۴

اندر احوالات پراگ

اين يكى دو روز از بابِ خللى كه در كارِ اركانِ سرور پديد آمده است، ساكنان بارگاه سلطان سرگردان شده اند. بارى اميد هست كه در همين چند ساعتِ آتى اين گرهِ نيمه­كور را بگشايند. سلطان هم كه در اين احوالِ پريشان دل، گرفتار اين كامپيوترهاى چك­ها و اسلاوها شده است و فارسى را به لطايف­الحيلى تايپ مى­كند!
بارى چنانكه كه صادر و وارد بارگاه مقدسه شاهد است، پاره­اى از مكاتيب سلطان از مورخه شانزدهم آغسطس، رخ نهان كرده­اند و سلطان در كار تدبير و فراهم ساختن ديگر باره­ى نسخِ ديگر آنهاست، ارجو كه در ديوانِ استنساخات اثرى از آنها بيابيم.
قبله­ى عالم ديروز را به همراهِ ظهيرالملكوت، كاتب كتابچه، به تفرج در مركز شهر گذرانيد. چندان عكس گرفته­ايم ديروز كه كامپيوتر ظهيرالملكوت را جاى نمانده است براى تدارك ساير امور! امروز صبح كه آرام و بى­صدا از خانه بيرون خزيديم، تا ذى­وجودى را از غيبتِ ما خبرى نرسد، چندان­كه شتابناك پا در ركاب كرديم از خاطر برديم تا آن تصاوير درخشانى را كه ديروز در مركز شهر از بناهاى فخيمه و آدميان زيباروى و سيمين­برانِ پرى­پيكر گرفتيم به همراه آوريم. اگر آورده بوديمشان، اكنون ما را و آنها را در اين صفحه زيارت كرده بوديد. بارى، آنها را به همراه ساير تصاوير مربوط به محفل تولد قبله­ى عالم يكجا در معرض تماشاى عمومِ عالميان خواهيم نهاد.
از جمله­ى اخبار تالم­بارِ اين است كه ملك­الشعراى ملكوت و مصورالملكوت را مشكلى پديد آمده است كه حضور در ديار پراگ ناممكن گشته است. خاطر سلطان از فراق آن دو عزيز بسى مكدر است اكنون. بارى همين جا پيام مى­دهيم كه قبله­ى عالم تا هفته­اى ديگر هنوز در مجاورت بارگاهِ شريفه­ى ظهيرالملكوت و صدر اعظم به سر مىبرند. اگر اين چك­ها كه بغض و كينه­ى قبله­ى عالم را به دل گرفته­اند و رواديد سفر به مصورالملكوت نداده بودند، بر سرِ عقل آمدند، ما را ديده بر در خواهد بود كماكان!

 1. sepideh says:

  tawalod tawalod baba tawalodet mobarak..
  baradare malakutiye kut kuti…tawalodet mobarak.enshalah ke sad sale digar zende bashi wa sayeat bar sare in janeb falaghol malakut bashad,wa tora ghami nabashad,be joz ghame eshgh.
  nagofte namanad hal ke dar diyare perag be sar mibarid,mara az soghatiyeman mahrum nanemude.wa an ra be noe100% bedahid ta malihol malakut barayeman biawarad.az haminja tashakor nemude,omidwar mishawim hal ke be ma visa nadadeh and .hadalmaghdur jayeman anja khali bashad wa albate be shoma ham khosh begzarad.salam mara be saheb khaneha beresanid,wa ozr bekhahid az inke famile daraje yek,yani injaneb nemitawanam dar nazde shoma basham.ta didare badi …..DORUDO DOSAD BEDRUD
  p.s soghatiye man yadetan narawad:-)

 2. setar says:

  حضرت بهمن خودتي ؟ يا اشتب ميكنم،،؟؟؟ جلدي جواب قلمي كن كه تاخير سبب از پرده برون افتادن صورتين عورتين خواهد همي شد!!

 3. سلام…تولد قبلۀ عالم ملکوت را تبریک می گویم. آرزوی خوشی و سعادت برایتان دارم.

 4. نکته says:

  قبله عالم بسلامت باد و تولدش دوباره فرخنده ، هر چند که مجال سفر و رخصت ديدار ندادند.
  راستی را، سلطانا، بر بارگاه چه رفته است که برخی مطالب، کسوت غيبت به تن کرده اند؟

|