April 23, 2009

« درباره‌ی نسبت حق و مسئولیت | صفحه‌ی اصلی | از آرمان تا عمل – گره ذهنی انتخاباتی »

يک نقطه‌ی عطف در تاریخ انتخابات ایران

فکر می‌‌کنم وقتِ آن رسیده است که نکات تازه‌ای را درباره‌ی نامزدهای به اصطلاح اهل اصلاح بنويسم. مقصودم مثنای بازمانده از مثلث اصلاحی است (که ضلع سوم‌اش خاتمی بود).

پيش از هر چیز، می‌خواهم اشاره کنم به کار تأسف‌بار و به عبارت دیگر شرم‌آور و ناجوانمردانه‌ی وب‌سايت حاميان نامزدی آقای کروبی در متهم کردن ستاد انتخابات میرحسین موسوی به «ارتباط» با بی‌بی‌سی فارسی. عنوان بیشتر شبیه اتهام‌های کيهان و رجانیوز است. ادبيات هم شبیه به ادبیات همان جناح است. مطلب هم گويا با ابوالفضل فاتح اشاره دارد (که فکر می‌کنم هیچ میانه‌ی خوشی با بی‌بی‌سی فارسی ندارد). و بعد هم می‌بینيم که نوشته‌اند: «اخبار تکمیلی در این زمینه به زودی توسط امید ۸۸ منتشر می‌شود.» این جمله بیشتر شباهت‌ به پرونده‌سازی‌های امنيتی دارد. دوستی امروز می‌گفت اين‌ها کار عوامل نفوذی است. فرض را بر این می‌گذارم که اين کار، از همان عوامل نفوذی صادر شده باشد. حتی در این صورت، جناح حامیان آقای کروبی و اطرافيان‌اش، از قبيل آقایان ابطحی، کرباسچی و نجفی و همچنين خود ایشان باید موضع صریح می‌گرفتند و با قاطعیت اين رفتار را تکذيب ‌و محکوم می‌کردند. اين ادبيات و اين شيوه در شأن آقای کروبی نيست و تنها باعث تخریب خودِ‌ او می‌شود. همين‌که اين جناح تا اين لحظه سکوت کرده است و هيچ پاسخ محکمی به این شبهه‌پراکنی‌ها نداده است، نشان از موافقت ضمنی آن‌ها با اين شیوه‌ی سيئه دارد. وقتی حاميان یک نامزد رياست جمهوری، با اين ادبيات و زبان از «ارتباط» با بی‌بی‌سی فارسی حرف می‌زنند، حرف‌های بسیاری پشت‌‌اش نشسته است. هیچ معلوم نيست وقتی اين افراد به قدرت برسند، رفتارشان با صاحبان امروزی قدرت فرق داشته باشد. جناح کروبی بهتر است در مقابل رقیب‌اش جوانمردی بيش‌تری پیشه کند. هنوز هم دير نشده است و می‌توانند آبِ رفته را به جوی باز گردانند. مهم محکوم کردن قاطعانه‌ی تخریب رقیبِ هم‌فکرشان است. ظاهراً کروبی از لحاظ فکری و اصولی به میرحسين موسوی نزدیک‌تر است تا هر نامزد ديگری. اين حرکت و این سکوت، معنای خوبی ندارد.

اما اصلِ سخن من: از شواهد بر می‌آید که ميرحسين موسوی در مبارزه‌ی انتخاباتی‌اش جدی‌تر شده است و صراحت و شفافيت بيشتری پیدا کرده است. سخنانِ امروزش در مشهد، هم جسارت دارد و هم تيزبینی (صراحت از این بیشتر: «وقتی درباره یک موضوعی اجماعی در کشور پیش می‌آید، هر فراتر رفتنی از آن اجماع، افراطی‌گری است. این‌که در سطح جهان مطابق هنجارهای بین‌المللی تاکید کنیم که سرنوشت فلسطین باید به دست خود فلسطینیان تامین شود، یک تصمیم بیست و چند ساله انقلاب است و پای آن ایستاده‌ایم اما متاسفانه بعضی‌ها پا را فراتر می‌گذارند و افتضاح سوییس به بار می‌آید»؟). این نکته را هم نباید از نظر دور داشت که تهديد تلويحی ترور که رسماً از سوی استاندار تهران و سایت رجانیوز مطرح شده است، موسوی را در موقعیتی قرار داده است که مجامله و تعارف را کنار بگذارد. ميرحسين رسماً گفته است که در تمام اين سال‌ها که می‌گویند از صحنه غایب بوده است،‌ در مناصب مختلفی حضور داشته است و این رسانه‌ها بوده‌اند که تا به حال به سراغ او نيامده‌اند (اين يعنی بايکوت خبری میرحسین موسوی که به خوبی نشان می‌دهد چرا موافقان و مخالفان او و نسل امروزی چيز زیادی درباره‌ی کارهایی که می‌کرده است نمی‌دانند). او به درستی می‌گوید که به من حق بدهيد که در این پنجاه روز باقی مانده از انتخابات از خودم بگويم تا اين‌که بخواهم از دولت‌های مختلف تعریف کنم. به هر تقدیر، مجموع سخنانی که موسوی امروز در مشهد گفته است نشان می‌دهد او به یک استراتژی جدی اعتنا دارد. یک نمونه‌اش این است که گفته است اگر نام کسی را به عنوان وزیر مطرح کنم تا انتخابات تخریب‌اش می‌کنند. این هم نشان از هوش‌مندی موسوی دارد و هم حاکی از شناخت او از فضای شديداً مسموم سیاسی در کشور است.

اما تمام این‌ها را برای این بند نوشته‌ام:‌ در روزهای اخیر اتفاقی افتاده است که می‌تواند نقطه‌ی عطفی در تاریخ انتخابات رياست جمهوری ایران باشد. تا به حال سابقه نداشته است که همسر يک نامزد رياست جمهوری شانه به شانه‌ی همسرش در کمپين انتخاباتی شرکت کند. از زهرا رهنورد تا به حال دو مطلب رسانه‌ای (پس از نامزدی میرحسين موسوی) منتشر شده است. يکی با عنوان «زنان، رفع تبعیض و انتخابات دهم ریاست جمهوری» در سایت کلمه؛ و ديگری مصاحبه‌ای با کيوان مهرگان در روزنامه‌ی اعتماد (اشتباه نکنید؛‌ روزنامه‌ی «اعتماد ملی» نيست!). اما اهميت حضور زهرا رهنورد در چی‌ست؟
اين عکس نمادین است و سزاوار تحليل!


اول این‌که این اتفاقی استثنایی در صحنه‌ی سياست ايران است. تا به حال هيچ نامزد رياست جمهوری در ایران (و البته هیچ رييس جمهوری در ايران) همسرش در رسانه‌ها حضوری قابل اعتنا نداشته است. حضور زهرا رهنورد تصادفی نيست. زهرا رهنورد فقط به خاطر میرحسين موسوی نيست که در این صحنه حضور دارد. او سال‌‌هاست که در صحنه‌های دانشگاهی و هنری کشور حاضر بوده است. در نتيجه، همراهی‌اش با همسرش،‌ تنها امتداد طبیعی کارهای سابق اوست. شکل و شمايل متفاوت خانم رهنورد هم حاجتی به شرح و بیان ندارد.این‌که در جلسه‌ی سخنرانی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد در کنار او نشسته است، حاوی پيام‌های زیادی است. خاتمی این امکان را نداشت. چنین کاری از کروبی ساخته نيست. تنها کاری که کروبی ممکن است انجام بدهد اين است که با ذوق‌زدگی وعده بدهد که وزیر زن هم خواهد داشت. رويکرد میرحسين موسوی به ماجرای وزارت زنان هم واقع‌بینانه‌تر است و هم منطقی‌تر. هیچ معلوم نيست که در دولت آينده‌ی میرحسين موسوی همسرش نقشی اجرايی يا دولتی داشته باشد. اما نفس حضور زهرا رهنورد می‌تواند برای زنان ایران آغاز دوره‌ای متفاوت .باشدبا تمام اشکالاتی که به بعضی از اطرافیان میرحسين موسوی و به اندیشه‌شان، از نظر من و بعضی از دوستان و هم‌فکران‌ام، وارد است، در وضعیت فعلی احساس من اين است که در صورتی که اتفاق غیرمنتظره‌ای نیفتد، موسوی وزنه‌ی قابل اعتناتری نسبت به کروبی است. اما باز هم اتفاقات روزهای آینده نشان خواهد داد که تصمیم خردمندانه‌تر در انتخاب رييس جمهور آينده چه خواهد بود.
(962 کلمه)

مطالب مرتبط

يک‌سال با موسوی، آينه‌دار صبر و اميد

آن بيست سال!

ابهامات و ایضاحات میرحسین موسوی - ۲

ابهامات و ایضاحات میرحسین موسوی - ۱

ديوانِ اصلاح

درباره‌ی میرحسین موسوی

نظرها (23)

من با سنی که به گفته ی بعضی سیاستمداران به سیاست قد نمیده عرض می کنم که
وای به حال کسانی که اندوه بر چهره رهبرمان نشاندن وای بر آن روزی که همین هایی که سنشان به سیاست قدنمیده با اذن رهبرشان آماده ی انتقام گیری شوند آن روز است که سلولی از این سران فتنه باقی نخواهیم گذاشت.
حسین حبیبی 16 ساله_اهواز

شمایی که دم از اسلام و قران و پیامبر میزنید هیچ می دونید که تجسس تو زندگی دیگران گناهه؟ هیچ میدونید با آبروی دیگران بازی کردن گناهه؟ مگه شما این وضعیت رو نمی خواستید ؟حالا که اوضاع وفق مراد شماست دیگه چی میخواهید؟ این بدبختا که کاری به کار شماها ندارند بعد از این مدت اینبار هم گیر دادید به چادر اونو روسری اینو کت اینو شلوار اون- میر حسین موسوی هرچه که هست از این بابت که اینقدر به خانمش اهمیت میده واقعاباارزشه به قول خودتون تا به حال هیچ نامزدی و هیچ رئیس جمهوری چنین کاری نکرده بودزنان مملکت ما از زمان خاتمی جزءرده انسانها به حساب اومدندحالا هم که هم گوی هم میدان دست شماست برید حالشو ببریدو بقیه رو به حال خودشون بزارید

بی اغراق بگمبعدانتخابات تاحالاتوهیچ سایتی چنین جملات اگاهانه ومتفکرانه نخونده بودم خیلی عالیه سایتت حرف نداره منکه هستم وهرکمکی ازم بربیاددریغ نمیکنم افرین به تو
---------------------------------------

لطف دارید.

به کوری چشم دشمنان جناب آقای دکتر محمود احمدی نژاد رییس جمهور ماشد وما باجان ودل برای حمایت اوتلاش میکنیم وسلامتیشان را از خداوند خواهانیم
******************

خوب، جواب «دشمنان» را داديد؛ جواب خدا را چه می‌دهيد؟ جواب دزدی‌ها را چه می‌دهيد؟ جواب دروغ‌ها را چه می‌دهيد؟ هاشمی و فرزندان‌اش پول می‌دزدیدند (می‌دزديدند؟)؛ اين آقا اعتماد، ايمان، رأی و دین می‌دزدد! جواب این را چطور می‌دهيد؟

د. م.

چراهمه سايتا رو ميبندن؟چرا ماهواره ممنوع؟چرا مطابق سليقه اينا باشيم؟مگه بقيه دنيا آدم نيستن؟چرا ما اينقدر زنداني و دنيا آزاد؟فقط اينا ميرن تو بهشت و همه دنيا جهنمين؟؟؟ما رييس جمهوور دروغگو نميخوايم////نوري دور سرش ديده؟حتما امام زمانه؟؟؟؟

خانم و آقای که به حضور خانم آقای موسوی افتخار می کنی برو ببین که اصلا مدارک تحصیلی این خانم درسته اصلا این خانم صلاحیت رئیس دانشگاه شدن رو داره آصلا این خانم کی هست بعد افتخار کن خواهش می کنم.
-------------------------------------------

شما رفتید دیديد؟ مدارک‌اش نادرست است؟ شما وزیر علوم‌اید؟ یا رييس دولتِ نهم؟ اگر هستید چرا در همین دولت نهم از همان خانم تقدیر شده بود و تا شوهرش شد نامزد رياست جمهوری مدارک‌اش ناگهان اشکال پیدا کرد؟ به خودتان اگر دروغ می‌گوید به خدا نگوييد.

هرچه در آسمان اندیشه بالاتر رویددر نظر کسانی که پرواز را درک نمی کنند، کوچکتر به نظر می رسید.....

مهندس موسوي اميدوارم در انتخابات پيروز شوي و ما در جهان سربلند كني

امید دارم با آمدن آقای موسوی نرخ تورم تک رقمی شود، با اعداد و ارقام با ملت بازی نکند آنچه در بین مردم ملموس است حقیقت دارد در 4 سال گذشته مردم با گرانی دست و پنجه نرم کردند که زندگی مردم در سختی و فشار اقتصادی گزرانده می شود

حضور همسرشون ارزش پرداختن نداره مخاطب باید هوشیار باشه،سوال من اینه که در تمام بیست سال سخت گذشته ایشون کجا بودند که حالا برای بدست آوردن آرا عکس خودشون رو در جبهه منتشر می کنن اونم با کت و شلوار!!!

بجای اینکه اول حرف بزنین یکم تفکر و سوال هم خوبه... {این لفظ مادر من هست و من فقط مینویسم} خانوم زهرا رهنورد هیچگاه بی حجاب نبودند که شما ذکر کردن بی حجاب بودند و رنگ عوض کردن... انسان عاقل قبل از هر کاری مقداری فکر میکنه... شما هم امتحان کنین... مشتری میشین

بسمعه تعالی
نامه حضرت امام رحمه الله علیه به خاطر بی کفایتی میرحسین:
استعفای ناگهانی و بدون هماهنگی شما باعث تعجب شد. حق این بود اگر تصمیم بدین کار داشتید، لا اقل من و یا مسولین رده بالای نظام را در جریان می گذاشتید. در زمانیکه مردم حزب الله برای یاری اسلام فرزندان خود را به قربانگاه می برند، چه وقت گله و استعفاست.
صحیفه نور/ج21، ص124

---------------------------------------

عجب! اگر حضرت‌عالی آن عنوان «بی‌کفايتی» را نمی‌نوشتيد، و من نويسنده و مخاطب را هم نمی‌شناختم، احساس می‌کردم پدری دارد با فرزندش حرف می‌زند و از او گله می‌کند. اين نگاه کجا و آن نگاه زهرآگين و بهانه‌جو که پرش می‌کند به برچسب «بی‌کفایتی». بترسيد از خدای‌تان!

د. م.

سوابق خانم رهنورد چنین است :

زمانی بی حجاب بوده اند.

زمانی چادر سیاه می پوشیده اند.

اکنون ساز دیگری می زنند.

بالاخره ما که نفهمیدیم که این هفت رنگی ایشان . کی تمام خواهدشد


وای به حال آنهایی که برای تبلیغات از جلوه نمایی همسرانشان استفاده می کنند ؛ پس غیرت اسلامیشان کجا رفته ؟؟؟؟!!!!؟؟؟؟؟

به نظر من صرف همراهی با همسری مثل خانم رهنورد نقطه قوت بزرگی برای میرحسین است. گرچه فرهنگ مردسالاری ایران تا حدودی برجسته کردن این ویژگی مهم را در سطح عام مشکل می سازد نخبگان باید این را مدنظر قرار دهند. میرحسین می تواند اولین رییس جمهوری ایران باشد که همسری برجسته و در شان این موقعیت دارد. حضرتعالی روی خوب نکته ای دست گذاشته اید.

سلام
از لینکی که در یادداشت شما بود سایت امید88 را دیدم. سایتی غیر حرفه‌ای و سردستی، بی‌نظم و بدون شناسنامه بود. هرچند خبرهای آن به قول شما بسیار شرم‌آور و ناجوانمردانه بود ولی نسبت دادن آن به حامیان رسمی کروبی نیز عملی اخلاقی نبود. در ضمن منتجب‌نیا این خبرها را تکذیب کرد. من خودم هنوز نتوانسته‌ام بین کروبی و میرحسین کسی را انتخاب کنم. این نظر، حمایت از کروبی نیست. بحث رعایت اخلاق رقابت است. این گونه باشد باید خبر ملاقات کروبی و ساسی مانکن را هم عملی شرم‌آور و ناجوانمردانه بدانیم که "جمهوریت" و برخی سایت های غیررسمی حامی خاتمی-موسوی دامن زدند. هر دو خبر محکوم است. به یک میزان و هر دو خبر از سایت های غیر رسمی نامزدان.
موفق باشید. به امید پیروزی تغییر.

جناح اقتداگرا موسوی را نمی تواند نفی یا تخریب کند. این کار یعنی خیانت به آرمانهای امام راحل!

Hamsare aghaye Karoobi ham sabegheye modiriyati movafaghe besiyari darand.

فرزند داشتن‌شان نقطه‌ی انحرافی بود؟!


برایم خیلی جالب بود که همسرشان هم حضور دارند.

در مورد محسن رضایی هم بنویسید.

بله 3 تا دختر دو تا دکتری دارند یکی فوق لیسانس

واقعا برای من عجیبه که چرا کسی مستقلا به زهرا رهنورد نمی پردازه و تو این روزها بیشتر در کنار موسوی بودن براشون مهمه!
خیلی ها اصلا شخصیت موسوی رو قبول ندارن و اون رو گزینه خوبی نمیدونن (مثلا در بین دانشجویان یا قشری دورو بری خودمون میگن ورژن چپ احمدی نژاده و اگه قرار باشه به این رای بدیم چه کاریه به خود احمدی نژاد رای میدیم!!!) اما زهرا رهنورد براشون از اهمیت ویژه ای برخورداره...
نکته: بیان نقل قول لزوما به معنای تائید محتواش نیست!

آقا حالا که بحث خانوادگیه، آیا می دانید که این زوج مرتب موسوی و رهنورد فرزندی هم دارند؟

-----------------------------------

حتما دارند. من خبر ندارم.

د. م.

نظر بدهيد

(نظر شما پس از تأييد منتشر خواهد شد. نيازی به دوباره فرستادن نظر نيست.)

Free counter and web stats