September 25, 2007

« درد دل با احمدی‌نژاد | صفحه‌ی اصلی | کتاب، ناموس آدم کتاب‌باز است »

آبروی کی رفت؟

این ماجراهای محمود آقا در نيويورک حقيقتاً قصه‌ای بديع است. يعنی به هر جنبه‌اش نگاه کنی، از هر طرفی که ببينی، سوژه می‌بارد، آن هم سوژه‌های داغِ داغ. پس بگذاريد حالا که با محمود آقا درد دل کردم، دو کلام هم به حواشی ماجرا نگاه کنيم.

اول از همه اين‌که احمدی‌نژاد کلی حرف‌های جورواجور زده است. وسط حرف‌های‌اش دو نکته‌ی خوب را خيلی صريح گفته است. يکی اين‌که وقوع هولوکاست نبايد بهانه برای ظلم به فلسطينی‌ها شود. احسنت اين را درست گفته است. کاش قبلاً که درباره‌ی هولوکاست حرف زده بود همين حرف را زده بود تا خودش و دیگران مجبور به ماست‌مالی کردن نشوند. سياست‌مداران ايرانی هنوز يک برگ برنده‌ی ديپلماتيک قوی و قاطع در اختيار دارند: مجاهدين خلق هنوز از سوی آمريکا حمايت می‌شوند و آمريکا رسماًٌ آن‌ها را منزوی نکرده در حالی که قدرت کامل برای انجام اين کار را دارد. به جای پرت و پلا گفتن و حرف‌های شعارگونه سر هم کردن، کافی است همين‌ها را مرتب به رخ آمريکا بکشند تا ميزان پای‌بندی‌اش به مبارزه با تروريسم آشکار شود. ديگر اين‌که درباره‌ی انرژی هسته‌ای، عبارات جدلی مناسبی را به کار برده بود که منطق آمريکا را عملاً‌ مضحکه کرده است. آمريکا واقعاً نمی‌داند با کدام مبنای حقوقی سر قضيه‌ی انرژی يقه‌ی ايران را بگيرد و احمدی‌نژاد دارد اين‌ها را بازی می‌دهد، هر چند بازی خطرناکی است.

وقتی با احمدی‌نژاد آدم درد دل می‌کند، دارد با کسی حرف می‌زند که شده است رييس‌ جمهور کشورش، در نتيجه ممکن است حرف‌هايی را به او بزند که وقتی به بيرونی‌ها می‌رسد آن‌ها را تکرار نکند. ولی حالا قرار است از بيرون به قضيه نگاه کنيم. احمدی‌نژاد وقتی می‌گويد رسم مهمان‌نوازی اين نيست، راست می‌گويد بنده‌ی خدا. يکی نيست به آقای بولينجر بگويد که مرد حسابی تو به چه قصد و نيتی احمدی‌نژاد را دعوت کرده بودی به دانشگاه (يا اساساً با سخنرانی‌اش موافقت کرده بودی)؟ اگر قرار بود همان اول بروی و چاک دهن‌ات را باز کنی و هر چه دل‌ات می‌خواهی بگويی، اصلاً‌ چه مرضی داشتی دعوت‌اش کنی؟ اين‌جاست که رييس يک دانشگاه معتبر آمريکايی می‌شود مسخره‌ی خاص و عام. به اين می‌گويند منتها درجه‌ی حماقت. پس می‌بينيد که احمدی‌نژاد با تمام کارهای‌اش در برابر اين ريیس دانشگاه جو زده، نابغه‌ای به حساب می‌آيد! به اعتقاد من در اين ميان آبروی آمريکا بيش از هر کس ديگری رفت. ايران خودش هميشه به نقض‌ آزادی بيان متهم است. ايران متهم به نقض آزادی‌های فردی و سياسی است. ولی آمريکا که کلی ادعای دهن‌پرکن برای رعايت حقوق بشر و حقوق انسانی و مدنی افراد را دارد، چرا بايد در يک دانشگاه معتبر چنين خيمه‌شب‌بازی مضحکی بر پا کند که حيثيت دانشگاه را به باد دهد؟ هر وقت تلويزيون مصاحبه با بعضی از آمريکايی‌ها را نشان می‌دهد، ملت مصاحبه‌شونده بلافاصله می‌گويند: «آن‌چه آمريکا مظهر آن است . . .» (What America stands for). آمريکا مظهر و نماد چی‌ست حالا؟ واقعاً روی‌تان می‌شود بعد از اين همه دسته گل به آب دادن‌ها بگوييد ما مظهر چيزی هستيم؟ اين آدم‌ها که اين‌جوری درباره‌ی آمريکا حرف می‌زنند واقعاً درک و دانش‌شان از اوضاع جهانی چقدر است؟ به چه چيزی می‌نازند؟ به قلدری و جنگ‌افروزی کشورشان؟ يا به نمايش عقلانيت و شعور و احترام رييس دانشگاه‌شان؟ يا به درک و دانش بالای رييس‌جمهورشان؟ خوب بود رييس دانشگاه آن حرف‌ها را نمی‌زند و خودش را خراب نمی‌کرد و قضاوت درباره‌ی احمدی‌نژاد را به عهده‌ی مردم می‌گذاشت نه اين‌که خودش – که ميزبان است – در مقام مدعی‌العموم و شاکی بنشيند. به اين می‌گويند بی‌آبرويی آزادی و حقوق بشر و به باد رفتن اعتبار دانشگاه.

اما نکته‌ی آخر. اين اتفاق‌ها که می‌افتد و اساساً وقتی شخصيت‌های جنجالی سياسی ايران می‌روند خارج از کشور، بهترين فرصت برای آشکار شدن اپوزيسيون ايرانی خارج از کشور است. آن‌چه من تا به حال از اين‌ها ديده‌ام با برخوردهای متفاوت مستقيم يا غير مستقيمی که با آن‌ها داشته‌ام يک واقعيت شگفت‌انگيز را درباره‌ی آن‌ها نشان می‌دهد: اکثريت اپوزيسيون سياسی خارج از کشور، از تقريباً همه‌ی طيف‌ها، شديداً از لحاظ فکری و عقلانی ورشکسته هستند. رفتار، گفتار و کردار اين‌ها رفتار يک عده آدم عصبی است که هیچ عقلانيت و سنجيدگی در آن ديده نمی‌شود. مثال و نمونه‌اش بسيار است (از جمله در همين سفر احمدی‌نژاد، رفتار و گفتار سلطنت‌طلب‌ها را در آن‌جا مشاهده بفرماييد). اساساً اپوزيسيون گويی نمی‌تواند با زبانی سنجيده و متين جمهوری اسلامی را نقد کند. در اکثر موارد عنان اختيار از دست‌اش در می‌رود، احساساتی می‌شود و شروع می‌کند به آسمان به ريسمان بافتن يا ناسزا گفتن. برای اين‌ها اپوزيسيون مساوی است با مقادير معتنابهی ناسزا به اضافه‌ی مشتی شعار درباره‌ی دموکراسی و حقوق بشر و آزادی بيان که اگر پای‌اش بيفتد، خودشان هم به اين‌ها اصلاً پای‌بند نيستند (به عبارتی نزد آن‌ها، دموکراسی و حقوق بشر و آزادی بيان خوب است ولی فقط برای خودشان و دوستان و هم‌فکران‌شان!).

خلاصه‌ی ماجرا اين‌که آمريکا که قبلاً هم چندان وزنی برای احمدی‌نژاد قايل نبود. پس او اساساً نه برای آمريکا، بلکه نزد بقيه‌ی مردم هم چيز زيادی برای از دست دادن نداشت. پس زيان‌کار بزرگ ماجرا خود آمريکا بود که ظرفيت کافی را برای شنيدن حرف‌ها او ندارد. آمريکا بيش از هر کس دیگری در اين ماجرا بی‌آبرو شد، خواسته يا ناخواسته. آمريکا بود که آن همه ادعا داشت، ولی همين آمريکا تحمل نداشت بگذارد يکی حرف‌اش را بزند و قضاوت درباره‌ی حرف‌های او را - که کلی پرت و پلا و حرف بی‌ربط و خنده‌دار هم در آن آمده است - به عهده‌ی «جمهور» واگذار کند. اين است که رييس دانشگاه‌اش هم جوگير تبليغات رسانه‌ای می‌شود و مبانی و اصول اخلاقی و فکری‌اش و آن به اصطلاح ارزش‌های استواری را که می‌گويند آمريکا بر آن‌ها بنا شده است، زير پا می‌گذارد. به اعتقاد من، دقيقاً به دليل اين‌که دانشگاه کلمبيا در آمريکاست و آمريکا آن همه ادعای ارزش‌مداری انسانی، دموکراتیک و حقوق بشری دارد، رييس دانشگاه‌اش نبايد چنان حرف‌هايی می‌زد و آن عبارات را به کار می‌برد.

پ. ن. نکته‌ی تئوريک و بغرنج ماجرا: آزادی بيان نمی‌تواند فضايی ناسزا گفتن و توهين را به بهانه‌ی آزادی برای هيچ کسی تقديس کند، چه آن فرد احمدی‌نژاد باشد، چه رييس دانشگاه کلمبيا يا رييس جمهور آمريکا. آزادی بيانِ اين شکلی، نهايتاً به ضدِ خودش تبديل می‌شود و نقض غرضی تمام عيار خواهد بود.

پ. ن. ۲: اين هم تحلیل هاآرتص از ماجرا: بازنده‌ی اصلی سفر احمدی‌نژاد اسراييل است. (به راهنمايی مکتوب آقای مهاجرانی؛ کاش آقای مهاجرانی لينک مستقيم مطالب را در وبلاگ‌اش می‌آورد). اين مطلب مهدی جامی هم يکی از منصفانه‌ترين يادداشت‌های سياسی راديو زمانه است که به درستی بر نکته‌ای حساس انگشت نهاده است.

اين کار رؤسای دانشگاه‌های تهران واقعاً اقدامی به موقع و سنجيده بود. پرسش‌هايی را که پرسيده‌اند بخوانيد (شماره‌گذاری‌ها از من است):
«در این نامه از رئیس دانشگاه کلمبیا پرسیده شده که:
۱.  چرا شبکه‌‌های تلویزیونی آمریکایی ساعت‌ها برنامه و خبر علیه رئیس جمهور ایران پخش می‌‌کنند اما اجازه نمی‌‌دهند وی به تهمت‌های وارده علیه خود پاسخ گوید؟
۲. چرا آمریکا در سال ۱۹۵۳ به سرنگونی دولت ملی محمد مصدق در ایران کمک کرد؟
۳. چرا آمریکا در جنگ ایران و عراق از حکومت صدام حسین حمایت کرد؟
۴. چرا آمریکا دولت جنبش حماس را که با رأی فلسطینیان در سرزمین‌های فلسطینی روی کارآمد به رسمیت نشناخت؟
۵. چرا با پیشنهاد ایران برای حل مسئله فلسطین از طریق همه‌پرسی از کلیه ساکنان سرزمین تاریخی فلسطین (اسرائیل کنونی و سرزمینهای فلسطینی) مخالف است؟
۶.  چرا ارتش آمریکا تاکنون نتوانسته است بن‌ لادن را پیدا کند؟
۷.  چرا آمریکا به دولت عراق اجازه نمی‌دهد پایگاه سازمان مجاهدین خلق را در عراق تخلیه کند؟
۸.  هدف واقعی آمریکا از حمله به عراق چه بود، چرا آمریکا از حکومت‌های غیردموکراتیک و با رژیم‌های سلطنتی مطلقه در خاورمیانه دوستی می‌کند؟
۹.  چرا آمریکا با طرح عاری کردن خاورمیانه از سلاح‌های غیرمتعارف که اخیراً در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطرح شد مخالفت می‌ورزد؟
۱۰. چرا آمریکا از توافق ایران و آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی برای حل مناقشه اتمی ایران اظهار ناخشنودی می‌‌کند؟
»

(1292 کلمه)

مطالب مرتبط

بشرِ از ياد رفته يا بشرِ بر باد رفته؟

آن خطرِ ديگر

درد دل با احمدی‌نژاد

يک سياست‌مدار تراز اول

فرق سياست‌مدار و غير سياست‌مدار

از پاکستان تا ایران: سياست‌های دوگانه

فوکوياما و نقدِ هويت و مهاجرت

نظرها (10)

واقعا راست گفته اند که توهین به احمدی نژاد به نفع وی تمام شد. من فکر می کنم با مخالفتی که از طرف اکثر مردم راجع به این تحقیر انجام شده (بحث من اصلا این موضوع نیست که ایرانیان تحقیر شده اند یا نه) احمدی نژاد و همراهانش تا حدی پایگاهشان در میان مردم قوی تر شده باشد.
من از شما درخواست دارم به خاطر خدا هم که شده قدرت غربالگری ذهن خود را در این مواقع از دست ندهید. چه این عمل رئیس دانشگاه کلمبیا توهینی به ملت ایران باشد، باز هم دلیلی - حتی به اندازه یک هزارم- برای حمایت از اشخاصی مثل احمدی نژاد یا کلا نظام حاکم نیست.
فرماوش هم نکینید که مسئول مستقیم تمام این بدبختی ها، خود ما یعنی ملت ایران هستیم.

سلام
به شدت باهات موافقم

اگر آقای احمدی نژاد فحش خورده اند و سکوت کرده اند ،‌دستشان درد نکند ،‌اما یادمان باشد از دولت آمریکا فحش نخورده اند ، که آبروی كاخ سفيد رفته باشد ،‌از یک رئیس دانشگاه فحش خورده اند ! مثل اینکه بوش بیاید ایران و از آقای مهدوی کنی فحش بخورد،‌مثلا!!!
***
نکته دقيقاً همين است. اگر بوش می‌گفت که گفته است، می‌گفتی دعوای دو تا سياست‌مدار است. ولی اين‌ يکی برای طرف آمريکايی آبروريزی دارد.

Dear Dariush,
I red what you had written. Some part of your words are correct, but let me tell you that americans stand for beeing proud of their country, and their nationality. A french historian had aske an american : we french are proud of our culture old civilization, what do you have to be proud of it? American answered : WE HAVE THE UNITED STATE OF AMERICA. thats true. At this era, america is everything for american people. and they are right to be proud of their country. Do you think if Iran was in the position of America in this messy world, what was our answer to the rest of the world? The problem is not with american. problem is in our home, and the origin of all problems is in the leadership and governing system of our contry. I am agree with you that ahmadinejad have a good intention about the Israel_phelestaine problem. But don't forget that the political life of the islamic republic in iran, is bound to existance of tension in the country and external tesion is better than internal tension. because they can relate it to America, Israel and other states and coutries and have their benefites to put more pressures on liberals, ordinary people and students in iran. this is a long story and discission, but is beyond the scope of this message.

regards

اين‌ حرف آقای احمدی نژاد که وقوع هولوکاست نبايد بهانه برای ظلم به فلسطينی‌ها شودحرف تازه ای نیست و در دو سال گذشته صدبار تا به حال آن را گفته است. یعنی تا به حال نشنیده بودید؟

این حد وسط ارسطویی هم خیلی موقع‌ها گریبان ِ انسان را می‌گیرد!!!!

نوشته اید
آمريکا تحمل نداشت بگذارد يکی حرف‌اش را بزند و قضاوت درباره‌ی حرف‌های او را - که کلی پرت و پلا و حرف بی‌ربط و خنده‌دار هم در آن آمده است - به عهده‌ی «جمهور» واگذار کند
ایرادی است که چندان پرت نیست. اما مگر امریکائیان بی عیب هستند.
کافی است از خود سئوال کنیم ایا میتواند در ایران امروز مخالفی در حد رئیس جمهور یک کشور یک ساعت در دانشگاهی سخنرانی بکند و این برنامه از چند کانال تلویزیونی ایران مستقیم پخش شود. جالب انکه صحبتهای اقای احمدی نژاد هم در ایران مستقیم پخش نشد. چه برسد به صحبتهای رئیس دانشگاه در انتقاد از احمدی نژاد.
به نظر میرسد در این ماجرا بسیاری از ایرانیان سعی بر ان دارند تا نشان دهند برخورد امریکائیان بی عیب نیست. غافل از انکه عامل اصلی بی ابرویی میتواند دروغهایی باشد که احمدی نژاد در صحبتهایش به دنیا تحویل میدهد

قضیه رییس دانشگاه کلمبیا جدی‌تر از جو گیر شدن بود. روسای دانشگاه ها در آمریکا مسولیت سنگینی دارند و در برابر این مسولیت هم حقوق بسیار بالایی می گیرند. بزرگترین مسولیت آنها جذب هدایا و کمک های مالی است خصوصا در دانشگاه های خصوصی مثل کلمبیا. خب هر کس که جای رییس دانشگاه کلمبیا باشد حاضر نمی شود که بخاطر دعوت از احمدی نژاد حامیان مالی دانشگاه در نیویورک را که در نطقش هم به آنها اشاره می کند برنجاند و شغل نان و آب دارش را هم به خطر بیاندازد. زندگی انسان چه در ایران و چه در آمریکا خیلی حقیرانه تر از آنست که می نماید....

اساسا مطرح شدن احمدی نژاد در سطح جهانی علتی جز ریاکاری و زورگویی آمریکاییان نداشته است. به حرف های احمدی نژاد دقت کن. اگر بوش و اعمال او را از تاریخ حذف کنی تنها حرفی که برای احمدی نژاد می ماند هلوکاست است. موضوعی که اول نفی اش کرد و حالا درباره کیفیت و عللش سوال می کند.

برای اولین بار احمدی نژاد را دوست داشتم. اولین باری بود که دچار خود شیفتگی نشد و از ایران قبل و بعد از انقلاب دفاع کردف اونجا كه گفت ما قبل از انقلاب با 5 كشور قرارداد هسته اي داشتيم كه درست است و آنها به شاه هم مطابق قرارداد عمل نكردند.شاید او برای ملت ایران رئیس جمهور برازنده ای برای ایران نیست ولی همین یک بارش می ارزد به همه مبارزاتی که آقای گنجی که برای سازمان ملل نامه می نویسد تا برای ما چاره کنند. آقای گنجی می داند فحش هایی که اون به مقامات جمهوری اسلامی داد اگر در امریکا بود هم از نان خوردن می افتاد فقط کافی است به سرنوشت رئیس دانشگاه کلمبیا از این به بعد با اینکه برای تطهیرش ان فحش نامه را نثار احمدی نژاد کرد خوب نگاه کند. فعلا چند قران كمك هزينه پناهندگي سياسي بهت چسبيده و احتمالا هر چي بيشتر فحش بدي مقرري را تضمين كرده اي. فعال سیاسی بودی برادر حلوا که خیرات نمی کنند. می خواستی اقای خامنه ای ولایت را به شما تقدیم کنند. تو بودی می کردی؟ اگر مي كردي معلوم بود مبارز ه سیاسی و قدرت را نمی شناسی. ببخشید به هیجان امدم و دلم برای کشورم یه لحظه به سوخت که بهانه توهین به احمدی نزاد اینهمه اهانت و تحقیر می شود.

نظر بدهيد

(نظر شما پس از تأييد منتشر خواهد شد. نيازی به دوباره فرستادن نظر نيست.)

Free counter and web stats