۳

در حدیث دیگران

خوشتر آن باشد که سر دلبران / گفته آید در حدیث دیگران!

۱. می‌گویند روزی بنجامین فرانکلین، از دوستان نزدیک تام پین، به او گفت: «هر کجا آزادی هست، وطن من است». تام پین در جواب می‌گوید: «هر کجا آزادی نباشد، وطن من است». شهروندی برای او به معنای الغای جهانی استبداد و بی‌عدالتی بود: «وقتی بتوانی درکشوری بگویی که: «فقرای من خوشبخت و راضی هستند؛ نادانی و پریشانی در میان آن‌ها نیست؛ زندان‌های من خالی از زندانی‌اند، خیابان‌ها گدا ندارند؛ کهنسالان بر سر کار نیستند، مالیات‌ها ظالمانه نیست؛ دنیای منطقی و عقلی دوستِ من است چون من دوستِ سعادت و خوشبختی‌ام»، وقتی این حرف را بشود گفت، آن وقت است که آن کشور می‌تواند به قانون اساسی و دولتِ خودش ببالد».

بر گرفته از درآمد کتاب «تام پین: یک زندگی سیاسی» نوشته‌ی جان کین

۲. این ابیات مثنوی حضرت مولانا هم سخت به کار این ایام می‌آیند:
کنده‌ای را لوطیی در خانه برد
سرنگون افکندش و در وی فشرد
بر میانش خنجری دید آن لعین
پس بگفتش بر میانت چیست این
گفت آنک با من ار یک بدمنش
بد بیندیشد بدرم اشکمش
گفت لوطی حمد لله را که من
بد نه اندیشیده‌ام با تو به فن
چون که مردی نیست خنجرها چه سود
چون نباشد دل ندارد سود خود
از علی میراث داری ذوالفقار
بازوی شیر خدا هستت بیار
گر فسونی یاد داری از مسیح
کو لب و دندان عیسی ای قبیح
کشتیی سازی ز توزیع و فتوح
کو یکی ملاح کشتی هم‌چو نوح
بت شکستی گیرم ابراهیم‌وار
کو بت تن را فدی کردن به نار
گر دلیل‌ات هست اندر فعل آر
تیغ چوبین را بدان کن ذوالفقار

 1. با سلام آقای محمد پور
  پیام من مربوط به مطلب مربوط به خبر بازتاب در لینکدونی است. از لحاظ معنایی پست دکترا را نمی توان فوق دکترا ترجمه کرد چون نیک می دانید که ترجمه ی پست،فوق نیست. به نظرم این غلط مصطلحی است که در ایران پیش آمده است. راستش من راجع به کشورهای انگلیسی زبان اطلاع ندارم و اگر شما اطلاعاتی به من بدهید سپاسگزار خواهم بود ولی در فرانسه دوره ی پست دکترا صرفاً یک دوره ی تحقیقاتی است که پس از دکترا فرد انجام می دهد و در پایان نیز گواهی گذراندن این دوره به فرد اعطا می شود که از نظر یافتن کار به او کمک می کند ولی این گواهی یا مدرک دانشگاهی نیست.اگر اطلاعات بیشتری از کشورهای دیگر هم دارید ممنون می شوم که مطلع شوم.
  پیروز باشید
  ***
  درست می‌گویید. تعبیر «فوق دکترا» را تنها با مسامحه می‌توان به کار برد. اما به هر حال می‌توان از آن استفاده کرد و مراد آگهی‌دهندگان هم همین بوده است. کسی که خود دارد دوره‌ی پژوهشی پست-دکترال را می‌گذراند، همان گزینه را علامت می‌زند.

 2. شاهين گفت:

  عجب! یه صدایی، یه ندایی. بابا دلمون برات تنگ شده داریوش جان. حالا عیب نداره، قراره چند وقت دیگه دور هم جمع شیم، بهت زنگ می زنم.
  ارادتمند

 3. رضا گفت:

  کاش میشد ترجمه عربی مناسبی از شعر مولانا تهیه کرده و در اختیار غیرتمندان عرب قرار داد! با اتفاقات این ایام و موضع آنان در قبال وحشیگریهای اسرائیل مناسبت دارد.

|