May 5, 2008

« مرگِ اصلاحات | صفحه‌ی اصلی | خبط دماغ »

تکمله‌ی طربستانی

تغييرات آرام و گاهی آشفته‌ی طربستان تازه را حتماً ديده‌ايد. الآن نمی‌توانم پای کامپيوتر بنشينم و تايپ کنم و هر چه هست فقط شده است تماشای صفحات وب! چند روز ديگر که دردِ دست‌ام امان‌ام بدهد و فرصتی حاصل شود، جزييات‌اش را درست می‌کنم. الآن فقط همين جور بی حساب و کتاب و بی‌قاعده فهرست‌ها اضافه شده‌اند. بعضی‌ها مرتب هستند و نام دارند و بعضی‌ها بدون نام و نامشخص‌اند و شنونده را سر در گم می‌کنند. برای اصلاح اين‌ها وقت لازم است و کمک. يعنی اگر کسی فرصت پيدا می‌کند و این‌ها را گوش می‌دهد، می‌تواند اسم هر قطعه‌ای را در پوشه‌ی مربوط به خودش، پيدا کند و در فايلی برای من بفرستد تا اصلاح کنم اسامی را. جز اين هم خودم البته آرام آرام اين‌ها را درست می‌کنم ولی زمان طولانی‌تری می‌برد. خلاصه اين‌که دليل به هم ريختگی فهرست طربستانی تازه، دردِ دستِ من و ناراحتی‌ام وقت کار کردن با کامپيوتر است (بعد از عمل جراحی سرپايی و ناموفقی که روی دست‌ام داشتم). درست‌اش می‌کنيم به زودی.

پ. ن. بد نيست کسانی که مهمان طربستان ملکوت می‌شوند، اين نظر را هم بخوانند و نظرشان را بنويسند. برای بعضی‌ها شايد تکراری بيايد. دلیل وجودی طربستان در وبلاگ من اين است که دوست دارم خودم و کسانی که به اين وبلاگ سر می‌زنند موقع خواندن مطالب موسيقی هم گوش بدهند، موسيقی مورد علاقه‌ی خودم را. درست مثل اين‌که کسی مهمانی را به خانه‌اش دعوت کند و برای‌اش موسيقی پخش کند. شايد کسی حوصله کند و باب اين بحث کپی‌رايت را باز کند. و اين را هم اضافه کنم که اگر روزی متقاعد شوم که استفاده از اين قطعات در ملکوت کاری است غير اخلاقی و باعث صدمه زدن به هنرمند می‌شود، چه بسا تعطيل‌اش کردم تا خاطر «غير هنرمندان» معترض آسوده‌تر شود! اما گمان کنم که يک نکته برای هر کسی که خواننده‌ی ملکوت باشد روشن است:‌ من با بر پا کردن طربستان ملکوت، نه تجارت می‌کنم، نه پولی عايدم می‌شود و نه شهرتی نصيب‌ام می‌شود. هر چه هست، هزينه است و صرف وقت و بس. کار من چيز ديگری است و از راه ديگری ارتزاق می‌کنم. و دقيقاً‌ به همين دليل است که سعی کرده‌ام راه دانلود کردنِ‌ آن‌ها را ببندم که کسی نتواند از آن‌ها استفاده‌ی تجاری بکند. کسی نظری دارد؟ توضيحی هست؟
(374 کلمه)

مطالب مرتبط

قافله سالار

رستاخيز ققنوس

و اما شهرام ناظری

تا بيکران دور دست

تصحيح يک اشتباه

شجريان از دو نگاه

اميدهای ما به شجريان

نظرها (7)

مطلب قرائت رحمانی یا جراحی اندیشه‌تان را خواندم. با نظرتان هم‌عقیده‌ام که ممکن است تا بخواهیم به خودمان بجنبیم، زیر چرخهای تاریخ له شویم. و این‌که همانطوری که قرائت رحمانی شکل می‌گیرد قرائت غیررجمانی هم به حیات خود ادامه خواهد داد و... اما به نظر شما راه دیگری هم وجود دارد؟ البته به نظر حقیر ارائه‌ی روایت رحمانی اگر با کنار کشیدن دین از عرصه‌ی سیاست و اجتماع همراه باشد، ببه له شدن زیر چرخ‌های تاریخ نخواهد انجامید. اما کنار گذاشتن دین بدون توجه به ارائه‌ی روایتی سازگار با مدرنیته مسلما در آینده‌ای نزدیک مشکلاتی شبیه به مشکلات اوائل انقلاب پدید خواهد آورد.

سلام
این بار می خواهم از شما تعریف و تمجید کنم :
1-این تفسیر که من نوعی مهمان ملکوت هستم و شما بعنوان یک میزبان با موسیقی از مهمانتان پذیرایی می کنید خیلی زیبا و دلنشین بود.
2-در مورد حق مصنفین نیز ،بنده چون از اینترنت با سرعت مورچه استفاده میکنم بود ونبود طربستان برایم علی السویه است.
3-کاش در ادامه تحولات نوشتنگاه خود،رنگ این صحفه را یکی ،دو پرده روشن تر می نمودید.

با سلام
تلاش و زحمات شما در ارایه مجموعه طربستان ستودنی است که این تلاش و کوشش در بسیاری نیست
امید موفقیت و بهروزی و شادکامی برایت دارم

با سلام و درود فراوان،

باز هم برای تکمیل طربستان تشکر می کنم. لطفا در صورت امکان ترتیبی بدهید که با کلیک روی قسمت "نظر" طربستان همچنان فعال باقی بماند. الان با اینکار طربستان قطع میشود و به صفحه ای جدید وارد میشویم.
با تشکر
****
اگر بشود چه می‌شود!‌ ولی وقت می‌خواهد. يعنی برای کار کردن‌اش بايد يک صفحه‌ی پاپ آپ باز شود. کمی وقت می‌برد. من هم اين روزها زياد وقت ندارم. تا بعد.

سلام و سپاس

نویسنده‌ی «ملکوت» با قرار دادن بخش طربستان در وبلاگش -به عقیده‌ی بنده- به موسیقی ایرانی و علاقه‌مندان آن خدمت کرده است. برای اثبات این ادعا بگذارید قطعات طربستان را تقسیم‌بندی کنیم.

۱. تصنیف‌های قدیمی که به آسانی یافت نمی‌شوند. اگر چه پاره‌ای از این آثار توسط برخی شرکت‌ها در داخل و خارج از ایران در سال‌های اخیر مجددا منتشر شده‌اند، فواید حاصل از فروش آن‌ها عمدتا به خانواده‌های صاحبان آن‌ قطعات نمی‌رسد. صاحب «ملکوت» این تصانیف را برای استفاده‌ و آشنایی نسل جوان با میراث گرانقدر موسیقی ایرانی در وبلاگش عرضه کرده است.

۲.تصنیف‌هایی که با صدای خوانندگان زن اجرا شده در ایران اجازه‌ی انتشار ندارند. مانند برخی آثار ارزشمند استادان لطفی، علیزاده و مشکاتیان که با صدای خانم‌ها هنگامه‌ی اخوان و یا پریسا اجرا شده‌اند. بیم آن می‌رود که این تصانیف زیبا نیز به علت عدم پخش از رسانه‌ی ملی و عدم تجدید انتشار، اندک اندک در حافظه‌ی موسیقایی جوانان ایرانی کمرنگ شوند.

۳.آهنگ‌ها و تصنیف‌هایی که صاحبان آن‌ها در قید حیات هستند. نگارنده با توجه به شناختی که از علاقه‌مندان موسیقی ملی ایران دارد، عمیقا بر این باور است که عاشقان این نوع از موسیقی با شنیدن یک یا چند تصنیف در «ملکوت» به هیچ وجه از خریدن این آثار منصرف نمی‌شوند. کسی که علاقمند آواز استاد شجریان و یا حتی صدای آقای افتخاری است، این آثار را با خون دل هم که شده تهیه می‌کند و آن‌ها را همچون گوهری ناب و عزیز نگهداری می‌کند. کسانی هم که با این آثار آشنایی نداشته‌اند و احتمالا برای اولین بار تصنیفی را در ملکوت می‌شنوند تشویق می‌شوند تا سایر کارهای صاحب آن اثر را نیز بیابند و خریداری کنند.

۴.ادعیه و اذان‌های طربستان به بسیاری از ایرانیان خارج از ایران این امکان را می‌دهد که در ایام و اوقاتی خاص، مخصوصا در ماه رمضان، از فرسنگ‌ها راه دور خود را برای چند لحظه در میان خانواده‌ی خود و در کنار سفره‌ی افطار در شهر و دیار خود حس کنند.

موسیقی اصیل ایرانی به ندرت از شبکه جام جم و تلویزیون‌های لس آنجلسی پخش می‌‌شود.ایرانیانی که در خارج از ایران زندگی می‌کنند عموما به مجموعه‌ی کاملی از موسیقی ملی ایران دسترسی ندارند. این گروه از هموطنانمان می‌توانند از «طربستان ملکوت» برای حفظ پیوند فرهنگی خود با ایران و آشنا کردن فزندانشان با میراث هنری ایرانزمین استفاده کنند.

بنده به سهم خودم از تلاش‌های صاحب وبلاگ «ملکوت» برای تاسیس «طربستان» ممنونم و آن را نمونه‌ای از کار عاشقانه و «خدمتی بی‌مزد و منت» برای ترویج موسیقی اصیل ایران می‌دانم.

او
درود بر شما
ضمن سپاس و قدردانی از زحماتی که در راه اشاعه فرهنگ شنيدن موسيقی ارزشمند ايرانی می کنيد ، هنرمندان عزيز هم اگر مردمی باشند ، سپاسگذار اين فعاليت شما خواهند بود و اين ناچيز گمان می کنم که اکثر ايشان اين گونه بينديشند و انتشار عمومی صدايشان برای شنيدن لطفی است که شما در حق اين گروه می کنيد .
ياحق
ملکوتيان را دوست دارم و در بعضی از وب نوشته ها ، لينک ملکوت و بلاگ ملکوت را هم قرار داده ام و اميدوارم که اعتراضی نباشد .
ياحق

من از این طربستان جنابعالی استفاده کرده ام و می کنم. در مورد کپی رایت قضیه البته اهالی موسیقی به پخش آهنگهایشان در نت اعتراض دارند. در بلاگ نیوز لینک دادم.

نظر بدهيد

(نظر شما پس از تأييد منتشر خواهد شد. نيازی به دوباره فرستادن نظر نيست.)

Free counter and web stats