۴

سمینار اسلام و دموکراسی در دانشگاه آمستردام

مسأله‌ی اسلام و دموکراسی شاید یکی از حیاتی‌ترین مسایل مسلمانان معاصر است. محافل آکادمیک اروپا توجه ویژه‌ای به این مسأله دارند و بسیار پیش می‌آید که همایش‌هایی با این عنوان برگزار می‌شود.  مرکز مطالعه‌ی دموکراسی دانشگاه وست‌مینستر پروژه‌ای دارد مخصوص اسلام و دموکراسی که جان کین مدیریت آن را به عهده دارد. دانشگاه آمستردام هم با سمیناری که اخیراً برگزار کرده است، قدم مثبتی در این زمینه برداشته است. دکتر سروش (که یکی از چند سخنران این سمینار بوده است) مدتی است که در هلند به کار تدریس و تحقیق مشغول است و دست بر قضا در همسایگی رادیو زمانه است. جای تعجب است که رادیو زمانه که مقرش در آمستردام است، حتی اشاره‌ای هم به برگزاری این سمینار نکرده است (سروش هم که ظاهراً مطلقاً در رادار رادیو زمانه دیده نمی‌شود!) و روزنامه‌های ایران خبر آن را پوشش می‌دهند. امیدوارم این جای خالی به زودی در زمانه پر شود و بعضی از انتقادها (که الآن بدون شک وارد هستند) بلاموضوع شوند.

 1. بردیا گفت:

  بله ای کاش رادیو زمانه تلاش می کرد به پل ارتباطی میان نواندیشان دینی و روشنفکران سکولار تبدیل شود. در همان بحث شما با آقای کلانتری، بسیاری از کامنت ها نشانگر کم دانی از این موضوع است. و اگر آن ها نظریات سروش و دیگران را دنبال می کردند، بسیاری از سئوالات خود را یافته بودند. باز، باید از هم میهن سپاسگزار بود که این خبر را نوشت و آن دو مصاحبه را با دکتر سروش چاپ کرد. حتا این دوستان نمی دانند که دکتر سروش درباره بت شان دوستدار هم این جا و آن جا سخن گفته است، ازجمله در سلسله سخنرانی های خود درباره انحطاط تاریخی مسلمانان.

 2. سوشیانت گفت:

  فکر نمی‌کنم دوستان «زمانه» با وجود امثال دوستدار و کلانتری و رفقا وقتی برای مصاحبه یا گفتگوئی مفصل با سروش و امثال او داشته باشند. اگر انجام شود کاری بس شگرف است. کاش اگر هم قصد آن کردند؛ خود مهدی جامی برود و مصاحبه را بگیرد.

 3. سلام. … باید خواند, خوب هم خواند. نظرات شما را در مصاحبه نیلگون با دوستدار خواندم. از آنجا کشیده شدم اینجا و از وبلاگ علیرضا … خوشحالم که اینجا هستم!

 4. بسم الله الرحمان الرحیم. سلام! سروش که جای خود دارد. خبرگزاریهای استکباری و استعماری و صهیونیستی ی نامرد نالوطی، خبر متولد شدن اولین فرزند آیت الله العظما علامه سیدعباس سیدمحمدی را سانسور فرمودند. خدایشان سانسور فرماید!
  ***
  گفت و گوی هم میهن با سروش راجع به سمینار آمستردام را خواندم. در پیوندهای روزانه ام هم قرار دادم. جالب بود.
  ***
  ببخشید. شاید پرداختن به این موضوع که فلان وبلاگ یا فلان وبسایت چرا فلان موضوع را مورد اعتنا قرار نداد/نمی دهد، یک خرده مثل «مچ گیری» است. باید راحت و ریلکس باشد. مدیر ملکوت و مدیر رادیو زمانه و مدیر نیلگون، هرچه میلشان بود منتشر کنند. بالأخره اهداف و اغراض و خلق و خوی اینان یکسان که نیست. یک بنده ی خدا برای مازاریان کامنت گذاشته: «شما فاضل لنکرانی رو مرجع ساب نمی کنین یاوفاتشو شایسته ی تأسف نمی دونین؟ شایدم به مذاق سید محمدی و اینا خوش نمیاد؟» توجه کردی؟
  ***
  http://www.mollaie.blogfa.com/post-21.aspx
  و کامنتها
  http://www.mollaie.blogfa.com/post-20.aspx
  و کامنتها
  http://www.mollaie.blogfa.com/post-19.aspx
  و کامنتها
  ***
  بهنود گفته بود ایندیپندنت چند روز قبل در صفحه ی اولش (؟) نقشه ی دنیا را چاپ کرده که نشان می دهد ذخایر نفت چه گونه است. اگر شما آدرس دقیق اینترنتی که این نقشه را داشته باشد می دانی چیست لطفاً به من خبر بده.
  قربانت.

|