۳

ملکوتی دیگر

این روزها بانو شدیداً در کار کشف قابلیت‌های عجیب و غریب «ورد پرس» است. وردپرس را مدت‌ها پیش آزموده بودم و بیش از دو سالی است که در ملکوت نصب است ولی بلااستفاده مانده بود.  دردسرش برای من خیلی زیاد بود و قالب مناسبی هم برای آن نه پیدا کرده بودم و نه وقت و حوصله‌اش را داشتم که با آن ور بروم. در این مدت دراز البته هزار و یک پیشرفت در کار تکنولوژی رخ می‌دهد. ورد پرس بعضی از امکانات را دارد که ام‌تی ندارد. البته ام‌تی قابلیت‌هایی دارد که ورد پرس به گردش هم نمی‌رسد (حداقل تا جایی که من می‌دانم). اما یک تفاوت بسیار بزرگ ورد پرس با ام‌تی این است که سرعت انتشار مطالب و دسترسی به صفحه را به طرز شگفت‌انگیزی زیاد می‌کند و این کم مزیتی نیست. تمامی مطالب یک وبلاگ ام‌تی را می‌توان به سادگی (به همراه نظرها و غیره) به ورد پرس منتقل کرد. تا به حال راهی نیافته‌ام برای انتقال قالب‌ها (که فکر هم نمی‌کنم اصولاً کار خوبی باشد). برای خاطر خود هم که شده، کل ملکوت را تا به امروز در «ملکوتی دیگر» بایگانی کرده‌ام (به تعبیری منتقل کرده‌ام). شکل و شمایل صفحه عوض شده است. سرعت بالاتر است. طربستان هم کماکان موجود است. بایگانی‌های موضوعی مرتب و دقیق هستند. بایگانی‌های ماهانه را هنوز نگذاشته‌ام. قابلیت جست‌وجوی صفحه بسیار خوب است. اما کماکان در همین ملکوت فعلی می‌نویسم. نظری داشتید، می‌توانید هم پای این مطلب و هم در «ملکوتی دیگر» بنویسید. یکی از خاصیت‌های خوب ورد پرس این است که اجازه‌ی ایجاد صفحه‌ی مستقل به آدم می‌دهد و این خیلی عالی است. بدی ورد پرس این است که با یک ورد پرس فقط یک وبلاگ می‌توان داشت نه چند وبلاگ. و این برای ملکوت درد سر ساز است. امیدوارم روزی این قابلیت را به آن بیفزایند (شاید هم تا به حال افزوده باشند و من خبر ندارم). نظر خوانندگان و ارباب فن مایه‌ی مزید سپاس است (حضرت خوابگرد درباره‌ی این طرح تازه نظری ندارند احیاناً؟!).

 1. حامد گفت:

  داریوش جان
  ۱) انگار علاقه به بانو بسیار زیاد است و کارهای ایشان را سه بار پست می کنید.
  ۲) سی دی ها رسید. بیست تا است. چی کار کنم؟
  ۳) پیام من در باب اعداد فارسی در ام.تی رسید؟
  یا حق.
  ***
  حامد جان،
  ۱) چه کنیم دیگر. ماییم و یک بانو! شما هم بد نیست از روش مشابهی استفاده کنید!! (جدای شوخی، این تکرارها را درست کردم، اخوی).
  ۲) اگر امکان ارسال زمینی باشد، می‌شود نور علی نور. آن راه اینترنتی خیلی دردسر ساز است.
  ۳) پیام‌ات هم رسید، اما راه‌اش را قرار بود بپرسی. هنوز منتظرم.
  ارادت.

 2. سوشیانت گفت:

  داریوش جان.
  خیر تا کنون این امکان به آن اضافه نشده. مگر اینکه در همین حین که دارم می نویسم برایت، اضافه اش کنند! امیدوارم البته.
  راستی بگذار با همین mt حال کنیم. اسم wp که می آید یاد همه ی بد بختی هایم می افتم. دلیلش اما به روزگاری بر می گردد که می خواستیم مجله ای روی نت منتشر کنیم و میان این همه برنامه ی مدیریت محتوی (لامصب یکی دوتا هم نیستند) گم شده بودیم. همین mt را عشقست.

 3. cherknevis گفت:

  با نقدی بر دو کتاب(رمان) به روزم …

|