February 11, 2005

« اعتدال و تأخير؛ افراط و تعجيل | صفحه‌ی اصلی | آی عشق! چهره‌ی آبی‌ات پيدا نيست! »

تنيده ياد تو در تار و پودم

این ترانه‌ای که شعرش را ابوالقاسم لاهوتی سروده بود و محمد رضا شجريان سال‌ها پيش آن را خوانده بود، يعنی تصنيف «ياد تو»، از آن ترانه‌های جنجال ساز شد. شعر لاهوتی و تصنيفی که شجريان خوانده بود، بندی دارد که در سراسر تصنيف تکرار می‌شود و آن بند اين است: «ميهن ای ميهن». اين تصنيف را البته صدا و سيمای سابق آقای لاريجانی مصادره کرده بود و با مثله کردن آن مرتب در تلويزيون و راديو پخش می‌کرد. ما هم البته دسترسی به اصل آن نداشتيم و همان تصنيف مثله شده ورد ضميرمان بود، بس که زيبا بود شعر و آهنگ و دلنشين بود صدای خواننده. همين تصنيف مثله‌شده را به طربستان افزوده‌ام تا زمانی که اهل دلی لطف کند و اصل تصنيف را برای‌ام بفرستد. سه چهار سال پيش، تصنيف کامل را در نواری که از دوستی به امانت گرفته بودم شنيدم. از خبط‌های بزرگ من بود که نسخه‌ای از آن نوار بر نداشتم تا اکنون در به در به دنبال اصل‌اش بگردم و ناچار به همان تصنيف بی‌سيرت شده قناعت کنيم. اهل فن می‌دانند صدا و سيما چه بر سر موسيقی سنتی ما آورده است. چيز بيشتری نمی‌گويم.

تنها اين را اضافه کنم که شهزاده‌ی سمرقند اسباب خير شد و پانزده تصنیف تازه از موسيقی آسيای ميانه به بخش طربستان افزوده شده است. در ملکوت، می‌توانيد این قطعات را در انتهای ليست «ديگران» بشنويد و طبعاً همه را به استقلال در سمرقند می‌توان شنيدن. مجال نوشتن نمی‌يابم اين روزها بس که کارهای مختلف عقب افتاده دارم. به محض اين که فراغتی حاصل شود شايد با نوشتن آشتی کردم تا چنان که دل می‌کشد بتوانم بنويسم. احساس می‌کنم از خودم دارم فاصله می‌گيريم وقتی از آن‌چه دوست دارم نمی‌توانم بنويسيم؛ اما نمی‌شود، باز هم می‌نويسم:
هر چه دل از سنگ خارا می‌کنم / باز رو سوی بخارا می‌کنم!

پ.ن. اگر به آن ميانه‌های آخر بخش ديگران توجه کنيد، متوجه افزايش قطعات و سرودهايی مربوط به اوایل انقلاب خواهيد شد. سالگرد انقلاب همين ديروز بود و آن ماجراهای ديگرش. شنيدن آن تصنيف‌ها خاطراتی عجيب دارد برای آدم‌های مختلف!

(334 کلمه)

مطالب مرتبط

زمستان در مادريد

خود نابود کردگی فنی!

اخبار معوقه!

وضعيت قرمز تا اطلاع ثانوی

موکب همايونی!

اسباب‌کشی پر ماجرا

روزنامه‌نگارانی با سواد!

نظرها (5)

man aslesho daram vali rooie cassete age vaght kardam tabdilesh konam baraat hatman miferestam zemnan az baabate colecksione zibaaiet mamnoon

سلام
می بینم که تو هم نوشته نیک اهنگ رو درباره میرشکاک خوندی. البته این جور روایت ها تنها منحصر به میرشکاک نمی شه، خیلی های دیگه هم هستند که از همون قماشند و در ایران افاضات دارند. دم خودم گرم که ...(چشمک)
شاد باشی (در ضمن گویا تولد سلطان بانوتون نزدیکه، از قول من بهش تبریک بگو تا سر وقتش من هم تقدیم خدمتشون عرض کنم. گرچه که خیرشون به ما فقیر بی چاره ها نمی رسه-دوباره چشمک)

Dear Mr Dariush
In your music section, there is a Handel Largo.
Could you please tell me the details of the piece (name and Opus ). I guess it is an ontario written for a countertenor which I had heard a long time ago. It is most beautiful. Please kindly let me have any information you have about this piece. Sorry I can't write to you in Farsi.
kind regards
minoo (I mean the third piece from bottom).

تنيده ياد تو، درتار و پودم، ميهن ای ميهن!
بود لبريز از عشقت وجودم، ميهن ای ميهن!
تو بودم کردی از نابودی و با مهر پروردی
فدای نام تو، بود و نبودم، ميهن ای ميهن!
به هر مجلس، به هر زندان، به هر شادی به هر ماتم
به هر حالت که بودم با تو بودم، ميهن ای ميهن!
اگر مستم، اگر هشيار، اگر خوابم، اگر خوابم، اگر بيدار
به سوی تو بود روی سجودم، ميهن ای ميهن!
به دشت دل، گياهی جز گل رويت نمی رويد
من اين زيبا زمين را آزمودم، ميهن ای ميهن!
هميشه از زمزمه اين ترانه احساس خوبی به من دست ميده. فکر می کنم ابوالقاسم لاهوتی اين شعر را در روزهای غربت سروده. روحش شاد

آقا داریوش
سلام
به گمانم «ممد نبودی» را کویتی پور خوانده است نه آهنگران.
شاد باشی

Free counter and web stats