۶

کنسرت مشکاتيان و فرهنگ‌فر در رُم

 
روی جلد آلبوم کنسرت رُم
مشکاتيان و فرهنگ‌فر – که هر دو به جاودانگی رفته‌اند – در فستيوال مولانا در رُمِ ايتاليا (در ماه نوامبر سال ۱۹۹۳) کنسرتی دادند که قسمت اول آن در دستگاه همايون بود و در قسمت دوم آن که در دستگاه نوا اجرا شد، محسن کثیرالسفر نیز آن دو نازنین را همراهی می‌کرد. تقریباً از زمانی که از ایران آمده‌ام – از بيش از هشت سال پيش – این آلبوم را نشنیده بودم و امشب به تصادف يافتم‌اش و شبم توفانی و دلم آتشفشانی شد از ياد يارانِ سفرکرده. من با اين آلبوم حال‌هایی داشته‌ام و شب‌هایی ارزنده و آکنده از نیاز. شرح آن احوال گفتنی نیست اما این ساز شنيدنی است. سنتور مشکاتيان در همایون، مضراب‌های خاص او و امضای ويژه‌ی او را دارد. سه‌تارنوازی او در قسمت نوا اما چيزی است که برای من بسیار عزیز است. نوع نواختن‌اش و حسی که در این زخمه‌ها هست احوالی غریب دارد. سخن دراز نمی‌کنم. مشخصات فنی آلبوم را هم در زیر می‌آورم و گوش بدهید.
 

 

الف (دستگاه همایون)

 

پرویز مشکاتیان، ناصر فرهنگ‌فر
مقدمه بیداد  
بیداد،
ضربی بیداد
نی داود
بیداد کت
عاشق کش
فرود
چکاوک
لیلی و مجنون
اوج
چهارمضراب
ب (دستگاه نوا)
پرویز مشکاتیان، ناصر فرهنگ‌فر، محسن کثیر السفر
کاملا بداهه نوازی
دو نوازی تنبک بر اساس ریتم های مختلف موسیقی

 

 1. دوست خوبم دعوتت می کنم تا به آلبوم حقیر با نام قناری حصاری گوش فرا دهی[گل]

 2. بهنود says:

  داریوش جان دستت درد نکند نیمه های شب بگو دم دمه صبح شنیدم و چه حالی. خداوند حالت را به بهترین حال ها بگرداند. آمین

 3. محمد says:

  دست شما درد نکند. فرهنگ فر اجرایی داشت، گمانم در سفارت ژاپن، که ضرب زده و خوانده. کار خیلی قشنگی است که متاسفانه در میان نوارهایم در ایران ماند و بر باد رفت. آیا شما آن را دارید؟
  ———————-
  نمی‌دانم مقصودتان کدام است. من چند تا اجرای تنبک از فرهنگ‌فر دارم. شايد ميان يکی از آن‌ها باشد. حالا می‌گذارمش در ملکوت.
  د. م.

 4. تمنا says:

  سلام خیلی خوشحال شدم وبلاگتون پیدا کردم شاید مسبب خیر بشید میدونید من دارم درباره عشق و معشوق در ادبیات کلاسیک و معاصر پایان نامه می نویسم یکی از شعرای انتخابیم سایه است می خوام ببینم شما هنوز ایشون رو می بینید اگه اینطور باشه می تونید راجع به این مورد در اشعارشون برام بپرسید؟ خیلی ممنون می شم متاسفانه من بهشون دسترسی ندارم لطفا حتما جوابم رو بدید اگه میشه یا نه که من بیخود منتظر نباشم بازهم ممنون
  ———————————
  بله. من به ايشان دسترسی دارم ولی درباره‌ی شعر ايشان به قدر کافی کتاب نوشته شده است. یک مصاحبه‌ی صوتی هم با ايشان انجام شده که به زودی در ملکوت خواهم آوردش. می‌توانيد از مهدی جامی که اين مصاحبه را انجام داده پرسش کنيد. به وبلاگ او، سیبستان، مراجعه کنيد.
  د. م.

 5. parsa says:

  وبلاگتون عالیه فقط اگر نحوه ی دانلود را بگویید ممنون میشم

 6. نیکو says:

  تراک ۱۷ قیامته
  منهم با این آلبوم خیلی خاطره دارم، روی نوار کاست سونی EF

|