September 20, 2007

« وطن | صفحه‌ی اصلی | هنوز وقت‌اش نشده؟ »

چند سياست‌مدار عصبی در آمريکا

يادداشتی در سايت دويچه‌وله (به راهنمايی لينک‌های راديو زمانه) ديدم که در آن آمده بود مقامات آمريکايی با ديدار محمود احمدی‌نژاد از محل برج‌های تجارت جهانی (سابق) برای ادای احترام به قربانيان، مخالفت کرده‌اند. در اين میان کلی اظهارات ضد و نقيض و احساسی و عاطفی عجيب غریب آمده است (گزارشگر مطلب هم البته عبدی کلانتری است). اولين چيزی که برای يک آدم بیرونی جلب توجه می‌کند به نظر من اين است که واقعاً تفاوت چندانی ميان محافظه‌کاران تندروی ايرانی و بسياری از سياست‌مداران آمريکايی وجود ندارد. همه فقط برای هم خط و نشان می‌کشند. بعد واقعاً حيرت‌آور است که در آمريکا آن جمله‌ی احمقانه را بگويند که احمدی‌نژاد می‌خواهد برای حمله‌ی بعدی برنامه‌ريزی کند. کدام حمله؟ با تکيه بر چه قرينه‌ای؟ مگر حمله‌ی اول کار احمدی‌نژاد و طرف‌داران‌اش بود که حالا بخواهد دومی را برنامه‌ريزی کند. هر چه بيشتر می‌خوانم، بيشتر حيرت می‌کنم از بلاهت و سطحی‌نگری گويندگان و مخالفت بی‌دليل اين‌ها. تمام اين حرف‌ها خط و نشان کشيدن است برای کسی که آمريکا رقيب يا مخالف يا مدعی خودش می‌شمارد. دعوا و لجاجتی بچه‌گانه است که هيچ نشانی از بلوغ و پختگی سياسی در آن نيست (نه که فکر کنيد طرف مقابل هميشه اهل بلوغ و پختگی است). (البته من واقعاً هنوز درست نفهميده‌ام کجای تقاضای احمدی‌نژاد «جنجالی» بوده است؟ آدم زيرکی هست بگويد چرا اين تقاضا می‌تواند جنجالی باشد وقتی خودشان به اين آدم ويزای آمريکا داده‌اند؟)

اما حالا که حرف‌اش پيش آمده است خوب است برای ثبت در تاريخ هم که شده يکی کارنامه‌ی ايران و آمريکا را در زمينه‌ی حملات تروريستی با هم مقايسه کند. واقعيت‌ها اين است: جمهوری اسلامی ایران از زمان شکل‌گيری‌اش تا به حال تماميت ارضی هيچ کشوری را در دنیا به خطر نينداخته است و به هيچ کشوری حمله‌ی نظامی نکرده است و اتفاقاً خود ايران بوده که هميشه قربانی حمله‌ی نظامی و تهديد تماميت ارضی‌اش بوده و دست بر قضا آمريکا و بسياری از کشورهای غربی در طول جنگ ايران و عراق کمک‌های آشکار و نهان فراوانی به صدام کردند که نه جای انکار دارد و نه اصلاً انکار شدنی‌ است. توجيه آمريکا و غرب برای آن کار هر چه بوده است، يک چيز مسلم است: آن‌ها خلاف قوانين شناخته‌شده و قابل قبول بين‌المللی به يک کشور متجاوز در جنگ کمک می‌کردند و هيچ قدمی هم برای تحريم يا تحديد آن کشور بر نمی‌داشتند تا وقتی که آن مار در آستين پرورده‌شان اژدهايی شد و دودش داشت به چشم خودشان می‌رفت. تنها بهانه‌ای که آمريکا و غرب اخيراً پيدا کرده است حرف‌های احمدی‌نژاد درباره‌ی هولوکاست و حذف اسراييل از نقشه‌ی جهان بوده است. انصافاً در سخنان کدام سياست‌مدار ايرانی – محافظه‌کار باشد، ميانه‌رو باشد يا ليبرال – سخن از حمله‌ی نظامی – يا تروريستی - به يک کشور دیگر، حتی اسراييل، در ميان بوده است؟ می‌گوييد – و می‌گويند – که ايران از حماس و حزب‌الله حمايت می‌کند. فرض کنيم حمايت می‌کند. فرض کنيم تسليحات به اين‌ها می‌دهد و به اين‌ها کمک مالی آشکار می‌کند – چنان‌که مجلس ايران بودجه‌ای کذايی برای کمک به حماس در نظر گرفته بود. مگر آمريکا وضع‌اش خيلی بهتر است؟ مگر آمريکا در پنجاه سال اخير مرتب در نقاط مختلف دنيا به بهانه‌های مختلف دخالت نکرده و جنگ‌افروزی نکرده است؟ بهانه، بهانه است ديگر. فرقی نمی‌کند بهانه‌تراش ايران باشد يا آمريکا. خلاصه اين‌که آمريکا خودش چنان دامن پاکی ندارد در جهان که حالا بخواهد بگويد ايران چنين است و چنان. ايران و سياست‌مداران‌اش – هر چه که باشند، خوب يا بد – به گرد پای آمريکايی‌ها هم نمی‌رسند. لطفاً خلط مبحث نکنيد. اصلاً بحث بر سر حقوق بشر و دموکراسی و اين حرف‌ها نيست. اين‌ها مقولاتی هستند که اساساً نياز به کار ساختاری و نهادینه شدن دارند که در ايران به سختی و کندی اين مسير پيش می‌رود (ولی می‌رود). ايران دو فرق بزرگ با آمريکا دارد: يکم اين‌که در طول تاريخ انقلاب‌اش به هيچ کشوری لشکرکشی نکرده است و ادای ناظم مدرسه در در تمام دنيا در نياورده است (بر خلاف آمريکا)؛ و دوم اين‌که زور و قدرت نظامی و اقتصادی آمريکا را ندارد. و اين حداقل دو فرق بزرگ ايران و آمريکاست. بقيه را اگر اهل فراست باشيد، خودتان در می‌يابيد.

بعد از همه‌ی اين‌ها نکته‌ی طنز ماجرا را هم داشته باشيد. احمدی‌نژاد تازه شده است سقراط ايران! (حالا معلوم نيست وجه شباهت‌اش با سقراط در حسن و جمال است – چنان‌که از گزارش کذايی بر می‌آيد – يا در شوکران خوردن‌اش – که معلوم نيست کی و کجا می‌خواهد بخورد!). انصاف بدهيد که حضور سقراط برای ادای احترام به قربانيان حادثه چه ضرری می‌تواند داشته باشد؟ (مگر اين‌که ابلهی مدعی شود احمدی‌نژاد در آن فاجعه دست داشته باشد که دروغی است شاخ‌دار). من واقعاً نمی‌فهمم. رييس‌جمهور داريم به اين بامزگی (هيچ کلمه‌ی ديگر نتوانستم به کار ببرم) که هميشه اسباب شادمانی ملت می‌شود. آخر چه کار داريد به بنده‌ی خدا؟ بگذاريد برود با ادب و احترام کاری را که درخور شخصيت يک انسان محترم است انجام بدهد. آن وقت بفرمايید آمريکا دنبال دعواست يا ايران؟

من این را کاملاً درک می‌کنم که يکی - يک ايرانی يا غير ايرانی - با حکومت ايران مشکل داشته باشد و با آن مخالف باشد. اما احمقانه است هر چيز مربوط و نامربوطی را به هم ربط بدهيم که فقط دق‌دلی سر حکومتی خالی کنيم که از آن خوش‌مان نمی‌آيد. ربط دادن دولت ايران به تروريسم کار ساده‌ای نيست. شايد بشود به اين ور و آن ور کردن اسناد و مدارک چيزی را به جايی ربط داد. ولی قطعاً نمی‌شود به همان سادگی که القاعده را تروريست می‌ناميم يا ايرلندی‌های آزادی‌خواه را تروريست می‌خوانيم به دولت ايران هم بگويیم تروريست. نمی‌دانم چقدر حرف‌ام روشن است. مقصودم اين است که بعضی جاها شواهد آشکاری بر دست داشت يک آدم يا يک دولت در جايی هست و بعضی وقت‌ها ما خوش‌مان می‌آيد که يکی حتماً در يک کاری دست داشته باشد. خيلی‌ها هستند که دوست دارند دولت ايران و حکومت‌اش حتماً يک کار خلاف عقل يا خلاف انسانيت يا خلاف قوانين بين‌المللی انجام دهد تا تئوری‌شان ثابت شود. واقعيت‌های دنيا اما هميشه با خوشامد آدم‌ها سازگار نيست. آدم‌ها و دولت‌ها هم مدام در حال تغييرند. ممکن است دولتی که تا ديروز به آن می‌گفته‌ايم تروريست شروع کند به کار سياسی و ديپلماتيک کردن و مسيرش متعادل شود و ممکن است دولتی که خیلی‌ها نماد دموکراسی می‌شناخته‌اندش - فرض کنيد آمريکای قبل از جورج بوش با کلی تخفيف و اغماض - به تدریج تبديل شود به دولتی جنگ‌طلب و منفعت‌جو که هيچ صلاحيت اخلاقی و سياسی در جهان ندارد. اين امکان‌ها خيلی زياد هستند و فقط در حد حرف و فرض و تئوری نيستند. عملاً دارند در جهان رخ می‌دهند. خلاصه‌ی حرف‌ام اين است که در اين‌جور موارد بايد ببينيم آيا اين آن چيزی است که عملاً دارد رخ می‌دهد يا آن چيزی است که ما دوست داريم رخ بدهد؟ آدم‌ها و سياست‌مداران زيادی در داخل و خارج ايران هستند که عموماً شق دوم را انتخاب می‌کنند. من يک بار ديگر هم نوشته بودم که اين عده افرادی هستند اساساً تنبل که توانايی تحليل دقيق و موشکافانه ندارند و دنبال الگويی کلی هستند که خودشان را از انديشيدن خلاص کنند. برای آن‌ها جواب بله يا خير مهم است. زندگی برای اين دسته از افراد سياه و سفيد است و بخش خاکستری ندارد.

پ. ن. وقت ندارم دنبال اين‌ها بگردم. اما واقعاً فکر نکنيد که در خودِ آمريکا، در همه‌ جای آمريکا، حقوق بشری و انسانی رعايت می‌شود. نمونه‌ی بسيار جديدش همين تظاهرات سياهان جينا در لوييزيانا است عليه نژاد‌پرستی آمريکايی‌ها. مقايسه‌ی نسبتاً بی‌ربطی است،‌ اما حالا که همه‌ی سياست‌مداران و بعضی از به اصطلاح روزنامه‌نگاران همين‌جور کيلويی حرف بی‌ربط می‌زنند، بد نيست تاريخ برده‌داری در آمريکا و انگليس را مطالعه کنيد. در مقايسه بايد ديد در ايران آيا برده‌داری داشته‌ايم؟ آيا تجارت برده و به اسارت گرفتن انسان داشته‌ايم؟ اين فهرست خيلی خيلی دراز است. اين نمونه را باز آوردم که بگويم اگر آمريکا به خاطر نقض حقوق بشر در ايران سر و صدا راه می‌اندازد دليل‌اش اين نيست که دامن خودش پاک است يا لزوماً دل‌اش برای ملت ايران می‌تپد. ته ماجرا همان خصومت ايدئولوژيک سياسی است که تعيين‌کننده است. بله، بد نيست که حتی با نيت سوء آمريکا، عده‌ای بی‌نوا از آزار و تعقيب رها شوند (که با لطف آمريکايی هرگز نمی‌شوند!). ولی اساساً آمريکا صلاحيت اخلاقی برای اين رهبری‌ها را از دست داده است، مگر اين‌که تغييری در رفتار سياست‌مداران‌اش رخ دهد. راستی دقت کرده‌ايد که خبر تظاهرات سياهان را هنوز هيچ رسانه‌ی فارسی زبان، از جمله بی‌بی‌سی فارسی، تا همين ساعت نه و بيست دقيقه‌ی شب، کسی کار نکرده‌ است؟ به نظر من اين خبر بسيار مهمی است. آزمونی بسيار خوب برای ميزان پای‌بندی آمريکا به اخلاق و انسانيت و حقوق بشر.

پ. ن. ۲. تفاوت تيتر خبر را در راديو زمانه (مخالفت با تقاضای احمدی‌‌نژاد برای بازدید از محل حمله‌‌‌‌‌‌‌ ۱۱سپتامبر)، بی‌بی‌سی (منع احمدی نژاد از بازدید از محل حادثه ۱۱ سپتامبر) و دويچه‌وله (تقاضای جنجالی احمدی‌نژاد برای دیدار از محل رویداد یازدهم سپتامبر) دقت کنيد. راستی فکر می‌کرديد شهردار سابق نيويورک اين‌قدر آدم ياوه‌گويی باشد که هر رطب‌ و يابسی را به هم ببافد؟ البته طرف جمهوری‌خواه است و نامزد رياست جمهوری آمريکا. اين جور حرف‌ها اساساً مصرف سياسی دارد و نسبت مستقيمی با واقعيت ندارد!

(1510 کلمه)

مطالب مرتبط

...

کتاب، ناموس آدم کتاب‌باز است

چاک جهل و حمق . . .

پازل تاريخ و چند حاشيه‌ی ديگر

دو حاشيه

در فضيلت شجاعت و صراحت

در بابِ حکمت و دشنام‌گويان خردمندنما

نظرها (10)

چند اشتباه در یاداشتتان دارید اول جمهوری اسلامی زور آمریکا را ندارد اگر داشت باید در مورد عملکرد آن قضاوت می کردیم. دوم مگر نمی دانید که در همان بعد از انقلاب واحدی در سپاه تاسیس شد بنام نهضتهای آزادیبخش. کار این واحد اگر دخالت در کشورهای دیگر نیست پس چیست؟ حمایت جمهوری اسلامی از حزب الله اگر دخالت در امور داخلی لبنان نیست پس چیست؟ ادامه جنگ بعد از فتح خرمشهر که وارد خاک عراق شدیم چیست؟ جواب داده اید ادامه دفاع است یعنی چه ادامه دفاع؟ فقط متجاوز آتش بس را قبول کرده ادامه دفاع در فاو یا دربندیخان و اطراف بصره چه معنی دارد؟ البته اینها به معنای تطهیر امریکا نیست و کارنامه آن صد درجه بدتر از همه است.

با این حرف‌تان مشکل ندارم. بله؛ قبول دارم. این، متن ِ حرف‌تان است. اما با حواشی ِ حرف‌تان، مشکل دارم. به شرطی که بلافاصله نگویید: علیکم بالمتون لا بالحواشی!... در ضمن، در پیام قبل‌ام، وارونه گفتم. باید می‌گفتم "صراحت مرا به صداقتم ببخشید". با عجله نوشتم و برعکس شد. پس وارونگی ِ مرا به دیوونگی‌ام(!) ببخشید(شوخی). موفق باشید! سپاس

برای آقا پویا :
شما یا طرف خرمشهر و آبادان نرفتی یا نمی خوای به خاطر بیاری یه زمانی یکی به نام صدام به این کشور حمله نظامی کرده اگه ایران واقعا جنگ طلب بود الان باید بغداد جزو ایران میبود با اون همه جنایتی که عراقی ها تو شهرهای مرزی ایران مرتکب شدند.

سلام. دلم یک بار خواستم سکوت خود را بشکنم و از شما برای مطالب، موضع گیری منصفانه و تحلیل های واقع بینانه در باره ایران، شخصیت ها تشکر کنم. موضوع تشکر نیست، از اینکه باعث می شوید لحظاتی را در محیطی سر کنم که فضایش آکنده از نفرت به جمهوری اسلامی و شیفتگی به سخنان غربی ها چه به شکل نظام فکری و چه موضع گیری سیاسی نیست،تشکر می کنم. من حرف های شما را با نوای موسیقی افغان لینک هدیه شما گوش می دهم و فضای دلنشین و خاطره انگیز آن همواره جذاب است. مقاله حنایی کاشانی را هم خواندم و استفاده کردم.

نکته‌ی دیگر این‌که امور جزئی ِ سیاست، اموری هستند بسیار پیچیده و پنهان و نیمه‌پنهان. به‌تر نیست شماو ما، به‌این‌اندازه، واردِ جزئیات سیاست نشویم؟ نمی‌گویم اهل سیاست نباشیم. شأن شما و افرادی چون شما این است که در کلیات سیاست و فلسفه‌ی سیاسی بگویید و بنویسید. آن‌چه در حد ِ ماست (که در بطن و متن ِ سیاست نیستیم) مطالعه‌ی جزئیات سیاست و داوری‌های اجمالی و فرضی است، اما داوری تفصیلی در جزئیات، آن‌هم به این صریحی و تندی و قاطعیت، کار کسانی است که در آن، ورودِ کامل دارند.این سخن من، نه از اخلاقی و ارزشی، که از جنس روش است. برداشت اخلاقی نشود! سپاس!

سلام، سخن "یک‌ خواننده" بار دیگر ببینید! داریوش خان! مقایسه‌ی‌ آمریکا و ایران، مقایسه‌ی سنجیده‌ای نبود. نمی‌گویم کی به‌تر است و کی بدتر. اما مقایسه، منطقی دارد که باید در نظر گرفته‌شود. فقط به یکی از آن‌ها، کنایة اشاره می‌کنم: آن‌که بتواند خطایی بکند و نکند، کارش اخلاقی است، نه اینکه نمی‌تواند خطایی کند و فریاد بزند که خطایی نکرده است!! در ضمن، می‌پذیرم که کسانی هستند که هر درد و مرضی را به غلط به حکومت می‌چسبانند. اما شما هم گاهی، دفاعی بیش از حد و ناب‌جا می‌کنید! صداقت ِ مرا به صراحتم ببخشید!
***
اتفاقاً حرف من دقيقاً همين است. آمريکا می‌توانسته خطا بکند و هميشه کرده است (هيروشيما و ناکازاگی نمونه‌اش). اين‌که ايران چه کاری را می‌توانسته بکند و نکرده جای بحث است. حرف من اساساً اين نبود. لب حرف من وجود معيارهای دوگانه بود که يک دموکراسی برای یکی خوب می‌شود برای يکی بد. نقض حقوق بشر در يک کشور بد است و در کشور ديگر خوب. شما با اين‌که مشکل نداريد. داريد؟

انصافا این جامه بیش از همه لباس هایی که ریس جمهور محترم در سفرهای ملی و فرا ملی بر تن کرده اند بر قامتشان ناموزون است
www.shocaran.blogspot.com

من از شما انتظار چنین نوشته ای را نداشتم. چون او حتی نماینده اکثریت راست هم نیست چه رسد به همه ایرانیان. این نوشته را اگر هودر نوشته بود میگفتیم خوب اون فعلا کبکش خروس میخونه... من فکر میکنم شما هم لج کردی ولی با کی را نمیگم.. خودت میدونی.. و قضاوتت در رابطه با دولت ج.ا.ا هم کاملا اشباست... بگذریم
***

از کجای نوشته‌ی من بر می‌آمد که احمدی‌نژاد نمايندگی کسی را دارد؟ شما اين يادداشت را دقيق خوانديد؟ طنزهای آن را ديديد؟ من دولت‌ها را با هم مقايسه می‌کنم. قضاوت نمی‌کنم. هيچ دولتی را به تنهايی و روی هوا داوری نمی‌کنند. دولت ايران را بايد گذاشت کنار دولت پاکستان، عراق، آمريکا، انگليسی و غيره. آن وقت می‌شود از «مقایسه» حرف زد. فکر نمی‌کنم هيچ کس در اين مناقشه‌ای داشته باشد.

فرموده اید:

"جمهوری اسلامی ایران از زمان شکل‌گيری‌اش تا به حال تماميت ارضی هيچ کشوری را در دنیا به خطر نينداخته است "
میتوانم سوال کنم ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر و ورود به خاک عراق که با عملیات رمضان در 21 تیر 61 شروع شد و 6 سال تا نوشیدن جام زهر ادامه پیدا کرد را چه میتوان نامید؟
***
پويای عزيز،
به اين می‌گويند ادامه‌ی دفاع. جمهوری اسلامی آغازگر جنگ نبود. بود؟ حرف من دفاع از جمهوری اسلامی نيست. روايت مو به موی واقعيت‌هاست. فرض کنيد شما رهبر يک کشور بوديد و به کشور شما حمله می‌کردند. شما چه می‌کرديد؟ دين و اين جور چیزها را بگذاريد کنار. از دیدی واقع‌گرايانه ببينيد اگر شما بوديد چه می‌کرديد؟ يافتن پاسخ زياد سخت نيست. در ضمن می‌شود ايران را هم با آمريکا در اين مورد خاص مقايسه کرد. پاسخ‌ها آن وقت روشن‌تر می‌شود.

کاملآ اشفباه میکنید در این مورد بخصوص. این تقاضای احمدی نژاد نشان میدهد که رژیم ایران در واقع از احتمال حمله نظامی بیش از آنچه نشان میدند بیمناک است. رژیم میداند که یک رکن حمله نظامی پروپاگاندای تند روهای آمریکا بر علیه ایران و همردیف نشان دادن رژیم ایران با القاعده و بخصوص فرد احمدی نژاد بعنوان یک فرد شرور است. این بازدید از محل برجهای 9/11 یک عمل تبلیغاتی بود و آمریکاییها به هیچ وجه چنین فرصتی به ملاها و احمدی نژاد نمیدهند. این کارشان هم بسیار قیبل فهم است. احمدی نژاد یادش رفته که کل این رشته پروپاگاندای سیاسی و در جلو دوربین تلویزیون سر مردم را شیره مالیدن را اصل خود آمریکاییها اختراع کردند. حالا میگذارند که شما بروی در نیویورک و آنها را بگذاری سر کار؟!!!
***
اين هم نکته‌ای است در خور تأمل.

نظر بدهيد

(نظر شما پس از تأييد منتشر خواهد شد. نيازی به دوباره فرستادن نظر نيست.)

Free counter and web stats