July 24, 2008

« سکوتِ صومعه‌ها.... | صفحه‌ی اصلی | آدم آورد در این دير خراب آبادم، آدم! »

راحت باشيد!

من نمی‌فهمم چرا بعضی از مردم مرتب نياز به توجيه کردن خودشان يا ديگران دارند. وقتی من درباره‌ی صومعه‌نشينان حرف می‌زنم، مقصودم خيلی روشن است:‌ من این کاره نیستم. عجالتاً، هم‌اکنون، در همین احوال روحی، خوش‌ام نمی‌آيد!‌ بماند که اگر وقت و حوصله داشته باشيم می‌توانم بنشينم و مثلاً مقاله‌ی انتقادی و فلان و بهمان بنويسم. ولی وقت‌اش را ندارم. به قدر کافی کار سرم ریخته که نمی‌توانم. ولی چه اصراری که بخواهيم بيايیم صومعه‌نشينان و زاهدان را توجيه کنيم؟ آن‌ها برای خودشان زندگی‌شان را می‌کنند. گوارای وجودشان!‌ ولی به مذاق ما خوش نمی‌آيد! درست همان‌جور که زندگی خيلی‌های ديگر به مذاق بعضی‌های ديگر خوش نمی‌آيد. تا به حال ديده‌ايد که يک نفر ملحد به خاطر اين‌که يک نفر مسلمان او را بر راه باطل می‌داند، از اعتقادش دست بکشد؟ يا بر عکس، ديده‌ايد که يک نفر مؤمنِ مسيحی، يهودی، يا مسلمان به خاطر اين‌که يک نفر ملحد او را مثلا خطاکار بداند، دست از آيين‌اش بکشد؟ البته که نه! مردم برای تغيير روش زندگی‌شان دلايل ديگری دارند. خوشامد يا عدم خوشامدِ ديگران - به درست يا غلط - باعث تغيير روش‌شان نمی‌شود. بگذاريد مردم راحت باشند. خودتان هم راحت باشيد! خودتان و ديگران را بيهوده عذاب ندهيد.

مباش در پی آزار و هر چه خواهی کن
که در شريعتِ ما غير از اين گناهی نيست

پ. ن. در نوشته‌ی قبلی من اصلاً نگفتم که «صومعه‌نشينی» يک جور «گناه» است. نه بابا! نيست! برويد حال‌تان را بکنيد. ما را هم به حالِ خودمان رها کنيد!
(245 کلمه)

مطالب مرتبط

آب و هوای دانشگاه

سلطه

سکوتِ صومعه‌ها....

داستانِ روز

يا رب مباد آن‌که گدا معتبر شود!

کجا دانند حالِ ما...

از اين بی‌فخر بودن‌ها...

نظرها (1)

باز هم گستاخی(با مردم‌آزاری اشتباه نشود) آقای ملکوت یک‌بار دیگر نوشته‌تان را بخوانید، گویا عصبیتی بیهوده در آن موج می‌زند، انهم با نظر یک‌خواننده! خب حداقل عیب‌پوشی می‌کردید و کلمه توجیه را در آن نظر برایِ یک خواننده درست می‌کردید، چه می‌شد! راستی چرا این‌قدر ادبی می‌نویسد و پر از کلمات عربی و ربط آیات قرآن به حالات و ... حالا ما اگر سواد نداشته باشیم و بخواهیم ادایِ ویرچوال سایکو آنالایزرها را در بیاوریم چه کنیم؟! (من برای خنده‌ی شما آمدم، خوش نداشتید نظر رامنتشر نکنید).
مجهول سابق با هویت جدید (سرچشمه‌ی فياض علم)

نظر بدهيد

(نظر شما پس از تأييد منتشر خواهد شد. نيازی به دوباره فرستادن نظر نيست.)

Free counter and web stats