۹

حیرت مکرر از آگاه و ناخودآگاه ایرانیان

خوب. تکلیف دور اول انتخابات روشن شد و آقای معین تشریف بردند مرخصی. حالا دیگر نه تنها وقت نقد اصلاح‌طلبان است (هم خودشان و هم دیگران باید این کار را بکنند) که از همه مهم‌تر وقت نقد و درک مردم است، درک هم‌دلانه‌ی مردمی که با رأیی پراکنده و از هم گسیخته، تکلیف چهار سال آینده‌ی خودشان را دارند ترسیم می‌کنند. چنان که یک‌بار دیگر هم گفته بودم، این مشارکت مدنی مردم،‌ تبدیل به آینه‌ای شده است برای دیدن خودشان. نه جای ملامت دارد و نه جای تحسین. این نتیجه،‌ آینه‌ی تمام عیاری است از کلیت جامعه‌ی ایرانی که بخش قابل توجه‌اش نه روشنفکر و نویسنده تحریم‌گراست و نه دانشجو و وبلاگ‌نویسی حامی اصلاحات؛ بخش عمده‌ی این رأی دهندگان نه حامیان گنجی‌اند و نه طرفداران ناصر زرافشان. وقت آن نشده است بفهمیم که خیلی از این مطالبات آزادی‌خواهانه گاهی اوقات نماد توهماتی است که برخی فکر می‌کنند دغدغه‌ی اکثریت مردم ایران است؟ آری این مطالبات، دغدغه‌ی خواستاران اصلاحات و آزادی است. اما چند نفر این اصلاحات را می‌خواهند؟ با خودتان و با ملت ایران رو راست باشید! به هر حال این ترکیب حاکمیت و این ترکیب جمعیتی و فکری مناسبتی تام و تمام با هم دارند و باید تمام ماجراهای چهار سال آینده را، گوارا یا ناگوار بر خود هموار کنند و بگویند خودمان خواسته بودیم! درست است که سه میلیون به معین رأی دادند و سه میلیون هم خانه‌نشین شدند، اما سهم آن سه میلیون تحریم‌گر از سرنوشت آینده‌ی ایران به گمان من سهم همان تلخی‌ها و دشواری‌هاست. البته سهم آن عده‌ی دیگر، سهمی است از آرامش، امنیت و معیشتی است که می‌خواهند، حالا هر کسی می‌خواهد این را برای‌شان بیاورد. لطفاً دیگر غر نزنید! ملت ایران خودشان را به نام و به کام هر کسی که دوست دارید فکر کنید، نشان دادند.

مطالب مرتبط:
شیر یا خط (ساغر)
خانم‌ها،‌ آقایان، لطفاً مردم ایران را تحقیر نکنید (خوابگرد)
شکست حزب لیبرال-دموکرات وبلاگستان (سیبستان)

 1. MB گفت:

  سلام..جالب است که هم فکران خود را در کسوت روشنفکر می پندارید و مخالفان را عوام..البته من گمان می کنم حرف اصلی مردم هم دقیقا همین بود..از شما به عنوان سرپرست اصلاحاتشان خسته شده اند..زیرا که آها از شما معیشت خویش خواستند و شما با جدل و جرح افکار به عیش خود پرداختید..من فکر میکنم پاسخ مردم بسیار روشن بود..و مرد ما بسیار تیزبین و منتقد رای دادند..به همه ی آنها که مدام دم از اصلاحات میزدند و پی در پی از افشای اسرار مگو می گفتند فهماندند که چاکی در قبای عدالت انداخته اند که دوختن آن از هر هدفی برایشان ارزشمند تر است..و من وقتی در جدال لفظی با بسیاری از قشر محروم آنان را به اصلاحات می خواندم آنها هرگز دست از رای خود نمی کشیدند..می گفتند:ما یوسف خود نمی فروشیم..تو سیم سیاه خود نگه دار!

 2. احسان گفت:

  آدم دلش میگیره. نمیدونه بالاخره مردم چه جوری فکر میکنند. فریاد دموکراسی خواهی می زنند یا فریاد نان خواهی؟ خلاصه ۴ سال همینه که هست. نمیدونم چی به چیه دیگه!

 3. احسان گفت:

  در ضمن من با اجازه از این بخش موسیقی کنار صفحتون تو وبلاگ خودم استفاده کردم. با اجازه!

 4. سلام
  چه کسی فکر می کرد این بسیجی ته مانده در سالهای جنگ و خون این همه رای بیاورد و برود مرحله دوم؟ داریوش وضع خیلی خراب شد. اگر این بابا بیاید اولین کاری که می کند احیای دوباره اداره منکرات است!!!!!!!

 5. يونس گفت:

  انتخابِ بسیار عجیب و دردناکی بود. فکر می‌کنم لااقل برایِ اصلاح طلب‌ها باید درسِ بزرگی باشد. این انتخابات دستِ پایین توانست عقیده‌‌ی قشری از مردم را بی‌پرده و بی‌واسطه نشان دهد.
  این را هم بخوانید:
  http://mponds.blogspot.com/2005/06/blog-post_19.html

 6. پرنیان گفت:

  هنوز صبوری باید و بهای بیشتر تا پیمودن این راههای دور ممکن شود. مردم ما هنوز زمان می خواهند

 7. parisa گفت:

  be mb
  in mardome tizbin hatman ba in entekhabeshoon be refah miresan.majlese haftom vaghe’an ghadam haie bozorgi bardasht.mibinid ke.
  vaghe an mardom nemifahman bedoon emkane naghde ghodrat har ki be ghodrat berese faghat jibaie khodesho por mikone?

 8. Bidel گفت:

  شرایط بحرانی و حمایت از هاشمی
  هم‌میهنان گرامی؛ با توجه به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری که حکایت از آن دارد که آقایان هاشمی رفسنجانی و احمدی‌نژاد به دور دوم راه یافته‌اند، ما امضا کنندگان بیانیه زیر علی‌رغم آنکه مواضع کاملا متفاوتی در مرحله اول انتخابات داشته‌ایم، از آقای اکبر هاشمی رفسنجانی در مرحله دوم انتخابات حمایت کرده و به طور جدی از همگان می‌خواهیم تا برای جلوگیری از آن‌چیزی که به عقیده ما یک فاجعه بسیار نزدیک و در کمین است، به هاشمی رفسنجانی رای دهند. از تمامی فرهیختگان منتقدی که به آینده و سرنوشت ایران اهمیت می‌دهند می‌خواهیم تا در شرایط کنونی، از بحث‌ها و نقدهای تفرقه‌افکن خودداری کنید. تو این سایت نظراتتون و به هاشمی بگین: http://www.hrafsanjani.ir
  این سایتم جالبه: http://www.debsh.com

 9. seyyed asghar mohammadi گفت:

  با سلام
  اگر مراد شما از اصلاحات ایجاد فضایی دموکراتیک در این کشور است بایستی بگویم که دموکراسی در این کشور محقق نمی شود مگر اینکه ابتدا مردم ایران از رعیت بودن خارج شده و تبدیل به شهروند شوند و این شهروند شده ممکن نیست مگر اینکه ابتدا نیازهای( به قول آبراهام مزلو)درجه اول مردم مثل خوراک و پوشاک و مسکن و امنیت و … تا حد زیادی برآورده بشه. به شخص گرسنه اگر بگی اصلاحات اون فکرش به اصلاح شکمش معطوف می شود ولی اگر به یک سرمایه دار از اصلاحات دم بزنی فکرش جای دیگری معادل با طرز فکرش خواهد بود.
  آبراهام مزلو می گفت تا شما نیازهای درجه اول را امین نکنید اصلا نیاز های مراتب بعدی به وجود نمی آید.اگر شخصی سیر نشود ،حقوق شرافتمندانه نداشته باشد این شخص مطلقا به فکر هنرمند بودن نمی افتد به فکر اخلاقی بودن و اخلاقی زیستن نمی افتد و ….. پس نبایستی ملت ایران را به خاطر اینکه به شخص خاصی رای داده اند سرزنش کرد. رای به احمدی نژاد فریادی بود از شیپور فقر دمیده شد. شیپوری که برای نشنیدن صدای آن امثال آریستوکراتها و دیکتاتورهای مثل رفسنجانی گوششان را بسته بودند.حتی معین هم با همین دیکتاتورهای به صورت دموکرات هم پیاله شده بود. مگر نه این است که می شود با روشهای دموکراتیک پدری از ملت در آورد که دیکتاتوری مثل هیتلر از انجام آن عاجز باشد .البته دیکتاتورهای ما فعلا به آن مرز نرسیده اند.خاک بر فرق من و تمثیل من که اشخاصی مثل محمد رضا خاتمی از دموکراسی و حقوق بشر و… دم می زنند شخصی که از قیافه اش اشرافیت و مفت خوری میبارد. به امید بهروزی ایران و ایرانی در تمام اقصی نقاط ایران.

|