۲

مردم‌شناسی سایبرنتیک در وبلاگستان فارسی

آی جامعه‌شناسان! آی روانکاوان! آی مردم‌شناسان! بشتابید! بازار داغی در وبلاگستان فارسی بر پاست که می‌توان از آب همیشه گل آلودش ماهی‌های بزرگ گرفت! لحن طنز ماجرا را اگر کنار بگذاریم می‌توان الگوهای جالبی را از رفتار ما در وبلاگستان، موضع‌گیری‌ها و مخصوصاً کامنت گذاشتن‌ها در وبلاگ‌های مختلف بیرون کشید. (نمونه‌های عینی و مصادیق مشخص هم زیاد دارد: هستند کسانی که هیچ وقت وبلاگ نمی‌نویسند یا حداقل نام وبلاگ‌شان را رو نمی‌کنند، اما عاشق این هستند که در وبلاگ‌های مختلف کامنت بگذارند!).

این نوشته‌ی نویسنده‌ی وبلاگوار (که دست بر قضا روی وبلاگ‌ها دارد دکترا می‌گیرد) («کامنت‌ها: بازتاب رفتار اجتماعی ما») الحق که نوشته‌ای است بسیار به جا و ضروری. آن‌ها که گفته‌اند وجود داشتن امکان کامنت گذاشتن یا باز گذاشتن آن نشانه‌ی میزان دموکراسی و رواداری و مدارای ماست، این یک جا بدجوری اشتباه کرده‌اند. بله، باز گذاشتن بخش نظرها امکان تبادل نظر و گفت‌وگو و نقد را بیشتر می‌کند، اما نه لزوماً. فضای نقد در بخش نظرهای وبلاگستان فضای سالمی نیست، یعنی همیشه سالم نیست. کلی از آدم کار و انرژی می‌برد.

پیشتر بخش بزرگی از این نظرهای عجیب و غریب و ناهنجار را به حساب سوء تفاهم و سرسری خوانی گذاشته بودم. اکنون باید این را هم با آن افزود که بخشی از وبلاگستان دچار اختلال‌های رفتاری و فکری است. این‌ها صرفاً توصیف است. وضعیت واقعی وبلاگستان این است. طبیعت‌اش همین است، حداقل تا امروز. شاید فردا روزی وبلاگستان جهشی ژنتیک پیدا کرد و تکاملی فرا-داروینی حاصل شد و وضعیت کمی فرق کرد. اما فعلاً وضع همین است.

 1. علي گفت:

  سلام دوست عزیز مدتی است که از وبلاگت لذت می برم ….در پناه او باشید .تا فرصت دیگر

 2. یه شورشی گفت:

  با سلامی دوباره
  شاید در بعضی وبلاگ ها نیازی به نوشتن کامنت نباشه، خود نویسنده می داند که درباره این مطلب، کامنت تاثیری در آن ندارد. مثل نوشتن مطالبی از من برای خودم و یا اسم وبلاگی که بی مخاطب بودن را برای خودش انتخاب می کند
  اما اینکه ایمیل بفرستی یا کامنت به نظر من فرق زیادی دارد. چون فرقی برای اظهار نظرهای داغ و تند با کامنت های معمولی قایل نمی شی و در عوض اگز که نویسنده به مسایل شخصی دیگران وارد نشوی برای بازدید عموم در قسمت کامنت ها قرار بگیره ، حالا این که نویسنده یا اصولا مخاطب وبلاگ چطوری با این مسایل برخورد می کنه تا حدی به شخص بستگی داره که وبلاگ نویسی را انتخاب کرده تا آزاد نظراتش را بنویسد
  اما وبلاگ های گروهی کار را سخت کرده
  سیاست گذاری ، حق تشخیص صلاحیت داشتن خیلی سخت
  نه برای نویسنده، بلکه برای خواننده هم
  تا چه پیش آید
  لینک مطلب
  http://1shooreshi.blogspot.com/2006/11/blog-post_22.html#links

|