April 4, 2008

« کدام تشبيه؟ کدام قاعده‌ی معرفت‌شناسانه؟ | صفحه‌ی اصلی | زبانِ اهلِ خدمت و فرهنگِ سرهنگی »

فصوص الحکم کارنامه

امروز در اداره به کتابی برخوردم که به تازگی در ايران چاپ شده است: فصوص الحکم ابن عربی! فصوص الحکم کتاب تازه‌ای نيست برای چاپ. اما اين چاپی که امروز من ديدم چاپی است سخت ويژه. کتاب را نشر کارنامه منتشر کرده است و ۷۳۳ صفحه دارد. با درآمد، برگردان متن، توضيح و تحلیل محمد علی موحد و صمد موحد. کتاب ديباچه‌ای صد صفحه‌ای دارد، که متنی است بسيار عالمانه، درس‌آموز و به باور من بسيار منصفانه و دقيق. و سپس متن فارسی درآمد، متن و توضيحات‌اش آغاز می‌شود. از صفحه‌ی ۵۱۶ تا۶۰۹ متن عربی فصوص آمده است. و سپس دفتر دوم آغاز می‌شود که  تحلیل فصوص است به قلم صمد موحد. ديباچه‌ی کتاب، متنی است سخت خواندنی، روان، گويا و جذاب برای علاقه‌مندان به عرفان شيخ اکبر. تمام آن‌چه که به محتوای کتاب مربوط می‌شود به کنار، باید از چاپ ویژه و بی‌نظير کارنامه ياد کرد. امروز به بانو گفتم که بايد نشر کارنامه به عنوان ناشر تراز اول و ممتاز ايران معرفی شود. صفحه‌آرايی، ترکیب صفحات، انتخاب قلم، نوع صحافی، رنگ (سبز پسته‌ای) جلد کاغذی روی جلد مقوایی اصلی کتاب، انتخاب کاغذ، همه و همه کتاب را تبديل به کتابی بسيار چشم‌نواز و خواندنی کرده است. کارنامه همه‌ی مهارت‌های لازم را برای ارايه‌ی کتابی پاکيزه، زيبا، خوش‌خوان و دلفريب برای مخاطب دارد. آدم خوش‌اش می‌آيد حتی کتاب را دست‌اش بگيرد و فقط ورق بزند. هيچ نسخه‌ای از فصوص را نديده‌ام که اين اندازه جذب‌ام کرده باشد. قیمت کتاب ۱۴۰۰۰ تومان است و انتشار سال ۱۳۸۵ است (و در سال ۱۳۸۶ به چاپ دوم رسيده است). اما به اعتقاد من بهای واقعی کتاب بسيار بيش‌تر از این است که روی جلد نوشته شده است. تک تک ريال‌هايی که پای آن خرج می‌شود، ارزش‌اش را دارد. گاهی اوقات نوع چاپ و نشر کتاب می‌تواند خواننده را عاشق يک کتاب و محتوای‌اش بکند. گاهی اوقات بهترین کتاب‌ها و آثار با چاپی زشت و از سر سهل‌انگاری و رفع تکليف رسماً حرام می‌شوند. دست مريزاد به نشر کارنامه. احسنت به محمد زهرايی که همه‌ی اهل کتاب و فرهنگ ايران سخت وامدار کوشش‌های سخت‌گيرانه و بی‌همتای او هستند.


پ. ن. کسانی که کار موحد را ناخوش می‌دارند، خوب است نظر مصطفی ملکيان را هم درباره‌ی اين چاپ تازه بخوانند: «دکتر موحد در شرح و ترجمه فصوص الحکم اسطوره شکنی کرده اند / متدولوژی عالم تاویل در نظر ابن عربی آنارشی محض است.»
(389 کلمه)

مطالب مرتبط

کشفِ دوباره‌ی شمس تبريز!

درباره‌ی تکثر جهان اسلام

تسامح اسلامی و تسامح غير-اسلامی

اصلاح يا واژگون ساختن اسلام؟

انتشار کتاب در فرايند تکامل!

سرگردان میان مترجم و مؤلف

تحريف آشکار در ترجمه - ۲

نظرها (11)

من نمی دانم که این کتابهارازکدام آدرس پیداکردالبته این کتاب وشرح آن خیلی جالب است

فیلم سنتوری فیلمیست خوش ساختار و پر بار،بازی اگر نه خیلی قابل توجه ولی خوب بازیگران و فیلمنامه قوی همراه با صدای حزین و تاثیر گذار خواننده ای که برای اولین بار صدایش را میشنیدم گوشه هایی از آسیب وارد شده بر قشر جوان را بخوبی نشان میدهد. آسیبی که نتیجه ضایع کردن حقوق اولیه انسانی افراد یک جامعه بخصوص قشر فرهیخته و متفکر به بهانه دین و دینداری، متهم کردن - صدور حکم و محاکمه افراد بخصوص افراد کار آمد بوسیله پیشداوری های متحجرانه و به اسم دین و اسلام ، نسل کشی فرهنگی و به منجلاب کشیدن یک فرهنگ کهن در جامعه جهانی و هزاران نابسامانی دیگر است. آقای صفار هرندی وزیر فرهنگ سیستمی هستند که شاخصه های بارز آن:
1- دروغ گفتن و فریفتن و سوء استفاده از اعتماد یک ملت با وعده های شیطان صفتانه هنگام انتخابات ریاست جمهوری 2- عدم مدیریت و کفایت در عهده داری مسئولیتی عظیم و خطیر 3- نداشتن تجربه و استاندارد کافی در مصاحبه ها- پیام ها و روابط بین المللی 4- فریب قشر عامی و به تاراج دادن سرمایه ها و اعتبار کشور تحت الفاظ غرور ملی و تکنولوژی هسته ای، و ...
آقای صفار هرندی وزیر فرهنگ نه بلکه مامور سرپوش گذاری بر دستاوردهای فرهنگی و اقتصادی حکومت اسلامی ( تنها منادی عدالت خواهی در جهان) از قبیل: - اعتیاد جوانان – فقر – فحشاء – حراج و خود فروشی دختران و زنان در کشورهای عربی به د لیل گرانی و بی و کفایتی دولت در کنترل تورم و هزاران دستاورد قابل توجه دیگر هستند. آقای صفار هرندی وظیفه خود را در این دشت کهن به منجلاب کشیده شده به نحو احسن انجام میدهند. بهتر است بگوییم " دست مریزاد آقای صفار هرندی مامور سرپوش گذاری بر به منجلاب کشیدن فرهنگ و اعتلای ایرانی ".

قربان تبریک می گم
فیلتر شدید!
****
خيلی وقت است یک خط در میان فیلتریم. فيلتر شدن در ایران مایه‌ی اعتبار است. ولی همه جا فیلتر نيست. آی اس پی را عوض کنید، درست می‌شود. بنويسيد که از کدام آی اس پی مسدود است.

سلام آقای محمد پور
سال نو بر شما و خانواده گرامیتون مبارک باشد
می خواستم تشکر کنم بابت این مدتی که از قسمت طربستان وبلاگ شما البته با عنوان آواها در وبلاگ خودم(اسیر دل) استفاه کردم.لطف شما رو فراموش نخواهم کرد
هر چند به دلیل لطف جمهوری اسلامی به سختی میتونم وبلاگ شما رو باز کنم اما باز هر از چند گاهی سعی می کنم بخونم.تو شیراز وبلاگ شما فیلتر هست
خوشحال می شم هر وقت شیراز تشریف آوردید میزبان شما باشم. البته این یک تعارف نیست، از روی میل باطنی عرض کردم
امیدوارم پیوسته در سایه حضرت حق خوش و پایدار باشید.

با احترام
جعفری

با سلام ... جسارتا بنده یک ایمیل برایتان ارسال کرده بودم و بیصبرانه منتظر پاسخ حضرتعالی میباشم. موفق و موید باشید
****
بله. ملاحظه کرده‌ام. در اولين فرصتی پاسخی ارسال می‌کنم.

د. م.

سلام ممنون از معرفی کتاب

مقدمه موحد سخت جاهلانه و احمقانه است. ارجاعت مي‌دهم به بحثي كه در مورد خطبه اشباح و نقد كانت از متافيزيك كرده و بحث رقت انگيزش در مورد علم حروف و اعداد.
****
چرا «احمقانه و جاهلانه» است؟ چون آراء مورد نظر شما را تأييد نکرده است؟ با اين اوصاف سيد جلال الدين آشتيانی و ملا محسن فيض هم که نظرشان در همين ديباچه آمده است، آرائی احمقانه و جاهلانه دارند. پیش‌فرض‌هاتان را کنار بگذارید و ديباچه را دوباره بخوانيد.

وبلاگ حضرت‌عالی را هم رفتم ديدم. ذيل اين يادداشت:
http://www.masalannaqd.blogfa.com/8612.aspx
همين حرف‌ها را گفته‌ايد. دوست عزيز، بحث استهزاء نيست. بحث بر سر اين‌که است که يکی بی‌طرف نشسته است در باب اصل موضوع نقد دارد. همين. نقدشان به مذاق شما خوش نمی‌آيد، فوق‌اش بگوييد با او مخالف‌ايد. وقتی می‌نويسيد جاهلانه و احمقانه است، معلوم است نويسنده‌ی آن ديباچه پر هم بی‌راه نگفته است. چنان اعتقاداتی به چنين سخنانی هم ممکن است منجر شود! لطف کنيد نظر ابن عربی را در باب خوک ديدن شيعيان هم ملاحظه بفرماييد و اين تعصب خام و کودکانه را نسبت به ابن عربی کنار بگذارید. او به تمام ذهن توان‌مند و خيال نيرومندی که داشت و با همه‌ی دانش‌اش باز بشر بود؛ بشری که همان اشتباه‌هايی را ممکن است مرتکب شود که من و شما مرتکب می‌شويم.

این اداره‌تان چیست که کتابخانه‌اش فصوص‌الحکم را هم دارد؟
***
قطعاً اداره‌ی تحقيقی و علمی است. در اداره‌ی مالیات فصوص پیدا نمی‌شود. اما هر چند فصوص در کتابخانه هم هست، کتاب را از کتابخانه‌ی يکی از همکاران امانت گرفتم!

انتخاب کتابهای نشر کارنامه جداً جالب و قابل تحسینه. همیشه کارهایی برای لذت ناب بردن از کتاب داره

نظر بدهيد

(نظر شما پس از تأييد منتشر خواهد شد. نيازی به دوباره فرستادن نظر نيست.)

Free counter and web stats