June 15, 2007

« دوقطبی‌های افراط | صفحه‌ی اصلی | وايرلس ايرانی از نوع مهرآبادی! »

سمينار اسلام و دموکراسی در دانشگاه آمستردام

مسأله‌ی اسلام و دموکراسی شايد يکی از حياتی‌ترین مسايل مسلمانان معاصر است. محافل آکادميک اروپا توجه ويژه‌ای به اين مسأله دارند و بسيار پيش می‌آيد که همايش‌هايی با اين عنوان برگزار می‌شود.  مرکز مطالعه‌ی دموکراسی دانشگاه وست‌مينستر پروژه‌ای دارد مخصوص اسلام و دموکراسی که جان کين مديريت آن را به عهده دارد. دانشگاه آمستردام هم با سميناری که اخيراً برگزار کرده است، قدم مثبتی در اين زمينه برداشته است. دکتر سروش (که يکی از چند سخنران اين سمينار بوده است) مدتی است که در هلند به کار تدريس و تحقيق مشغول است و دست بر قضا در همسایگی راديو زمانه است. جای تعجب است که راديو زمانه که مقرش در آمستردام است، حتی اشاره‌ای هم به برگزاری اين سمينار نکرده است (سروش هم که ظاهراً مطلقاً در رادار راديو زمانه ديده نمی‌شود!) و روزنامه‌های ايران خبر آن را پوشش می‌دهند. اميدوارم اين جای خالی به زودی در زمانه پر شود و بعضی از انتقادها (که الآن بدون شک وارد هستند) بلاموضوع شوند.

(163 کلمه)

مطالب مرتبط

پشمينه‌پوش تندخو . . .

از شگفتی‌های علی

چرا دين اقلی با ولايت سياسی قابل جمع نیست؟

نقيضِ دينِ اقلی!

ولايت حقيقی و حقوقی

دين حداقلی است يا حداقلی می‌خواهيم‌اش؟

«تفسير به رأی»: کدام رأی؟

نظرها (4)

بسم الله الرحمان الرحیم. سلام! سروش که جای خود دارد. خبرگزاریهای استکباری و استعماری و صهیونیستی ی نامرد نالوطی، خبر متولد شدن اولین فرزند آیت الله العظما علامه سیدعباس سیدمحمدی را سانسور فرمودند. خدایشان سانسور فرماید!
***
گفت و گوی هم میهن با سروش راجع به سمینار آمستردام را خواندم. در پیوندهای روزانه ام هم قرار دادم. جالب بود.
***
ببخشید. شاید پرداختن به این موضوع که فلان وبلاگ یا فلان وبسایت چرا فلان موضوع را مورد اعتنا قرار نداد/نمی دهد، یک خرده مثل «مچ گیری» است. باید راحت و ریلکس باشد. مدیر ملکوت و مدیر رادیو زمانه و مدیر نیلگون، هرچه میلشان بود منتشر کنند. بالأخره اهداف و اغراض و خلق و خوی اینان یکسان که نیست. یک بنده ی خدا برای مازاریان کامنت گذاشته: «شما فاضل لنکرانی رو مرجع ساب نمی کنین یاوفاتشو شایسته ی تأسف نمی دونین؟ شایدم به مذاق سید محمدی و اینا خوش نمیاد؟» توجه کردی؟
***
http://www.mollaie.blogfa.com/post-21.aspx
و کامنتها
http://www.mollaie.blogfa.com/post-20.aspx
و کامنتها
http://www.mollaie.blogfa.com/post-19.aspx
و کامنتها
***
بهنود گفته بود ایندیپندنت چند روز قبل در صفحه ی اولش (؟) نقشه ی دنیا را چاپ کرده که نشان می دهد ذخایر نفت چه گونه است. اگر شما آدرس دقیق اینترنتی که این نقشه را داشته باشد می دانی چیست لطفاً به من خبر بده.
قربانت.

سلام. ... باید خواند, خوب هم خواند. نظرات شما را در مصاحبه نیلگون با دوستدار خواندم. از آنجا کشیده شدم اینجا و از وبلاگ علیرضا ... خوشحالم که اینجا هستم!

فکر نمی‌کنم دوستان «زمانه» با وجود امثال دوستدار و کلانتری و رفقا وقتی برای مصاحبه یا گفتگوئی مفصل با سروش و امثال او داشته باشند. اگر انجام شود کاری بس شگرف است. کاش اگر هم قصد آن کردند؛ خود مهدی جامی برود و مصاحبه را بگیرد.

بله ای کاش رادیو زمانه تلاش می کرد به پل ارتباطی میان نواندیشان دینی و روشنفکران سکولار تبدیل شود. در همان بحث شما با آقای کلانتری، بسیاری از کامنت ها نشانگر کم دانی از این موضوع است. و اگر آن ها نظریات سروش و دیگران را دنبال می کردند، بسیاری از سئوالات خود را یافته بودند. باز، باید از هم میهن سپاسگزار بود که این خبر را نوشت و آن دو مصاحبه را با دکتر سروش چاپ کرد. حتا این دوستان نمی دانند که دکتر سروش درباره بت شان دوستدار هم این جا و آن جا سخن گفته است، ازجمله در سلسله سخنرانی های خود درباره انحطاط تاریخی مسلمانان.

نظر بدهيد

(نظر شما پس از تأييد منتشر خواهد شد. نيازی به دوباره فرستادن نظر نيست.)

Free counter and web stats