March 27, 2012

« از دولت-ملت تا «نظام»: دوگانه‌ی درون-برون | صفحه‌ی اصلی | طوطی «سبز» و بازرگان «زندان» »

الاهيات ترنج

فردا دو هفته‌ی تمام می‌شود که دخترم ترنج، بهار را مثل رستاخيزی به خانه‌ی ما که خزان و زمستانی سخت را از سر گذرانده بود، آورده است. امسال، بهار و هر چه در آن بود و به آن متعلق است يکسره در وجود دخترمان جمع و خلاصه بود. امسال کار ديگری نداشتيم و هيچ چيز آن اندازه اولويت نداشت که ترنج. حس لحظه‌ی تولد ترنج، حسی زمینی نبود انگار. چيزی بود مثل تجربه‌ی معراج. تمام آن حادثه‌ای که در لحظه‌ای رخ می‌دهد و آدمی ناگهان پرده‌ای از برابر چشمان‌اش کنار می‌رود، گويی در همان لحظه‌ی ورود ترنج، وحی‌آسا بر من نازل می‌شد.

تا اين تجربه در وجودمان ته‌نشين شود و ذوق‌اش را بيش‌تر بچشيم مدتی طول می‌کشد اما همين روزها چه بسا مهم‌ترين روزهای آزمودن این تجربه است. پدر يا مادر شدن چيزی است در رديف جهاد با نفس. برای عبور از اين مرحله باید با خودت دست به گريبان شوی. طبيعی است که همه‌ی انسان‌ها وقتی قرار باشد با خودشان نبرد کنند، يکسان از اين ميدان بیرون نمی‌آيد و تجربه‌ی مشابهی ندارند ولی برای ما از اين جنس بود. گمان می‌کنم تجربه‌ی مادر شدن حتی از این هم بالاتر است و مثل ذوق شهادت است. مادر از لحظه‌ای که مادر می‌شود گويی دست از وجود پيشين‌اش کشيده است و آدمی دیگر شده است. پدر هم می‌تواند چنين باشد. حتماً جهان پدری، جهانی دیگرگون است.ترنج، جهان‌بینی مرا هم تغيير داده است. نه به اين معنا که ناگهان چيزی ديگر شده‌ام. گويی از افقی بالاتر به هستی می‌نگرم. انگار الاهيات را از روزن نگاه اين دختر بهاری می‌بينم اين روزها. اين روزها و شب‌ها انگار فوران شعر است و عاطفه. انگار تمام ديوان‌های جهان را سطر به سطر می‌خوانم. اين روزها، برای ترنج، که به گفته‌ی دلنواز نازنینی خود بهترین شعر است، شعر می‌خوانم و غزل. موسيقی و تصنيف و ترانه، هم‌راز و هم‌نوای شب‌ها و ساعت‌های آرام کردن ترنج است. در تمام اين دو هفته، حافظ و سعدی و مولوی هم‌دم زمزمه‌های شبانه و روزانه‌ی دخترم بوده است. از امتيازات پدر شدن يکی اين است که آدم می‌تواند برای فرزندش آواز بخواند – به جای لالايی – و هر چقدر صدای‌ات نخراشيده باشد، باز هم کم پيش می‌آيد خرده‌ای به صدای ناموزون‌ات بگيرند. همان نغمه‌ای که ترنج را آرام می‌کند، خوب است!

الاهيات ترنج، الاهياتی است برای سلوک. سلوکی که فارغ است از تجويزهای صوری ارباب دیانت. سلوکی که يک پرده بالاتر از نغمه‌های تکراری يا مناسکی نغمه می‌نوازد. کافی است گوش آدمی برای شنيدن اين نغمه تربيت شده باشد يا به خودش سخت بگيرد برای شنيدن نغمه‌ای آشنا. برای رمز شنيدن از این پرده بايد آشنا بود و آشنا شد. اين روزها آشنایی با جهان بهاری ترنج را روز به روز تجربه می‌کنم. روزگار خوشی است. «از بخت شکر دارم و از روزگار هم».

مرتبط: ترنج؛ «شهادت» مادرانه
(459 کلمه)

مطالب مرتبط

عبوسِ زهد...

توبه‌فرما را فزون‌تر باد ننگ!

چشمه‌ی خارا...

خدايا آه مکش!

آن خيالِ رها...

آشنا، سخن آشنا نگه دارد

خودگری خودشکنی خودنگری...

نظرها (13)

با سلام
مطلب مورد اشاره را برایتان ایمیل کردم
شاد باشید
محمود
---------------------

ممنونم. دريافت شد.

د. م.

با سلام و تبریک تولد فرزندتان

مطلب زیبایتان در مورد کودکی مرا به یاد مقاله ای انداخت که دو سه سال پیش در یکی از ماهنامه ها نوشته بودم با عنوان "ملکوت کودکی" که شاید ندیده باشید و برایتان جالب باشد.
فکر کنم حجم آن بیشتر از فضای این باکس است.
اگر آدرس ایمیلتان را اعلام کنید می توانم برایتان بفرستم

ارادتمند
محمود

----------------------

ممنون. نشانی ای‌ميل همین بالای صفحه هست.

د.

Maa Sha Allah...What a beautiful girl..May God bless her Insha Allah...

قدم نورسیده و بهاری مبارک...صمیمانه ترین تبریکات بنده را هم پذیرا باشید.

خدابراتون حفظش کنه.خیلی خیلی نازه.مبارکه وجودش.

سلام به پدرو مادر ترنج نازنين خداوند مهربان نگهدارش باشد از راه دور چهره زيبا و معصومش را ميبوسم

گفتا بدلربائی ما را چگونه دیدی

گفتم چو خرمنی گل در بزم دلربائی

گفتا من آن ترنجم کاندر جهان نگنجم

گفتم به از ترنجی لیکن بدست نائی

گفتا چرا چو ذره با مهر عشق بازی

گفتم از آنکه هستم سرگشته‌ئی هوائی

گفتا بگو که خواجو در چشم ما چه بیند

گفتم حدیث مستان سری بود خدائی

Ghadame no resideh mobrak.

baaz bahaar miresad, Naghmeye yaar miresad

Mojtaba

سلام
همین حس را ۶ ماه بیش با تولد آوا دخترم داشتم.

حسی که تا امروز علیرغم شب زنده داریهای گاه و بیگاه هماره تقویت شده است.

تنها تفاوتش این است که من گاه خیام نیز زمزمه میکنم برای دلبندم علاوه بر سعدی و حافظ و مولوی.

امید که همه نورسیدگان در سلامت باشند.

پدرشدن یا مادرشدن عالمی داردکه با هیچ چیزی درایندنیا قابل مقایسه نیست مبارک باشد این موهبت الهی

آقا شاد باشی همه عمر. وصف الحال مشتاقیت را چنان به زیبایی و رسایی گفتی که عنقریب باید شال و کلاه کنم بروم خواستگاری، بلکه یکی دو سال دیگه چنین حالی را تجربه کنم.

وای ی ی ی ی چقدر خوشگله این دختر مامانی پا قدمش خیلی خیلی مبارک باشه از این متنی که برای ترنج نوشتید مور مور شدم خوشا به حالتون که این حس عالی رو دارید به همسرتان هم تبریک میگم من با اینکه گاه گداری میام و مطالبتون رو میخونم به حدی تحت تاثیر قرار گرفتم و خوشحال شدم انگار ترنج خواهر زاده منه خوش و خوشبخت باشید

انشالا به تندرستی و برکت. خوش به حال شما با این ترنج بهاری و خوش به حال ترنج که زیر سایه پدر و مادری اهل فرهنگ و ادب و اندیشه بزرگ خواهد شد.

سلام؛

قدم نو رسیده مبارک است ان شاء الله وهو خیر حافظا.

خداوند به یمن این قریب العهد به ملکوت، به صاحب ارض ملکوت طریق سلوک به ورای هفت آسمان را بنماید و برساند.

نظر بدهيد

(نظر شما پس از تأييد منتشر خواهد شد. نيازی به دوباره فرستادن نظر نيست.)

Free counter and web stats