دارند، باری تفاوت اسامی حکایت از مشی و شاکلتِ ویژه‌ی مقیمانِ بارگاه دارد. ارجو که عنایات سخاوتمندانه‌ی قبله‌ی عالم مایه‌ی مزیدِ مسرّت و طراوتِ خاطر سالکان گردد و به سمعِ رضا اشاراتِ حکمت‌بار حضرتشان را اصغا نمایند. یکم: ولعیهد بارگاه که پیش‌تر از این در زمره‌ی نخستین مشمولانِ عنایات سلطانی یاد شده است. دوم: ماهِ منیر فلکِ وبلاگ که صدرِ اعظمِ درگاه باشند. سوم: کاتبِ کتابچه که به واسطه‌ی نکته‌سنجی‌های بلیغ ظهیر‌الملکوت نام گرفته‌اند. چهارم: صاحبِ سمرقند شهزاده‌ی ماوراء‌الملکوت باشند چون هم مسقط‌الرأسشان حوالی ماوراء‌النهر است و هم به خطی می‌نویسند که ماورای دانشِ ملکوتیان است! پنجم: نویسنده‌ی نکته، که از این پس ملک‌الشعرای ‌الملکوت هستند چون شاعرند دیگر. ششم: سپیده که فی‌الجمله خواهرِ وبلاگی قبله‌ی عالم به شمار است، از این پس فلق‌الملکوت هستند. هفتم: مهرگان از این لحظه ملیح‌الملکوت است. هشتم: نویسنده‌ی دریاروندگان ناظم‌الاطبای ملکوت باشند چون به شغل شریف دندانپزشکی اشتغال دارند. نهم: ترزا مکنی به کنیه‌ی شریفه‌ی قدیسه‌الملکوت یادآور مادر ترزا. دهم: ایگناسیو ملقب به سیاح‌الملکوت چون پیوسته به جای سکنا در دیار ایران در پراگ است و نامِ وبلاگش را هم از ملکِ اسپانیا برگزیده است. یازدهم: صاحبِ لحظه‌ی دیدار رحیم‌الملکوت چون از دوستانِ مهربان و دیرین حضرت سلطان است. دوازدهم: کیانوش ملقب به مصوِّرالملکوت چون نقاش است. سیزدهم: نویسنده‌ی سلامی و کلامی از جهت قلتِ حضور در بارگاه و اقتصار در نوشتن مکنی به غایب‌الملکوت. چهاردهم: صاحب سیبستان را که خویشتن، خود را باغبان و باغدار می‌شمارد، نازک‌الملکوت می‌خوانیم. از آنجا که قربِ مکانی به حضرت سلطان دارند و برای سلطان عزیزند دارای دو لقب باشند. لقب دیگر ایشان قند‌الملکوت است به واسطه‌ی تعلق خاطرشان به سمرقند و بخارا! پانزدهم: ندا ملقب به هاتف‌الملکوت. مخفی نماناد که در اعطای این القاب از مشورت‌های گهربار ظهیرالملکوت و ملک‌الشعرای ملکوت بهره‌ی وافر جسته‌ایم. بنا بر آخرین اطلاعات واصله از منابع واثقه، این دو مقیم ارضِ ملکوت در وین رؤیت شده‌اند و به دلایلی که دیگر اکنون اظهر من الشمس است متواری هستند و در دسترس سایرِ ساکنانِ درگاه نمی‌باشند! روزگار بر ساکنانِ درگاه خرم و منور باد. طغرای مبارک سلطانی.

 1. کتاب النکت گفت:

  ساکنان حرم ملک‌پاسبانِ ملکوت، «ملک الشعرای ملکوت و ظهیرالملکوت»، به سمع مبارک همایونی می رسانند که خفیه گان بارگاه از سر زعارتی که در نهادشان موکد شده حقیقت را قلب و واقعیت را سلب کرده و عین عیان را نادیده گرفته و خلاف به عرض رسانده اند.
  این دو مقیم حضرت ملکوت خبر هرگونه فرار و تواری را بشدت مکذب می دانند و از لحاظ فقیرانه خود به اطلاع ملوکانه می رسانند که هیچ گونه غیاب و غیبتی نیست و اگر هست از شدت ظهور و فرط حضور است.
  از ساحت منیع صاحب ارض ملکوت دور باد که چنین شایعاتی در افواه عوام کالانعام بیندازند و درویشان درگاه را به توابع آن گرفتار سازند.
  این بندگان ناچیز، هستند چنان که بوده اند، حتی اگر در دسترس نباشند و البته مقام ملک الملکوت تاویل این قول را که دلیل اظهرلمن الشمس است به خاصگان صاحب سر و روشن ضمیر باز خواهند نمود.
  ادام الله اظلالکم علی رئوس المتوطنین فی الغربه الغربیه و کسرالله اعناق بدخواهان ایشان، انشاءالله تعالی فرجه الشریف فی الدنیا والاخره

 2. Mc'Be گفت:

  با سلام و درود حضور انور صاحب ملک ملکوت. جسارت مرا ببخشید, تقاضایی دارم, مختصر متاسفانه, که نزد شما نیازی حقیر و برای من پر منزلت, علی الخصوص که به امر شما روا می گردد. می خواستم اگر اجازه دهید از نواهایی که تهیه می کند بهره ایی ببرم در وبلاگم. البته طرحی هم دارم در این زمینه که اگر اجازه اولیه ی آنرا صادر فرمایید, پس از به نتیجه رسیدن کار, شاید برای شما هم, که بنظرم از آن انتقاد هودر در مورد آهنگ وبلاگ بدتان نیامده بود و فکر می کنم به دنبال راه حلی می گشتید, مثمر ثمر باشد. روزگار به کام, شاد و پیروز باشید.

 3. nasser گفت:

  قربان خاک جواهر آسای مبارک گردم جا ى ملیجک و ببرى خان ملوس در بارگاه فلک آسا خالى است فکرى برای تکمیل دربار بفرمایید که نفوس نگران است

|