۶

حدیث آزار دهنده و آزار دیده

درباره‌ی آزار دادن، امیر در وبلاگ‌اش چیزی نوشته است، در پی گفت‌وگوی مختصری که داشتیم. چند بار خواسته بودم چیزی بنویسم. این بار به اختصار و اشاره می‌گویم. کسی که آزار می‌دهد دیگران را – و آزار صورت‌های مختلفی دارد – به باور من خودش جایی سخت آزار دیده است. کسی که با جهان و عالمیان در صلح باشد و درون‌اش تیره و غبارآلود نباشد، از سر غرض و بغض و نیش زدن با کسی سخن نمی‌گوید. کسی که به دیگری زهر می‌پاشد، در درون خود کیسه‌ی زهری را حمل می‌کند که نخستین قربانی‌اش خودش است. زهر پاشیدن به دیگران – به هر انگیزه و توجیهی – ابتدا زهر پاشیدن به خود است. آزار دادن – به باور من – جایی سخت‌تر و تلخ‌تر می‌شود که از سنخ همین آزارهای معمولی نباشد؛ آزاری که به انگیزه‌ی اعتقاد و باور باشد. خداوند همگی را از سوء عاقبت محفوظ بداراد و همه‌ی بیماران را شفای عاجل دهاد… و ما را هم از عذاب آزار دادنِ دگران در امان داراد!
 1. زمانیان گفت:

  گزارش آخرین درسگفتار آقای دکتر محمد مجتهد شبستری در این وبلاگ آمده است.ضمنا آزار و اذیت هم چیز خوبی نیست

 2. Amir Hossein گفت:

  besyar aali bood.

 3. زمانیان گفت:

  گزارشی از سخنرانی آقای مصطفی ملکیان را تحت عنوان حکمت “به من چه؟” می توانید ببینید

 4. رضا گفت:

  داریوش جان, یک خواهش بی ربط به این موضوع دارم و اینکه: لینک به وبلاگ محمد علی ابطحی خرابه, یعنی اینکه
  In the body of your blog setting, you’ve typed http://www.webnevehsteha instead of http://www.webneveshteha
  انشالله که هر چه زودتر به زمین فرود بیائی, نرم و مطمئن.
  ارادتمند
  ****
  مشکل از خود وبلاگ آقای ابطحی است نه از ما. این چیزی که در گوگل خوان ظاهر می‌شود به طور اتوماتیک آدرسی را که خودشان برای فید آر اس اس وارد کرده‌اند می‌خواند، در نتیجه خرابی از جای دیگری است. از ما نیست. طراح صفحه یا خود آقای ابطحی باید درست‌اش کند. بنده چند بار تلاش کردم به ایشان خبر بدهم. هم ای‌میلی هم از طرق دیگر. ظاهراً سرشان خیلی شلوغ است. شاید یک بار در وبلاگ بنویسم توجه‌اش جلب شود!

 5. helia گفت:

  طربستان را چرا برداشتید منظورم فایلهای اس دبلیو اف آن بود. این صفحه رو من هر روز باز میذاشتم و کارهایم را میکردم اما الان طربستان شما برای ما در ایران فیلتر هست!!!!!!
  ****
  درست‌اش می‌کنم. مرحله‌ی تست بود فقط. بر می‌گردد به زودی. عجالتاً از همین طربستان فعلی استفاده کنید. کلی موسیقی خوب دارد!

 6. گاوخونی گفت:

  جناب داریوش عزیز
  با سلام و تبریک روز پدر به حضرت‌عالی
  – طربستان قدیمی خیلی خوب بود. حیف شد که برداشتید. مشکلی نداشت که … تازه داشتیم عادت می‌‌کردیم. کاش برگردد به همان شکل سابق که هر دو یک‌جا بودند.
  -دور از جان‌تان، چرا در «آزار دیگران» مانده‌اید؟ پست تازه خبری نیست؟ حیف باشد …
  *****
  آقا طربستان قدیم و جدید هر دو به قوت خویش باقی‌اند اکنون. از «آزار» هم در می‌آیم به زودی. کمی ذهن‌ام مشغول است. درس و مشق و کارهای عقب مانده. می‌نویسم. زود.

|