۱۵

درد دل با احمدی‌نژاد

معصومه‌ ناصری راست می‌گوید: «کلا هیجان ماجرا زده بالا و همه این شلوغ بازی‌ها کار همین احمدی‌نژادی است که کلا ریز می‌بینیمش ولی به تنهایی یک دنیا را اسکل خودش کرده است.» ولی ماجرا این است که این وسط هیچ خبری از عقلانیت از هیچ سویی نیست. من می‌فهمم واکنش آمریکایی‌ها واقعاً شلوغ کردن ماجراست و زیاد جدی گرفتن احمدی‌نژاد. آخر تحلیل‌گری که فرق احمدی‌نژاد و بن‌ لادن را نداند و از پیشینه‌ی شکل‌گیری شخصیت و لفاظی‌های این دو نفر آگاه نباشد، تحلیل‌گری است رسماً مشنگ. این از طرف آمریکایی که حتی در حد سناتورش هم خودش را در سطح بازی‌ها و لجاجت‌های بچه‌گانه پایین آورده است.

اما محمود آقای خودمان. خوب برادر من! تو با این همه اهن و تلپ بلند می‌شود بروی آمریکا دل این‌ها را به دست بیاوری، پز سیاسی بدهی، و ابراز تمدن و شخصیت کنی. این کارها شرط دارد، زمینه می‌خواهد، مشی و رفتاری می‌خواهد که دلالت کند بر کاری که ادعای‌اش را داری. من در حسن نیت‌ات هیچ شکی ندارم. ولی وقتی شما به عنوان رییس‌جمهور ایران نمی‌فهمی چطور باید از اسراییل و صهیونیسم انتقاد کنی که هم انتقادت جدی و بی‌تعارف و برنده و قاطع باشد و هم خودت مسخره‌ی خاص و عام نشوی، توقع داری مردم چه رفتاری با تو داشته باشند؟ می‌دانی چه می‌گویم؟‌ مقصودم این است که تو اگر از این مردم آمریکا – نه حتی دولت‌شان – توقع مهمان‌نوازی داری، باید اول برادری‌ات را ثابت کرده باشی. نه این‌که تا تقی به توقی می‌خورد دهان‌ات را بی هوا باز کنی و راست راست بگویی هولوکاست همه‌اش کشک بوده. ما که می‌فهمیم تو قصد بدی نداشته‌ای. ما می‌فهمیم تو مقصودت این است که کسی نباید به بهانه‌ی هولوکاست به فلسطینی‌ها ظلم کند. ولی تو اگر می‌خواستی همه‌ی دنیا همین معنی را از حرف‌ات بفهمند، باید عیناً‌ همین عباراتی را به کار می‌بردی که نوشتم. حالا حساب‌اش را بکن که در کشوری که یک دنیا یهودی دارد – و یهودی‌های‌اش خیلی وقت پیش از ایجاد اسراییل به آن‌جا رفته‌اند و ساکن آن‌جا بوده و هستند – تو چشمِ بیچاره‌ها را در آورده‌ای و گفته‌ای همه‌ی حرف‌هاتان دروغ است! توقع مهمان‌نوازی از این‌ها داشتن کمی گزاف است. خودت باید فکر می‌کردی که داری با سر می‌روی توی دهن شیر. پس بیخودی لازم نیست خودت را برای این‌ها به موش‌مردگی بزنی. من هم می‌فهمم که خیلی از مردم دنیا با تریپ ضد آمریکایی‌ات حال کرده‌اند. ولی باور کن، دیپلماسی و درایت داشتن فقط در مخالفت با آمریکا نیست.

می‌دانی محمود آقا؟ تو واقعاً رفیق صادق و یکرنگ در دنیا خیلی کم داری. رفیقی که برای‌ات سوت بکشد و کف بزند، شاید زیاد داشته باشی، اما رفیق فابریک و یک‌دل و یک‌جان خیلی خیلی کم داری. انصافاً‌ خیلی تنهایی! پس بهتر است زیاد باعث خراب‌تر شدن اوضاع نشوی. ما هم دل‌مان خون است از این‌که رییس‌جمهور کشورمان را دارند آن‌جا مسخره می‌کنند. ولی تو خودت چرا بهانه دست این‌ها می‌دهی آخر؟ نکن برادر من! نکن! بعدش هم من نفهمیدم چرا این وسط پای گالیله را کشیدی وسط. خوب بود قبلاً با دو سه نفر که تاریخ علم خوانده‌اند و کمی با عقاید فیلسوفان مسلمان آشنا بودند مشورت می‌کردی که ضایع نشویم آخر. آخر که چی ما در ایران همجنس‌گرا نداریم. نمی‌شد دیپلماتیک‌تر جواب بدهی که ملت مسخره‌ات نکنند؟ نمی‌شد؟ نمی‌شد دو دقیقه جلوی زبان‌ات را بگیری؟ امان از دست این زبان!

ببین، ما که می‌فهمیم تو خیلی با بن لادن و هیتلر فرق داری، خیلی فرق داری. و این را صادقانه می‌گویم و محض طنز و شوخی نیست. ولی به خدا آن‌ها نمی‌فهمند. آن‌ها حتی اگر واقعاً بدانند تو با این‌ها فرق داری، فقط برای این‌که تو را بی‌آبرو کنند، دنبال بهانه‌ای می‌گردند که بگویند تو مثل آن‌ها هستی و تو هم که از خدا خواسته صبح تا شب بهانه به دست این‌ها می‌دهی. می‌دانی آن‌ها که برای‌ات کف می‌زنند در ایران اسم تو را معجزه‌ی هزاره‌ی سوم گذاشته‌اند و دفترت هم به تو می‌گوید سقراط زمانه. امیدوارم این بار که بر می‌گردی وطن، با معجزه‌ی تازه‌ای برنگردی. تو را به خدا سعی کن زیاد سخنرانی نکنی آن‌جا. سعی کن بیشتر فکر کنی. سعی کن بدهی یک آدم سخنرانی‌نویس با سواد سخنرانی‌ات را بنویسد. رئوس حرف‌هات را بهش بده، ولی بهش بگو دیپلماتیک برای‌ات سخنرانی بنویسد. به خدا هیچ شرمی ندارد. خیلی از شخصیت‌های تراز اول دنیا، کسی را دارند که برای‌شان سخنرانی می‌نویسد. تو را به خدا دست از این اعجازهات بردار. ملت دیگر پیغمبر لازم ندارد. تو هم که الحمدلله مسلمانی و قایل به خاتمیت رسول اسلام. بیا کوتاه بیا برادر من.

پ. ن. من واقعاً‌ به خاطر این لحن و بیان و زبان از خوانندگان فرهیخته‌ای که با زبانی دیگر خو دارند، عذر می‌خواهم. این اوضاع و بازیگران این بازی را با هیچ زبان دیگری نمی‌شود توصیف کرد. حق مطلب را هم که مطلقاً به هیچ وجهی و به هیچ زبانی ادا نمی‌توان کردن.

 1. .. و سعی کن کلا کم‌تر به اطرافت نگاه کنی؛ سرزمین کفر، پر است از چیزهای قشنگ. یک‌هو نگاه‌ات به لامپی/پرژکتوری/چیزی می‌افتد، و باز … مطلب خوبی بود. و اصلا شوخی هم نبود. این‌را جدی می‌گویم.

 2. هادی گفت:

  یک طرف، نادان، ولی خود، بی‌خبر/این‌چنین اعجوبه‌ای دارد خطر. ساده‌بین است او؛ نه ساده؛ احمق است/ساده‌لوحی، بارها دور از حق است/خیر ِ کسی خواهد؛ به شره منجر شود/طالب ِ موی است، اما، گر شود…باز بگم؟!

 3. هادی گفت:

  خیر ِ کس خواهد؛ به شر، منجر شود/طالب ِ موی است، اما، گر شود

 4. شمیم گفت:

  شوخی میکنید؟ واقعاً فکر میکنید احمدی نژاد ” مقصودش این است که کسی نباید به بهانه‌ی هولوکاست به فلسطینی‌ها ظلم کند”
  پس آنهمه جشنواره و سریال و برنامه تبلیغاتی برای اثبات این ادعای موهوم الکی بوده؟

 5. astm1834 گفت:

  “ببین، ما که می‌فهمیم تو خیلی با بن لادن و هیتلر فرق داری، خیلی فرق داری”
  ینی واقعا شما میفهمین؟!!!…

 6. بنده خدا گفت:

  بسیار بی شعورانه نوشته ای.
  پست تر از این نمی توان نوشت.
  احمق چگونه به شخصی که منتخب ملت است “فهم” می گویی که برازنده خود بی شخصیتت است.
  درس دیپلماتیک می دهی و هرچه که از آن دهن گثیفت بیرون میاد می نویسی .آخر تناقض تااین حد آشکار.به شخصیتی که رئیس جمهور کشور تو است تا این اندازه فحاشی روا می داری .مطالب سراسر حقیرانه ات را یک بار دیگر بخوان.
  ***
  بنده‌ی خدا، آقای «خودم»، حسن آقای عزیز (یا ااسم‌ات هر چه که هست)،
  گمان می‌کنم در همان ارگانی که حضرت‌عالی در آن مشغول به خدمت هستید، بایگانی تمام سخنرانی‌های جناب رییس جمهور موجود است. لطفاً مجدداً آن‌ها را مطالعه بفرمایید. این یک. دوم این‌که دیگر از این همدلانه‌تر نمی‌شد خطاب به رییس جمهور چیز نوشت. شما اگر انتظار مداحی از من دارید، مرا با خودتان اشتباه گرفته‌اید. سوم، عبارات شیوای سرکار گویاترین نشانه‌ی پرهیزِ‌ خودتان از «ناسزاگویی» است! شما گویا با چیزی به اسم اعتدال و راه میانه بیگانه‌اید. نکند دوست دارید ملت همه‌شان یا به رییس جمهور ناسزا بگویند یا مداح‌اش باشند؟ راه وسطی سراغ ندارید؟ گمان می‌کنم با این ادبیات حضرت‌عالی، عمده‌ی مردم همان راه نخست را انتخاب کنند. چون آن‌ها که طبع‌شان با مداحی سازگار نیست و با جبر حضرت‌عالی از راه میانه هم باید منصرف شوند، چه بسا همان راه نخست را در پیش بگیرند. به هر حال ما اهل ناسزا گفتن از جنس ناسزاهای شما نیستیم. خودتان را برای تحریک کردن من خسته نکنید!
  عهد کرده بودم پریشان‌گویی‌های حضرت‌عالی را منتشر نکنم. اما حیف‌ام آمد خوانندگان افاضات سرکار را مطالعه نکنند. واقعاً حیف بود. به انتشار یک‌باره‌اش می‌ارزید!
  د. م.

 7. بنده خدا گفت:

  ۱-پر واضح است شمامعمولا مطالب و پاسخ هایی که ضربه فنی ات می کند منتشر نمی کند.
  ۲- آیا این مطالب که در((“درد دل”))توست اعتدالی است یا فحاشی و توهین و حماقت نسبت به منتخب یک ملت که تو هم اهل همان کشوری ؟؟؟”چند مورد را توجه کن:”ولی وقتی شما به عنوان رییس ‌جمهور ایران نمی‌فهمی”؛”دهان‌ات را بی هوا باز کنی”؛پس بیخودی لازم نیست خودت را برای این‌ها به موش‌مردگی بزنی”؛” نمی‌شد دیپلماتیک‌تر جواب بدهی که ملت مسخره‌ات نکنند؟”؛نمی‌شد دو دقیقه جلوی زبان‌ات را بگیری؟ “؛”
  **راست بگو آیا این ها درد دل است یا دل درد و دل پیچه و هزار کوفت و زهرمار دیگر کدام؟
  ۳- می دانم چیزی که به ضررت است منتشر نمی کنی اما برای همان نفس مریض و مغرضت که بداند کافی است.
  واسلام

 8. بنده خدا گفت:

  راستی یک مورد را یادم رفت برایت بنویسم.گفته ای نمی توانی مرا تحریک کنی .بابا تو بی می مستی،گاهی اوقات چنان کف می کنی و دهانت را باز و چشمانت رامی بندی که خودت هم نمی فهمی چه می گویی.به زمین و زمان و هرکس که باشد ناسزا می گویی شازده جان سی و چند ساله.

 9. مرجان گفت:

  آقای رئیس جمهور ، لطفا” بعداز این به روزنامه های حواث هم نگاهی بنداز تا شاید حداقل اسم یکی از لواط گران معروف مثل بیجه( قاتل معروف پاکدشت ) بیادت بماندتا کلا” نزنی زیرش و همه چیز را انکار کنی و با این دروغ روزه ات باطل بشه

 10. حامد گفت:

  آقا جان این بنده خدا چند بار باید با خاخامهای یهودی جلسه برگزار کنه و باهاشون عکس یادگاری بگیره تا ثابت بشه که ضدیهودی نیست بلکه ضدصهیونیست است؟ احمدی نژاد حتی اگر کیپا هم سرش کنه باز می گن که ضدیهودی است. اصلاً ربطی به هنوع حرف زدنش نداره که شما ایرد می گیرید. با دیدگاهش مشکل دارند.

 11. ببینم این “بنده خدا” واقعا “بنده خدا” ست؟ من که شک دارم!
  آخر گفته “به هر حال ما اهل ناسزا گفتن از جنس ناسزاهای شما نیستیم”
  ببینم اینهایی که گفته پس اظهار ارادت بوده!!!

 12. مهران گفت:

  مشکل اینجاست که ظاهراً این حرفایی که این محمود میزنه یک سری مشاور بش می گن بزنه!! همش از خودش نیست. بدا به حال ما. مردک آبرو ایران و ایرانی رو برده اونوقت براش جشن گرفتن موقع برگشتنش که تو چه کردی!!!!

 13. امین گفت:

  انتقاد ناپذیزی از نوع محمود جان و به ظاهر ‘بنده خدا’ (در باطن خدا داند) نوعی بیماری روانیست… این مطلب به عقیده بنده بسیار معتدل بود (اگر کمی متمایل به راست نباشد!) و این اظهار ادب این ‘بنده خدا’ گواهی است بر این بیماری…
  البته انکار نمی کنم که انسان در برابر انتقادات نوعی حالت تدافعی دارد ولی هر چیزی زیادش مرض است!

 14. محمد گفت:

  سلام زمانیکه در قم آقایان مثلا عاقل وطرف دار عدالت فهمیدند رای آیت ا…جوادی هاشمی است فقط نیروی نظامی وارگانهای امنیتی اوضاع راآرام کردندکه آسیبی به ایشان ودفتر وارد نشودو چه توهین ها که نکردند.حرف ایشان حرف تجربه وندانستن اصول سیاست بود وبس تازه الان میبینیم که این مرد دلسوز دارد اشتباه مکررراندرمکرر میکند وحیطه سیاست و اقتصاد صحنه آزمون و خطابرایش گشته ومکررباید بگذرد تابیاموزد تحسین باید کرد مردان عاقل و باتدبیر را۸

 15. علی اسلامیان گفت:

  دولت مردمی احمدی نژاد:
  تا بیست روز پیش اسفالت هر تنی ۲۱۰۰۰ تومان بوده در حال حاظر هر تنی ۴۰۰۰۰ تومان شده با این تورم و گرانی ما ملت مستضعف چکار کنیم؟ آیا جوابی برای این کار دارید لطفا ما را راهنمایی کنید

|