September 24, 2007

« هنوز وقت‌اش نشده؟ | صفحه‌ی اصلی | آبروی کی رفت؟ »

درد دل با احمدی‌نژاد

معصومه‌ ناصری راست می‌گويد: «کلا هیجان ماجرا زده بالا و همه این شلوغ بازی‌ها کار همین احمدی‌نژادی است که کلا ریز می‌بینیمش ولی به تنهایی یک دنیا را اسکل خودش کرده است.» ولی ماجرا اين است که اين وسط هيچ خبری از عقلانيت از هيچ سويی نيست. من می‌فهمم واکنش آمريکايی‌ها واقعاً شلوغ کردن ماجراست و زياد جدی گرفتن احمدی‌نژاد. آخر تحليل‌گری که فرق احمدی‌نژاد و بن‌ لادن را نداند و از پيشينه‌ی شکل‌گيری شخصيت و لفاظی‌های اين دو نفر آگاه نباشد، تحليل‌گری است رسماً مشنگ. اين از طرف آمريکايی که حتی در حد سناتورش هم خودش را در سطح بازی‌ها و لجاجت‌های بچه‌گانه پايين آورده است.

اما محمود آقای خودمان. خوب برادر من! تو با اين همه اهن و تلپ بلند می‌شود بروی آمريکا دل اين‌ها را به دست بياوری، پز سياسی بدهی، و ابراز تمدن و شخصیت کنی. اين کارها شرط دارد، زمينه می‌خواهد، مشی و رفتاری می‌خواهد که دلالت کند بر کاری که ادعای‌اش را داری. من در حسن نيت‌ات هیچ شکی ندارم. ولی وقتی شما به عنوان رييس‌جمهور ايران نمی‌فهمی چطور بايد از اسراييل و صهيونيسم انتقاد کنی که هم انتقادت جدی و بی‌تعارف و برنده و قاطع باشد و هم خودت مسخره‌ی خاص و عام نشوی، توقع داری مردم چه رفتاری با تو داشته باشند؟ می‌دانی چه می‌گويم؟‌ مقصودم اين است که تو اگر از اين مردم آمريکا - نه حتی دولت‌شان - توقع مهمان‌نوازی داری، بايد اول برادری‌ات را ثابت کرده باشی. نه اين‌که تا تقی به توقی می‌خورد دهان‌ات را بی هوا باز کنی و راست راست بگويی هولوکاست همه‌اش کشک بوده. ما که می‌فهميم تو قصد بدی نداشته‌ای. ما می‌فهميم تو مقصودت اين است که کسی نبايد به بهانه‌ی هولوکاست به فلسطينی‌ها ظلم کند. ولی تو اگر می‌خواستی همه‌ی دنيا همين معنی را از حرف‌ات بفهمند، بايد عيناً‌ همين عباراتی را به کار می‌بردی که نوشتم. حالا حساب‌اش را بکن که در کشوری که يک دنيا يهودی دارد - و يهودی‌های‌اش خيلی وقت پيش از ايجاد اسراييل به آن‌جا رفته‌اند و ساکن آن‌جا بوده و هستند - تو چشمِ بيچاره‌ها را در آورده‌ای و گفته‌ای همه‌ی حرف‌هاتان دروغ است! توقع مهمان‌نوازی از اين‌ها داشتن کمی گزاف است. خودت بايد فکر می‌کردی که داری با سر می‌روی توی دهن شير. پس بیخودی لازم نيست خودت را برای اين‌ها به موش‌مردگی بزنی. من هم می‌فهمم که خیلی از مردم دنیا با تريپ ضد آمريکايی‌ات حال کرده‌اند. ولی باور کن، ديپلماسی و درايت داشتن فقط در مخالفت با آمريکا نيست.

می‌دانی محمود آقا؟ تو واقعاً رفيق صادق و يکرنگ در دنيا خيلی کم داری. رفيقی که برای‌ات سوت بکشد و کف بزند، شايد زياد داشته باشی، اما رفیق فابريک و يک‌دل و يک‌جان خيلی خيلی کم داری. انصافاً‌ خيلی تنهايی! پس بهتر است زياد باعث خراب‌تر شدن اوضاع نشوی. ما هم دل‌مان خون است از اين‌که رييس‌جمهور کشورمان را دارند آن‌جا مسخره می‌کنند. ولی تو خودت چرا بهانه دست اين‌ها می‌دهی آخر؟ نکن برادر من! نکن! بعدش هم من نفهميدم چرا اين وسط پای گاليله را کشيدی وسط. خوب بود قبلاً با دو سه نفر که تاريخ علم خوانده‌اند و کمی با عقايد فيلسوفان مسلمان آشنا بودند مشورت می‌کردی که ضايع نشويم آخر. آخر که چی ما در ايران همجنس‌گرا نداريم. نمی‌شد ديپلماتيک‌تر جواب بدهی که ملت مسخره‌ات نکنند؟ نمی‌شد؟ نمی‌شد دو دقيقه جلوی زبان‌ات را بگيری؟ امان از دست اين زبان!

ببين، ما که می‌فهميم تو خيلی با بن لادن و هيتلر فرق داری، خيلی فرق داری. و اين را صادقانه می‌گويم و محض طنز و شوخی نيست. ولی به خدا آن‌ها نمی‌فهمند. آن‌ها حتی اگر واقعاً بدانند تو با اين‌ها فرق داری، فقط برای اين‌که تو را بی‌آبرو کنند، دنبال بهانه‌ای می‌گردند که بگويند تو مثل آن‌ها هستی و تو هم که از خدا خواسته صبح تا شب بهانه به دست اين‌ها می‌دهی. می‌دانی آن‌ها که برای‌ات کف می‌زنند در ايران اسم تو را معجزه‌ی هزاره‌ی سوم گذاشته‌اند و دفترت هم به تو می‌گويد سقراط زمانه. اميدوارم این بار که بر می‌گردی وطن، با معجزه‌ی تازه‌ای برنگردی. تو را به خدا سعی کن زياد سخنرانی نکنی آن‌جا. سعی کن بيشتر فکر کنی. سعی کن بدهی يک آدم سخنرانی‌نويس با سواد سخنرانی‌ات را بنويسد. رئوس حرف‌هات را بهش بده، ولی بهش بگو ديپلماتيک برای‌ات سخنرانی بنویسد. به خدا هيچ شرمی ندارد. خيلی از شخصيت‌های تراز اول دنيا، کسی را دارند که برای‌شان سخنرانی می‌نويسد. تو را به خدا دست از اين اعجازهات بردار. ملت ديگر پيغمبر لازم ندارد. تو هم که الحمدلله مسلمانی و قايل به خاتميت رسول اسلام. بيا کوتاه بيا برادر من.

پ. ن. من واقعاً‌ به خاطر اين لحن و بيان و زبان از خوانندگان فرهيخته‌ای که با زبانی دیگر خو دارند، عذر می‌خواهم. اين اوضاع و بازیگران اين بازی را با هيچ زبان ديگری نمی‌شود توصيف کرد. حق مطلب را هم که مطلقاً به هيچ وجهی و به هیچ زبانی ادا نمی‌توان کردن.

(793 کلمه)

مطالب مرتبط

بشرِ از ياد رفته يا بشرِ بر باد رفته؟

آن خطرِ ديگر

آبروی کی رفت؟

يک سياست‌مدار تراز اول

فرق سياست‌مدار و غير سياست‌مدار

از پاکستان تا ایران: سياست‌های دوگانه

فوکوياما و نقدِ هويت و مهاجرت

نظرها (15)

دولت مردمی احمدی نژاد:
تا بیست روز پیش اسفالت هر تنی 21000 تومان بوده در حال حاظر هر تنی 40000 تومان شده با این تورم و گرانی ما ملت مستضعف چکار کنیم؟ آیا جوابی برای این کار دارید لطفا ما را راهنمایی کنید

سلام زمانيكه در قم آقايان مثلا عاقل وطرف دار عدالت فهميدند راي آيت ا...جوادي هاشمي است فقط نيروي نظامي وارگانهاي امنيتي اوضاع راآرام كردندكه آسيبي به ايشان ودفتر وارد نشودو چه توهين ها كه نكردند.حرف ايشان حرف تجربه وندانستن اصول سياست بود وبس تازه الان ميبينيم كه اين مرد دلسوز دارد اشتباه مكررراندرمكرر ميكند وحيطه سياست و اقتصاد صحنه آزمون و خطابرايش گشته ومكرربايد بگذرد تابياموزد تحسين بايد كرد مردان عاقل و باتدبير را8

انتقاد ناپذیزی از نوع محمود جان و به ظاهر 'بنده خدا' (در باطن خدا داند) نوعی بیماری روانیست... این مطلب به عقیده بنده بسیار معتدل بود (اگر کمی متمایل به راست نباشد!) و این اظهار ادب این 'بنده خدا' گواهی است بر این بیماری...
البته انکار نمی کنم که انسان در برابر انتقادات نوعی حالت تدافعی دارد ولی هر چیزی زیادش مرض است!

مشكل اينجاست كه ظاهراً اين حرفايي كه اين محمود ميزنه يك سري مشاور بش مي گن بزنه!! همش از خودش نيست. بدا به حال ما. مردك آبرو ايران و ايراني رو برده اونوقت براش جشن گرفتن موقع برگشتنش كه تو چه كردي!!!!

ببینم این "بنده خدا" واقعا "بنده خدا" ست؟ من که شک دارم!
آخر گفته "به هر حال ما اهل ناسزا گفتن از جنس ناسزاهای شما نيستيم"
ببینم اینهایی که گفته پس اظهار ارادت بوده!!!

آقا جان این بنده خدا چند بار باید با خاخامهای یهودی جلسه برگزار کنه و باهاشون عکس یادگاری بگیره تا ثابت بشه که ضدیهودی نیست بلکه ضدصهیونیست است؟ احمدی نژاد حتی اگر کیپا هم سرش کنه باز می گن که ضدیهودی است. اصلاً ربطی به هنوع حرف زدنش نداره که شما ایرد می گیرید. با دیدگاهش مشکل دارند.

آقاي رئيس جمهور ، لطفا" بعداز اين به روزنامه هاي حواث هم نگاهي بنداز تا شايد حداقل اسم يكي از لواط گران معروف مثل بيجه( قاتل معروف پاكدشت ) بيادت بماندتا كلا" نزني زيرش و همه چيز را انكار كني و با اين دروغ روزه ات باطل بشه

راستي يك مورد را يادم رفت برايت بنويسم.گفته اي نمي تواني مرا تحريك كني .بابا تو بي مي مستي،گاهي اوقات چنان كف مي كني و دهانت را باز و چشمانت رامي بندي كه خودت هم نمي فهمي چه مي گويي.به زمين و زمان و هركس كه باشد ناسزا مي گويي شازده جان سي و چند ساله.

1-پر واضح است شمامعمولا مطالب و پاسخ هايي كه ضربه فني ات مي كند منتشر نمي كند.
2- آيا اين مطالب كه در(("درد دل"))توست اعتدالي است يا فحاشي و توهين و حماقت نسبت به منتخب يك ملت كه تو هم اهل همان كشوري ؟؟؟"چند مورد را توجه كن:"ولی وقتی شما به عنوان رييس ‌جمهور ايران نمی‌فهمی"؛"دهان‌ات را بی هوا باز کنی"؛پس بيخودی لازم نيست خودت را برای اين‌ها به موش‌مردگی بزنی"؛" نمی‌شد ديپلماتيک‌تر جواب بدهی که ملت مسخره‌ات نکنند؟"؛نمی‌شد دو دقيقه جلوی زبان‌ات را بگيری؟ "؛"
**راست بگو آيا اين ها درد دل است يا دل درد و دل پيچه و هزار كوفت و زهرمار ديگر كدام؟
3- مي دانم چيزي كه به ضررت است منتشر نمي كني اما براي همان نفس مريض و مغرضت كه بداند كافي است.
واسلام

بسيار بي شعورانه نوشته اي.
پست تر از اين نمي توان نوشت.
احمق چگونه به شخصي که منتخب ملت است "فهم" مي گويي که برازنده خود بي شخصيتت است.
درس ديپلماتيک مي دهي و هرچه که از آن دهن گثيفت بيرون مياد مي نويسي .آخر تناقض تااين حد آشکار.به شخصيتي که رئيس جمهور کشور تو است تا اين اندازه فحاشي روا مي داري .مطالب سراسر حقيرانه ات را يک بار ديگر بخوان.
***
بنده‌ی خدا، آقای «خودم»، حسن آقای عزيز (يا ااسم‌ات هر چه که هست)،

گمان می‌کنم در همان ارگانی که حضرت‌عالی در آن مشغول به خدمت هستيد، بایگانی تمام سخنرانی‌های جناب رييس جمهور موجود است. لطفاً مجدداً آن‌ها را مطالعه بفرماييد. اين يک. دوم اين‌که ديگر از اين همدلانه‌تر نمی‌شد خطاب به رييس جمهور چیز نوشت. شما اگر انتظار مداحی از من داريد، مرا با خودتان اشتباه گرفته‌ايد. سوم، عبارات شيوای سرکار گویاترین نشانه‌ی پرهيزِ‌ خودتان از «ناسزاگويی» است! شما گويا با چيزی به اسم اعتدال و راه ميانه بيگانه‌ايد. نکند دوست داريد ملت همه‌شان يا به رييس جمهور ناسزا بگويند يا مداح‌اش باشند؟ راه وسطی سراغ نداريد؟ گمان می‌کنم با اين ادبيات حضرت‌عالی، عمده‌ی مردم همان راه نخست را انتخاب کنند. چون آن‌ها که طبع‌شان با مداحی سازگار نيست و با جبر حضرت‌عالی از راه ميانه هم بايد منصرف شوند، چه بسا همان راه نخست را در پيش بگيرند. به هر حال ما اهل ناسزا گفتن از جنس ناسزاهای شما نيستيم. خودتان را برای تحريک کردن من خسته نکنيد!

عهد کرده بودم پريشان‌گويی‌های حضرت‌عالی را منتشر نکنم. اما حيف‌ام آمد خوانندگان افاضات سرکار را مطالعه نکنند. واقعاً حيف بود. به انتشار يک‌باره‌اش می‌ارزيد!
د. م.

"ببين، ما که می‌فهميم تو خيلی با بن لادن و هيتلر فرق داری، خيلی فرق داری"

ینی واقعا شما میفهمین؟!!!...

شوخی میکنید؟ واقعاً فکر میکنید احمدی نژاد " مقصودش اين است که کسی نبايد به بهانه‌ی هولوکاست به فلسطينی‌ها ظلم کند"
پس آنهمه جشنواره و سریال و برنامه تبلیغاتی برای اثبات این ادعای موهوم الکی بوده؟

خیر ِ کس خواهد؛ به شر، منجر شود/طالب ِ موی است، اما، گر شود

یک طرف، نادان، ولی خود، بی‌خبر/این‌چنین اعجوبه‌ای دارد خطر. ساده‌بین است او؛ نه ساده؛ احمق است/ساده‌لوحی، بارها دور از حق است/خیر ِ کسی خواهد؛ به شرة منجر شود/طالب ِ موی است، اما، گر شود...باز بگم؟!

.. و سعی کن کلا کم‌تر به اطرافت نگاه کنی؛ سرزمین کفر، پر است از چیزهای قشنگ. یک‌هو نگاه‌ات به لامپی/پرژکتوری/چیزی می‌افتد، و باز ... مطلب خوبی بود. و اصلا شوخی هم نبود. این‌را جدی می‌گویم.

نظر بدهيد

(نظر شما پس از تأييد منتشر خواهد شد. نيازی به دوباره فرستادن نظر نيست.)

Free counter and web stats