خوب و بد زمانه – ۳

اشکالات فنی سايت راديو زمانه (ولو اشکالات جزيی) هنوز بر طرف نشده‌اند. پس اين‌ها را هم می‌افزايم به نکات قبلی.

يک بار ديگر هم گفته‌ بودم و گمان کنم به اوليای امور زمانه هم متذکر شده بودم که لينک دنبالک مطالب کار نمی‌کند. مدتی کار می‌کرد که از زمان ورود حسين درخشان به ماجرا ناگهان از کار افتاد. کار بسيار ساده‌ای است و فقط اضافه کردن چند کد می‌خواهد. وقتی مطالب‌تان دنبالک ندارد اصلاً و کدهای‌اش موجود نيست، چه دليلی دارد در صفحه‌ی اصلی يا پای مطلب لينک‌اش وجود داشته باشد. برش داريد و خودتان را خلاص کنيد. رسيدگی نکردن به اين فقط از تنبلی است و بس.

بخش بايگانی صفحات درست کار نمی‌کند و همه‌ی مطالب قبلی را نمايش نمی‌دهد. بخش لينکدونی زمانه هم اصلاً بايگانی ندارد (برای عموم می‌گويم). فرض کنيد يکی بخواهد لينکی را که سه ماه پيش گذاشته‌ايد ببيند. تکلیف‌اش چی‌ست؟

بعضی از صفحات ثابت راديو زمانه همين‌جور به حال خودشان رها شده‌اند. اين‌ها نکات ساده و پيش پا افتاده‌ای هستند و راه‌حل‌شان هم بسيار ساده است. مثلاً صفحه‌ی درباره‌ی ما به انگليسی درست تراز نشده است و مثل فارسی راست چين است. آدرس‌اش هم مثل يک آدرس پست وبلاگی است. در حالی که قاعدتاً بايد يک صفحه‌ی مستقل برای‌اش درست می‌شد. می‌دانم کسی که مسئول نظارت بر سايت است استاد اين کارهاست. چرا تعلل کرده‌اند، خدا می‌داند.

صفحات داخلی زمانه آدرس آر‌ اس اس مناسب ندارد. يعنی اصلاً لينک‌اش در صفحه موجود نيست. فرض کنيد من بخواهم فقط صفحه‌ی کلاغستون را به صورت آر اس اس داشته باشم. لينک‌اش اصلاً موجود نيست و من فقط حدس می‌زنم آدرس‌اش چی‌ست و دارم‌اش. اما بقيه شايد نتوانند حدس بزنند. برای آر اس اس صفحه‌ی اصلی هم که روی لينک‌اش عکسی آمده است با اسم پادکست که اصولاً چيز ديگری است، محدودیت تعداد مطالب نمايش داده شده را بايد بردارند يا حداقل بيشترش کنند.

صفحه‌ی اصلی در واقع هيچ مطلبی ندارد و مطالب صفحات داخلی را فراخوانی می‌کند و صفحه‌ی اصلی ری‌بيلد می‌شود. اما کسانی که دبير سايت هستند هميشه فقط ايندکس صفحه‌ی اصلی را بازسازی می‌کنند. بقيه‌ی صفحات هم مثلاً گوشه‌ی سمت راست‌شان آخرين مطلب وبلاگ زمانه را فراخوانی می‌کنند. اما هر صفحه‌ای ممکن است يک مطلب خاصی را نشان بدهد. دليل‌اش اين است که همه‌ی صفحات هم‌زمان بازسازی نشده‌اند. اين هم راه‌حل ساده‌ای دارد. يک پلاگين کوچک در ام‌تی اين کار را انجام می‌دهد و می‌توان ايندکس‌های همه‌ی صفحات يا همه‌ی مطالب را بازسازی کرد. آمستردام که مشکل سرعت اينترنت ندارد که هزار سال طول بکشد. راه‌حل‌های ديگری هم البته دارد که خودشان بهتر است بگردند و پيدا کنند. قرار نيست همه‌ی راه‌حل‌ها را من مجانی بهشان بدهم! (يادم رفت بگويم لينک صفحه‌ی وبلاگ زمانه يعنی لينک مستقيم به صفحه‌ی اصلی‌اش هيچ جا در آن منوهای بالا موجود نيست).

فکر می‌کنم همين‌ها برای امشب بس است. شايد بعد از خواندن اين‌ها کسی همت کند و مشکل را بر طرف کند. اصلاح اين‌ها شايد حتی يکی دو ساعت هم طول نکشد. برای رسانه‌ای مثل زمانه اصلاً خوب نیست که تنبل و بی‌اعتنا به صورت سايت‌اش نموده شود.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *