۹

روز زن یا روز مرد ستیزی؟

آن قدر در این سال‌های اخیر با طایفه‌ی نسوان در باب حقوق زنان بحث و گفت‌وگو کرده‌ام که حوصله‌ام سر رفته است از بعضی از بهانه‌جویی‌ها یا بهتر بگویم نزاع‌های بی‌حاصلی که در می‌گیرد. یک چیز اما برای من روشن و محترم است و آن این‌که حقوق زنان،‌ بخشی از حقوق انسان‌هاست و نمی‌توان حق زن را از حق هر انسان دیگری، چه زن چه مرد، جدا کرد. حق، بدون قید و شرط حق است و نباید متأثر از پیش‌فرض‌های جنسیت، قومیت، نژاد، دین، یا رنگ پوست قرار بگیرد. اما همین بحث حقوق زنان هم چه بسا فراوان گروگان مشاجرات هوس‌ورزان (از هر دو جنس) قرار می‌گیرد. انگار بحث اصلی فراموش می‌شود و زن به جای «دفاع از حقوق زن» می‌شود مسئول «حمله به مرد». همیشه مرز باریکی است میان نفی و اثبات تا جایی که گاهی آدمی برای خود دشمنی را فرض می‌کند و تمام عمر با همان دشمن فرضی می‌جنگد. اما روزی می‌آید که دیگر حتی آن دشمن فرضی هم، حتی توهم وجود آن دشمن فرضی هم، چیزی خنده‌دار است و تو هنوز داری با همان خیال می‌جنگی: بر خیالی جنگ‌شان و صلح‌شان! زنان تا زمانی که بحث حقوق‌شان را از منظر و موضع حقوقی طرح نکنند و به شیوه‌ی نیم قرن گذشته و با ابزارهای انقلابی دنبال ایجاد تغییر باشند، حداکثر کاری که کرده‌اند ایجاد تنش و نزاع بیشتر است. راه استیفای حقوق در یک دعوا، متهم کردن و داغ ننگ زدن دایمی به طرف مقابل نیست: با این شیوه هیچ وقت مشکل حل نمی‌شود. (چنان که نسبت غرب سیاسی و اسلام سیاسی امروزه چنین شده است: دو طرف مرتب در حال بر شمردن عیب‌ها و پدرسوختگی‌های یکدیگر هستند!).

خوب، بس است دیگر. آدم وقتی تن‌اش می‌خارد می‌آید و این بحث‌ها را پیش می‌کشد دیگر!

 1. shajar گفت:

  بعونک یا لطیف
  با جمعیت ضعفا درگیر نشو.
  داری با دم شیر بازی میکنیا…
  از ما گفتن بود…
  صلاح مملکت خویش خسروان دانند…
  زیاده عرضی نیست باقی بقای شما…

 2. khateratchi گفت:

  سلام به نکته خوبی اشاره کردید . ضمنا وب نوشت با محتوا و خوبی دارید موفق باشید

 3. pari گفت:

  khob man iadam nemiad fa’alin hoghooghe zan dar iran {ke man kareshoono 2mbal mikonam shoar haie zede mard dade bashan va moshkeleshoo mardsalarie na jense mard.mishe lotf konid va hafezamo iari konid chand nemune az aghaiede zede mardeshuno begid?masalan tu tajamo’e 4shambe kodom ieki az shoarashun zede mard bud.pishapish tashakor mikonam.
  مخاطب من اصلاً «فعالین حقوق زن»‌ در ایران نبود. شکی نیست که بسیارند کسانی که به درستی و با شیوه‌ای منطقی از حقوق انسانی زن دفاع می‌کنند، اما آفت همه جا هست. چیزی که من نوشتم تنها یک هشدار بود و واکنشی به چیزی که خود شخصاً تجربه کرده بودم (یعنی وجود دارد).

 4. pari گفت:

  zemnan shoma comentaro control mikonid ke age serfan tohin bud oona ro hazf konid.doros migam? kheili jalebe ke ommente SHAJAR ro hazf nakardid ba inke chizi be joz tohin nadare.enteghad be femenism ia tohin be zan?
  نشد دیگر خواهر من! حالا حق می‌‌دهید بگویم ماجرا شده است «مرد ستیزی»؟ شما طبع لطیف‌تان آن قدر نازک است که دو نفر مرد حق ندارد در گوشی شوخی کنند. چرا باید حذف‌اش می‌کردم وقتی هر روز این شوخی‌ها را می‌کنم و شوخی یا جدی از زندگی ماست. من که در آن کامنت توهینی ندیدم مگر این‌که شما بخواهید به خودتان بگیرید. اگر چنین است تمام آیات قرآن و احادیث اسلامی را باید حتی نخواند چون توهین است به زنان! نه خواهر من! هر چیزی را می‌شود شنید، تنها در مقام عمل است که تفاوت‌ها آشکار می‌شود.

 5. maryam baanoo گفت:

  از هر گونه پندار
  برای تشخص
  که مدام به آن چنگ می زنند
  حقارت در حافظه
  روتوش در ذهن
  ماست مالی اگاهی
  دست مالی هویت
  و دست آخر
  اضطراب و حس کینه
  و مشت مشت الفاظ بی قاعده

 6. tehrani گفت:

  ببخشید از همین شوخی های در گوشی اگه فمنیست ها در مورد آقایون با هم بکنند میشه توهین به مرد دیگه ،مگه نه؟؟بعدشم کی گفته تمام آیات قرآن و احادیث اسلامی را باید نخواند چون توهین است به زنان!؟؟
  اینها انحرافات تاریخی است ملکوت جان که از قبل از نزول قران هم بوده،پیام الهی هم باید یه جوری به گوش مردم جاهل اون موقع رسونده میشد که با حفظ یکپارچگی جامعه و کمترین تخریب در نظام زندگی، اون هارو تو راه مستقیم قرار بده تکرار میکنم که اونا رو تو راه مستقیم قرار داد نه اینکه برده باشدشون آخر جاده کمال الهی همون قران اگه همین الانم با اشاره مستقیم به حفظ حقوق کامل زنان نازل میشد بودند مردانی که این همه تغییر را به یکباره بر نمی تافتند،نگاهی به مردان اطراف خودت بکن!
  و بعد هم اینکه ازمنظر انصاف کمی بنشین پای حرفهای زنان ببین از چه حقوق طبیعی محروم بوده اند در طول زندگیشان!
  اضافه کنم که تا کنون در هیچ فعالیت فمینیستی شرکت نداشته ام این پستت را خیلی وقت است که خوانده ام و کامنتی نگذاشتم چون فکر کردم منظورت نیفتادن در مسیر افراطی است که خودم هم با آن موافق هستم ولی با جوابی که به کامنت های قبلی دادی این توضیحات را لازم دانستم
  پایدارباشید

 7. حمید گفت:

  بسیار عالی بود. البته همون طوری که خودتون هم می دونید، بخشی از فمینیسم افراطی به کلونینگ و لزبینیزم اعتقاد داره و خواهان حذف مرد از روی کره زمینه. متاسفانه گرایش های فمینیست های وطنی هم خیلی افراطیه. تهمینه میلانی، کارگردان فمینیست فیلم هایی می سازه که سرشاره از مردهایی به وحشتناکی دراکولا و زنانی به لطافت سفیدبرفی. آیا خانم میلانی توقع داره یک مرد با دیدن فیلم های ایشون حق رو به زنان بده؟ بارها شنیدیم فمینیسم از مردسالاری گله داره، ولی بارها هم از فمینیست ها شنیدیم که زنان چقدر برتر از مردان هستند و حتی حرف از دنیای بدون مردان شنیدیم و این ها. فمینیست ها باید حمایت مردان رو به عنوان مهم ترین متحدشون جلب کنن، نه این که مستقیما حمله کنن به مردان.
  راستی، چرا به جز یکی دو نفر استثنا، در بین مشاهیر دنیا از کارگردانان معروف دنیا گرفته تا دانشمندان مشهور، هیچ زنی رو نمیشه پیدا کرد؟

 8. بهناز گفت:

  راه استیفای حقوق در یک دعوا، متهم کردن و داغ ننگ زدن دایمی به طرف مقابل نیست: با این شیوه هیچ وقت مشکل حل نمی‌شود.
  کاملا” قبول دارم
  مطلب خوبی بود
  ممنون

|