۴

اندر احوالات پراگ

این یکى دو روز از بابِ خللى که در کارِ ارکانِ سرور پدید آمده است، ساکنان بارگاه سلطان سرگردان شده اند. بارى امید هست که در همین چند ساعتِ آتى این گرهِ نیمه­کور را بگشایند. سلطان هم که در این احوالِ پریشان دل، گرفتار این کامپیوترهاى چک­ها و اسلاوها شده است و فارسى را به لطایف­الحیلى تایپ مى­کند!
بارى چنانکه که صادر و وارد بارگاه مقدسه شاهد است، پاره­اى از مکاتیب سلطان از مورخه شانزدهم آغسطس، رخ نهان کرده­اند و سلطان در کار تدبیر و فراهم ساختن دیگر باره­ى نسخِ دیگر آنهاست، ارجو که در دیوانِ استنساخات اثرى از آنها بیابیم.
قبله­ى عالم دیروز را به همراهِ ظهیرالملکوت، کاتب کتابچه، به تفرج در مرکز شهر گذرانید. چندان عکس گرفته­ایم دیروز که کامپیوتر ظهیرالملکوت را جاى نمانده است براى تدارک سایر امور! امروز صبح که آرام و بى­صدا از خانه بیرون خزیدیم، تا ذى­وجودى را از غیبتِ ما خبرى نرسد، چندان­که شتابناک پا در رکاب کردیم از خاطر بردیم تا آن تصاویر درخشانى را که دیروز در مرکز شهر از بناهاى فخیمه و آدمیان زیباروى و سیمین­برانِ پرى­پیکر گرفتیم به همراه آوریم. اگر آورده بودیمشان، اکنون ما را و آنها را در این صفحه زیارت کرده بودید. بارى، آنها را به همراه سایر تصاویر مربوط به محفل تولد قبله­ى عالم یکجا در معرض تماشاى عمومِ عالمیان خواهیم نهاد.
از جمله­ى اخبار تالم­بارِ این است که ملک­الشعراى ملکوت و مصورالملکوت را مشکلى پدید آمده است که حضور در دیار پراگ ناممکن گشته است. خاطر سلطان از فراق آن دو عزیز بسى مکدر است اکنون. بارى همین جا پیام مى­دهیم که قبله­ى عالم تا هفته­اى دیگر هنوز در مجاورت بارگاهِ شریفه­ى ظهیرالملکوت و صدر اعظم به سر مىبرند. اگر این چک­ها که بغض و کینه­ى قبله­ى عالم را به دل گرفته­اند و روادید سفر به مصورالملکوت نداده بودند، بر سرِ عقل آمدند، ما را دیده بر در خواهد بود کماکان!

 1. sepideh گفت:

  tawalod tawalod baba tawalodet mobarak..
  baradare malakutiye kut kuti…tawalodet mobarak.enshalah ke sad sale digar zende bashi wa sayeat bar sare in janeb falaghol malakut bashad,wa tora ghami nabashad,be joz ghame eshgh.
  nagofte namanad hal ke dar diyare perag be sar mibarid,mara az soghatiyeman mahrum nanemude.wa an ra be noe100% bedahid ta malihol malakut barayeman biawarad.az haminja tashakor nemude,omidwar mishawim hal ke be ma visa nadadeh and .hadalmaghdur jayeman anja khali bashad wa albate be shoma ham khosh begzarad.salam mara be saheb khaneha beresanid,wa ozr bekhahid az inke famile daraje yek,yani injaneb nemitawanam dar nazde shoma basham.ta didare badi …..DORUDO DOSAD BEDRUD
  p.s soghatiye man yadetan narawad:-)

 2. setar گفت:

  حضرت بهمن خودتی ؟ یا اشتب میکنم،،؟؟؟ جلدی جواب قلمی کن که تاخیر سبب از پرده برون افتادن صورتین عورتین خواهد همی شد!!

 3. نکته گو گفت:

  سلام…تولد قبلۀ عالم ملکوت را تبریک می گویم. آرزوی خوشی و سعادت برایتان دارم.

 4. نکته گفت:

  قبله عالم بسلامت باد و تولدش دوباره فرخنده ، هر چند که مجال سفر و رخصت دیدار ندادند.
  راستی را، سلطانا، بر بارگاه چه رفته است که برخی مطالب، کسوت غیبت به تن کرده اند؟

|