۷

ابوسعید ابوالخیر، حافظ و مولوی – پادکستِ ۲

این هم پادکستِ دوم. حاشیه‌ای هم در باب سخن قبلی اضافه کرده‌ام و این‌که چرا مولوی دریایی به عمق یک وجب نیست و وصف دایره المعارف برای او حیف است و او را به ثمن بخس فروختن! در انتها هم تصنیفی هست بر روی غزلی شورانگیز از مولوی. ببخشید که این یکی طولانی‌تر از قبلی است و حدوداً بیست و اندی دقیقه است.

 1. گاوخونی گفت:

  می‌گم تا این دست تو به‌تر بشه به‌امید خدا، یک مدتی این رادیو زمانه رو کنترات بگیر کل برنامه‌هاش رو، سرگرم می‌شی… والله! 🙂
  {تنها کاری که ازم بر اومد، دعا بود رفیق.. دریغ نکردم}

 2. سلام
  بجای “پادکست” عیب و عاری نیست اگر واژهء “گفتار” را پیشه کنیم؟
  این سینه صاف کردن هایتان لابه لای متن بد جوری گوشنواز بود!
  مرحوم علامه محمد تقی جعفری در یک جلسه ای اشاره ای به حافظ و مولانا داشتند که چنانچه درست به یادم مانده باشد اینچنین بود:
  {{حافظ در بیان یک معناو یک حال بیتی می آورد که خود این تک بیت بسیار حرف و معنا دارد{چگالی آن زیاد است}
  در اندرون من خسته دل ندانم کیست ؟
  که من خموشم و او در فغان و غوغاست!
  اما همین معنا و مضمون را مولوی در چندین بیت می گستراند.(متاسفانه مثالی را که زدند به یاد ندارم).}}
  البته پیداست که این اشارهء علامه بیشتر به لحاظ مقایسهء ساختاری شعر این دو عارف است.

 3. سوشیانت گفت:

  ساقی مگر وظیفه حافظ زیاده داد
  کآشفته گشت طره دستار مولوی؟
  این باشد تا من هم پادکستی بسازم وجواب شما را در آن نهم.
  ****
  می‌بینم که اصلاً کم نمیاری! در ضمن این «مولوی» شعر حافظ با آن مولوی خیلی فرق دارد ها! خیلی!

 4. محمد گفت:

  حافظم در مجلسی دردی کشم در محفلی
  بنگر این شوخی که چون با خلق صنعت می کنم
  با وجود این که به نظر من مقایسه بین حافظ و مولوی جفای به هر دو است، اگر بنا به انتخاب باشد من بی گمان حافظ را بر می گزینم نه به این سبب که او را برتر از مولوی می بینم، بلکه بیشتر از این جهت که خودم را نزدیکتر به حافظ می بینم تا به مولوی. گوییا حافظ پای بر زمین دارد و به آسمان می نگرد حال آن که مولوی در ملکوت سیر می کند و از آن فضای همیشه در جذبه به ناسوت می نگرد. این دو از دو سیاره متفاوت هستند و به نظر من نمی توان آنها را در مقام مقایسه قرار داد. این را گفتم که بگویم با وجود ارادت بسیارم به حافظ به این سخنت از قول استاد خرمشاهی (در کتاب ذهن و زبان حافظ) سخت باور دارم که “حافظ انسان کامل نیست بلکه کاملا انسان است” و نسبت دادن صفات غلوآمیز به حضرتش چیزی جز توهم و اغراق نیست. به عنوان مثال شهید مطهری در کتاب تماشاگه راز به نیت تطهیر حافظ سخنی به این مضمون دارد که اگر تکلیف اشعار مدحی حافظ مشخص و توجیه نشود نه تنها دامن حافظ که سر تا پای حافظ آلوده است! حال آن که مدح شاهان همعصر که حافظ با نام به آنها اشاره می کند از معدود نکات آشکار زندگی پر رمز و راز حافظ است. به هرحال بهتر است حافظ را آنچنان که هست دوست بداریم نه آنچنان که دوست داریم او را هست کنیم.

 5. محمد گفت:

  اما نظر قبلی ام مقدمه ای بود تا جسارت پیدا کنم و از داریوش عزیز بپرسم:
  برادر من، اکنون که خود می دانی مقایسه بین این دو کاری پر فایده نیست چرا در طلیعه فرخنده این پادکست این دو بزرگوار را ناخواسته در ترازو قرار می دهی و ناگزیر ذهن بازیگوش شنوندگان را به سمت مقایسه رهنمون می کنی؟ و مخصوصا صراحتا می گویی عمق معرفتی مولوی بسیار بیشتر از حافظ است” (۱۴:۴۵). البته من در مجموع از نکاتی که مطرح کردی بسیار لذت بردم و به قول سوشیانت بهترین استفاده از پادکستی بود که تا به‌حال شنیده بودم. اما سوال من از همه دوستان این است که آیا واقعاً ضرورتی دارد که وقتی به ستایش “خداوندگار مولوی” می پردازیم، یادی هم از “لسان الغیب حافظ” کنیم؟ یا وقتی مدهوش صبوحی زدن با ناظری هستیم با یادآوری شبهای خوش با شجریان بودن عیش خود را طیش کنیم؟ به یاد دارم که پس از کنسرت شهرام ناظری در لندن، نوشتی که
  “…بدون هیچ تعارفی من شهرام ناظری را مطلقا هم‌سنگ و هم‌ردیف شجریان نمی‌دانم.”
  اتفاقا من هم در همان کنسرت بودم و در حالی که پس از چند روز هنوز مستش بودم، به عنوان یکی از شیفتگان شجریان با دیدن این پستت به فکر فرو رفتم و گفتم: “آره حق با داریوشه” و ناخودآگاه و فی الفور از طربستانت عشق داند شجریان را انتخاب کردم و گوش کردم!
  البته به ذکاوتت برای انتخاب چنین موضوعی تبریک می گویم، چون صرف نظر از جنبه مقایسه ای اش، موضوعی است بسیار جذاب و پربار برای تولد یک پادکست.
  پ.ن.: امیدوارم که هرچه سریعتر بهبود پیدا کنی تنها به این شرط که پس از بهبودی هم پادکست را ادامه بدهی.

 6. kharabati گفت:

  سلام…
  من فلش رو نصب کردم اما باز هم این صداها اجرا نمیشن.. کاش پست های صوتی رو آپلود می کردین تا دانلودشون راحت تر باشه..
  در ضمن تو ایران بعضی جاها سایت شما فیلتر هستش..
  ممنون

 7. مریم گفت:

  سلام داریوش خان
  این بانگ موذنت ما را هی می کشه به این مسجد
  اگر راجع به شعر های شاملوو سایه هم کمی به این ملت همیشه در صحنه اطلاعات بدی
  خدا یک در دنیا هزار در اخرت نصیبت کنه
  ****
  من زیاد اهل شعر شاملو نبوده‌ام. درباره‌ی سایه هم قبلاً نوشته‌ام. در همین وبلاگ جست‌وجو کنید پیدا می‌شود.

|